Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Благодаря за офертата, ама няма смисъл да ти губя времето да търсиш и да пращаш. За пробите имам парчета по метър и нещо два - тука ги продават даже готови с гайките за замяна на меки връзки, и по спомен най-дългата (180см мисля) беше 3лв и нещо. Ако не открия моите ще "инвестирам" още 3лв.
Ако има добри резулатати ("падащия филм") ще търся от Исперих количество, ако не ще трябва да мина на медна тръба. Имам парчета pex-al-pex и с нея мога да "емулирам" гладката серпентина а-ла-мед та да видя как се стича.


Пон Мар 27, 2017 2:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Абе друга идея да ти дам, мислил ли си за кондензатор от сушилня ? Сигурно ще може да се намери нещо за без пари, то верно че е направено за въздух, но и за вода ми се струва ще работи добре. Е ще му трябва малко преработка .... налягането мисля ще го устиска, поне в единия кръг, но то има различни дизайни де, някои може и да не стават.


Пон Мар 27, 2017 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Не, не съм виждал каква им е конструкцията, но както се досещаш не искам да протече водопровода, т.е. не искам да рискувам. Другото важно е да има може минава добре мръсната и да се чисти лесно с химия - ако в сушилните е алумин няма да е добре.
Гледах топлообменници от EGR на дизели - изглеждат не лошо, но пак вътре в дебелата тръба има множество тънки.
Друга конструкция на фабрични е множество прави (вертикални) медни тръбички по перифериата на кръга - така оформят пак цилиндър. Само че се очаква там водата да се разпредели по всичките равномерно и би трябвало да са тънки доста - варовикът ще го заобича, а и по краищата ще трябват сложни фланци да ги свържат всичките.
Има и медни тръби от квадратен/правоъгълен профил - там ще може да се избегне "винтовата линия", но първо не знам дали е добре да я няма, и второ не знам дали ще намеря такава тук - хем да е подходящ диаметър, хем да може да мине към кръгъл фитинг накрая.
Затова си мисля за навита обикновена медна, мека, водопроводна. Евентуално отгоре някакво покритие, но не знам - никел, хром? Нямам идея дали мога да намеря наоколо къде да я изработят. Иначе ще е хитро да има 10-тина микрона отгоре срещу химии, а отдолу да е мед?


Пон Мар 27, 2017 3:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Туй ?
двуслойна серпентина от медна тръба
https://www.youtube.com/watch?v=t5WfPeLX1V0

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Пон Мар 27, 2017 11:02 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Гичо, има и ПВЦ на 75мм, ако успееш да навиеш ДН12, ще получиш вътрешно малко под 50.


Вто Мар 28, 2017 7:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Да, тия с медната тръба ги помня - интересно предупреждение се мяркаше "ако тръбата ви е по-дълга от 3м не пълнете със сол щото няма да можете да извадите солта после" :)
И да, значи точно целта ми е да ползвам за дорник тръба 50мм, и като смятам с 12-ка излиза някъде там, само трябва да се уточни дебелината на тръбата за да стане хем близко, хем не стегнато прекалено - да е удобно за работа. За по-здраво мисля да видя напорните pvc-та. На нормалните pvc-та май е 1.8мм стената, така че имаме 75 - (2*1.8) - 50 = 10.4 за дебелина на тръбата - малко е, DN10 медна или неръждавейка ще влезе трудно и не е достатъчна - поне 12мм (1/2") ми трябва, по-скоро даже 3/4".


Вто Мар 28, 2017 10:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
http://www.factortrade.net/building_mat ... ct-488.htm
:D


Вто Мар 28, 2017 12:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Това е 90 външен - каква ти е идеята? 90 към 75 ли да смятам?
Водосточните не знам дали са муфирани и колко са стабилни, сигурно са UV устойчиви поне - мисля че тук-там се намират и 90мм канални. Поне преходници има (заради тоалетните дето излизат на 90).
Абе зор работата да се подберат подходящи. То реално не е задължително серпентината плътно да ляга във външната. Има примерно термосвиваеми шлаухи дето може да станат за стягане отвън - не е идеята да издържа нещо изобщо. Също серпентината може да е със 75 външен и да е навряна в 110мм пвц.
Неръждаемите имат много вариации на диаметър, но е зян да я слагам отвън :)


Вто Мар 28, 2017 10:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Aко шампоанената върви по Ф50, вътрешно 44.4 - Сигурно ще е добре да я посрещнеш с подоно вътрешно. Има ПВЦ 75 и улуци 80 и 90.
Та можеш да навиеш 16мм тръба.


Сря Мар 29, 2017 6:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
gicho написа:
- интересно предупреждение се мяркаше "ако тръбата ви е по-дълга от 3м не пълнете със сол щото няма да можете да извадите солта после" ...

Преди бая време си правих серпентина(~Ф140) за бойлера , та навих Ф16 медна тръба, 5м. дълга. Бях я напълнил с кварцов пясък , после що чукане с едно дръвце лопах доде пясъка падне... :)

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Сря Мар 29, 2017 8:08 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Е те затова някои я пълнят със сол, лесно се вади, а ако запецне и само с вода не излезе, може малко химийка. Солта се вади по еидн или друг начин ... също така може и чисто механично, вкарваш едно жило 3-4 мм и на винтоверта, ще излезе и песен ще пее, е освен ако радиуса ти на серпентината не е 10-12 мм, тогава малко зор ще му е на жилото да се върти.


Сря Мар 29, 2017 1:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Донякъде по темата, друга опция която гледах е да се напълни с вода - и да се затворят двата края плътно - да се "зачукат" да го кажем. Няма причина да не работи, стига да не остане въздух вътре, или поне да е малко.
Тъй де, за мен не е много оферта - говорим за няколко десетки метра тръба. То и затова не мога да си позволя много дебела тръба - много скъпо става.


Сря Мар 29, 2017 3:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
С вода няма да стане дори ид а е под налягане, иска си нещо плътно и по-несвиваемо. Водата дори да не успее да излезе, което ме съмнява освен ако не ги запои хубаво, пак ще се свие колкото и да е несвиваема.


Сря Мар 29, 2017 4:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
А, не - хич не е свиваема, поне не и в "домашни" условия. Пак е флуид но там е разликата между газ и течност. Затова може да се изпомпва.
Има клипчета из нета точно за това - достатъчно е "твърда", ако е добре затапена гарантирано обема вътре не се променя.
Както и да е, медта ми идва малко тежка за първи тестове, ще се насоча към гофрирания инокс, а ако не стане ще мисля алтернативни решения.


Сря Мар 29, 2017 9:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Абе не е свиваема, мога да ти кажа точно колко е свиваема в литри за бар на куб.м Свива се та пушек се вдига, не е много но мисля не е като да огъваш тръби с нея, ама знам ли ...


Чет Мар 30, 2017 3:18 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни