Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming сигнал 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming сигнал
Сега, от известно време се замислям дали няма да е добре да си направя и "пусна в експлоатация" устройство, което да стои отвън на блока примерно и да рапортува "извънредно високи" нива на GPS сигнал, или на мобилен такъв. Тъй де, имам предвид "резки изменения на фона на ефира" в ония бандове.
Целта е като минат апашите да пуснат джамерите да се получи индикация. Екстри като онлайн рапорт и нотификация на телефона също ще са добро нещо.
Самата локация на устройствата (ако станат много) може да е на сграда, стълб, склон, кула и прочие "инфраструктурни" локации, но може и да са мобилни - в кола, бус, камион, влак, самолет, ...
Като реализация си мисля за SDR чиповете - макар че то май само тунера (силиконовия :oops: ) стига, и едно контролерче или telit-оподобно модулче с мобилна връзка. Може би е добре от маркетингова гледна точка да има и жичен етернет че да имаме резон защо ще работи и когато джамера работи :-) Нещо от типа на openwrt модулче - там даже има usb host и може да се жули с готови RTL-SDR донгъли?
Да уточня, карам амнайсе годишна кола, така че личен зор нямам към момента, а дано скоро да ми се появи такъв, примерно от луксозна японска марка... :-)

Edit: имам предвид нещо такова като RF част:
http://www.rafaelmicro.com/product/view/7
Това е сателитен и незнам каква му е чувствителността - няма публичен даташит. Все пак LNB-тата вдигат сигнала, но пък и работят с ниски входни нива. А и аз не гоня -160dbm чувствителност.

Този например обаче (който е ефирен/кабелен) е добре - дават го да чува на -97dbm
https://rtl-sdr.com/wp-content/uploads/2013/04/R820T_datasheet-Non_R-20111130_unlocked.pdf
Командват се по i2c. RSSI не знам дали излиза оттам или като аналогов сигнал но не е от голямо значение.


Чет Ное 16, 2017 10:23 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 865
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
Втория е само до 1GHz, т.е. не върши работа.


Чет Ное 16, 2017 10:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
Модерните джамери трудно ще ги хванеш по тоя начин. Целта им е с минимална мощност да покрият много широк честотен спектър. Те няма нужда да запушат целия канал. Достатъчно им е да вкарат толкова смущения колкото да направят сигнала невъзможен за декодиране. Малко повече от ерор корекшъна. За ГПС може и да стане ама за ГСМ се съмнявам.
Специално за аларма на кола ти стига да имаш укв предавател (на 150 мхз примерно) който да излъчва алармен сигнал при отпадане на ГПС/ГСМ сигнала и данните да ги взимаш от съответния модул. Освен това ако откраднат колата може да го ползваш тоя сигнал за намиране на колата с лов на лисици.


Чет Ное 16, 2017 10:45 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
Има и по-различен подход. Този GPS винаги е вързан с GSM модул, иначе е излишно ... взимаш един gps+gsm и вместо да търсиш джамери - гледаш връзката на модула, като отпадне - вдигаш аларма

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Чет Ное 16, 2017 11:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
Не говоря за автомобилна аларма - по-скоро за фиксирано устройство. Представи си къща, гараж и кола в него. Ти спиш спокойно а на стената до прозореца виси джаджата. Идва лошите да "берат" и джаджата те буди.
Или на покрива на блока/кооперацията има джаджа с етернет (в интернет примерно) и слуша. Ти си на почивка по Карибите - идва съобщение "почвай да избираш следващата каруца...".
Затова говоря за етернет - другите са по-проблемни, общо взето всичко RF е компромис. Може да се ходи далеко от стандартните обхвати, но ще е до време решението.
А за обхвата на "втория" не съм сигурен - принципно R820 го клатят май до 1700мхз, ама може да бъркам. R620 е по 0.38USD в китайско, а и би трябвало да се среща често по тунерите на телевизорите. Гледах някаква платка от ония дето да си направиш от старо LCD телевизор че е с такъв. То без документация май няма много избор - трябва да е нещо работещо че да се подслуша i2c.
Идеята ми беше по-скоро да се намери евтин вариант, който и да е достатъчно забавен за игра и да има някаква идея отзад.


Чет Ное 16, 2017 12:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
gicho, GPS и GSM джамерите (или поне масовите, които съм пробвал) имат малък обхват. Ако джаминг-детектора е на покрива на сградата е напълно възможно да не усети джамера. Затова детектора трябва да е до или най-добре в колата.

GPS заглушител може да хванеш по C/N0 от $GPGSV. Тук https://www.researchgate.net/publication/304777109_GPS_Jamming_Detection_with_SDR има сравнение на детекция на заглушаване по C/N0 сравнено с SDR.
GSM си има команда за джаминг-детекция, та няма нужда от допълнително радио.


Чет Ное 16, 2017 1:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
Логиката ми е че колкото и да е слаб джамера, за да направи нещо дори от 2-3м все ще излъчи достатъчно да вдигне осезаемо нивото дори на 100м от него - поне така си мисля.
Нямам гпс или гсм - в смисъл това устройство му трябва RF приемник. Ако предлагаш да се направи на базата модул гпс-гсм си мисля че няма да стане - точно ще се получи че заради по-голямото разстояние модула вкъщи няма да усети смущението.
Принципният въпрос, които може да определи дали е безсмислено упражнението, е дали може да има джамер, който бидейки извън колата, може да излъчи такава мощност, че тя хем да смути нещото в колата без да бъде засечен от анализиращия приемник който е примерно на 50м от мястото?
Реално погледнато, дали има гпс/гсм в колата е без значение - номерът е да се индицират събитията когато някой лош пуска джамер - какви са ефектите върху колата и дали има изобщо е без значение. Мисълта ми е че ония пускат нещо с идеята да не ги безпокоят. Едва ли мерят ефира и смятат колко силно да го пуснат - по-скоро са на принципа "виж каква пърлачка си взех, довечера ще я пробваме". Та в тия случаи някой служби, в някой други години, при достатъчно мотивация щяха да триангулират и "белене-ират" субекта. Сега не им се мърда, имат си оправдания и т.н.
Нямам комерсиални интереси в момента, но и това е опция - продукт или дизайн (може и отворен хардуер/код) който да позволи да се затвори една дупка в сигурността. Т.е. многофункционален джамер-детектор. Може да има връзка (етернет, ...), може да има възможност за правене на група от устройства за да покрият зона, или за да покрият различни бандове.
Сигурно може да се направи и директен спектрален анализ, но не се сещам за достъпен начин това да стане при зададените обхват от честоти, фонови нива и времеви параметри? Трябват АЦП-та в гигасемпловия клас и т.н.
Предполагам ще имат и срещу това действия - примерно да зарежат джамера в близост и да го пуснат след време или дистанционно, наблюдавайки дали ще има реакция първата нощ. И ако няма да ударят след няколко дни. Но това е друга защита


Чет Ное 16, 2017 1:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
Добре де, каква е целта на откриването на заглушителя?


Чет Ное 16, 2017 3:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
Да спестиш 10 кинта за такси сутринта? Плюс това да се занимаваш с каско, КАТ, дизел или бензин да е следващата и т.н.


Чет Ное 16, 2017 4:02 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
Идеята е хубава по принцип.
В тази насока, някой пускал ли е LoRa през яко крайно стъпало? Номера е да стигне до някой Lora концентратор и после по нетя до някой сървис


Чет Ное 16, 2017 6:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
jig.tak написа:
Идеята е хубава по принцип.
В тази насока, някой пускал ли е LoRa през яко крайно стъпало? Номера е да стигне до някой Lora концентратор и после по нетя до някой сървис

Е тя ЛоРа-та стига на далече и без мощното крайно стъпало, но на ниски скорости. Аз без зор съм покривал радиус около 1,5км двупосочно и то примерно с 2dBm антената (това в кв. Западен парк -т.е. средно високо строителство).

_________________
Хайде де!


Чет Ное 16, 2017 6:44 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
имам предвид при наличие на джамер. Лора пусната на няколко вата би трябвало да бие дори и сериозен джамер


Чет Ное 16, 2017 9:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
между другото Quectel-a (сигурно и другите) си има джам детектор функция

_________________
main[-1u]={1};


Чет Ное 16, 2017 9:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
gicho написа:
Да спестиш 10 кинта за такси сутринта? Плюс това да се занимаваш с каско, КАТ, дизел или бензин да е следващата и т.н.

Тази шега не я разбрах. :) Ако се страхуваш да не ти откраднат возилото при платено каско, що го плащаш? 8O
Да речем, че платката със SRD-то е пред теб. Какви алгоритми смяташ да използваш за да определиш, че определено детектнато лъчение ще заглуши GPS или GSM, да речем?


Съб Ное 18, 2017 5:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Изграждане на споделена мрежа от детектори за jamming си
На мен ми е чудно какво ще направиш като установиш, че ти задигат автомобила. Ще слезеш да ги биеш ли?
За около 40 сек задигат автомобил - ти до тогава най-малкото няма да си се облякъл, да не говорим да си излязал на паркинга.


Нед Ное 19, 2017 7:04 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни