Отговори на тема  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Уплътняване на медна към pvc тръба ... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Само за протокола: посоченото лепило е проверено за разни пробити съдове издуващи се като плондер и държи. Вярно, еднакъв материал.


Сря Авг 22, 2018 10:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Аз бих се огледал какви преходи от PVC и медна тръба към някаква подходяща резба има. След това е лесно - муфи, холендри, О-пръстени и каквото друго ти хареса


Сря Авг 22, 2018 1:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Да, гледал съм и да се мине през резба - само че от мед към резба е много скъпо на тоя размер, затова не го "фаворитизирам" тоя вариант :)


Сря Авг 22, 2018 3:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Проблема е в липсата на home depot около теб :) Но между другото, ти обикалял си ти тия строителни хипер маркети. Аз покрай ремонта на сушилнята трбяваше да купя термоусточив силикон, и тъкмо си мислех че ще е приключение щтоо се сетих в Неделя, и хоп отивам в .... не знам как се казва, на околовръстното на Люлин, и направо ме изненадаха, доста добър избор силикони и лепила, за друго не съм гледал, но може и в ВиК секцията да е така, медта започва да става популярна и в БГ и може да са заредили.


Сря Авг 22, 2018 5:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Туй...с холендъра може да стане , ама само от единия край- ми се струва.
Накрая да пуснеш схема - рекуперацията я стане, я не , ,,,конструкцията е с интересни проблеми. :D


Сря Авг 22, 2018 7:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Гичо, много ме дразни тая тема...се за тез тръби си мисля. :D
На пластмасовата тръба се лепят два прехода за да се увеличи вътрешния диаметър. Примерно хлабина 5 мм. После (или първо) измисляш някакъв цилиндър с вътрешно 43 и външно 52 мм.
Цилиндърът трябва да е еластичен, да издържа 10бара. Най-добре да е дълъг 10-20-30 мм, примерно парче маркуч за високо налягане,,,,но за пробата и гумен О-пръстен ще стане. Остана да се намери лепило , което трябва да запълни луфтовете 0.5мм , да хваща за метал, еластомер, и ПВЦ.
Идеята е еластомерът да поеме термичните разширения/свивания.


Сря Авг 22, 2018 7:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Да, хом депото щеше да е полезно - макар че и други щатски и австралийски сайтове ги има тия :x
Силикони/уплътнители много, не е проблем да се заръча, но това си го пазя като последен вариант - иска ми се да има притисната гума.
Защо с холендъра да е само за единия край? Еднотипно е и в двата края - гледах едната половина от холендъра - централния отвор е 40, но стената е сравнително тънка и си мисля че ще мога да я разширя за да влезе медта. Ходът на гайката е около 12-15мм, та има място да се добавят даже два пръстена.
Особеното е че вграденото уплътнение опира челно - реално се докосва в последния милиметър и там стяга. Ако вкарам допълнителен о-пръстен няма да може да контактува - та там ще трябва да измисля комбинация от поне още два о-пръстена с различни диаметри - единия вътрешен около 42 (имам такъв), другия по-голям по подобие на оригиналния. Надявам се при силно стягане хем да притисне към челото единия, хем при смачването вътрешния да се притисне към медта.
А лепенето на други тръби е проблемно - ако се ползва специализираното лепило (то всъщност е разтвор на пвц материал и се казва "заваряване" по химичен път) то хлабините трябва да са малки - примерно десета. Отделно да няма линейно разширение, т.е. не може към метала.
Намирането на подходящ уплътнител (маркуч или о-пръстен) не помага ако няма какво да го компресира към двата материала - някакъв конус или челно да го натисне. Ако е в тази посока ще ползвам полиуретанов уплътнител лепило - правих тест с няколко вида, вкл. епоксидна смоло и тангит-а за пвц. Та тоя тест беше зашкурено пвц към зашкурена мед. Епоксидната здраво беше хванала, но като я напънах се чу "пук" и тотално се прекъсна връзката - по-слабо беше хванала към пвц-то. Тангит-а също доста леко се пукна - крехък е.
Най-здраво беше с soudal fix all high-tack - откъм медта не пусна също както епоксидното, откъм пвц-то първо се предаде но връзката беше доста здрава. Ако си поиграя с подготовка на материала - набраздяване, и ако открия с какъв разтворител ще успея да го "активирам" ще стане по здраво от яйце. Самите активатори за "проблемни" повърхности, като primer 150, са някакъв разтворител. Може да пробвам да ползвам тангит-а като активатор и върху него да лепна със судал-а.
Троянското лепило (вектор) е пвц в "Циклохексанон" - това сигурно някъде се ползва, химснаб имат - аз ще тествам с лепилото вместо чистия циклохексанон.


Сря Авг 22, 2018 9:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Пък аз чак сега се зачетох и мнението ми е категорично: много проблеми за глупости!


Сря Авг 22, 2018 9:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
При такава разлика в материалите, на тази дължина повечето лепила няма да работят. Сметни ако искаш силата на натиск която е се получи, ще се учудиш от размера и. Отделно на всичко друго имаш и свиване / разширение по диаметър, което допълнително се засилва от напора на водата ...да лепиш PVC към мед в тези условия не е тривиално, може ама не с обикновен епоксид. Разгледай сайта на хенкел или 3М намери подходящо лепило, и търси заместител ако го няма.


Сря Авг 22, 2018 10:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
По диаметър не ме притеснява - все пак е топлообменник и се очаква да работи като такъв, така че разликата в температурите ще е малка. То най-горещата вода която влиза ще е 40 градуса преко сили, водопровода ако ще съвсем да не го стопля ще е поне 10 градуса.
А по дължина съм съгласен - още в първия пост писах че си мисля че не бива да отивам на много тънък слой лепило - искам да е по-дебел за да поеме разместванията. Полиуретановите държат работно и по 75% изместване, което при 2-3мм слой може и да стигне.
Ето някакви данни:
Цитат:
α1 – коефициент на термично разширение на PVC-C – 0,000062 [1/K]
α2 – коефициент на термично разширение на стената PVC-C – 0,0000045 [1/K]

При 30 келвина излиза 0.00186, което значи 3.7мм за моите 2 метра дължина?

Бонго, защо да са много проблеми за глупости?


Чет Авг 23, 2018 8:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
gicho написа:
...Бонго, защо да са много проблеми за глупости?

Защото ако няма да откриваш обществена баня икономията ще е стотинки, а рискуваш от задръстен канал до масивно наводненийце :)
По-мъдро ще е да ловиш слънцето например, или да се огледаш за газ, или термопомпа...
Дори едно врътване на термостата на бойлера ще даде по-голям ефект.


Чет Авг 23, 2018 10:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Слънце, газ, термопомпа са сред проектите за по-следващ етап - разходите там са големи. Скоро ще питам за преработка на голям климатик към термопомпа въздух-вода, но не е сега моментът.
Газ искам да си пусна - от едната страна съседите имат, от другата през една къща също - на мен обаче не искат да ми пуснат понеже улицата е нова и има 5 години гаранционен срок, който е подновен понеже гаранционно поправяха дупки така реално от 5 станаха 8 години. Не съм се отказал, но няма да е сега.
Та както казах това е експеримент - целта е двойна - от една страна е икономията, но от друга е да "вдигна" максимума който мога да изкарам от проточния си бойлер. Пояснявам - бойлера може да се настройва на 18, 21 или 24KW. Захранването ми е уж 16Квт, реално бушоните са за 18Квт. Според крива C мога да си позволя 21Квт без притеснение дълготрайно. На 24Квт според късмет може да изключи предпазителя на енергото след 1-2-3 минути. За да го избегна искам да "взема" няколко киловата чрез рекурператора и да постигна дебит и температура като за 24, или нагоре. Ако го сложа на 24Квт трябва да съм сигурен че до минута от началото на консумацията ще почна да вадя 2-3 Квт и да подавам по-топла вода на входа на бойлера.
И не на последно място ми е интересно - предвидил съм да сложа термодатчици на вход и изход студена, както и на вход и изход мръсна вода - та да има какво да гледам и "анализирам".
Задръстен канал си мисля че ще успея да избегна, наводнението е по-притеснително, но затова не мисля просто да залепя и да спя спокойно. Ако толкова не намеря решение ще търся да си доставя американските преходници, даже си мисля че за финалното решение ще държа да е с тях. За теста обаче искам да намеря по-лесен временен вариант - цялата джиджавка е на явно място засега, после ще е за картон но за момента е видима. Водоподаването и сега се спира когато не съм там, така че притеснения нямам. Мястото е нагласено да може да се сложи 2м pvc проста тръба с холендри, така че ако има нещо развивам, вадя "сложнотията" и мушкам простата тръба.
Мисля да сложа и байпас на входа на бойлера за да мога да изолирам тая верига ако имам нужда - два трипътни крана, или дори един трипътен на входа и един възвратен клапан на изхода на рекурператора.
Икономията няма да е много голяма - в момента на обемен бойлер сме на около 30-тина лв за топла вода, дори да стигна 60% ефективност ще пестя да кажем по 15лв на месец - даже слагам 5лв понеже само душовата вода ще хващам - тази от кухня няма да минава през този топлообменник. При цена за чарколяк около 90лв пак си заслужава, особено дъщерята като почне да се къпе по 2 часа (ефекта "проточен бойлер" и чакане да свърши топлата вода...).
И още нещо - щом ми се занимава значи има смисъл - всеки час прекаран БЕЗ гледане на телевизия си заслужава.

Обратно по темата - накупих си ( бонго - за 2.60ст) един найлон о-пръстени между 40 и 50мм, различни дебелини. Мисля да подбера 3 размера - два броя с еднакъв размер (примерно 48) застават един за друг, други два - един малко по-голям, един малко по-малък - застават вертикално между другите два (нещо като кръст да образуват). Целта ми е двата средни да си се притиснат последователно и да осигурят оригиналното уплътнение на холендъра - между двете чела. А другите два, основно по-малкия който вътрешно ляга стегнато на медта 42мм, да бъде притиснат навътре (към оста) от другите два при стягането. Това притискане би трябвало да уплътни към медта по подобие на компресионен фитинг. Компресията ще дойде от стягането на холендъра и желанието на двата средни да се съединят.
Същото може да стане с подходящо по профил уплътнение (салник?), но не вярвам да намеря такова.
Та идеята ми е да изпробват в този вид (само с пръстени и компресия, без лепила) дали ще удържа на 5-6 бара, както и да видя колко запас по сила на стягане има (колко силно ще трябва да стегна за да не пропуска вода).
Може би профил различен от O- трябва да ми е целта за търсене? Нещо триъгълно/конусно ще ми осигури предаването на компресията в двете посоки - към насрещното чело и към центъра и медта. Може би автомобилните части да има подобни - като остане време ще огледам.


Чет Авг 23, 2018 1:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Пробвах с няколко "подредени" о-пръстени и стигнах до елементарен извод - просто ми трябва по-голям и евентуално по-мек о-пръстен (може и кухо сечение?) - реално холендъра има две насрещни площатки, които по принцип притискат странично о-пръстен. С голям и мек о-пръстен при смачкването от затягането очаквам да се изпльоска в перпендикулярната посока - т.е. навътре към медта и навън към тялото на холендъра. Т.е. стига да успея да насоча движението да е към оста всичко ще е наред?
Въпросът е откъде да намеря такъв профил уплътнение - вътрешен около 42, външен някъде докъм 62 гледах че поема корпуса. Не знам дали ще трябва да опра в 62-то за да има опора и да насочи силата навътре, но няма да е излишно.
Т.е. търся нещо с вътрешен 42мм и диаметър 10мм - плътни о-пръстени има, но като им гледам материала може и да ми дойде зор да ги смачкам достатъчно. Затова мислех за алтернативен материал - по-мека гума, или да не е съвсем плътно вътре за да има движение.
Намерих и интересно уплътнение - от канално пвц с муфа извадих уплътнението (от DN40 фитинг). Влиза на 42-то на медта, но естествено не е достатъчно плътно за да спре водата по налягане. Интересното е че е конусно (триъгълно) като профил и може да излезе нещо от това.
Направих проба и с "активиране" на пвц-то чрез вектор-ското лепило или по-точно циклохексаснона в него - обезмаслих, зашкурих, намазах с векторското, забърсах го и пляснах отгоре другото лепило - судал fix all high tack. Но чакам 24 часа да видя ефекта.

Едит: гледам разни семеринги и по-точно гумената им част - изглежда близко до това което търся. Покрай тях видях някакви "К-маншети" - интересен профил, макар не точно каквото си представях. Май се ползват по хидравликите - като уплътнение на бутало - очаквам да има разнообразие откъм размери. Ще търся такова:
Изображение


Чет Авг 23, 2018 8:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Е те тук стигаш до думата салниково уплътнение :)


Чет Авг 23, 2018 8:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Гичо, защо е толкова мощен тоя бойлер?


Пет Авг 24, 2018 3:50 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни