Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
По света му викат "DWHR" - ето няколко връзки за зарибяване:
http://www.meanderhr.com/technical/types-of-dwhr-system/
http://www.renewability.com/power_pipe/what_is_dwhr.html
http://homeenergypros.lbl.gov/profiles/blogs/what-is-dwhr

Сега и лошите новини - у нашенско има моделче (дето ме запали по тия идеи) за 1500+ лв. С търсене из щатско излизат цени около 400 долара.
Огледах си мястото и под банята ми се намират един 250 вертикални сантиметра (долния ми етаж) където да забутам такова нещо. Там по план щеше да минава просто вертикално парче пвц канал 50мм, сега мисля да го заменя с топлообменник. Достъпен е в случай на запушване, не пречи откъм шум, не е навън така че нито ще замръзне, нито загубите ще са "загубени". Водата там ще се топли с 18/21КВт проточен бойлер.

Естествено хората си ги правят DIY отдавна - най-често коаксиални, естествено с противопосочни потоци. Ползват мед или мед заедно с пвц. Централно върви мръсната вода, около нея върви входната на бойлера.


Търсим идеи за домашна изработка на нещо подобно. Задължително е да е вертикален понеже това е оптималния дизайн - не се задържат мръсотии, водата лесно се движи като филм по тръбата:
https://www.youtube.com/watch?v=bm56QdVnBDQ
Трябва да се помни че отвън водата (от водопровода) е под налягане и независимо от защитни редуцири на системата инцидентно може да си стане 10 бара - да не рискуваме наводнение.
Гоним максимално голяма площ - минимума е нещо като половин-един кв.м, 2 и нагоре ще е много ок. Търсим също минимално количество метал - да поевтиним тръбата, но всъщност истината е да намалим топлинния капацитет който ще ни "замаже фронтовете" и ще загубим от енергията.
Струва ми се идеално да говорим за неръждавейка - чистенето става лесно със силна химия, така че хром никела е чудесен. Също така от него може да се работи с по-тънки стени (0.2мм примерно) докато медта отива на 1мм или 1.5мм (за ВиК наляганията).
В комерсиалните не ми хареса че има твърде много материал - това ще е бавно (капацитет) и скъпо.

За момента след много обмисляния се чудя на следната идея - популярната "гъвкава неръждаема тръба", примерно DN12 или DN16. Това навито на серпентина - плътно, върху дорник примерно около 100мм. От около 25-30 метра ще излезе дебела тръба (100+мм) с дължина 2метра. Това за най-лесно набутано вътре в едно пвц 110мм.
Така, имаме 2м топлообменник и имаме лесен път за чистата вода за входа на бойлера - през 30-те метра тръба ( 8O тука ще видя как е загубата на налягане да не стане беля ама с DN16 мисля че няма да има проблем). Вътре е голямо - 100мм, което не знам дали ще може да се навие на по-малък диаметър, затова говоря за 100 (а не 50). Това може да е проблем и да не се получи равномерен слой на падащата вода. Иначе гънките на тръбата ще са вертикални, а междините между навивките ще са хоризонтални - не знам дали ще е проблем за потока на мръсната вода.
Първо мислех за медна тръба 12мм примерно, но става тежко и бавно. Но не го изключвам като вариант за момента, работи се по-лесно.

Търся нещо което да е изпълнимо в домашни условия и минимални "външни поръчки", на цена (без труда) от макс 200лв примерно. С класическия коаксиален с две медни тръби с различен диаметър много бързо изчерпвам бюджета с 2 по 2метра тръби и 4 фитинга. Отделно се получава твърде голяма разлика между двете тръби - т.е. ще задържа много вода което не е хигиенично. На 50мм ми стига и 1мм междина между двете тръби за да може да минава спокойно студената вода.


Вто Мар 21, 2017 10:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
абе по-добре направо премини на Рециклитане 8 - геотермални сондажи


Сря Мар 22, 2017 8:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Не дразни лъва че клетката е паянтова :) Не може да влезе лесно машината за сондирането, пък и да можеше цифрата дето искат не съм я заделил още. Да не говорим че отдолу трябва да е гранит. Но все пак мерси за конструктивната критика :-)
Не, сериозно, алтернатива са колектори на покрива - но пак говорим за сериозни пари и съмнителна възвращаемост.
По инсталацията (К-то от ВиК-то) съм отделил потоците - душове, кухни, мивки, перални, миялни, и естествено група "още по-едри" :oops:
Първият одобрен (от мен си) бюджет беше към 100-тина лева и изглежда добре отнесено към няколко десетки лв на месец за топла вода. Гледах купешките (ония от 400 долара, не тукашните от 1500лв) и викам - няма смисъл. Та сега целта е хем да има смисъл, хем да е евтино (да ударим рогатия докато фърчи).
Единият начин е да прави разни експерименти и да заривам пари в тях. Другият е да губя времето на форума да ми измислят идеи :) Пък накрая може и съвсем различно да излезе.

Едит: абе реално е по-скоро за игра, финансовата част и избиването не е много важна - или поне докато не направи бюджета да излиза от рамките на "играчки".


Сря Мар 22, 2017 9:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
ватовете се смята лесно - трябва ти данни кубици вода и температурна разлика.
от там си сметни колко вата ще изкараш от канала и дали въобще си заслужава усилието.
ако ти трябва, имам мерилка с 2 температурни сонди и импулсен вход от водомер, мога да ти я дам да поекспериментираш с реални измервания. не съм много сигурен колко точно ще мери миливатите :D , по принцип е кило- мегавати

от една дупка 50-60м в земята по нашите ширини се вадят около 500 вата -> за 15 киловата то трябват трийсетина дупки.
т.е. трябва да изнамериш относително евтин метод за дупчене и да имаш достатъчно площ. но ако е камък под теб...


Сря Мар 22, 2017 10:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Един приятел имаше по-добра идея - да ползва мръсния канал на 13-14 етажен блок ;-)

За топлинните капацитети е добре да направиш справка. По памет водата беше 1квтч и нещо на кубик на градус и едно от веществата с най-голям топлинен капацитет. Металите мисля бяха с 2-3 пъти по-нисък. Демек отнемайки 1 градус от 1 литър ще затоплиш с 1 градус може би над 2кг мед. Провери се го де, но мисълта ми е че едва ли загубата с "фронтовете" е толкова фатална. Много повече ще губиш от изтичащата вода, демек от лошия топлообмен.
Всичко зависи от топлообмена. Но си мисля други, ако измислиш много добър топлообмен ще постигнеш 15-20% икономия. Трудно ще е над това. От друга страна ако сложиш от ония френските или варненските на Елдом бойлери дето са като климатици икономията ти е може да е от порядъка на 70% и повече. И тъй като това е безумни идеи мога ти дам още по-безумна идея... Ако сложиш компресорче (в една друга тема бях давал линкове за малки такива, на Тошиба или Хитачи или някакви такива), както и Ентелигентно управление, то може да съчетаеш двете. Предимството е, че поради по-голяма температурна разлика площта на топлообменника може да е много по-малък в сравнение с пасивното. И ще използваш не само разликата ами и над нея, т.е. мръсната вода от 30-на градуса да я смъкнеш до под 10, а чистата от 15-на да я вдигнеш до над 30. И това с много високо кпд.


Сря Мар 22, 2017 10:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Постнах темата в безумни понеже имаше подобна за хладилник - но иначе не е никак безумна. Продават се такива, има си стандарти и сертификации.
Конкретно най-популярния дизайн (дебела медна по средата и отвън 4 паралелни тънки квадратни на серпетина - заварени или запоени) изкарва 53.3% при 9.5литра в минута и 35-37 вход канал и 12 вход водопровод.
Площите съм си смятал при мед 1мм и данните от стандарта - 35 шампоанена и 12 чиста. Мощностите които гоня ги базирам на проточния бойлер - там казахме че 18Квт. При този поток (9.5л/м, макар че аз гледам в посоката 5-6л което е по-икономичен душ) са си баш около тия "амнайсе" квт. Няма как да е и иначе понеже в другата посока бойлера толкова му трябват за да я стопли. Това е върхово (на проточния), идеята е само в началото да е толкова и след минута да падне. На колко? Теоретично на загубите по тръбите, изпаряване, загряване на пода и тем подобни. Колкото и да са са в порядък по-малки от нужните за загряване на вода от 12 до 40 градуса. Тия загуби не мога да ги сметна на ум в момента, но за тях има един 'hint' - хамериканците казват че водата дето излиза от душовото корито е на 35-37 градуса. Не вярвам да се къпят с повече от 40-42 градуса. Не знам обаче и каква конструкция на душовото корито е предвидена - ако е нещо не-масивно, дървовидно, изолирано те ще са в по-облагодетелствана позиция от мен - при мен е масивен под.
Зимата това не е принципен проблем - подовото работи и пода и без това си е на 30+ градуса, а и което остане като топлина след като спра душа (нагрят под, нагряти стени на топлообменника) пак ще остане вътре в къщата - вместо да е избягало да прави топло на плъховете в канала.
Номерът е че при проточния бойлер има често ефект на не-намаляване на сметките за тока - някъде за подовото бях писал за "студенокръвните" обитатели дето излизат като свърши топлата вода. Е, да ама с проточен това е като дойде сезонната профилактика на енергото и не е добре.

Излиза че гоня поне половин квадратен метър - пак казвам при мед 1мм (или 1.5, не помня). При хром никел 0.2мм (турските май са 0.1даже) мисля да го смятам същото като мед 1-1.5 - разликата в топлопроводимостта е 14 пъти в полза на медта. Разликата в топлинния капацитет е около 2 пъти, но по-голям е на хром никела.
При топлообменниците мисля че спокойно може да се приеме "колкото повече" принципа. Така че ограничението идва от ресурсите - височина на долния етаж и пари за играчки. Ако приемем че топлинния капацитет е разпределен равномерно (разпределена линия) се надявам при малък поток да нямам влошаване на работата заради голямата дължина - каквото влошаване бих имал ако същото количество метал го сложа на по-малка площ.

Идеите със сондажите са интересни, но там има фактор който не всички отчитат - за да се взема тая енергия водата трябва да се върти - това значи консумация от помпа. Не че на фона на инвестицията е значима, но при "пасивния" дизайн за който говоря движението си се случва заради налягането в тръбопровода (и земното притегляне в другата посока).


Сря Мар 22, 2017 11:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
водата е 4190 J/kg/C ... т.е. за да затоплиш 1 л с 1 С за 1 с ти трябват 4.19 kW ...

едит ... едно k бях добавил пред джаулите :)


Сря Мар 22, 2017 7:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Да, тази сметка си е ясна. Мъглявото е колко ще са загубите от излизане от душа до стигане до топлообменника. Индиректно може да се съди по градусите - из "литературата" дават че е 35-37 градуса на излизане от сифона, което значи загубени 5-10 градуса (от предполагаеми 40-45).

Замислих се за идеята със серпентина от тънка тръба - хитрото е че ще се образува "винтова линия" и водата дори да е малко ще минава по цялата дължина. Кофти ще е ако топлата вода "прескача" големи участъци от топлообменника, затова винтовата линия ще помогне. Особено ако навита като обърнат конус - примерно горе започва от 100 дорник а долу завършва на 80 примерно.
За гофрираната неръждаема тръба дават радиус на огъване 3х диаметъра - за DN12 значи радиус 36, т.е. 70мм сигурно са постижими. Това пак е добре - няма да ме изобли да търся място на 200мм цилиндър.

На едро тая тръба (DN12, турска) е 2.35лв/м без ДДС. Е, аз толкова наедро не мога да се включа (1000м искат), но на под 4лв/м с ддс трябва да мога да я взема.
Виждам че тук-там има идея за DN50 неръждаема гофрирана, но не откривам да се предлага тук.


Пет Мар 24, 2017 4:04 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
какви са очакваните ползи за 1 година и след колко години ще се избие инвестицията?


Пет Мар 24, 2017 7:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Цитат:
Водата там ще се топли с 18/21КВт проточен бойлер

На това изречение си налях вино (пак) и запалих цигара (нова, пак).


..................



Гичо, стига с тез икономии.бе.
Накрая ще имаш излишък от енергия и ще плащаш на някой , да ти я изкупува -
това за топлообменниците, които бегло извентилирах.


Пет Мар 24, 2017 7:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Икоономичен душ съм имал 5-6 години - една сръбска дръжка, главата е почти сфера, водата излиза от дупка 1,5-2,6 мм, някъде от центъра на сферата.
Половината сфера беше прозрачна и вътре се вижда едно подскачащо топче около 10-12 мм диаметър. После се счупи пластмасата и вече нямам това чудо, и не съм виждал по търговците. Имахме бойлер 50 лтра и стигаше. Сега сме с 80л и само на мене ми стига.


Пет Мар 24, 2017 7:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
stefan63 написа:
Цитат:
Водата там ще се топли с 18/21КВт проточен бойлер

На това изречение си налях вино (пак) и запалих цигара (нова, пак).
Гичо, стига с тез икономии.бе.
Накрая ще имаш излишък от енергия и ще плащаш на някой , да ти я изкупува -
това за топлообменниците, които бегло извентилирах.

Виното одобрявам, ама що се мъчиш с тия цигари? Мини на тия с течност - гледам там си ги "мерят" на ватове (на нагревателя). Някой викат че можели да пушат с по 50-60Вт 8O
Иначе принципа "не гледай да икономисваш, гледай как да изкараш повече пари" е правилен, ама води до "прегаряне" на бушоните между ушите.

Не, засега икономия е само обосновка. Нали виждаш че питам за инвестиция, споменават и лимит, и подход. Което е вързано с другия въпрос:
Цитат:
какви са очакваните ползи за 1 година и след колко години ще се избие инвестицията?

30-40лв на месец за топла вода разходвам. Ако успея да хвана всичката (душове, кухня) и върна половината - значи говорим за 20-тина лева на месец. 200 на година, избиване за година-две. Реално зависи колко кг мед или друг материал ще влязат в проекта. По-реално 10-тина да пестя, 2-3 години да ги избивам пак е ОК.
Косвена полза - пиковата консумация от трифазната ми партида (входа от енергото е 3х25А предпазители тип C) може да се ползва по-ефективно. Мога да си позволя други консуматори спокойно, защото проточният няма да се пъне на 18/21Квт повече от минута. И спокойно мога да я ползвам за други техники без да рискувам да ми паднат бушоните.


Пет Мар 24, 2017 9:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Истината е градска баня с басейн - хем социални контакти, хем 50л бойлер вкъщи стига. Според мен тия времена ще се върнат някой ден, само незнам кога.


Пет Мар 24, 2017 10:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
Grubi написа:
Истината е градска баня с басейн - хем социални контакти, хем 50л бойлер вкъщи стига. Според мен тия времена ще се върнат някой ден, само незнам кога.

Имам хубави спомени, и не че си нямахме баня с бойлер, даже два ....ама дядото ме водеше, малък съм бил, но това ми е останало като доста ярък спомен.


Пет Мар 24, 2017 10:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Рециклиране 2 - този път на топлото от бойлера
В Толбухин (Добрич) проблема с водата винаги го е имало, не защото я няма, а защото е много надълбоко
и защото помпите искат подръжка и ток.

Градската баня беше център за хигиена и социални контакти. Имаше и отделно
семейни бани, както и плувен басейн (бяха два в целия град, май). Дори и микроби
да се развъждали, пак е добре - имунна система със стерилна среда не се изгражда.

А като почнаха и режимите, просто нямаше как. Айде да не оспамвам темата, @gicho извинявам се за което


Пет Мар 24, 2017 10:47 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни