Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
GPS генератор 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение GPS генератор
Първо искам да си изясня дали идеята е възможна - не става дума за GPS jammers, които заглушават честотата за да блокират евентуално инсталирани тракери, а за устройство, което да генерира фалшива позиция. Изчетох бая материал от което ми стана ясно следното - сателитите излъчват позицията си и времето на две честоти - L1 и L2 съответно 1575.42MHz и 1227.60MHz. Има и други честоти но те не са толкова важи за определяне на позицията. Всичките спътници - общо 24 на брой излъчват на една и съща честота, т.е. няма честотно разделяне на канали или казано иначе сигналите им се наслагват един връз друг. Демодулацията се осъществява чрез корелация на приетия сигнал и проверка на 'демодулирания' сигнал по четност. Ако не се разчете смислен сигнал честотата на семплиране се коригира и се проверява отново и т.н. докато се разчетат поне 4 (минимум) различни сателита. Отделно честотата може да варира заради доплеровия ефект с +/- 10kHz. Идеята е следната: правят се няколко предавателя, да речем 3, всеки от които ще симулира поне 2 сателитни сигнала, имам протоколите и генерирането на фалшиви позиции мисля няма да е проблем. 3-те сигнала ще се различават честотно с по няколко kHz за да симулират доплеровия ефект на движещите се сателити и ще заглушават истинските сигнали, идващи от космоса. Имам обаче няколко чуденки: достатъчно ли ще е това, за да се заглуши истинският сигнал, няма ли някаква вероярност истински сигнал да се промъкне и да обърка приемника? Ако да, какво трябва да се направи за да се заглуши този сигнал?


Нед Ное 25, 2018 3:11 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: GPS генератор
Ако си на открито и има добро покритие само това, че ти ще излъчваш по-силен сигнал не знам дали ще свърши работа?

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Нед Ное 25, 2018 5:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: GPS генератор
nobodyshadow написа:
Ако си на открито и има добро покритие само това, че ти ще излъчваш по-силен сигнал не знам дали ще свърши работа?

И мен това ме притеснява, GPS jammers излъчват Gausian шум, който нарушава структурата на сигнала, може би ако включа още един предавател, който да работи като заглушителите, обаче с по-малка мошност, може да свърши работа.

поръчах си този модул да си поиграя малко с него, евтин е има добра документация и предоставя информация за всеки приет сателитен сигнал
https://www.rfsolutions.co.uk/modems-c7 ... module-p82


Нед Ное 25, 2018 5:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: GPS генератор
Хм, при наличие на отразени сигнали, гпс сам дава фалшива позиция (особено, ако е неподвижен) :wink:


Пон Ное 26, 2018 10:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: GPS генератор
Bai Ui написа:
Първо искам да си изясня дали идеята е възможна - не става дума за GPS jammers, които заглушават честотата за да блокират евентуално инсталирани тракери, а за устройство, което да генерира фалшива позиция.


Вика му се GPS симулатор и най-лесно се прави с някое SDR-че, просто питай чичкото за "SDR GPS simulator"...

Цитат:
Демодулацията се осъществява чрез корелация на приетия сигнал и проверка на 'демодулирания' сигнал по четност. Ако не се разчете смислен сигнал честотата на семплиране се коригира и се проверява отново и т.н. докато се разчетат поне 4 (минимум) различни сателита.

Точните алгоритми варират а и често са обект на патенти и тайни... Но общо взето има няколко ключови момента при всички. Първият е корелацията, идеята е че винаги се работи с ужасен SNR, толкова ужасен че ако не знаеш за какъв сигнал гледаш, никога няма да го видиш на фона на шума. Та благодарение на това, че сигналът не е случаен (има си PRNG) успяват да го различат от шума. Сигналите от различните спътници се приемат в зависимост от разстоянието до тях. Обикновено май не се застъпват, във всеки случай ги приемаш поотделно, демек трябва да можеш да приемеш поне 1. Естествено за да си определиш позицията ти трябват поне 3, за може да направиш триангулация. Но триангулацията много зависи в кой момент я правиш, демек трябва ти супер точен часовник, какъвто приемниците нямат. Демек триангулация само в пространството е безполезна, доста по-полезна е триангулация в пространство-време. И тъй като говорим за 4 измерения идва и изискването за 4-те сигнала/спътника.

Цитат:
Идеята е следната: правят се няколко предавателя, да речем 3, всеки от които ще симулира поне 2 сателитни сигнала

Мисля че няма нужда да са много предавателите, освен ако не държиш да покриеш точно определени координати.
Имаше някакви заигравки с позициите, вече съм ги забравил... но при триангулацията се получаваха по няколко точки. Май в 3D триангулацията бяха 2, като едната винаги беше далеч от земната повърхност. Та си мисля, че бяха натамънени сигналите добре.

Цитат:
Имам обаче няколко чуденки: достатъчно ли ще е това, за да се заглуши истинският сигнал, няма ли някаква вероярност истински сигнал да се промъкне и да обърка приемника? Ако да, какво трябва да се направи за да се заглуши този сигнал?

Значи минимумът както казахме е 4 сигнала, за да мине триангулацията и да се приеме за констелация. Следващият момент е констелацията да е жива достатъчно дълго време, за да се дръпне алманаха (освен ако не е топъл старт). Едва тогава имаш позиция+време. Дотогава няма проблем с други сигнали, всички ще се приемат и ще се търси комбинация от която да стигнеш до позиция+време. Първата такава комбинация пИчели. От там нататък мисля че вече е въпрос на конкретното изделие дали ще си държи първата система или ще предпочете да превключи по някакви си съображения. Нямам личен опит, но доколкото съм чел отзивите за симулаторите няма проблем и няма нужда от заглушавания. Може би симулаторите като цяло дават по-надежден сигнал и особено след студен ресет като клъвне един приемник си държи и не изпуска симулатора.


Пон Ное 26, 2018 11:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: GPS генератор
Миро, ти изби рибата, изобщо не съм очаквал толкова компетентен оговор, благодаря! Проблема с тайминга мислех да го реша като генерирам едновременно с FPGA 6 равноотдалечени позиции, нещо като хексагон около точката на фалшивите координати, така ще се реши и проблема с височинното позициониране, освен ако приемника не го отчете като грешка или не ме позиционира в космоса около сателитите :D. Другият вариянт е да използвам приемник като обратна връзка за корекция на сателитните позиции докато получа желаните координати. Супер, започвам да се ровя за тези симулатори.


Пон Ное 26, 2018 12:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: GPS генератор
Мисля че намерих каквото ми трябва и то под 200$, бюджет, в който едва ли бих се вместил ако трябваше да го правя от нулата.
https://hackaday.com/tag/limesdr-mini/
https://www.rtl-sdr.com/limesdr-mini-un ... al-review/
https://wiki.myriadrf.org/GPS_Simulation
Има си и опън сорс софтуер за генериране на позиции, това е върхът, довечера ще прегледам на спокойствие всичко преди да поръчам, хохохо изглежда ще си имам нова играчка за Коледа. Миро, имаш голямо черпене от мен.


Пон Ное 26, 2018 12:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: GPS генератор
Аз така и не стигнах навремето до практически занимания, така че приемай мнението ми като преразказ по картинка ;-)

Иначе просто си вземи едно читаво SDR-че, то си има FPGА обикновено, имаш си и куп сорсове (някои даже май работят). За практически тестове бих те посъветвал или с по-истинско радио или там съответните карантии преди/със антените. Това го казвам щото аз си взех едно Плуто, пробвах 2-3 неща (от готовите) но или радиото му е слабичко и е само за бюро или аз нещо не го настроих. Абе с две думи не ми се получи и го прибрах в шкафа за по-добри времена ;-)


Пон Ное 26, 2018 12:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: GPS генератор
https://www.youtube.com/watch?v=jwJKMti_aw0

_________________
main[-1u]={1};


Пон Ное 26, 2018 1:06 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: GPS генератор
miro_atc написа:
.... Това го казвам щото аз си взех едно Плуто, пробвах 2-3 неща (от готовите) но или радиото му е слабичко и е само за бюро или аз нещо не го настроих. Абе с две думи не ми се получи и го прибрах в шкафа за по-добри времена ;-)

Гледам, че noise figure-a му е 2.5 dB, а S11 - 10dB. Все пак това е сгъчкано в едно чипче. Пробва ли да му сложиш едно LNA-че отпред?

_________________
Хайде де!


Пон Ное 26, 2018 1:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: GPS генератор
dan написа:
Пробва ли да му сложиш едно LNA-че отпред?


Това казвам, че най-вероятно ще се наложи за повечето практически приложения. Аз го разцъквах така както си е, просто разглеждах как изглежда софтуера и дали тръгва изобщо...


Пон Ное 26, 2018 2:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: GPS генератор
Да се похваля с новата придобивка, излезе ми с около 35% по скъпо от планираното защото се наложи да платя мито, но като цяло цената все още ме устройва. Забравих да си поръчам антени та сега ще чакам антените преди да започна да си играя с това чудо.


Прикачени файлове:
IMG_3506.JPG
IMG_3506.JPG [ 2.32 MiB | Прегледано 7483 пъти ]
IMG_3505.JPG
IMG_3505.JPG [ 2.54 MiB | Прегледано 7483 пъти ]
IMG_3504.JPG
IMG_3504.JPG [ 2.18 MiB | Прегледано 7483 пъти ]
IMG_3503.JPG
IMG_3503.JPG [ 1.86 MiB | Прегледано 7483 пъти ]
Вто Яну 01, 2019 5:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: GPS генератор
Bai Ui написа:
...

Честито! В каква среда ще го ръчкаш?

_________________
Хайде де!


Вто Яну 01, 2019 6:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: GPS генератор
dan написа:
Честито! В каква среда ще го ръчкаш?

Благодаря!
Хм, има еднакво добра подръжка за Уиндоус 10 и Убунту, ще го тествам на двете да видя къде работи по-добре и тогава ще реша, ще дам фийдбак :) .


Сря Яну 02, 2019 12:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: GPS генератор
Имам предвид в GNUradio-то или нещо друго

_________________
Хайде де!


Сря Яну 02, 2019 8:16 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни