Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Малък чип с теглилка и комуникация 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Малък чип с теглилка и комуникация
Това идва от нещо, което бях писал преди.
Та - чип/кутийка с външен пиезо датчик, контролер, безжична комуникация (RFID, WiFi, BTLE), и батерия в едно. Може и външна антена за RFIDто, залепена на гърба на пиезото. Предаването на енергия, мерене и обратно излъчване ще са отместени във времето да не си пречат(за случая без батерия, може само с кондензатор). Или антената и пиезото ще са отместени физически.

Размери за всичко интегрирано на едно място(без външен сензор и антена) - от 50х10х5мм до 10х10х5мм

Аз си мисля, че е доста безумно - вие?


Сря Сеп 20, 2017 9:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
Дали е безумно зависи изцяло от параметрите...
Накарай ike и веднага ще ти изрови от китай някакъв модул с такива размери ;-)

Виж ако имаш по-конкретни претенции в параметрите може и да стане тема като за тоя раздел ;-)


Чет Сеп 21, 2017 10:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
що пък с пиезо?


Чет Сеп 21, 2017 10:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
Дедо - ами пиезорезистивен, гъвкав - load cell ще е много голяма. Ти какво предлагаш - (да държи на 10кг/см2), т.е. повърхностите ги натиска гумена тръбичка с до 10бара вътре?
Миро - те изискванията са ми много конкретни, и са баш за тоя раздел :) Май напослефък дамо с такива се занимавам.


Чет Сеп 21, 2017 10:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
Може и да си обяснявал в други теми, но аз не съм в час какви са ти пъклените планове...

Най-много зависи от меренето... за 8 бита примерно не виждам грижи, от там нагоре почват ядовете, ама колко нагоре?


Чет Сеп 21, 2017 2:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
Тия искат да мерят налягане 4-10 бара, а аз мисля да го меря индиректно. Искат точност 0.5 бара, честота на мерене 5Hz.

ето го пъкления план
viewtopic.php?f=4&t=15093&p=221250&hilit=хартия#p221250


Чет Сеп 21, 2017 2:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
ок, така е по-ясно...

Както си го намислил би трябвало да стане, въпрос на изработка. Все пак освен физическите ограничения в размерите предполагам имаш проблем и с въртенето и затова отиваш на радио?

Това ме подсеща как са направени печатащите машини. Те нали имат едни барабани, които се въртят много бързо и по които "полепва" хартията.
Та по тия барабани също има разни датчици и някаква електроника. С две думи трябва им захранване плюс разни сигналчета. Но за да няма проблеми с въртенето и контактите са го направили на принципа на RFID. Ремонтирал съм такова нещо ама доста отдавна и сега малко ми се губят детайлите. Но идеята е проста - на вала има диск и между него и машината чрез индукция се прекарва захранване и нещо като сериен канал в който са мултиплексирани данните.
Това го казва като идея, че може да махнеш и радиото и батериите... стига да намериш място за едно дискче ;-)


Чет Сеп 21, 2017 4:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
е това е от обратната страна / ролката от която се размотава хартита. Това може е 5 метра дълго, незнам колко тона тежко.
При мен имам едно което е 30см, като дължина / но мястото за сензорите и електрониката също е ограничено. Сензорите не може да се повече от 0.5мм и трябва да не се повреждат при сериозния натиск.
Оста може да се върти със до 160км/ч. Това с индукционния интерфейс е добра идея, не ми беше хрумвала.

Иначе има RFID-та за подобна дистанция, още повече е сухо. Но дори и 5Hz мерене може да му дойдат в повече при така скорост на въртене.
А с батерия ще стане още по-интересно. Тва е нещо като проблема с прасетата :) Малко и на относително неудобно място, добре че е е живо.


Чет Сеп 21, 2017 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
Е това ос да се върти със скорост на линейно преместване уби всичко детско в мен. Осите не се ли въртят с обороти/минута а телата да се движат едно спрямо друго със скорост км/час?
Това 160 км/час ако трябва да го приравним оборота/минута как да го сметнем ?


Чет Сеп 21, 2017 4:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
Grubi написа:
...Това с индукционния интерфейс е добра идея, не ми беше хрумвала...

Като някакво готово решение - в повечето видео-касетофони, главите предават информация на тоя принцип. Тоест, от там можеш да изскубеш магнитопроводи за "въртящите се" трафове и малко телове...


Чет Сеп 21, 2017 5:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
Pif-e, това в печатарска и опаковъчна индустрия. Те мислят и ми обесняват в линейна скорост.
Сигурно знаят и обороти. Това което имам при мене има диаметър 70мм, сигурно мога да си сметна
колко обороти са при скорост на размотаване 160км/ч. Може и да е било някоя друга мерна единица,
или аз да не съм разбрал или те. 13000 об/мин никак не са малко..., но пък и хартиените ролки не са никак
малки.

Ицо, ще е интересно ако мога да предавам аналоговата информация от сензора, лошото е, че не е само един.


Чет Сеп 21, 2017 6:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
Grubi,
с няколко печатарски машини съм се борил до сега. Даже на една и правих мотор контрол щото оригиналната електроника се беше взривила. Там нещата бяха на оборота/минута. И с разни системи за подаване на мастило съм се борил ама и там нямам спомен да е било в км/час. Може и аз да не съм в час.
Кажи модела на машината и кажи къде точно трябва да се сложат тези сензори и ще го измисля. И без друго сега скучая и нямам какво да правя по цял ден.


Чет Сеп 21, 2017 10:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
Grubi написа:
...Ицо, ще е интересно ако мога да предавам аналоговата информация от сензора, лошото е, че не е само един.

По спомен, тая техника (домашната) финишира на около 5 или 6 въртящи се глави, което прави съответния брой канали...

https://en.wikipedia.org/wiki/Rotary_transformer


Чет Сеп 21, 2017 11:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
Ще пиша как се развиват нещата. Конкретна машина няма - има различни ролки на които се накичва хартията, и тия хора правят осите със съоветното пневматично закрепване.
Подвижните части (съоветно тези които лесно се модифицират и подменят) са притискащите/фиксиращите блокчета и съоветните ограничители. Идеята е точно един такъв ограничител да съдържа в себе си електрониката. Иначе държачите и ограничителите могат да се метални и пластмасови, според зависи какво иска съоветната печатница и може би според дължината на оста (мисля че диаметъра е стандартен).

Трансформатора е много интересна идея, но ще изисква модификация или допълнителен елемент към ролката и към държача, което автоматично го прави проблем за вече работещи ролки и държачи. Разбира се, може да се направи като стандартен компонент, който само да се добавя. Ще видим.

Pif-e ако имаш работа в някоя печатница, им кажи да ти покажат къде се зарежда голямото топче с хартия, предполагам осите са малко или повече едни и същи, без значение от производител и модел.


Пет Сеп 22, 2017 6:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Малък чип с теглилка и комуникация
Образователно за индуктивната комуникация
http://my.fit.edu/~swood/inductiveData.PDF


Пет Сеп 22, 2017 10:08 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни