Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Оптичен UART (RS232) 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Оптичен UART (RS232)
Гледам за едно хубаво кафе със сметана от автомат мога да си купя лазерче от китайците. Може ли да се измисли с 2 такива и някакъв приемник проста стационарна оптична връзка за предаване на данни ? Онзи ден си купих една лазерна показалка със същите параметри и гледам, че мята на 200-220 метра. Може ли да се измисли нещо като предаване на данни. Макар и стационарно, за някъде може да върши работа. То на мен ми е по-скоро за играчка да си начеша крастата...
Доколкото знам лазерните диоди могат да се модулират със сравнително висока честота, докъм 10 MHz. Въпроса е приемника какъв трябва да е. То за 9600 бода/сек. няма да види зор, но за 115 200 ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Апр 23, 2018 6:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
Е па мое се измисли :) Още преди повече от 20 години бяхме пробвали с такъв линк (тип самоделка - не помня кой го прави - аз тогава все още не се занимавах с такива неща) да прехвърляме на 20 метра - изключително неуспешно и в крайна сметка супер безполезно устройство.


Пон Апр 23, 2018 8:18 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
За ставане, ще стане, но се наложи да потърсиш и чертежи на 220 - 250 метров чадър. :D


Пон Апр 23, 2018 8:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
Ама първо трябва да успее да ги насочи и да ги държи насочени при всякакви условия. Експрес банк бяха пробвали такова животно навремето във Варна - голям "фар" (около 1 метър диаметър) и още по голям приемник. Чувал съм че е било изключително неуспешен опит. Май ставаше въпрос за около 1км линк.


Пон Апр 23, 2018 8:43 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
Аз петното го виждам. Вероятно има поне педя диаметър, заради разходимостта. Иначе може да се монтира статично.
Нещо като релейка, ама не радио, оптична, без лиценз.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Апр 23, 2018 8:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
По-добре ползвай радио. Отпред врътката на лазера се върти и можеш да настроиш лупичката вътре да фоксира на твоето разстояние.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пон Апр 23, 2018 9:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
ike,
тая лупичка не може да фокусира на 200 метра. Тя може да направи някаква сходимост или разходимост или да го направи успореден. Но тази успоредност не е абсолютна. Лазера затова има и такъв параметър - дивергентност.
Можеш да подобриш сходимоста като използваш по-голяма леща. Или телескоп. Първо правиш лъча много разходим и после го правиш сходим с голям диаметър. Това се ползва при големи разстояния. Има такава зависимост между диаметъра на лъча и дължината на вълната.

Преди повече от 20 години правих такова нещо. Успях да прекарам глас с честотна модулация на няколко десетки килохерца. Тогава не знаех доста неща а и интернета беша 50 цента на мегабайт пък и не пишеше много вътре. Та така и не стигнах до серийна комуникация.
Проекта ще стане. Няма проблем. 200 метра ще работи и в слънчев ден дори с малката лупичка на лазера. Но приемника трябва да е с хубава оптика, червен филтър да отреже остатъка от спектъра и добре сметнат серво усилвател на входа. Фотодиоди има хубави в магазина. Примерно BPW34 или от серията.

Съществен проблем е управлението на лазерния диод. Той не може да се гаси и святка. Трябва да се модулира интензитета му. Ако го гасиш напълно и святкаш напълно с висока скорост - ще го изгориш за нула време. Затова се пуска някакъв малък ток който да го държи над определен праг. След това модулираш между този ток и максималния. Примерно 5-95% от тока - 5% за 0 и 95% за 1. При температурна стабилизация и по-прецизни схеми се постига отношение на мощноста 1 към 5000 - минимална към максимална но това е в случаите когато се налага аналогова модулация.


Пон Апр 23, 2018 10:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
Интересно това с модулацията на лазерния диод не го знаех.
А приемника може да се сложи в една PVC тръба, дълга примерно метър, за да е на сянка вътре.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Апр 23, 2018 10:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
За сега до 390,000 km (240,000 mi) away постигат разстояния така

Laser communication in space

Изображение
https://en.wikipedia.org/wiki/Laser_communication_in_space

Мислел съм го за нашите йоносферни измервателни цели- да няма радиоизлъчване, което да смущава измерванията.

Boffins build laser satellite data link
If a sat's sinking and the radio goes down, it's time to light up!

Изображение
https://www.theregister.co.uk/2017/02/07/talking_to_satellites_with_frikkin_lasers/

Доп:
Може и това да ти хареса

Li-Fi (short for light fidelity) is a technology for wireless communication between devices using light to transmit data.
https://en.wikipedia.org/wiki/Li-Fi

Взех си трансивъри, не съм ги пробвал още. За въртящи се устройства, където ще се усука кабела.


Вто Апр 24, 2018 2:15 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
bobihot написа:
Доп:
Може и това да ти хареса

Li-Fi (short for light fidelity) is a technology for wireless communication between devices using light to transmit data.
https://en.wikipedia.org/wiki/Li-Fi

Взех си трансивъри, не съм ги пробвал още. За въртящи се устройства, където ще се усука кабела.

Интересно. Можеш ли да пуснеш повече инфо за това?

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Вто Апр 24, 2018 3:48 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
Pif написа:
Проекта ще стане. Няма проблем. 200 метра ще работи и в слънчев ден дори с малката лупичка на лазера. Но приемника трябва да е с хубава оптика, червен филтър да отреже остатъка от спектъра и добре сметнат серво усилвател на входа. Фотодиоди има хубави в магазина. Примерно BPW34 или от серията.

Не знам дали ще има връзка с темата, но все пак: триизводните лазерни диоди имат фотодиод вътре, който се ползва за обратна връзка при регулиране на интензитета на излъчване. Чуденката ми е дали този диод ще даде някакъв сигнал при осветяване от външен лазер, т.е. да се ползва като приемник? Някой пробвал ли е?


Вто Апр 24, 2018 9:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
В някой микроконтролери, например msp430 UART модула може да се настрои на IR режим точно за оптика. Тогава семплира 16 пъти по-бързо и допуска извесни смущения. За приемник си мисля, че всеки фототранзистор или фотодиод би свършил работа. И ще е добре да се напрви, като евтините 433MHz модули да намалява усилването когато приема сигнали, за да филтрира външната светлина.
Но все пак цялата постановка е глупост. В космоса където нямаш атмосфера може да се ползва, но тук на земята слагаш едно радио и забравяш.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Вто Апр 24, 2018 10:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
ike написа:
тук на земята слагаш едно радио и забравяш.


Оптика, особено през светловоди (а не ефирна) се ползва на доста места, където е твърде шумно дори за коаксиал па камо ли за ефир ;-)


Вто Апр 24, 2018 10:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
Той май точно кабелите иска да избегне.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Вто Апр 24, 2018 10:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Оптичен UART (RS232)
Приемникът е мъка в сравнение с предавателя. Фототранзисторът е бавен по природа, фотодиодът също има капацитет и други недостатъци. Много е важна схемата на включване и другата аналоговщина. Скоро не съм се занимавал, но в нетя би трябвало да има достатъчно инфо.


Вто Апр 24, 2018 10:29 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни