Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Как да го изчистя. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Как да го изчистя.
Малко ще се смеете ма нищо. Въпроса е следния, имам един рутер дето виси на една стена вече 7-а година, само платката без кутия, та мухите яко са го осрали за това време, как да го изчистя бързо че от него ми е нетя в къщата, кое е най-безопасно и бързо ще изсъхне. След оня лаптоп с повредения екран страх ме хваща от чистене на подобни неща.


Пон Апр 09, 2018 10:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Как да го изчистя.
Някой асемблатор с вана/миялна за платки.
Незнам дали ще се случи нещо ако го топнеш в ацетон или изопропанол.
Или има разни протоколи за чистене - първо ацетон, после етилов алкохол, накрая дестилирана вода и сушене.

Последно предложение - спрей за почистване на печатни платки.


Пон Апр 09, 2018 10:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Как да го изчистя.
Ацетона разтваря някои пластмаси. Според зависи какво има... Иначе доста по-лесно чисти от спирта. Според мен най добре спирт. И четка, може за зъби.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Апр 09, 2018 10:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Как да го изчистя.
Осраното от мухи е ш*бано нещо! Най-лесно се чисти с плюнка, но в случая ще ти трябва керван камили.
Без вода няма да мине. Пробвай с препарат за прозорци и четка за зъби, може и нещо специализирано за автостъкла. В краен случай пръскало за кухненски печки. Не трябва да засъхне!
После трябва да го изплакнеш много старателно с топла вода и да го накиснеш във ваничка със спирт за да премахнеш водата. Следва одухване и сушене.
Платките не са екрани, държат на доста издевателства, но после трябва да ги изчистиш добре от препарата.

ПС: Ти да видиш лайната на хлебарките на какво са способни...!


Пон Апр 09, 2018 11:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как да го изчистя.
Бе и аз се бях насочил към вода и веро, тва за спирта после не го знаех, мислех да го оставя в оранжера на слънце, днес беше само 38 градуса. За духането имам компресор но ме е страх да не отвея нещо дребно.
А пречи ли изобщо осраното, късо едва ли може да направи, евентуално затруднява охлаждането малко, най вече вида му не е добър.


Пон Апр 09, 2018 11:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Как да го изчистя.
Верото не се справя. Пробвай направо препарат за прозорци, а кухненският на алкална основа със сигурност ще се справи.
Добре е поне да го облееш със спирт, най-малкото защото съхне много по-бързо от водата.
Като те е страх от компресора - духай отдалеко.
Тези на мухите не са толкова хигроскопични и проводими като на хлебарките, но знам ли - не съм ги изследвал :)
Махни ги поне заради естетиката.


Пон Апр 09, 2018 11:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Как да го изчистя.
Имай в предвид ако има екранирани модули (правоъгълни ламаринки с дупки), че може вътре да влезе вода и препарат и там да остане.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Апр 10, 2018 2:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как да го изчистя.
Бе то няма такива екранирани но има един голям BGA чип дали няма да се подвре водица отдолу, а има си една Wi-Fi карта като лаптпоп ма та се маха та не е проблем.
Лошото е че ако се прецака рутера трябва да викам доставчика да запознае новия рутер с мрежата, не знам как но познава ако включа друг рутер и няма нет, пробвал съм вече с друг и не работи. Има някъв чалъм дето не го знам, и МАС адрес сменях и не става, а не казва каква е системата. Много интересно, няма парола нама нищо, има рутер има нет, само комп ако включа пак няма нет само радиото мога да видя и до там.
Те го Изображение
Изображение


Последна промяна pipilica на Вто Апр 10, 2018 3:47 am, променена общо 1 път



Вто Апр 10, 2018 3:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Как да го изчистя.
Е по принцип по МАС трябва да е защитата, друго може да са ти оставили Remote Web Management ама не ми се вярва от това, второто, да зависи...
А на компютъра работи ли директно ? Със pppoe ли е ?
За BGAто не знам. Имаше писано из форума.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Апр 10, 2018 3:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как да го изчистя.
Не не работи нета без рутер. Не DHCP е, даже и хард ресет като дам на рутера пак тръгва нета.
Системата е на планината има антена дето захранва две села на стълба да нас имам друга антена и от нея в рутера и след него каквото искам има нет.
Ти ся ме подсети да пробвам пак щото миналия месец нещо правиха по мрежата и нямаше нет цял ден, хвана ме абстиненция, преди ми искаше някъв код че съм платил а сега не иска код само ако ресетна рутера.
Та кажи ся ще влезе вода под BGA-то и ако влезе как да я изкарам, евентуално с топлодух лекинко.


Вто Апр 10, 2018 4:00 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: Как да го изчистя.
Вана, изопропанол, четка и търкане :-) После обдухваш със сгъстен въздух ако имаш на разположение, ако не - изопропанола съхне много бързо.

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Вто Апр 10, 2018 6:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Как да го изчистя.
на снимките нищо не се вижда, но може би е достатъчно древен, че топките да са оловни.
накисни го в топла вода с повечко доместос, 15 мин, после търкаш с четка за зъби. ако се налага повтаряш операцията.
накрая измиваш обилно пак с топла вода. ако чешмяната е варовита или и мръсна, последното миене с дестилирана.
ако имаш компресор, духни с него за кратко, внимавай да не откъртиш някой компонент.
после го остави на слънце за няколко часа, защото винаги има остатъчна влага. в парника не знам дали е подходящо, виж си влагомера. вчера в спфето беше 20% влажност на въздуха, нещо такова трябва да търсиш.

не бива да превишаваш 50-60С и на водата и на въздуха.
важно е и да не оставяш никакво въздействие повече от 15мин и със сигурност да имиеш доместоса. може след измиването с вода да го топнеш в някакъв много слабо киселинен разтвор (оцет за дезинфекция или малко лимонтозу в повече вода), после веднага миеш обилно с вода. но малко зависи с какво е поена платката, може да се случи някаква реакция между пастата на SMD и пиновете на куплунзите след време.

тоя тип BGA-та смучат влага като за световно. затова, принципно, трябва да се сушат поне 24 часа при 65С и много ниска влажност в специална печка преди поене. това не е твоя случай, но дръж сметка за влагата.


Вто Апр 10, 2018 7:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Как да го изчистя.
а защо ти е да го чистиш изобщо... ако го напръскаш с conformal coating спрей,
при положение че работи в момента, това си остава паметник за векове.

намери същия вид ако може за резервана ситуация и толкова.


Сря Апр 11, 2018 9:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Как да го изчистя.
goose, +1
аз така си ги мия и после ги пръскам с лак.


Сря Апр 11, 2018 11:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Как да го изчистя.
А бе изопропанолът често и дупето си не може да изчисти.
Нямате идея каква електроника съм вадил от ресторантьорските машини (да си издрайфаш червата) и на какъв садизъм съм я подлагал, ама с почти 100% успеваемост. Дали киселина или основа е според мръсотията, понякога първо едното и после другото, но хлоросъдържащите препарати са забранени, както и окисляващите.
Методиката я казах: накисване/чистене с препарат, яко плакнене с топла вода, спирт за да се махне водата, одухване и сушене. Лакът отгоре е як бонус, но трябва мнооого да внимаваш да не напръскаш някоя контактна площадка.
Пък и му тури една кутийка после, може за сандвичи от супера :)

Преди години на едното село имах подобен проблем: постоянно си обновяваха фърмуера както им скимне, но като поисках да сменя ш*баната им машинка с нещо свястно отказаха да ми дадат паролата. Оказа се, че било заради два лева отгоре на месец. Сейфнах настройките и пич от форума направо ми даде паролата. Така че е много важно кой е моделът на рутъра!

Ся, не съм спец, но к'во толкова има за настройка: MAC, IP, Netmask, Gateway, Username, Password и капсулирането. Да ме допълнят разбирачите.
А сигурен ли си, че комповете ти нямат някоя тъпа настройка, която да им дава мрежа само през този рутър?
То не друго, ама толкова древен си е направо за смяна.


Сря Апр 11, 2018 3:34 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни