Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Първия български "community-driven" процесор за начинаещи 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Миро, тук има кръжоци, даскали, пари колкото искаш, стажове - въобще всичко, което казваш че няма в БГ и пак не искат бе. Четири години в гимназията ходи сина на кръжок по роботика и електроника уж доброволно ама повече да има какво да сложи на резюмето като кандидадтства в университета, казва че иска да се занимава с електроника и пак нищо не правише в свободното си време и не знае от коя страна се държи поялника. Даже той има предимството, че в къщи има всичко каквото може да потрябва на някой да се занимава с електроника - помещение за работилница, всички необходими уреди и инструменти, тонове развойни платки, компоненти и каквото още се сетиш и пак не иска да барне нищо. Аз още не мога да проумея как искаш да ставаш електронен инженер, ходиш на кръжоци, кандидатстваш в университети, приемат те и не ти е интересно да правиш нищо в свободното си време :) .
Така че не системата е виновна а времето, в което живеем - просто масово децата намират други неща за интересни :) .


Пет Юни 05, 2015 4:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Dimitar, нима нашето поколение дето ходеше по кръжоци всичките да станаха инджинери? Да не говорим, че от около 50 човека поток дето взехме кетап за инджинер едва ли повече от 5 в момента практикуват тва дето са учили.

То като онова правило на оня италиянец за клиентите - 80% носят 20% процента приходи и тия не са важни, важни са дали осталите 20% ще докарат 80% от приходите ;-)

В случая за твоя син, кофти може би, а може би не е кофти че няма да стане инджинер като баща си. Може да се реализира в друга област и да стане на топ ниво. Дай Боже ;-)
Въпросът е, че това не е загуба за вашата система. Ще бъде загуба ако никой от кръжоците не стане. Но ще стане. Просто днешно време количеството не е толкова съществено колкото качеството. Примерно университет в който работи един учен с нобелова награда е за предпочитане пред такъв като БАН с 1000 учени. Същото е във фирмите - основния екип 2-3 човека ако са ти на топ световно ниво е по-добре, отколкото ако имаш 1000 с диплома и дето нито един не става.


Пет Юни 05, 2015 5:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4574
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Е добре, аз все пак не разбирам, никой нищо не предлага и никой нищо не иска от никого, обаче критиката е на шест. Даже и темата не съм я пуснал аз да кажеш. Защо е толкова важно някой да НЕ направи нещо?
Аз изложих доста доводи, далеч не всички, но все пак реални, в полза. Неща, които са ме накарали да отделя немалко време за рисърч, разговори с хора, разработка и т.н. Ответните постове са основно че вече имало много неща на пазара (предимно за по 0.99) и че китайците ще ги правят за нас в бъдеще. Сигурно ние всички трябва да седим на ракия и салата, и децата и те. Поне против това не съм чул никой да се е изказал :)
Явно това е моделът на съвременното мислене, не знам. При мен той просто не сработва.
Но в едно съм сигурен - едва ли има смисъл да публикувам някакви детайли изобщо за да може пишони като ike да взимат всичко на подбив, а Димитър да развива теми от американската социална система. Нали така - тогава забравяме за темата и всички са спокойни и си пият ракията.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Юни 05, 2015 5:04 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Вто Фев 04, 2014 5:12 pm
Мнения: 105
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Така или иначе вече темата я има. Според мен правилният подход е тези, които виждат смисъл от подобен проект да го кажат сега и след това вече проектът с тях да се обсъжда чрез email-и. А ако станат много хора - тогава може да се помисли и за някой скрит форум някъде, където да стават обсъжданията и се демонстрират реализациите.


Пет Юни 05, 2015 5:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Аз искам да направя проект "Първи български трактор, за ходене на Луната, за начинаещи".
То се е видяло, че в тази скапана държава никой не строи космодруми и не дава пари за завоюването на космоса, за това аз ще оправя положението.
Освен това официалните космичеки агенции поставят някакви нереални условия за физическото състояние и за IQ-то на хората, с което откровенно дискриминират новобранците от тайните на космоса.
За това ще направя най-бързия и най-евтин трактор за ходене на Луната. Знам че тука е пълно с хейтъри, дето ще седнат да му обясняват, че така няма да стане, за това съм направил секретна фейсбук страница за завладяването на космоса.
Нека твзи, които виждат смисъл от подобен проект да го кажат сега и след товавече проектът с тях ще се обсъжа в фейсбук или в http://www.teenproblem.net/forum/. Ако станат няколко стотин хиляди хора - тогава може да се помисли и за някой скрит форум някъде, където да стават обсъжданията и се демонстрират реализациите.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пет Юни 05, 2015 7:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Мда... не мога да не се съглася с ike ;-)

Освен, ако идеята на бананката не е да зарибява с гатанки. За трети и последен път ще попитам каква е идеята? Дори и най-секретната идея може да се обясни с две изречения. Дотук, разбрах само че става дума за начинаещи, ама това не е идея, а само област. Нещо като ония теми от сорта "търся някой, който прави джаджи", макар че дори там става ясно какви са джаджите...


Пет Юни 05, 2015 7:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Според мен има смисъл от нещо подобно. Не е задължително процесорът да бъде много сложен - 10 инструкции да има все ще е полезно за начинаещ. Ако може да се обхване с един "поглед" още по добре. Ако трябва да перифразирам една реклама - да може някой да щрака clock-а такт по такт и да гледа какво се случва - безценно :).

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пет Юни 05, 2015 7:37 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Вто Фев 04, 2014 5:12 pm
Мнения: 105
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Всяка конкретна идея, независимо от нейната стойност е подходяща за тролене, което се прави с цел себеизтъкване (ike е типичен индивид от този вид). В тази тема се доказа, че дори и без никаква конкретно представена идея може да се постигне същия ефект. Поради тази причина единствената възможност за обсъждане е от вида p2p, т. е. чрез изпращане на email-и и лични съобщения. А от своя страна пращаш email на някой, ако очакваш нещо от негова страна, а не поредния безсмислен дълбоко мъдър коментар.

Аз лично само с Н'бабане комуникирам, защото той движи проекта. А ако той иска може да се свърже и с други хора.


Пет Юни 05, 2015 7:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4574
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Миро, идеята не е в конкретното парче като реализация, а по-скоро в самата архитектура. Според каквото съм проучил до момента слабото място на всички начинаещи е навъзможността да разберат как работят нещата из основи. Причината е че нещата в наши дни съвсем логично са несравнимо по-сложни от тия с които ние се занимавахме навремето. 6502, 6800 и компания имаха гиганското предимство, че човек можеше да ги изучи до последната подробност. Оттам нататък вече като разбираш как работят нещата, насочваш се накъдето ти е душата, но в момента на начинаещите им се тръсва или някой арм или някой пик в най-добрия случай, с уговорката, че "това е заначало, после те чака истинската трудност". Значи арм по концепция не е подходящ за старт, а пиковете едва ли са най-добрия пример за архитектура. Логично че и в двата случая изходът не е много добър за начинаещия, особено ако иска да научи наистина нещата из основи, т.е. да почне с машинен език, а не направо на С. А за недоразуменията от типа на расберито изобщо пък и не мога да коментирам, там направо ти тръгва линукса и си пускаш игричката. За някакво учене и дума не може да става, пък за човъркане на асемблер хептен.
Та след дългия увод да ти кажа по същество за това, което питаш - да, има вече (почти) готова архитектура, има и код за емулация, а аз след разговори с хора в системата на образованието в УК оставам с впечатлението, че и интерес и ниша също има. Засега естествено всичко е съвсем неформално, т.е. наподобява на проекта на ike за трактора, но пък то и много други неща са били така преди. Архитектурата е 14-битова, като може да работи директно с данни до 56 бита и е специално ориентирана към проумяването на нещата отдолу-нагоре, без обаче да прави компромиси откъм възможности (както е пика например). Също така е оптимизирана за малък кристал. Бях се навил почти да пусна повече и по-сериозни детайли, ама сам виждаш, че май няма да има смисъл...

Между другото към ike: искам да се запиша в проекта ти. Къде е тайната страница? Надявам се че си направил цветна рисунка. Ако пък нямаш моливчета, сигурен съм че дядо Коледа може да ти донесе, аз ще се запиша само ако има цветна рисунка.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Юни 05, 2015 7:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Н'бабане Гт'муан'га написа:
ама сам виждаш, че май няма да има смисъл...


Не ща да те критикувам, но според мен разсъжденията ти са грешни... Всеки един продукт има смисъл ако можеш да го продадеш. В случая тук едва ли ще намериш крайни клиенти, но поне можеше да се опиташ да зарибиш някой от нас, което пак си е вид търговски умения. Ако това ти е цел, намери начин да го направиш. Ако не, здраве да е.
Естествено повечето от коментарите ще ти бъдат безполезни, но по-важното е колко полезни ще получиш, защото другите много лесно можеш да игнорираш. Аз въпреки че съм запален по процесорни архитектури от много години и претендирам за някакви познания в тая област, не мога нищо смислено да кажа за "14-битова архитектура за начинаещи". Просто ме хвърляш в оркестъра и ме губиш като потенциален зарибен. Същото е и с критиките ти за другите архитектури... не забравяй че тук сме краставичари и се опитваш да ни обясняваш колко са ни калпави краставиците. Аз мога стотици страници да ти изпиша колко са калпави, но като го чуя това от човек, който не съм убеден дали разбира от краставици ми изглежда малко несериозно. Или избягвай да критикуваш другите, или ги критикувай само пред твоите начинаещи, или като критикуваш пред колеги бъди малко по-подготвен.


Пет Юни 05, 2015 8:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4574
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Добре де, ако толкова се интересуваш от детайли пусни ми едно на личните и ще ти дам всичко каквото те интересува. В края на краищата аз нищо не искам от теб, докато ти си който пита. За продаване не знам, ако гледаш за пари, по-добре гледай някъде другаде. Аз обикновено нещата ги правя първо за собствено удоволствие, а след това за пари. Пари си имам колкото ми трябват и не мисля само от тая позиция.
Това за краставичарите не го разбрах, ако смяташ че ти пробутвам някакви краставици, съжалявам но ще се разочароваш.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Юни 05, 2015 8:45 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Вто Фев 04, 2014 5:12 pm
Мнения: 105
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
miro_atc написа:
Същото е и с критиките ти за другите архитектури...

Извинявай miro_atc, но би ли ми казал един чип с архитектура, "предназначена за обучение по цифрова електроника"? Ама това не ми е риторичен въпрос - наистина се интересувам подобно животно има ли? Естествено е, че всяка архитектура си има своите големи предимства за това което е предназначена и има своите огромни недостатъци, когато се ползва за това, за което не й е работата.


Пет Юни 05, 2015 8:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Добре де, ако толкова се интересуваш от детайли пусни ми едно на личните и ще ти дам всичко каквото те интересува. В края на краищата аз нищо не искам от теб, докато ти си който пита. За продаване не знам, ако гледаш за пари, по-добре гледай някъде другаде. Аз обикновено нещата ги правя първо за собствено удоволствие, а след това за пари. Пари си имам колкото ми трябват и не мисля само от тая позиция.
Това за краставичарите не го разбрах, ако смяташ че ти пробутвам някакви краставици, съжалявам но ще се разочароваш.

Изобщо не те разбирам... ако мислиш, че като обясниш идеята си с няколко изречения някой ще тръгне да я краде много се лъжеш според мен. Говорим за област, в която оцеляват не гениите, а фирмите които имат пазарен нюх. Една гола идея в тая област не струва и пукната пара. Важно е единствено твоето УМЕНИЕ да оцелееш на пазара.
За краставичарите става дума, че тук има доста хора с опит, някои сме с АРМ, други с ПИК и т.н. Всеки си знае кривината на краставиците. Аз примерно по абсолютно никакъв начин не мога да се съглася с теб, че АРМ е някаква сложна архитектура. Напротив, една от най-простите и най-изчистените. За съжаление с нея досега не съм видял прост и изчистен чип, но това е друга бира. Може би твоята е нещо по-различно, не знам... но ми е трудно да го повярвам на тоя етап.

xyz написа:
miro_atc написа:
Същото е и с критиките ти за другите архитектури...

Извинявай miro_atc, но би ли ми казал един чип с архитектура, "предназначена за обучение по цифрова електроника"?

Ми поне аз като учех цифровата схемотехника не се преподаваше с чепове. Учи се за комбинаторна логика, автомати с памети и т.н. В края на курса имахме проект всеки да направи микропроцесор като използва само и единствено И-НЕ елементи.


Пет Юни 05, 2015 9:16 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Вто Фев 04, 2014 5:12 pm
Мнения: 105
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
miro_atc написа:
xyz написа:
miro_atc написа:
Същото е и с критиките ти за другите архитектури...

Извинявай miro_atc, но би ли ми казал един чип с архитектура, "предназначена за обучение по цифрова електроника"?

Ми поне аз като учех цифровата схемотехника не се преподаваше с чепове. Учи се за комбинаторна логика, автомати с памети и т.н. В края на курса имахме проект всеки да направи микропроцесор като използва само и единствено И-НЕ елементи.

Основното в този проект е точно идеята да се направи вариант за преподаване с конкретен подходящ за обучение микроконтролер. Каква архитектура - ами още това не е доизяснено. Например може дори да се окаже накрая, че чипът ще може да превключва между две архитектури. Функционалност напълно идиотска от гледна точка на приложение, но много добър избор при обучение (не е ясно дали ще е така).
И като питаш за идеи. Ами каква е основната идея на мерцедес и каква е основната идея на москвич? Както в този пример за колите, така и в този проект който правим всичко е съвкупност от множество идеи, като най-важното е как са комбинирани и как всяка една пасва на проекта. А комбинирането в крайно изделие тепърва предстои, а това което има засега са само отделни детайли (и така да се каже хвърчащи идеи), които сами по себе си няма с какво да впечатлят.


Пет Юни 05, 2015 9:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Говорим на различни езици... конкретика бе хора!

Основното нещо в образованието е систематизацията. Първо по какво ще се обучаваме? По хардуер или софтуер? И за какъв чеп ни трябва чип при обучението? Щото аз не си спомням да сме ползвали чипове нито при софтуера, нито при хардуера и честно казано абсолютно не виждам такава нужда. Мога да ви обясня как протичат лекциите и по софтуер и по хардуер и няма такива неща като тия дето ги мислите.
Някаква нова форма на обучение ли ще въвеждате? Не мога да схвана!
Или практическо обучение, ама каква практика с извънземни архитектури ще е това...


Пет Юни 05, 2015 10:06 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни