Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Ефективен хладилник 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Яну 08, 2007 11:05 pm
Мнения: 130
Местоположение: Варна
Мнение Ефективен хладилник
Идеята ми е хладилникът да осъществява топлообмен със студената вода в жилището.

По този начин ефективността му ще се повиши, защото температурата на студената вода винаги е по-висока от тази на въздуха (ако помещенията се обитават).

Хладилниците обикновено се монтират близо до мивката - така че има лесен достъп до студена вода.

Смятам, че няма опасност студената вода да се стопли твърде много.

_________________
Склонни сме да подценяваме важността на сложните неща

Принципът на предпазливостта срещу безразрешителността - кое е по-опасно?


Пет Яну 13, 2017 3:42 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение Re: Ефективен хладилник
Напълно резонно, особено през лятото, всяко намаляване на разликата между температурите на изпарителя и кондензатора повишава коп-а на хладилника.
Остава да измислиш топлообменника по безумен начин, защото иначе такива инсталации отдавна се ползват в промишлени хладилници, витрини и машини за сладолед и т.н.


Пет Яну 13, 2017 4:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4413
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Ефективен хладилник
само трябва да направиш малк модификация на водомера :) защото ще намалиш разхода на ел ненергия, но ще увеличиш разхода за вода :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Яну 13, 2017 4:51 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Яну 08, 2007 11:05 pm
Мнения: 130
Местоположение: Варна
Мнение Re: Ефективен хладилник
Няма да се увеличи разхода на студена вода.

Водата просто ще си минава през топлообменника когато се ползва - когато някой си мие ръцете, когато някой се къпе, когато някой пуска водата в тоалетната...

Дори и да не се ползва продължително време водата (да няма поток) тя няма да се загрее до твърде високи температури - тръбите са добър проводник на топлината, а и самата вода.

_________________
Склонни сме да подценяваме важността на сложните неща

Принципът на предпазливостта срещу безразрешителността - кое е по-опасно?


Пет Яну 13, 2017 5:20 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Ефективен хладилник
Искаш ли един експеримент преди да съсипеш хладилника?
Изключи го и го почисти да няма скреж и студ вътре. После сложи един як вентилатор да духа по кондензатора и виж ефекта какъв ще е и кога ще ти изключи хладилника.
Това за което приказваш се казва водо-охлаждащ кондензатор а другото подобно е под охладител. Това съществува от край време в търговско и професионално охладителни системи.
Измисли начин как да потопиш хладилният компресор в казана за да работи като бързовар. Така определено ще увеличиш живота на хладилника.


Пет Яну 13, 2017 5:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: Ефективен хладилник
vstoykov написа:
защото температурата на студената вода винаги е по-висока от тази на въздуха (ако помещенията се обитават).


Предполагам, че 'по-ниска' си искал да напишеш по-горе?

То е ясно, че може да се направи. Въпросът е, ще си струва ли усложняването и оскъпяването. Измерил ли си колко ток ти харчи хладилника? Ако си купиш по-нов и ефективен хладилник, колко ще се намали консумацията? Или ако опаковаш стария в 10см стереопор? Ако ралзиката е драстична в полза на топлообменника тогава има смисъл да го мислиш.


Пет Яну 13, 2017 6:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Ефективен хладилник
Доколкото знам за разлика от климатиците при хладилниците вече май никой не се занимава с пълнене и т.н. Поне либхер тук съм ги питал и бяха категорични, че не правят ремонти по тая част изобщо. Сменя се с нов ;-)
Така че, поне аз не бих си правил експерименти. А иначе на теория.... да, водата обикновено е по-студена. Но това е така само докато не я загрееш, което ако не е течаща ще стане рано или късно. Какво правим след това?


Пет Яну 13, 2017 10:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Ефективен хладилник
Либхера са хубави хладилици но не и Пловдивските. Както повечето техника вече и те са ограничени за ремонт.
Общо взето проблема на старите хладилници беше че работят 20 години а новите 3-5 най много. Близо 18 години съм се занимавал основно с това и се наложи да мигрирам в друга насока и определено е по добре, да не се бях хващал с това. Поне опита остава. Няма начин да го ползва и за топла вода, един път корозията която примерно може да избегне а вторият път е че зарядката на хладилника (количеството хладилен агент) е различна. Хладилниците се делят на нормален и тропически според изолацията и мощността. Може, и го има хладилна система за топла вода но там не става да се ползва и за хладилник. :) Общо взето, идеята е загубена кауза.


Пет Яну 13, 2017 11:14 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Яну 08, 2007 11:05 pm
Мнения: 130
Местоположение: Варна
Мнение Re: Ефективен хладилник
radolin написа:
vstoykov написа:
защото температурата на студената вода винаги е по-висока от тази на въздуха (ако помещенията се обитават).


Предполагам, че 'по-ниска' си искал да напишеш по-горе?


Да, глупава грешка.

miro_atc написа:
Доколкото знам за разлика от климатиците при хладилниците вече май никой не се занимава с пълнене и т.н. Поне либхер тук съм ги питал и бяха категорични, че не правят ремонти по тая част изобщо. Сменя се с нов ;-)


Има майстори, които ремонтират, независимо от марката на хладилника.

miro_atc написа:
Така че, поне аз не бих си правил експерименти. А иначе на теория.... да, водата обикновено е по-студена. Но това е така само докато не я загрееш, което ако не е течаща ще стане рано или късно. Какво правим след това?


Имах предвид течащата вода да се ползва като допълнение за повишаване на ефективността. Фабричният радиатор няма да се маха. Просто ще се добави и другото охлаждане. Когато няма обитатели на жилището, които да се къпят, да пускат водата в тоалетната и т.н. - просто ефективността на хладилника ще намалее.

Един възможен проблем с подобен метод за повишаване на ефективността се нарича алтернативна цена (opportunity cost). По-ефективно е същото количество ресурси да се отделят за нещо друго, от което ще се реализират повече ползи.

Например може да отделите същите ресурси за да си сложите топлоизолация на прозорците (залепване на нещо в началото на зимата от вътрешната страна - защото от външната може да е незаконно). Като свърши зимата - махате изолацията. (През зимата осветлението е евтино, а отоплението скъпо. Загубата от затъмняване на прозореца ще е много по-малка от спестената топлоенергия.)

Или може да инвестирате в нещо, което има неограничен upside risk (не се знае колко ще е печалбата, обаче се знае, че принципно е възможно да бъде многократно по-голяма от разходите - по темата хубаво пише Насим Талеб в книгите си, които могат да се намерят и на български).

Има един много досаден cognitive bias (когнитивно изкривяване) - хората ги боли от загубите повече, отколкото се радват на печалбите (повече по темата - „Мисленето“ на Канеман; Талеб също е писал, но неговият стил е малко по-особен - препоръчвам и двата автора). И се съсредоточават твърде много в ограничаването на малки загуби. А ако мислеха рационално щяха да се съсредоточат върху инвестирането в неща, при които има неограничен upside risk.

И аз, въпреки че осъзнавам абсурдността на това, го правя. Рационализирам тази своя глупост като казвам, че мисленето по тези проблеми е хобито ми. Тоест, не е нужно да имам полза за да го правя. (Някои имат като хоби карането на яхта. Други изкачват планини. Нали не очаквате полза от подобно нещо?)

_________________
Склонни сме да подценяваме важността на сложните неща

Принципът на предпазливостта срещу безразрешителността - кое е по-опасно?


Чет Яну 19, 2017 12:09 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Ефективен хладилник
Като си наводниш апартамента пак ще приказваме :)
Един хладилник харчи няколко стотици вата и се включва от време навреме - съвсем няма да си избиеш разходите.
Освен това фреоните си имат оптимални температури на работа...


Чет Яну 19, 2017 2:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ефективен хладилник
100-тина вата е един компресор. Когато работи де, мерил съм и колко КВт/ч енергия минава ама не помня резултата, беше двукомпресорен (вдигаше 200-210Вт като се уцелят двата да бръмчат).
Ако водата си тече всичко ще е ок сигурно, но застояването има и друго измерение - вода на 30-40 градуса като постои един weekend може и да завъди разни "въшки". Ще трябва да я преварявате :-) Токът за котлона (или парите за минерална / филтриране + минерализиране, или антибиотици дано не се случа) ще изпарят бонуса.
Ако се подбере мястото на хладилника в стаята/къщата сигурно може да се направи сериозна разлика - при мен лятото е на най-горещата част от апартамента, зимата е на студено че чак има дни в които сигурно не включва...
Тия пари дето ще ги инвестирате не е ли по-смислено да се турят за изолация на хладилника? Като гледам някой модели колко "елегантно тънки" стени имат и се чудя какъв материал ползват за изолация. Преди време оглеждах за хладилник - е само един Сименс мисля ми хареса - 5-6см изолация - като резултат беше единствения в този размер (литри) с Н-броя плюсове след А-то. Разбирам че е гонитба за максимално вътрешно пространство в дадения външен габарит, но човек трябва да си има едно наум.


Пет Яну 20, 2017 3:54 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Яну 08, 2007 11:05 pm
Мнения: 130
Местоположение: Варна
Мнение Re: Ефективен хладилник
Може само водата в тоалетната да минава през хладилника.

_________________
Склонни сме да подценяваме важността на сложните неща

Принципът на предпазливостта срещу безразрешителността - кое е по-опасно?


Нед Яну 22, 2017 5:23 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Ефективен хладилник
Цитат:
Освен това фреоните си имат оптимални температури на работа...

vstoykov, виждам какво те терзае, но някак си се опитваш да ловиш с трици маймуни.
Иначе е добре, но защо не отвориш нещо като "Енергийна ефективност в дома" не безумно :)
П.С.: виж темата за комина...


Пон Яну 23, 2017 1:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ефективен хладилник
vstoykov написа:
Може само водата в тоалетната да минава през хладилника.

Да, но ще ти трябва инсталация за това.
Виждал съм дивотии например в баня/тоалетна да ползват водата от мивката да отива да пълни казанчето - има логика, тъкмо си го изпразнил :oops: и го напълваш докато се миеш.
Другото е водата от душа да се прекарва през топлообменник или просто да обикаля из пода на банята, за да се използва топлината и. Малко обаче рисковано с тия дълги пътища да не се задръстят с косми.


Вто Яну 24, 2017 11:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Ефективен хладилник
Отдавна е измислено, лятно време се прави зимнина. Затваря се топлото в буркани и на зима се отварят да се ползва.
Другият вариант е с два пернишки радиатора и помпа, единият е тук, другият в южното полукълбо. Когато тук е зима, онзи нагрява а нашият охлажда при тях. На лято ние ги топлим, а те ни охлаждат.
:mrgreen:
Аз друго съм се чудил, защо климатика на колата не е направен като хладилник с амоняк, той има нагревател, а в колата има горещ антифриз (излишна топлина, която се отдава през радиатора)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Чет Фев 22, 2018 10:48 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни