Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Модерни вентили за радиатори 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Модерни вентили за радиатори
Тва си е безумна идея, защото сигурно струват мама и тате.
Какви са последните писъци в тази насока - има ли вентили с дистанционно управление, LCD, топломери и т.н.
Това си ми е собствена инициатива, няма кой да ме контролира - но старите вентили явно започват да сдават багажа и не искам да ги сменям със същите класически.

Но пък в София нещата сигурно са доста развити с тая Топлофикация, тука никой не му пука щото социализъма още е жив.


Пет Окт 13, 2017 10:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
Има много - преди доста години хората хакваха едни модели на honeywell дето вътре бяха с AVR-че и направо им сменяха фирмуера - закачат модулче на 433MHz и ги командват отдалечено (примерно от RPi).
По спомен това са отделни "глави", които се закачат към горе-долу стандартни вентили - сменя се "ръкохватката" или термостатната глава. На батерии бяха и имат моторче и редукторче да движат изпълнителния механизъм.
Сега има и модерни - гледам някакви комплекти в амазон и бяха на прилични цени (под 100 евра за 4 броя мисля). Май бяха zigbee.


Пет Окт 13, 2017 10:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
Брей! А тука още влакове взривяват...
на мен 8 броя може би ще са точно

p.s. от 100 до 300лв. на "глава", самия вентил сигурно е отделно
https://www.google.se/search?q=smart+ra ... aAYMWLm8gH


Пет Окт 13, 2017 10:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
А, може и да съм те подхлъзнал с цената - сигурно толкова ми се иска да струват...
Ама вие там носите на такива цени :P


Съб Окт 14, 2017 11:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
почвам да спестявам от обяд, закуска, паркинг и т.н.


Съб Окт 14, 2017 11:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
Има всичко, като кацна мога да погледна от къде купуваме, нашите са жични KNX но предполагам и безжични има същия производител.


Съб Окт 14, 2017 1:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
Ако трябва и жичен KNX ще сложим... в името на прогреса.


Съб Окт 14, 2017 6:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
То според мен там е истината ама може да съм твърде консервативен, избягвам всяккави радио истории, имам неприятен опит, появи се някой мебел или нещо друго и започват проблемите. За жичен KNX е ти кажа, то има ткаива на KNX има и чисто аналогови на които им слагаш KNX или друг контролер. Ние работим с две фирми за контролерите, по скоро за центрлания конторл, bpt и Gira. Самите термоглави са на различни доставчици, но повечето работят на един принцип, нагревателен елемент, загреява най-вероятно течност, тя се разширява, натиска едно буталце пък то на вентила пишлето ...


Съб Окт 14, 2017 7:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
А бе то всичкото безжично вече не е ли само на 2.4 гиги? Масовото, де. Как да разчиташ на него?!
Щото аз, дето не ми е работа, вече си имам проблеми.


Съб Окт 14, 2017 8:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
Не, има не малко неща на под 1, едното е 433, но повечето читви са двубандови, и горният банд е някъде по-нагоре, не мога да се сетя сега на колко са. Ако трябва да съм честен имам работещи пожарни датчици и сот датчици които са радио, наистина работещи, обаче цената не е никак добра, а с разни ефтинджоси като унипост или телетек не знам как се оправят, един техник сглупил да обещае на клиетна да му сложи радио пожароизвестяване на унипос, колегат сглупил че го специфицирал, а адруги колеги пък взели че го оферирали, това почти преди година, не знам дали още е пуснато изцяло и дали изобщо някога може да се пусне, никой не ми вярваше като им казах че ще спят там една седмица и накрая ще пускат кабели ама ...
Както и да е, това в страни от темата, на две честоти, ако са в меш и са читаво направени става, но излиза скъпо и няма много такива. Имаше едни ... Поляци май, или пък Латвийци, не помян, те имаха не лоша радио система, разбирай под не лоша функционална и уж работеща, но за малки апартаменти, а и ако всички в блока си сложат не е ясно какво ще стане.
Аз съм предупредил че нещо в което има думата радио трябва да минава при мен за съгласуване, избягваме радио като дявол тамян, кабел е истината, всичко останало е мижай да те лажем.


Съб Окт 14, 2017 8:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
Да де, поразмислих к'ва може да е причината да предпочетеш WiFi за нещо отговорно:
1. Ш*бан меринджей за енене.
2. Шеф правещ се на селски тарикат.
3. Клиент-гей или който е чел много научна фантастика.
4. Мързеливи монтажници.
... и т.н. ....
n. Няма начин да има жица.


Съб Окт 14, 2017 8:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
Ами има случаи да ти кажа, но тогава наистина отиваш на нещо което знаеш че работи и сгтрува маса пари. Примерно току що завършена къща в която някой се е сетил че иска пожароизвестяване, да ама първо е току що завършена, второ по добре да не го среаш на саме ако не се познавате, няма начин да вкараш хора, да му разкъртиш таваните и да пуснеш кабели, не става и през пода, не става и външно. човека има пари, плаща си какво ти дреме, избираш нещо кеото занеш че работи, между другото с пожарните радиосонови на Ессер никога съм нямал проблеми, върже ли веднъж държи и не чезне. Имах оабче неприятн опит с техен радио разширител за сот, но то там много алуминий и джелезо имаше, кой знае къде кса сложили някой метален шкаф който е екранирал, но това стана де, 2 години работеше докато не разместиха някакви мебели в банката. Като тук говорим за VdS калс С сертифицирани компоненти и експандери, цифромания си е.
Има и други случаи, примерно хотел който му е по-евтино да сложи радио известяване от колкото да тегли кабели, от една стая вадят поне по 40-50 евро на ден, ако затворят един етаж за ремонт може да се сетиш че за времето за кеото ще псунеш кабелите те ще си избият парите за радио решение.
Има и други случаи, но затова казвам всичко с радио минава през мен, ако наистина се налага даваме решение което работи, не като случая с унипоса, в който хем сърби хем боли, да е радио ама да е евтино, кой им се е вързал ... както и да е, дълго кълнах и техника и този който го е специфицирал, то думата унипос по принцип при мен е забранена, но пусто ни се появиха някйолко обекта за поддръжка в които има и такова чудо, иначе преди всичко от тоя клас директно го изхвърлях още като го видя в склада или офиса.
Кабела си е най-сигурното, за управляния също, колкото и да не е критичен един хом аутомейшън не е хубаво полевото да губи рандом връзка.


Съб Окт 14, 2017 9:20 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
Тони, много зависи и кои са ти съседите ... така го ядох с wireless в горна баня, същата ситуация - къща наета за офис след ремонт, собственика не дава да се пускат кабели или да се дупчи .... 2 години на wireless всичко бачка без отказ, от раз стана така, че две машини на adhock в една стая не можеш да вържеш ... след сума ти бой се разбра, че в съседната къща са се нанесли от ВКР ... дръж тоя шум по целия спектър наоколо ...

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Нед Окт 15, 2017 8:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
Абе и без такива пак е мижи да те лажем.


Нед Окт 15, 2017 9:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Модерни вентили за радиатори
не съм в блок, и нямам безумно много съседи наблизо, така че тия проблеми засега ги нямам


Нед Окт 15, 2017 12:19 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни