Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Яну 08, 2007 11:05 pm
Мнения: 130
Местоположение: Варна
Мнение Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
Печките отделят дим, който има висока температура. Така се губи много топлинна енергия.

Представете си един типичен жилищен блок, където поне един от живущите се топли с печка и изхвърля голямо количество топъл (и мръсен) въздух през комина.

Представям ви рециклаторът на "отпадъчна" топлина:

В началото имаме филтър - почистваме въздуха от мърсотията за да не ни скапва апаратурата.

Прекарваме го през топлообменник.

Получената топлина може да ползваме за директно загряване на радиатори. Ако не е достатъчно висока - може да се ползва с термопомпа (монтираме "външното" тяло на климатик по пътя на топлия въздух, който преди това сме почистили - за да не задръства топлообменника и да не повреди вентилатора).

Ако в апартамента има два комина - отпадъчният въздух (с по-ниска температура) изхвърляме през другия комин. Ако няма друг комин - това е проблем...

Може да се направи и по-просто. Взимаме въздуха от единия комин, прекарваме го през тръби до другия, като монтираме вътре в тръбите вентилатор. Проблем: ще се натрупат сажди. Трябва и филтър.

Тъй като горенето на типичните печки не е ефективно може да добавим и реактор в схемата - недоизгорелите газове се загряват до висока температура (например с изгаряне на пропан-бутан или природен газ).


Сещам се за няколко причини, поради които не се ползва система за намаляване температурата на отпадъчните газове:
  • Ще заема много място.
  • Ще се налага ползване на електричество (защото ако кюнецът е твърде дълъг коминът няма да "дърпа" ефективно).
  • Материалите ще са скъпи (ще се похаби повече енергия и ресурси като цяло за производство на ефективния топлообменник, който да оползотворява "отпадъчната" топлина).
  • Ще се намали надеждността (ами ако токът спре?).

_________________
Склонни сме да подценяваме важността на сложните неща

Принципът на предпазливостта срещу безразрешителността - кое е по-опасно?


Нед Яну 22, 2017 5:52 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
A който няма комин какво ще рециклира :D ?
Печката ми (на газ) е с 96% ефективност и няма въобще комин - просто излиза една тръба през стената и изкарва почти студен въздух с малко водни пари в него. Демек мисълта ми е да се направи така, че да няма отпадна топлина в комина, а не да се чудиш как да я рециклираш :) .


Нед Яну 22, 2017 5:58 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Яну 08, 2007 11:05 pm
Мнения: 130
Местоположение: Варна
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
Идеята ми беше да се възползвам от прахосничеството на съседите, които изхвърлят безплатна (за мен, не за тях) топлинна енергия. Тоест - да стана „енергиен клошар“.

Колко е „почти“ студен този въздух, който излиза? Защото потърсих за газовите печки и навсякъде дават някакви огромни температури - някоя птичка ако хвръкне може да се опърли.

По темата за ефективното горене на дърва: rocket stove mass heater.

_________________
Склонни сме да подценяваме важността на сложните неща

Принципът на предпазливостта срещу безразрешителността - кое е по-опасно?


Нед Яну 22, 2017 6:04 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
За филтрирането на мизериите ще изхабиш повече енергия от колкото ще извлечеш, и отделно като сложиш и това че трябва да изхвърляш мизериите с всякакви канцерогени из тях ... не си заслужава.
Освен това, ако с термопомпа източиш топлината няма причина пушека да отива нагоре, а като по-студен ще пада обратно в печката.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Нед Яну 22, 2017 6:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
Явно не си се топлил на печка за това ти идват такива идеи. Ако температурата на димните газове падне се получава конденз в комина и тръгват едини гадости да текат, бедна ти е фантазията, еле пък ако гориш въглища. Наскоро сложих допълнителна изолация на моя комин за да увелича още тягата защото при -18 почти спря да работи.


Нед Яну 22, 2017 10:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
Тръбата от PVC, от която излизат изгорелите газове е около метър и половина дълга от горивната камера до края от където излизат газовете и като си сложа ръката на нея усещам просто леко затопляне и овлажняване все едно си духам в ръцете. Явно това, дето си го чел е за някакви други печки. Ако температурата е висока няма как да се постигне 95-96% ефективност. Ето това е печката, предполагам че някъде из дейташитите може да има температурата на изгорялите газове:
http://www.lennox.com/products/heating- ... ces/el296v


Пон Яну 23, 2017 1:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
Абе той не говори за газови печки :) При мойта тръбата е 10-на м, и се случва да направи конденз, може би някъде като са я слагали се е получило провисване и понякога ми създава пропблем, като стане конденз налягането се вдига и печката спира ....


Пон Яну 23, 2017 10:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
Аз на моята печка махнах кюнеца тип "Лира" точно защото понякога спираше да тегли и течаха мизерии.
Това което си намислил го има, но за фамилна къща, за в блок забрави поради всички посочени и непосочени причини.
А съветът ми е: стой далеко от пушека! Една лека авария и... основно почистване + боядисване, пък и профилактиката на системата ще е кошмар.
Що не инвестираш в добра външна изолация, дограма и рулетни щори?! И качествени климатици + реотани или кюмбе за в екстрени ситуации.

Още нямам външна изолация и климатици, че ББ го хвана зимата, но другото го имам. Резултат:
- Ток за ноември - 80лв, лятото плащам около 40лв. Топля се с два еФтинджос конвекторни радиатора, в кухнята от уредите или припалвам газовия котлон.
- Ток за декември - 95лв като от Коледа започнах да припалвам вечер парното. За въглища и екобрикети вече съм дал над 100лв а с дърва не е забележимо по-евтино, вЕрвай ми.
В резултат из къщи се завърна така "любимата" ми чернилка, чието чистене изобщо не е евтино. Тази зима е тежичка и няма как. Много съжалявам за инвестираните в парно пари, но природният газ вече е тук и ще видим.

Edit: Най-съжалявам, че не инвестирах в слънчев панел за топла вода - просто е рядкост за в наше село, а аз тръгвах в "командировка". Теоритично все още не е късно да шляпна нещо под югозападния балкон.
То и тръбите за топла вода, макар и максимално къси, мноо мъй яд дето не ги изолираха.
Така де, гони се икономия на брашно, не на трици :)


Пон Яну 23, 2017 1:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
Тони, аз го разбрах за какво говори, ама в началото не беше ясно. Иначе съм почти убеден, че 10 метра тръба е против кода а и щом прави конденз, значи и нещо друго има, дето не е както трябва.


Пон Яну 23, 2017 2:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
Ами по кода или против не съм я слагал аз, така са го направили. Аз малко почетох, не е проблем ако са спазени едни диаметри, имаше някакви формули за смятане. Не мога да проследя зялата стръба защото в една част минава над тавана на коридора и там е затворена. Подозирма че някъде има леко провисване и в определени случаи каот започне да кондензира вътре и там се трупа конденз. Вентилатора от долу надува и не му дава да се оттече, обаче като стане много да надуе и диференциалния пресостат го изключва, конденза малко се оттича и пак се включва, и така цикли с някакъв интервал 10-15 мин. Обаче не става винаги, може би само когато е доста студено и работи постоянно. Нямах време да го дебъгвам повече, на няколк опъти точих конденз, даже си мислех да вкарам прасе в тръбата ама де да я знам как са я лепили, остава да ми се извади някъде над тавана, та се отказах.
Тази година не са се оплаквали, ама то 76 градуса, какво да се оплакват :)


Пон Яну 23, 2017 4:52 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Яну 08, 2007 11:05 pm
Мнения: 130
Местоположение: Варна
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
pipilica написа:
Ако температурата на димните газове падне се получава конденз в комина и тръгват едини гадости да текат, бедна ти е фантазията, еле пък ако гориш въглища.


Има такива гадости, защото горенето не е ефективно.

Има начини да се подобри ефективността, обаче заемат повече място.

_________________
Склонни сме да подценяваме важността на сложните неща

Принципът на предпазливостта срещу безразрешителността - кое е по-опасно?


Сря Яну 25, 2017 5:53 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
Абе ако имате газ, карайте на газ с въздушно отопление и забравете всякакви други глупости. Термо помпи, котли .. ала бала, въздушно на газ, надеждно, комфортно, топли добре и има капацитет .. е цената на газа в БГ не е най-добрата но не е толквоа зле ако ти е добре изолирана хралупата.


Сря Яну 25, 2017 6:52 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Яну 08, 2007 11:05 pm
Мнения: 130
Местоположение: Варна
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
Какво е това нещо "газ с въздушно отопление"?

Виждал съм едни газови печки, при които изгорелите газове остават в помещението. Това е някакъв абсурд... Ефективни са (няма загуби през комин), обаче кой знае какво още има освен въглеводороди... А и така няма ли да се повиши влажността и нивото на въглеродния диоксид в стаята?

Изобщо газовото отопление ми се струва твърде рисковано и първобитно.

В жилището, където живея сега съм на парно и е добре (дограмата е сменена с ПВЦ със стъклопакет с три стъкла - две въздушни междини). Има и топлоизолация на външните стени (дълга южна тераса). Но в следващото може би няма да има парно, а и не искам да има газ в блока (струва ми се твърде опасно), макар че не се знае в бъдеще мнозинството съседи какво ще решат...

_________________
Склонни сме да подценяваме важността на сложните неща

Принципът на предпазливостта срещу безразрешителността - кое е по-опасно?


Чет Фев 02, 2017 11:40 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
"Въздушно отопление" е последният писък на модата: изгорелите газове да се разхождат из къщи, или в по-добрият случай през топлообменник.
Като тръгвах от гръчко един приятел тъкмо го поставяше в новата си къща, но така и не се чухме после.
Като знам българските условия: мммм, твърдо нье!


Пет Фев 03, 2017 9:26 pm
Профил
Мнение Re: Рециклиране на "отпадъчната" топлина от комина
В Стойков, не се вкарвай в бела зорлем,
много народ е изтровен с въглеокиси исторически от модификации по общи кумини,
затова са забранени от закона, топлообменници, димогарни вентилатори, циклони, йок.


Чет Фев 09, 2017 8:52 pm
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни