Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Универсален предавател 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Универсален предавател
Сигурно си спомняте от Пътеводителя на галактическия стопаджия...
"После се появи лек шум като шепот, ненадеен и необятен, идещ отвсякъде и всепроникващ. Всяка хай-фи уредба на света, всяко радио, всеки телевизор, всеки касетофон, всеки говорител за високи и ниски тонове, всеки усилвател на средни тонове на света тихичко се самовключи.

Всяка консервена кутия, всяка кофа за боклук, всеки прозорец, всяка винена чаша, всеки лист ръждясала ламарина се превърна в безупречен в акустично отношение резонатор.

Преди да загине, Земята щеше да има удоволствието да се наслади на най-съвършената звуковъзпроизводителна уредба, на едно наистина идеално средство за масова информация. Но по него не се чуваше ни концерт, ни музика, ни тържествени фанфари, а само едно кратко съобщение...."

Въпроса е как?

Може да разгледаме и много по-лесно вариант - два автомобила се разминават и двата имат озвучителни уредби с доста говорители (поне 4 средно-честотни в общия случай), дали може да изкараш акъла на съседа или пък даже и да си говорите?


Чет Фев 02, 2017 6:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Универсален предавател
С каква скорост се разминават?
:D


Чет Фев 02, 2017 7:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Универсален предавател
Е бавничко, да кажем че се припокриват поне за секунда- две или повече. Или просто си стоят в трафика, един зад друг или един до друг.

Наскоро ми се случи съседна кола да има същия FM предавател, на същата честота и им чух разговора по телефона, само на обаждащия се, разбира се. Но да накараш всяка повърхност да затрепти като в книгата, наистина ще е поразително.


Чет Фев 02, 2017 8:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Универсален предавател
Grubi написа:
...Въпроса е как? ...

Ами въпрос на напрегнатост на полето.
Е, може да има дребен проблем със сертифицирането... :D


Чет Фев 02, 2017 10:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: Универсален предавател
През 80-те години един радиолюбител от Стара Загора прави нов предавател на къси вълни. Има една антена многобандов двоен квадрат на покрива. Тогава нещо системата му се скапва и това се превръща в огромен мощен високоговорител. Чувало се е какво предава в целия град. Без дадиа и електроника. По улиците. Все се каня да му отида на гости и да го питам и все не ми остава време.
Преди години на едно КВ състезание малко нечестно пуснахме 50 киловатов предавател на 7 мегахерца. Тогава след няколко минутно предаване такова прохождение настъпи, че нямаше точка на планетата която да не ни чуват. И още по-интересното беше, че чувахме тройно и четворно ехо на нашия сигнал. Като пуснеш копчето на предавателя и после чуваш последната си дума 3 пъти. Случвало ми се е да говоря от единия до другия край на София на 3.5 мегахерца по дългия път - сигнала да обикаля земята но да го обиколи 3 пъти и да си чувам собственото ехо - само тогава.
Има си мистерии.


Чет Фев 02, 2017 10:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Универсален предавател
Ми хайде отивай да го питаш, за напрегнатост на полето имаш куфар вече ;)

Сертификациите няма да ги намесваме...

Но ще хареса погледа или реакцията на някой в съседния автомобил, най-добре ако е с изключено радио.

Мислил съм за широколентов предавател 88-108MHz, или по някакъв начик да симулираш трафик инфото да превключи на честотатс на която предаваш в момента

Например на някой със забравени фарове любезмо да му напомниш да си ги включи...като приказката за любезния лос...


Чет Фев 02, 2017 10:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: Универсален предавател
Да се стопли малко и отивам.
Широколентов предавател става. Но ще ти трябва доста сериозна мощност. Аз съм мислил за ГСМ клетка която звъни на всички телефони. И то е сериозно устройство но ще е по-забавно.
А за това куфарче всеки ден се сещам, че имам да ти давам пари. С лихвата скоро ще можеш да си купиш самолет.


Чет Фев 02, 2017 11:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Универсален предавател
:) ти дано да си намерил начин да го използваш, а после ще ходим със самолета където ни падне
има ли начин човек да си направи други сонди, че и да ги калибрира - или така ще си остане като паметник
поне схемата я има, че и калибровъчния сертификат

колко мислиш, че ще трябва да е мощен шириколентовия - аз мисля само кола до кола вариант (антена до антена), или най-много да се чуя на някой голям паркинг (като на Метро например). Това си е направо Микро Стършел - създателите му точно те поръчваха шириколентови усилватели на Моторола, но май спряха да ги произвеждат по едно време

Всъщност тук има една фирма, която прави широколентови VCOта със същата цел - радиоелектронна борба
https://siversima.com/products/signal-sources/

Но при мен целта е безопасност или в най-сложния случай малко по-груба шега, нали съм затова съм Grubi


Пет Фев 03, 2017 12:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: Универсален предавател
Сонди се правят лесно. По-лесното е, че ги има в ибей за без пари. Имам да свърша 2-3 проекта и лятото като стане време за море ще пазаря и ще си играя с радиота. Засега ползвам едно RTLSDR и телефона.
Няма да стане с ВЦО-та. За да заглушиш трябва да минеш бързо през спектъра. Тука ще трябва да модулираме. Те всички канали са 200. Може да се помисли за софтуерен генератор и хетеродин. Може да се помисли и за шумогенератор който да се модулира и пак с хетеродин да се докара до необходимия банд.
Като мощност - поне 50-100 вата. 20 мегахерца са си сериозна лента. Забавна е темата и със сигурност някой е измислил решение. Трябва да се почете.


Пет Фев 03, 2017 10:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Универсален предавател
Grubi написа:
:)
Всъщност тук има една фирма, която прави широколентови VCOта със същата цел - радиоелектронна борба
https://siversima.com/products/signal-sources/


Samel90
произвежда продукта 'стършел' което е точно това
има го и за граждански цели...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Фев 03, 2017 2:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Универсален предавател
Писал съм по-горе (Микро Стършел), ама не четеш :) Аз имах предвид едни други хора, които наистина са го правили Стършела и лежаха в затвора, че уж го продали на некви "врагове", но това не е темата. Самел или имат лиценз, или нещо като копирали, или пък част от стария екип е останал там.
А и аз не искам да заглушавам - искам да ме чуят, дори радиото да не е включено.


Пет Фев 03, 2017 3:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Универсален предавател
Grubi се е побъркал!!! :)

Аз пък от няколко дни съм на нова работа и всичко е отлично, с изключение на бившия касетофон надънен на радио "Веселина". Как незабележимо се поврежда тази гъгня знам много добре, но най-много после да донесат още по-гадна.
Как най-лесно се поврежда радио "Веселина"?
Не е много офтопик, де.


Последна промяна bongo_x2 на Пет Фев 03, 2017 9:37 pm, променена общо 1 път



Пет Фев 03, 2017 9:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Универсален предавател
Между колите бре, индуктивно ако щеш...Не да приказвам на всички наоколо като в Пътеводителя...
Аз по-принцип съм леко чалнат :)

Бонго - скоро спряха FM радиото в Норвегия, сигурно доста качествени авто радио системи и настолни тунери ще се появят на пазара скоро, втора употреба ;)


Пет Фев 03, 2017 9:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Универсален предавател
bongo_x2 написа:
Как най-лесно се поврежда радио "Веселина"?

От китай продават много FM трансмитерчета дето настройваш на честотата на радиото. Пускаш някаква твоя музика, а може и шум и всеки ден доближаваш трансмитера все по-близо до радиото. След една седмица шумене ще сменят станцията.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пет Фев 03, 2017 11:21 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 14 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни