Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Часовник с цветен код 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Часовник с цветен код
Значи часовникът се състои от един многоцветен LED и циферблата му представлява нещо такова
Изображение, светодиода се поставя в средата.
По принцип това е RGB схема и червеният цвят трябва да е оринтиран нагоре, примерно за да се знае че червеното е 12 се слага някакъв маркер. Свтодиодът светва първо с цвета на часа, след това изгасва и след това светва с цвета на минутите. Може да светне още веднъж с цвета на секундите. Така часовника може да се реализира само с един 6-пинов пик и много цветен светодиод.


Съб Ное 10, 2018 12:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2582
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Часовник с цветен код
Да то може и един светодиод да премигва първо часове, после минути накрая за секунди :)
Иначе това как ще избира часа, ако има цветови филтър да кажем лесно може да се отделят червено зелено и синьо, но тук има 12 нюанса, няма да е толкова отчетливо. Ако е жълто, ще светят също червено и зелено с пълна сила. Ако правилно съм разбрал идеята де...

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Ное 10, 2018 12:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Часовник с цветен код
Идеята е да се използва многоцветен светодиод като този https://www.youtube.com/watch?v=qw8SQgetNPo, часът и минутите се определят по съвпадението на цвета на светодиода спрямо цвета на скалата на циферблата, примерно ако свети червено е 12 часа, ако свети синьо е 4, ако свети зелено е 8 и съответните нюанси съответстват на другите числа.


Съб Ное 10, 2018 12:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Часовник с цветен код
Сините и зелените са ти проблем. Така разположени ги различаваш, ако ти се покажат по единично за кратко няма да различиш нюансите. Най малкото трябва да са в различни части на деня, принерно през 4 часа.


Съб Ное 10, 2018 3:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4578
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Часовник с цветен код
Всъщност идеята никак не е лоша. Напомня ми за едно устройство което правих преди няколко години за дисплей на скоростта на колата в периферното зрение с цвят.
Ефектът беше отличен защото цветът е най-базовото усещане, което изисква най-малко умствен процесинг, т.е. не разсейва изобщо.
https://www.youtube.com/watch?v=33f7s6CYsy4

Проблемите в този случай са малко по-големи - изискват се поне две (или три) числа за дисплейване, а и обхватите им са по-големи - по 12 различни цвята.
Но при подходящо подбрани цветове според мен е напълно постижимо.


Прикачени файлове:
AN0004.pdf [1.08 MiB]
321 пъти

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'
Съб Ное 10, 2018 10:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Часовник с цветен код
Н'бабане, харесва ми как им затвори устите на всички - това няма да работи, онова няма да стане, докато каза че харесваш идеята и никой не смее да се обажда повече, трябва да поговорим някой ден с тебе, да те черпя по бира в някой пъб, аз пък ти харесах идеята за C10 часовника. Това с цветния код ми хрумна след един разговор с колега - дискутирахме една серия на Стар Трек, където Доктора, който е холограма използва примитивни уреди с няколко цветни лампички да преглежда пациентите, като се замислиш това е идеалната аналогова индикация с безкрайна резолюция, резолюцията при скАлите с цифрички и чертички е ограничена от човека, затова и уредите имат резолюция на дисплея и резолюция на измерване.


Съб Ное 10, 2018 6:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Часовник с цветен код
Тоест, от думите ти разбирам че можеш да направиш мултимер с RGB светодиод, и той ще има безкрайна резолюция и точност?
Можеш да докажеш това твърдение и на практика или поне да го обосновеш теоретично? :lol:


Съб Ное 10, 2018 6:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Часовник с цветен код
Точно на теб няма да доказвам нищо защото ти липсва въображение и си настроен за заяждане! Никъде не съм споменал точност, говорим за индикация все пак, не за измерване, това е подходящо за ориентировъчни стойности, като индикатора на акумулатора, налягането на маслото и температурата на двигателя, където не те интересува да речем колко градуса а дали е в нормите. Това може да го комбинираш с говорещ компютър, примерно ако видиш че маслото е на червено (буквално) може да попиташ компютъра - Абе какво става с маслото и компютъра да ти отговори - ами тече, какво да става.


Съб Ное 10, 2018 6:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Часовник с цветен код
Горното беше лека закачка по повод "чертичките и дискретите" с които сме се били обградили...
Опитах се да си представя мултимер 8 и 1/2 разряда със стрелка, но не успях. :D

За различни приложения са удобни различни методи за визуализация. По-нагоре точно за това ставаше въпрос. Не че часовник с подобен вид индикация е технически неизпълним (не може да стане), а че вероятно ще е неудобен за използване. Да се направи някаква бъзикня за спорта става де. Но едва ли за нещо повече.

Също така - има една съществена разлика между идеята ти за часовник която се обсъжда и джаджата за предупреждение за текущата скорост, както и примера ти за индикация за маслото.


Съб Ное 10, 2018 7:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Часовник с цветен код
Ами ето, опитал си се да си представиш и не си успял, аз ще ти кажа как да го направиш с идеята за часовника - вместо с 12 нюанса разграфяваш скАлата на 10, избираш си резолюция и светодиода ти премигва точно толкова пъти. Примерно избрал си с декадния ключ да мериш от 0-10 Волта. имаш втори ключ, който ти определя резолюцията, нагласяш го на 9 позиции след десетичната запетая, което прави десет мигвания. Ако измериш 5.123987456 волта светодиода ще ти премигне със следните цветове (примерно): червено, зелено, виолетово, синьо, пембяно, оранжево, тюркоазено, виолетово, зелено, червено след което следва по дълга пауза да раздели сериите и започва да мига отново.


Съб Ное 10, 2018 7:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Часовник с цветен код
И остава някой далтонист като мене да "прочете" показанието и АЕЦ-а ще гръмне. :D

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Съб Ное 10, 2018 8:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Часовник с цветен код
То има часовници с двоичен код, онова тъпото интернет време и много други за които не се сещам сега, ама нещо ги няма по магазините.
А с цветови код ще има полза само ако посред нощите те интересува дали скоро ще доиш кравите, но за това и петелът върши работа.


Съб Ное 10, 2018 8:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Часовник с цветен код
sthx написа:
И остава някой далтонист като мене да "прочете" показанието и АЕЦ-а ще гръмне. :D

За тебе ще пусна версия с морзов код.


Съб Ное 10, 2018 8:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Часовник с цветен код
Bai Ui написа:
Ами ето, опитал си се да си представиш и не си успял, аз ще ти кажа как да го направиш с идеята за часовника - вместо с 12 нюанса разграфяваш скАлата на 10, избираш си резолюция и светодиода ти премигва точно толкова пъти. Примерно избрал си с декадния ключ да мериш от 0-10 Волта. имаш втори ключ, който ти определя резолюцията, нагласяш го на 9 позиции след десетичната запетая, което прави десет мигвания. Ако измериш 5.123987456 волта светодиода ще ти премигне със следните цветове (примерно): червено, зелено, виолетово, синьо, пембяно, оранжево, тюркоазено, виолетово, зелено, червено след което следва по дълга пауза да раздели сериите и започва да мига отново.

А, подобни дивотии си ги представям. Дори мога да изредя още поне 10, още по-безумни и още по-неудобни за използване варианта.
Въпросът е, това с какво ни помага? Това решение с какво би превъзхождало утвърдения начин - с цифрова индикация?
Понеже си докачлив, да уточня че се бъзикам, но отговор в стил "за да се фръцна във фейсбук", ще е... неубедителен. :lol:

Голямата разлика между индикацията за масло, тая за превишаване на скороста и идеята ти за часовник е точно в това, че едното е средство даващо обща информация от типа има проблем, има малко по-голям проблем, има голям проблем.
Часовникът е вид измервателно средство. Ако е за обща представа, поне аз имам не лоша такава колко часа е, и без да гледам часовник. Когато погледна часовник, обикновено ме интересува точно колко часа е, а не около.
В случая имаш 12 дискрета за час и около 60 за минути, + таблица за разчитане... Тоест, като краен резултат би се получило нещо нефункционално, а за да е още по-тегаво, трябва да науча и "езика му" - какво е виолетово и какво е зелено.

Горното е лично и неангажиращо мнение за идеята. Може пък в нея да има нещо което ми се губи...


Съб Ное 10, 2018 9:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Часовник с цветен код
Как рабра че съм се засегнал, той разделът си е на границата на майтапа, чакай да ти покажа - :D - ето смея се - в момента върви една реклама на Мерцедес, значи водача пита бордния компютър - Мерцедес, кажи някаква шега! а компютъра отговаря - Не мога, проектиран съм от немски инженери. Казваш че трябва да научиш езикът на тая индикация - ами естествено, не си се родил с умения да разпознаваш цифрите да речем, отделно си учил и системата, която се използва за измерване и представяне на времето - часове (12 или 24) минути (60)-секунди(60)-милисекунди (100). Ако първо научиш представянето с цветен код това с цифрите в последствие ще ти бъде много по-трудно. Не си ли се запитваш защо аджеба 60 минути а не 100? Ето Н'бабане е предложил навремето часовник/календар с представяне на времето/дата в 10-ична бройна система, там да кажеш нещо? На бонго със сигурност няма да му върши работа във фермата, ти също ги определяш за дивотии, дет се вика житието определя съзнанието.


Съб Ное 10, 2018 10:02 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни