Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Mobileye for bicycles 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4613
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Mobileye for bicycles
HCL написа:
Миро, интересна идея е тази с микрофоните вградени в каската, а и с автоматичното известяване при инцидент.

Гледам един пичага работи също по въпроса. Но подхожда сродно до Н'бабане Гт'муан'га. Не известява велосипедиста, а шофьорите посредством светлинна и звукова индикация. Обаче както каза Палавров това да не се окаже противопоказно и да стресне велосипедиста в грешния момент. Ще трябват тестове. Аз вече се писах доброволец, че карам често до работа, а и няколко авера заклети велосепедисти потвърдиха, че ще помагат с бета тестовете. Другата интересна функция която имат е тази да записват видео от инцидента. На мен ми се стори малко странно, но гледам баща ми ползва подобна камера на предното стъкло в колата. До колко има смисъл не знам, но човекът е юрист и сигурно има.

http://www.commuteguardian.com/


Ами ти горе-долу си ги изредил функциите на моето устройство... Аз още в началото писах че е 4-в-1 но само споменах че има и други. А поспециално те са: камера да записва ситуацията отзад, маломощем широколентов излъчвател който покрива само няколко метра но в широк спектър и излъчва периодично бипкане (да го хващат с радиото в колата), и последното е гпс даталогър който няма прако отношение към безопасността, но е полезен за други цели.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Вто Май 07, 2019 12:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Това с микрофоните вградени в каската ми се струва интересно - на практика ще е каска която усилва само определени звуци - не е на колелото а на главата, а както знаем на велосипедистите главите са дебели и могат да носят на много работи включително каска с батерии, електроника, микрофони и слушалки. Това ще става хем за слушане на музика, хем за звуково алармиране ... абе направо на прилепи ще ги направи и ще прогледнат в тъмното - като парктроник ... даже вместо микрофони може направо паркотроници ;) ... майтапя се де, но определено вече има рациоинална идея.

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Май 07, 2019 1:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Просто гледах какви апп има за STM32H7 и единия беше за mic arrays... и ми се струва, че ще е удачно. Процът има 3 * 16-бит АЦП-та @3Msps и към тях има хардуерни филтри, така че може да извади доста прилично аудио с голяма динамика. Има и прилични мускули за обработка на сигналите, а ми се струва че има поле за обработки, тъй като основните звуци са си специфични и би трбявало да могат да се разпознават и отсяват лесно от останалия шум.
И консумацията е търпима и цената.
С две думи идеята не е толкова безумна, стига математиките да се докарат... Докато видеото според мен ще удари на камък с особеностите на подобно приложение. Като почнем и цена и консумация, стабилизация на картината, покриване на панорама... Изобщо вело+камера според мен е = проблем.

edit:
и още базови функции:
https://gearjunkie.com/lumos-bike-helmet
+ светлини (мигачи, стоп...–
+ хендсфри за разговор по телефон
+ разговор с компанията (ако носят каска).
....


Вто Май 07, 2019 1:57 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Mobileye for bicycles
https://www.youtube.com/watch?v=az6_XX9bIMs

Не намирам инфо дали може да се свърже по ANT+ с други приемници. По всяка вероятност бачка само с гармин
Идеалниат поне за мен вариант е барграфа да се качи на козирката на каската. За целта трябва да се ревърсне протокола.
Някой да е дялкал ANT???


Вто Май 07, 2019 9:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Миро, рядко някой закача микрофоните през ацп-тата напоследък - има си цифрови микрофони - къде i2s, къде разни pcm/pdm и тем подобни. То реално нали са mems микрофоните - по-добре още в неговия кристал да се хване и цифровизира. За да докараш 16-бита аналогов сигнал ще трябва бая чарколяк (скъпо), иначе с цифровото лесно се вкарва в един поток и той може да пътува нагоре към процесора.
А и велосипедистите предполагам и те са хора - все ще имат някое смартфонче да смята вместо отделни процесори. Там CPU мощността е много и става все повече, има разни AI ускорители вече и в средния клас, лесно се деплойва и ъпдейтва софтуера. Малко е шибано с интерфейсите да влязат данните - но примерно OTG би дали поне hi-speed (някой вече са на 3/3.1), захранване и т.н. Андроид пооправиха закъсненията по аудио обработките преди няколко години, а има и алтернативни пътища ако си хващаш сигнала сам. BT също може да се ползва (класик, не-ЛЕ). Вифи има също свободно, но там иска ток.

ANT за какво? В смисъл - бавен е, ако е да се извести телефона че е открит "collision" с камион ще стане, но не е за големи данни, например аудио.

Има напоследък доста специализирани чипове за събиране на данни от тия mic array - основно за цифрови микрофони, както казах. Има китове с медиатек, с esp32 даже.

Опция може да е lidar или нещо подобно - вече има десетки метри и да кажем 10Hz опресняване. Така ездача ще е като гугълски автомобил :-)
Между другото онзи ден в Габрово видях подобен автомобил, само че на него имаше големи надписи TomTom - явно и те снимат.


Сря Май 08, 2019 8:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Вчера и аз видях един такъв автомобил с много камери по него - позагледах го с неподправен интересе ... и ме обзе ужасТ ... parking control

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Май 08, 2019 9:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Еми в нормалните държави са достатъчно интелигентни. Какво им пречи да минат с 50км/ч, т.е. 1км в минута, по някой булевард в София и да генерират на всеки 5м по един фиш - това са 200 фиша в минута.


Сря Май 08, 2019 10:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Mobileye for bicycles
От миналата година киосковете за паркиране започнаха да искат да си напишеш и номера ... и сега вече е ясно защо.

С един гпс в патрулката и малко софтуер може да се след колко често минава през всяка улица, да маршрутизира автоматично и т.н. така, че обикалящият да не може да пие цял ден кафета в някое барче.

Както и да е - сори за оффтопика ... това с каската има и още едно приложение - малумните електрически тротинетки с които се напълни тук.

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Май 08, 2019 11:04 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Абе хора, чета и не вярвам на ушите си. Какви микрофони ви гонят? Как с микрофон ще определиш разстоянието до колата и с каква скорост се приближава? По горе писах за електрическите коли. Какво правим там, ако ще и 10 микрофона да има на каската?
Аз вече поръчах гармина и ще се мъча да преборя комуникацията по АНТ за да може да показва информацията по нагледно горе на каската


Сря Май 08, 2019 10:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Mobileye for bicycles
А бе малко лампички не вършат ли по-добра работа? Днес гледах пред блока едно колело накичено с поне 20 китайски фарчета и стопчета. Някой ще каже "Коледна елха!", ама незабележима такава нЕма.
Всичко друго ми звучи като "еднопосочен кабел".

Ъъъ, един тъп паркинг-сигнализатор отзад може да помага понякога.


Сря Май 08, 2019 10:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Забележима е докато е една единствена - ако всички колелета и коли са накичени така няма да се откроява вече :)


Чет Май 09, 2019 7:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Mobileye for bicycles
jig.tak написа:
Абе хора, чета и не вярвам на ушите си. Какви микрофони ви гонят? Как с микрофон ще определиш разстоянието до колата и с каква скорост се приближава? По горе писах за електрическите коли. Какво правим там, ако ще и 10 микрофона да има на каската?
Аз вече поръчах гармина и ще се мъча да преборя комуникацията по АНТ за да може да показва информацията по нагледно горе на каската


Гарминът изглежда много добре. Даже прекалено добре като за радар за такива размери, цена и т.н.
Но все пак това си е активен радар, който не знам доколко е легален навсякъде. Не видях никъде подробности на какви честоти работи.
Докато рових всички отзиви за шосейно каране бяха положителни, нито една забележка... Забележки има само за градско, което е нормално.

Сега, микрофоните са пасивни няма как да са идеални. Основният проблем който виждам е че няма как да се определи дистанцията. Може да се определи посоката (макар и грубо), още по-грубо скоростта на сближаване. Но за дистанцията просто не виждам решение, затова сам уредът не би могъл да прецени има или няма опасност. Идеята беше по-скоро функционалността да е като "слухов апарат", който избирателно да филтрира и усилва определени звуци. Като критериите може да са различни. Един критерий е посоката от която идва звука. Очевидно звуците отзад са по-важни, отколкото тези които идват отпред. Друг критерий е дали се усилват или намаляват, защото отдалечаващите се звуци не са толкова интересни, колкото приближаващи (усилващи се). Друг критерий, може би и най-важен е вида/съдържанието на звука. Не само звук от ДВГ естествено, гумите също издават специфичен шум. Както казах има места, където шума от гумите е много по-силен от двигателите. Живял съм до такъв път, просто е ужасно. Да, у нас асфалта е сравнително "тих"... но това че ние не го чуваме не значи че изобщо го няма. Пак казвам идеята е за слухов апарат с които да се чуят звуци, които нормално не бихме чули...


Чет Май 09, 2019 9:54 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Mobileye for bicycles
24GHz@12dBm, води се ISM band и не трябва да има проблеми с легалността. В града не е много полезно, но за извънградско бо трябвало да е ок. Ще пристигне вторник и следващият уикенд ще го тествам обстойно
Ако някой е дялал АНТ да свирка


Чет Май 09, 2019 10:33 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Mobileye for bicycles
радара пристигна. По малък е отколкото очаквах. Следва проверка на каква точно модулация ползват, мощност и насоченост


Пон Май 13, 2019 8:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10927
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Mobileye for bicycles
Ако не е тайна, какъв е радара и колко струва? Има ли аналогов изход или само цифров?

Аз поръчах един за мерене на ниво на 60GHz, но ако този 24GHz върши работа, може и него да използваме.

Колегите работиха с ANT+ преди 10 години за една елече с обличане, а сега има няколко проекта за "smart helmet" - незнам дали има радар покрай другите сензори, но те мисля че залагат на 5.9GHz Vehicle-to-vehicle и Vehicle-to-everything
V2V and V2X. T.e. колата да ти се "обади" ако идва зад ъгъла и ти на нея също - с каква скорост, накъде, кой си и т.н.


Чет Май 16, 2019 12:27 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни