Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Mobileye for bicycles 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Mobileye for bicycles
За тези от вас, които не са запознати с Mobileye - това е у-во (камера с дисплей) която може да бъде монтирана на всяка кола с цел да издава предупредителни сигнали в случай на опасност. Примерно при неизбежен сблъсък.

https://www.youtube.com/watch?v=HXpiyLUEOOY

Идеята е да се направи подобно у-во за велосипедисти. Пазарът в Европа е огромен. Едно FPGA на Lattice като ECP5 би могло да поеме image processing pipeline-a на сравнително ниска цена.


Пон Май 06, 2019 12:59 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Мда добро е, предполагам върши работа, и къв е проблема да се монтира на велосипед.


Пон Май 06, 2019 2:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Струва 1000$ с инсталацията, а вътре има чарколяка за 50, при бройки на дребно... Да не говорим че гълта мног ток, а и алгоритмите трябва да се напаснат за ниските скрости и спирачния път на колелото, най-малкото. Макар, че една част от алгоритмите са базирани на самообучение. Абе баш си е за луди идеи, но дори 10% от функционалноста на да се направи на 1/10 от цената ще се продава. В градове като Мюнхен със сигурност


Пон Май 06, 2019 8:13 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Карането на кола не е като карането на колело - колоездачите не си цъкат на телефоните докато карат и не е много ясно доколко би имало смисъл да се предупреждава за инцидент. Друг проблем който виждам е как точно ще се привлече вниманието на колоездача - в колата е доста по тихо отколкото отвън, да не говорим, че по умните аларми подтискат медийната система на колата за да не се надвикват със ам/фм стереото ;) - та нали се сещаш какво чудо ще е да слушаш как колелетата подвикват на блеещите колоездачи да внимават :)

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Май 06, 2019 12:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4578
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Mobileye for bicycles
palavrov написа:
Карането на кола не е като карането на колело - колоездачите не си цъкат на телефоните докато карат и не е много ясно доколко би имало смисъл да се предупреждава за инцидент. Друг проблем който виждам е как точно ще се привлече вниманието на колоездача - в колата е доста по тихо отколкото отвън, да не говорим, че по умните аларми подтискат медийната система на колата за да не се надвикват със ам/фм стереото ;) - та нали се сещаш какво чудо ще е да слушаш как колелетата подвикват на блеещите колоездачи да внимават :)


Освен да го бие ток по чутурата направо от каската? :lol:

Между другото, ето това е моя разработка свързана с нелекия живот на циклистите (аз не съм такъв!). Но още не съм я подкарал като пазарен продукт. Това е 4-в-1 дивайс който показва скоростта на движение за да могат тия отзад да се съобразят, тий като статистиката показва че непреценената скорост, заедно с фактора "не видях" са най-големите причини за инциденти с циклисти. Освен скоростта, има и няколко други по-маловажни функции. Някой ден като ми се отвори свободен слот за проект, ще го подкарам и това.

Прикачени файлове:
sr4.PNG
sr4.PNG [ 330.87 KiB | Прегледано 6078 пъти ]

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Май 06, 2019 12:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Големият проблем на велосипедиста е относително неефективната му спирачна система.
Много е неприятно да се движиш с 15 км/ч покрай коли в задръстване и някой да отвори врата на 3 м пред теб. Или някой чевръст пешеходец да си смени траекторията на движение, когато си на 2 м зад него.

Дисплеят за скоростта е интересен, но ако на някое задкормилно устройство му е необходим дисплей за да прецени скоростта на велосипедиста, то то най-вероятно ще се чуди дали пък това не визуализира възрастта на велосипедиста :)


Пон Май 06, 2019 1:02 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Mobileye for bicycles
За велосипед аз лично не виждам абсолютно никакъв смисъл. Карам доста, 50-60км през уикенда планинско + шосе и най големите проблеми са ми с теслите които не се чуват за мен, както и тези със шосейните бегачи. Направо може да ти изкарат акъла, щото не се чуват
Ако някой измисли нещо като гугъл глас да ме предупреждава за идващи коли отзад, по възможност и да прожектира данни от велокомпа ще е безценно.
Garmin имат радар който уж хваща колите, но доколкото знам велосипед не може да хване


Пон Май 06, 2019 4:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Mobileye for bicycles
jig.tak написа:
За велосипед аз лично не виждам абсолютно никакъв смисъл. Карам доста, 50-60км през уикенда планинско + шосе и най големите проблеми са ми с теслите които не се чуват за мен, както и тези със шосейните бегачи. Направо може да ти изкарат акъла, щото не се чуват
Ако някой измисли нещо като гугъл глас да ме предупреждава за идващи коли отзад, по възможност и да прожектира данни от велокомпа ще е безценно.
Garmin имат радар който уж хваща колите, но доколкото знам велосипед не може да хване

Едно хубаво огледало няма ли да свърши същата работа?

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Май 06, 2019 6:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Mobileye for bicycles
palavrov написа:
Карането на кола не е като карането на колело - колоездачите не си цъкат на телефоните докато карат)


За това последното... един колега неотдавна го глобиха, затова че кара колело и говори по телефона :).

Звуковата сигнализация определено куца. Аз виждам следните опции:

1. Audio indication via a headset
2. Visual indication via a front wheel laser projection
3. Vibration handlebars, а за дамите може и на седалката :)

Относно индикациите, това ми идва наум

1. Приближаващ камион от ляво ( причина номер едно за смъртните случаи на велосипедисти, при десен завой на камиона)
2. Твърде бързо или твърде близо приближаваща кола


Пон Май 06, 2019 7:29 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Още от самото начало исках да напиша: ВИЙ СТЕ ЛУДИ ЗА ВРЪЗВАНЕ, БРЕ! Звукова сигнализация за пътната обстановка?!
Който не ми вярва - ще му дам да пововози за ден-два жената! Това е предупреждение, не заплаха. Аз на предната седалка на Гоуфо не мога да я трая, камо ли да я кача на рамката на колелото :rolleyes:

Ъъъ, исках само да кажа, че с какъвто AI да разполага това устройство, едва ли ще е много по-умно от жената. И като почне в най-напеченото да ти писка за глупости, а това което ти не си видял и то не може да го прецени, почваш да се чудиш с к'в бърз и рязък да го изключиш.


Пон Май 06, 2019 8:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Mobileye for bicycles
HCL написа:
...
Относно индикациите, това ми идва наум

1. Приближаващ камион от ляво ( причина номер едно за смъртните случаи на велосипедисти, при десен завой на камиона)
2. Твърде бързо или твърде близо приближаваща кола

Според мен тук е важно да се има в предвид, че такава аларма може да стресне велосипедиста и да стане по лошо ако той реши да предприеме някакво действие в последният момент т.е. колкото може да му спаси живота толкова може и нелепо да го убие ако сам се навре без да иска под камиона в опит панически да го избегне.

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Май 06, 2019 9:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Mobileye for bicycles
HCL написа:
...3. Vibration handlebars, а за дамите може и на седалката :)
...

Вибрация в седалката казваш... :lol:
Мда. След това съдията ще тропне с чукчето произнасяйки: за подбудителство и склоняване към умишлено нарушаване на ЗДВП, 2г. условно, с 5г. изпитателен срок... :lol:


Пон Май 06, 2019 11:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Mobileye for bicycles
С видео ми се струва прекалено сложничко...
Може би само аудио, да кажем каска с масив от микрофони. Евентуална обработката може да включва отсяване на специфични звуци като ДВГ и търкаляне на гуми (в държавите с повечко валежи асфалта е едрозърнест и основния шум идва от гумите на колите). Та идеята е да се отсяват подобни специфични звуци и с помощта на множеството микрофони да се определя посоката от която идват и евентуално дали представляват опасност.
В градска среда не знам до колко ще е надеждно, но си мисля че за извънградско ще е полезно. Навремето като ученик тренирах и въртяхме доста, особено посока към морето. Сега по тези пътища е меко казано опасно, натоварено е и се кара с минимум 120. Всъщност всички пътища вече са опасни, дори селските по които няма движение... и както уж няма, изведнъж някой се появява. Опасничко си е за велосипедисти, а в същото време като въртиш няколко часа монотонно е трудно да си нащрек през цялото време. Ако може да се направи някаква предупредителна система би имало смисъл. Може да се съчетае и с GPS и автоматично набиране на спешна помощ, ако недай си Боже се чуят спирачки и звуци от удар.


Вто Май 07, 2019 9:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Общо взето - техниката се бори с олигофренията а някой съумява да прави пари от това.


Вто Май 07, 2019 10:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Миро, интересна идея е тази с микрофоните вградени в каската, а и с автоматичното известяване при инцидент.

Гледам един пичага работи също по въпроса. Но подхожда сродно до Н'бабане Гт'муан'га. Не известява велосипедиста, а шофьорите посредством светлинна и звукова индикация. Обаче както каза Палавров това да не се окаже противопоказно и да стресне велосипедиста в грешния момент. Ще трябват тестове. Аз вече се писах доброволец, че карам често до работа, а и няколко авера заклети велосепедисти потвърдиха, че ще помагат с бета тестовете. Другата интересна функция която имат е тази да записват видео от инцидента. На мен ми се стори малко странно, но гледам баща ми ползва подобна камера на предното стъкло в колата. До колко има смисъл не знам, но човекът е юрист и сигурно има.

http://www.commuteguardian.com/


Вто Май 07, 2019 12:41 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни