Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Кристално захранване 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Кристално захранване
lcr написа:

Направете си експеримент да попитате хората, кое от двете съдържа повече енергия - 1кг тротил или 1кг нафта. Над 90 % от запитаните обикновено посочват тротила. И това е грешният отговор :)

Само че, за да гръмне тази нафта трябват и 14.5 кг. въздух или около 3кг. кислород. В първия случай имаме 15.5 кг. взривно вещество, което едва ли има 15.5кг тротилов еквивалент. С чистия кислород не знам как излиза сметката. :roll:

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Фев 21, 2018 11:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Кристално захранване
slav4o.com написа:
Само че, за да гръмне тази нафта трябват и 14.5 кг. въздух или около 3кг. кислород. В първия случай имаме 15.5 кг. взривно вещество, което едва ли има 15.5кг тротилов еквивалент. С чистия кислород не знам как излиза сметката. :roll:


И с чист кислород за нафтата се получава 2500 ккал/кг, което е пак около 2,5 пъти по-висока калоричност от тази на тротила.

Въпросът беше за това, че хората масово погрешно възприемат енергия и мощност, като едно и също нещо.


Чет Фев 22, 2018 12:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Кристално захранване
Съгласен съм, но с кислорода отива към 4кг. А не дава калории колкото 4кг. тротил.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Чет Фев 22, 2018 1:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Кристално захранване
E нали затова ги смятаме на кг. От една страна 10 000 ккал. (калоричността на нафтата) / 4 кг (горивото + кислорода) = 2500 ккал/кг. и от друга - 1010 ккал/кг за тротила :)


Чет Фев 22, 2018 1:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Кристално захранване
Ако го смяташ с кислород .... да ама няма таквоз животно, въздух си иска, и сметката става малко по друга, както и да е де, всякак може да се усуче, ясно е какво се опитваш да кажеш, обаче само да попитам, калоричността на тротила е взета при изгаряне или при детонация, защото са две коренно различни неща. Тротила може да гори, при което няма детонация, но дали енергията при детонация е същата, това са два доста различни процеса.


Чет Фев 22, 2018 1:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Кристално захранване
ToHu написа:
Ако го смяташ с кислород .... да ама няма таквоз животно, въздух си иска, и сметката става малко по друга, както и да е де, всякак може да се усуче, ясно е какво се опитваш да кажеш, обаче само да попитам, калоричността на тротила е взета при изгаряне или при детонация, защото са две коренно различни неща. Тротила може да гори, при което няма детонация, но дали енергията при детонация е същата, това са два доста различни процеса.


Ба ли го? Не работя всеки ден с тротил :)

Така пишат по бумагите - "калоричност", което за мен означава енергията, която се отдава в резултат на химичната реакция от единица маса.


Чет Фев 22, 2018 1:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Кристално захранване
lcr написа:
E нали затова ги смятаме на кг. От една страна 10 000 ккал. (калоричността на нафтата) / 4 кг (горивото + кислорода) = 2500 ккал/кг. и от друга - 1010 ккал/кг за тротила :)
Аха съгласен съм.

Ами той тротила май е един компонент, не е като барута - гориво + окислител, какъвто е случая с нафтата.
А отделно има и детонационно горене в двигателите.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Чет Фев 22, 2018 1:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: Кристално захранване
Демек да сложим тротил под плочките с пиезо пластини за да усилим ефекта ли?
Да му мисли тоя дето ще тества прототипа.

Има експерименти и с магнитни генератори на плочките и с пиезо. Като цяло ходиш по клатещи се нестабилни плочки а енергията е никаква. Ако плочката е слънчева батерия ще събере 100 пъти повече енергия. Има из ютюб видеа по темата.

За планината - фенерче с генератор. Тея дето се стискаха едно време. Вътре един суперкап и си зареждаш телефона. 1 минута въртиш - 5-10 зарежда. Достатъчно да се обадиш и да си решиш проблемите. Май имаше такива комерсиално.
Ако се вземе генератор от ТАП - те даваха поне 10-ина вата. Може и повече да даваха.


Чет Фев 22, 2018 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Кристално захранване
Има да, чисто механични зарядни, повечето са с чакрък, има и фенерчета такива, по БГ не съм виждал много но в САЩ са под път и над път, дори не знам дали нямаше едни и сс зарядно, имам някакви такива из къщи, но не са със супер кап, с батерийки бяха повечето и точно те се скапват.
За тротила, да там не е процес на горене, това е разпад при който се отделя енергия. Иначе сега като гугълнах, излиза че се отделят около 3500 kcal при взрив, но това отчита и енергията отделена при изгаряне на въглерода с атмосферния кислород, не ми се рови много да проверя колко въглерод се отделя за да преценим колк окислород утилизира, иначе самата детонация е 1000 ккал.


Чет Фев 22, 2018 3:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Кристално захранване
Такова фенерче с чакрък си имам - подарък от едно годишно Cisco expo отпреди десетина години. Акумулаторът му се скапа но чакръкът работи :)


Чет Фев 22, 2018 4:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Кристално захранване
Чакръка винаги работи, но понякога акумолатора така се скапва че чакръка не може да захрани лампиона, тогава просто му изтръгваш жиците и караш на въртене, аз един такъв за спорта му бях сложил някакъв конкдензатор, ама не супер кап, нещо 1000 или 3000, тъкмо колкото да свети докато прехвърлиш ръцете :)


Пет Фев 23, 2018 3:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Кристално захранване
Щото стана въпрос: едно време си бях купил два чакръка от лидъла и безброй ефтинджос китайчета. Последните, уж по-удобни, буквално се разпаднаха в ръцете ми. Лидълският изкара доста години на село докато накрая му се повреди зъбчатка на чакръка, заместих го с другия, но с напредъка на технологиите на никой вече не му се занимава с глупости - една друга лидълска ламБа изкарва сезона с 2-3 зареждания, пък и тя не е нова.
Под сурдинка: не са купени от БГ лидъла...


Пет Фев 23, 2018 9:08 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни