Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Електронна примамка за риболов 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Електронна примамка за риболов
Отдавна мисля да си спретна такава джаджа, за да проверя има ли ефект от нея.
Гледам в нета разни предложения:
Норвежци - само мигащ светодиод
Руснаци - същото
Тези - само вибрация
Нашенска фирма предлага комбинация на незнаен производител
и дори китайците са започнали да ги произвеждат. Питах в един бъргарски риболовен форум дали някой е пробвал такава примамка в наши сладки и солени води, но при над 200 посещения на темата - никакъв отговор.
Тук намерих малко информация за зрението и слуха на рибите и реших да пробвам.
На първата снимка - 5mm RGB LED, вибраторче и акумулаторче, а на втората - съвсем импровизирано главоного.
Приемам всякакви коментари, но моля без (много) спам!
Имам и едно питане - как да залея електрониката в смисъл какви материали и матрица да използвам, за да се получи реалистична стръв?
За модел може да се използват готови примамки от магазините за риболовни такъми или да се направи модел от подходящ лесен за обработка материал.


Прикачени файлове:
elements.jpg
elements.jpg [ 860.45 KiB | Прегледано 6396 пъти ]
green.jpg
green.jpg [ 652.1 KiB | Прегледано 6396 пъти ]
Чет Май 24, 2018 9:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
Мигащ свтодиод - имам една ролка 1206 мигащи, само да я намеря...което е проблем.
Имам и 5mm който си сменя цветовете, само два пина, няма външен контрол
За вибрация не бях чувал - интересно,
пиезо няма ли да гълта по-малко от мотор, пък и ще звучи по-добре (незнам как ще е като е напълно залято)?

За заливане - печаташ на 3D формата на рибка и заливаш вътре с RTV силикон или както се казва?
Или пълниш с горещия силикон, но частта със свтодиода трябва да е доволна тънка, иначе не знам колко
ще се вижда (иначе има предимство че ще е дифузно)


Чет Май 24, 2018 11:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
Яко. Дръж ни в течение за реакцията на рибата, че ми е интересно.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Май 24, 2018 1:52 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
Grubi, проца (TSSOP-14) ще организира светенето/мигането. Залагам обикновени RGB ледове, като се очертава водещ да е синия цвят. Като начало ще реализирам слаба подсветка (1mA) на примамката с периодични проблясъци (5mA), които може и да се наложи да са с плавно повишаване/понижаване на яркостта. Вибрацията също ще е периодична и понеже вибраторите, които са ми налични са нисковолтови, те заедно с леда ще се клатят с ШИМ.
Тези нашенци предлагат материали за правене на силиконови примамки, но техния силикон трябва да се нагрее до към 180 градуса преди заливане в калъпа, което никак не е добре за акумулатора.

Цецо написа:
Яко. Дръж ни в течение за реакцията на рибата, че ми е интересно.

Немаш грижи. Ако хвана нещо и снимки ще кача. Ако не хвана, ще пиша, че рибата била с ейййй... такова око. :wink:


Чет Май 24, 2018 5:57 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 2:32 pm
Мнения: 249
Местоположение: Благоевград
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
На последната снимка много се откроява светодиода трябва някак по-равномерно да е. Предвиждаш ли някакво умно управление на светлина/цвят/вибрация?
Може би е добре да са смд светодиодите и всичко да е на една платка, но и на мен най-интересно ми е материала от който да е тялото. Иначе калъпа и аз мисля ще е най-добре от готов воблер да вземе дизайна.

п.ц. Вече си отговорил...


Чет Май 24, 2018 6:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
малко нечестно спрямо рибите :), но няма да отварям спам линията

няма ли да е по-добре с един супер кап и бобинка за зареждане. и една индиктивна зареждачка отвън


Чет Май 24, 2018 7:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
Е колко ще устиска с тоя супер кап, не стига че трябва да зареждаш талафона ами и примамката. Чудно работят ли тия примамки, имам един познат ги продава, тъй де търгува, ама не е казвал има ли ефект или са само мижай да та лажем.


Пет Май 25, 2018 12:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
Ще извиняваш, ама като е безумни идеи трябва да очакваш и малко brainfart :)
- ако е за солена вода, дали не може да се ползва морския електролит да генерираш тока - сега има разни "energy harvesting" чипове и може да се намери чалъм да се нахрани
- за чиста вода има детски играчки, дето имат електроди и като се намокрят автоматично се включват - всъщност по на малката детските канали продаваха някакви рибки дето плуват и светкат вътре - точно те са с батерия, но се включват от намокрянето - малко са големшки, така че трябва да подбереш подходяща мишена - но всъщност са точно каквото ти трябва - ако ще правиш комерсиално производство просто намери китаеца дето ги прави и поръчвай милионите...
- не знам за рибата, ама аз "светеща" храни избягвам - виж, ако идеята е да я наплашиш от едната страна на язовира до отиде другаде, може и да стане - ама тя май като я е страх не иска да яде?
- интересно е коя светлина най-добре минава през водата, но и какво се "имитира" с тая светлина - дали слънцето, дали някаква животинка?


Пет Май 25, 2018 7:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
Ами anglerfish що светка на рибките ? Явно минава номера :)

Има доста светещи неща в природата дето рибата би си ги хапнала - примерно светулките - каква по ясна индикация за манджа във водата за нощна закуска преди лягане...


Пет Май 25, 2018 1:59 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
Ами зависи колко харчи диода, има такива които светват и на 0.5mA
И зависи, колко ти е голям супер капа. Но веднъж залято
няма да има нужда от контакт за зареждане, игли и т.н.
И колко ярко искаш да свети.

Ако искаш сложи му и безжична комуникация и конфигурация, но това отива към фантастиката.

Колко е средното време въдицата да кисне във водата, преди да клъвне?
Или преди да изтеглиш за повторно хвърляне?
А ако зареждачката е в кутийка отвън, само "топваш" примамката и е зареден.
Сигурно може да изкара половин час, може и повече. Трябва да се направи проста сметка разбира се.

Може и само вибрация, доста животинки се осланят само на "мустаците", но това е сигурно повече за дънни риби. Незнам сомове и шарани как се ловят, ловил съм само попчета и сьомга.


Пет Май 25, 2018 2:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
Grubi написа:
Ами зависи колко харчи диода, има такива които светват и на 0.5mA
И зависи, колко ти е голям супер капа. Но веднъж залято
няма да има нужда от контакт за зареждане, игли и т.н.
И колко ярко искаш да свети.

Ако искаш сложи му и безжична комуникация и конфигурация, но това отива към фантастиката.

Колко е средното време въдицата да кисне във водата, преди да клъвне?
Или преди да изтеглиш за повторно хвърляне?
А ако зареждачката е в кутийка отвън, само "топваш" примамката и е зареден.
Сигурно може да изкара половин час, може и повече. Трябва да се направи проста сметка разбира се.

Може и само вибрация, доста животинки се осланят само на "мустаците", но това е сигурно повече за дънни риби. Незнам сомове и шарани как се ловят, ловил съм само попчета и сьомга.


а колко по-ефективно е кофа кюспе за примамка и пръчка динамит...
ще ти изкара рибата на сушата и даже и водолазите в региона :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Май 25, 2018 5:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Май 01, 2009 3:01 pm
Мнения: 1438
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
Святкането симулира проблясък на светлина, отразена от люспите на движеща се риба, а вибрацията - движението на перките. Ако мига много начесто или синхронно, ще има обратен ефект. Светодиод с цветна температура около 5500К е най-близо до слънчевата светлина.


Пет Май 25, 2018 6:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
Вярно, че раздела е "Безумни идеи", но "energy harvesting" от солената вода и суперкаповете ми идват в повече. Какво не им харесвате на Li-Po акумулаторите? Има ги с всякакви размери и са на достъпна цена.
CarBeta даде добра идея и пробата със задавена на времето на светене и пауза с генератор на псевдослучайни числа изглежда добре. Числото се ограничава до 1 байт, светенето е колкото е числото в ms, а паузата е 3 * числото пак в ms. Но мисля вибрацията да е сенхронна със светенето и със същата продължителност и пауза.
Светодиода и вибратора ще се клатят с ШИМ за постигане на различни ефекти.
Моделите на изкуствената стръв ще се правят със SUN-FIX.
Матриците със силикон SL3000 (черен), а отливката със същия силикон, но прозрачен или друг прозрачен или полу-прозрачен силикон . Кофти е, че прозрачния SL3000 е прекалено трошлив, но ще пробвам намазване отвън с тънък слой неутрален силикон. В основния силикон може да слагам блестящ брокатен прах и отливките на рибки ще станат почти като истински. :)
Бутона да включване и изключване ми трябва, за да може с него да се превключват различни режими на мигане и вибрация. Предвиждам да се поддържат около 10 режима. Изводите за зареждане и UART за промяна на параметрите на режимите ще са във вид на малки халки от неръждаем тел, показващи се от отливката (за захващане с щипки). През външен преходник с микро USB + FT230X ще мога да зареждам примамката и да променям режимите на терен.


Пон Май 28, 2018 1:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
Desert Leo написа:
...Бутона да включване и изключване ми трябва, за да може с него да се превключват различни режими на мигане и вибрация...

Рид ампула или някой Хол в силикона...


Пон Май 28, 2018 1:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Електронна примамка за риболов
itso.t написа:
Desert Leo написа:
...Бутона да включване и изключване ми трябва, за да може с него да се превключват различни режими на мигане и вибрация...

Рид ампула или някой Хол в силикона...

Не съм намерил до сега Хол-сензор с малка консумация, но рид-ампулата я имам предвид за варианта, когато вибрацията ще се използва да клати естествена стръв на дъно или плувка.


Пон Май 28, 2018 2:32 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни