Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Първия български "community-driven" процесор за начинаещи 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Първия български "community-driven" процесор за начинаещи
itso.t написа:
ike написа:
Хайде побликувай го по-бързо, за да мога да ви се подигравам, така както се подигравам с анализатора.

Изобщо не ги чакай, ами направо ги подкарвай авансово... :D

Процесор за начинаещи - такъв процесор е необходимо да подържа всички библиотеки на Java и на .NET хардуерно, както и събиране, изваждане, умножение и деление на стрингове, музика, изображения, видео и 3Д видео. Хардуерно трябва да има енджини на Counter-Strike, Angry Birds и dress up Barbie.
За сегашните начинаещи, ако не можеш да си говориш с процесора, както на това видео: https://www.youtube.com/watch?v=M1ONXea0mXg въобще няма да им предизвикаш интереса.
Този проект много ми напомня на този: viewtopic.php?f=8&t=8827
Трябва ли ни още една шина? Трябва ли ни още един контролер? Тряба ли ни още един процесор?
Сега си имаме процесори ARM и х86 останалите, като PowerPC, MIPS и т.н. Са в трета глуха и общо представляват 2-3%. Нека бъдем реалисти, най-новите конзоли не са с PowerPC ами са с х86. Трябва ли ни още един процеосор дето няма да се произведе и няма да заеме никакъв пазарен дял? - Твърдо НЕ.
А може би ще е микроконтолер за начинаещи, но дали ни трябва?
Ако ще е за начинаещи в асемблера може би трябва да има малко на брой инструкции, като PIC10F200 който има само 33 инструкции.
А може би, трябва да е подходящ за С, като ATmega8 който е с 32ГП регистъра и 130 инструкции, това позволява много лесно да се направи оптимизиран С компилатор.
А може би ни трябва контролер като MSP430: http://en.wikipedia.org/wiki/TI_MSP430#MSP430_CPU
Който има сравнително много(16) регистъра, има и много хитро измислени 27 инструкции. Тези 27 инструкции са токова хитро измислени, че могат да се използват за направата на още 24 псевдо инструкции: http://en.wikipedia.org/wiki/TI_MSP430# ... operations .
Освен това с генератора на константи (-1),0,1,2,4,8 показва, как са малко въображение можеш да имаш над 50% от най-използваните константи, без да заемат нито байт от флаша.
И тазбира се, всички изброени контолери струват $0.99 от ебей с включена доставка.
Ако сега почваш да правиш маските и да си търсиш semiconductor foundry чиповете ще излезнат по $10 000 бойката.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Последна промяна ike на Пет Юни 05, 2015 12:08 pm, променена общо 2 пъти



Пет Юни 05, 2015 11:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
ike написа:
...


пропуснал си любимото си "да струва 0.99$ от ebay" !


Пет Юни 05, 2015 11:59 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Авг 27, 2014 3:02 pm
Мнения: 28
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Нишата с микроконтролерите очевидно е доста запълнена, което е добре известно. От друга страна по отношение на образованието по електроника, то нещата са плачевни. Ето например какво се опитва да направи BBC:
http://www.bbc.co.uk/mediacentre/mediap ... /micro-bit
И това се случва точно в страната, която даде на света Raspberry Pi! Значи последният явно не служи за това (начално обучение по електроника).

Така че, да се прави нов микроконтролер като самоцел - безсмислено. Да се разработва платформа (електронна платка + различна документация) за обучение, която да притежава микроконтролер, който идеално да е приспособен към платформата - там нещата изобщо са далеч от добро решение.
И тук не е важен само какво прави самия микроконтролер, а и как е направен, как е проектиран, как е оптимизиран, какви програми са ползвани за разположение на компонентите (това е NP-пълна задача), какви грешки са открити при направата му, как се отстранени и така нататък.


Пет Юни 05, 2015 1:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Абе ike, не мога да те разбера. Направиш един-два смислени поста, после засереш с няколко глупости. Нали никой не ти е опрял пушка в главата ти да правиш нещо, що ти трябва да се заяждаш?
Kriss много правилно е схванал насоките. Аз от доста време се занимавам с това и рисърча в областта, както и директните разговори които съм провел с хора в образованието, показват че децата в световен мащаб нямат интерес в тая област. Това е плачевно предвид, че това са хората, които след 20-30 години ще трябва да разработват нещата тогава. Темата е много дълга и мога да изпиша поне няколко листа да обяснявам причините, но най-общо казано проблемът е, че никой не пуска багера преди да е направил няколко копки с лопатата преди това, а точно това се прави с децата в момента. Затова за една процесорна система не е толкова важно дали е супер-дупер 256-битова ултра-скаларна архитектура (дето ike би се впечатлил), а на преден план е съвсем друга група параметри. Толкова засега.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Юни 05, 2015 2:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
kriss, UK освен малинката е дала на света и ARM-а, така че зависи на кой му е по-голямо лобито :) .
В същата връзка - Н'бабане, колкото и да ни е неприятно нещата не се движат от инженерите, а от бизнеса (с няколко много редки изключения). Т.е. за да се направи нещо, което да има успех трябва да се мисли като бизнесмен, а не като инженер. Инженерите прекалено много се водят от технологиите, докато водещо трябва да е съвсем друго и технологиите, просто да са средство за постигането му, т.е. инструмент. Всеки се впечатлява на статуята, не на длетото, с което е издялана а една и съща статуя може да бъде издялана с много и различни длета, включително и с динамит :) . Друга грешка, която допускаме е да мислим, че ние като сме знаели какво искаме да правим от ранна детска възраст, то и другите деца трябва да са така. Да, ама не - повечето деца, даже и университет като завършат и пак не са сигурни точно какво искат да правят (моя син е точно такъв пример), ама това не им пречи по-късно да станат много добри професионалисти. Та за всяко нещо си има време и това което BBC се опитват да праят (а като гледам и ти) е глупаво според мен или просто са решили да усвоят едни пари. Което дете е решило да се занимава с електроника, то ще го направи и без помоща на BBC или който да било друг, а което няма желание за това никой, няма да може да му го създаде. Така че е нормално - никой няма нужда от 1 млн нови програмиста или електронни инженери, но пък имаме нужда от такива, които сами са решили, че искат да го правят, защото те са тези, които имат значение, другите са просто плява :) . Та честно да ти кажа, ако като причина за този нов процесор стои просто това, което сподели до сега или пък още по-лошо - това, че те дразни определена технология, то азсъщо не виждам причината това да се прави, защото наистина ще изисква доста ресурс и време. Ако кажеш, че искаш да го направиш заради себе си, просто за да видиш как стават нещата - тогава ще те подкрепя с две ръце :) . Също ще те подкрепя с две ръце ако си измислил нестандартен начин да изкараш едни пари :D .


Пет Юни 05, 2015 2:29 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Вто Фев 04, 2014 5:12 pm
Мнения: 105
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Цитат:
имаме нужда от такива, които сами са решили, че искат да го правят

Точно тук е целият проблем. Не е важно какво искаш, важното е да го можеш, а за да стигнем до третото и четвъртото (да го направиш) - трябва ти база от където да тръгнеш. Точно такава е целта на проекта, а не се опитва да възпитава на електроника сляпо и сакато.


Пет Юни 05, 2015 2:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Dimitar написа:
Т.е. за да се направи нещо, което да има успех трябва да се мисли като бизнесмен, а не като инженер. Инженерите прекалено много се водят от технологиите, докато водещо трябва да е съвсем друго и технологиите, просто да са средство за постигането му, т.е. инструмент.


Ами аз нали точно същото казвам - технологията в случая не е от толкова съществено значение. За професионалистите обаче не си съвсем прав. Просто не е възможно да завършиш юни и чак тогава да почнеш да мислиш какъв ще ставаш. Затова децата се зарибяват още от ранна възраст с различни неща, за да им се проследи интереса и да им се даде възможност да се занимават с това, което ги привлича най-много. Това между другото не съм го измислил аз в свободното си време. Твоят син (както и моите двамата) е типичен представител на поколението си - юзъри, които искат всичко като го пуснеш да тръгва моментално и по възможност да знае ти какво искаш. Иначе ако ги питаш, имат интерес и искат да направят това-онова, обаче като се дойде до момента на правенето, се установява, че една игричка в нета е много по-лесен начин за запълване на времето. Вярно е, че няма нужда и всички да стават инженери, програмисти или там неща от тоя сорт, но поне някои би трябвали да станат, иначе кой ще направи айфон 15 например? Аз съм говорил лично с учители, знаеш ли че в момента едва успяват да си запълнят класовете по технология и електроника и то с деца, които хал хабер си нямат за какво са там, но просто попълват бройката? Аз все си мислех, че го няма тоя пробем, ама на...
Та това дето расберито почна, преди него ардуиното, сега и това новото на BBC, не са случайни разработки, а са насочени точно съм събуждане на интереса у децата. Обаче с изключение на това на BBC, което е финансирано и си му е направен правилен рисърч от специалисти, другите вървят в тотално грешна посока - яки процесори дето даже и човек с 30 години стаж не ги разбира, гигахерци, гигабайти и т.н. Щото масовия юзър е научен да гледа за "гига" в параметрите и това му се пробутва. Естествено после като установи че нищо не разбира (естествено!), отива в ибей и юзъра се връща на игричката и повече няма да прояви желание за това. Ето така се губят кадрите в днешно време.
Както казах - темата е адски обширна и само дето ike се зачекна с неща, които не разбира, иначе едва ли бих споменал нещо повече по тоя въпрос .
А дали ти лично подкрепяш или не - твоя работа. Аз оценявам високо да ти чуя мнението (стига да не става дума за Буш ;)), но пък не живея за него. Ще си копам градинката, пък каквото стане...

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Юни 05, 2015 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Ако децата не искат да го правят, много ми е интересно тия милион платки как ще ги накарат да го заискат :? ?
Има една нова теория за страста и професионализма. Старата казваше, че трябва да се занимаваш с това, за което имаш страст. ОК, ама как да имаш страст за нещо, което не познаваш? Отделно дори и да си мислиш, че имаш страст резултатите почват да идват, когато си добър в това, което правиш а за да станеш добър в една област се изискват средно около 10000 часа да си и отделил. Това са си 5 години на пълен работен ден. Над 90% от хората тръгнали по тоя път се провалят защото нямат търпение да чакат да станат добри и това, че има 10% изключения само доказва правилото. Съответно новите съвети са първо да станеш добър в някаква област и постепенно страста ще дойде сама. При хората тръгнали по тоя път процента на успелите е много по-голям.


Пет Юни 05, 2015 2:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Нали се сещаш, че тая теория е създадена като гей-браковете с цел социално инженерство? Може и да ви ги пробутват в щатите тия неща, ама не ми се вярва другаде да минават (все още). Човек си има заложби още по рождение и ако моите са в математика, а ти ме набуташ да стана ветеринар, питай ме колко години ще трябват да ми дойде някаква страст - никога. Такъв модел може само до доведе до увеличен брой нещастни хора - добри някак си в това, което правят, но го правят само за едната заплата и нищо повече. Знаеш ли как се прави прогрес по такъв начин? :)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Юни 05, 2015 3:05 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Вто Фев 04, 2014 5:12 pm
Мнения: 105
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Dimitar написа:
Ако децата не искат да го правят, много ми е интересно тия милион платки как ще ги накарат да го заискат :? ?
Има една нова теория за страста и професионализма. Старата казваше, че трябва да се занимаваш с това, за което имаш страст. ОК, ама как да имаш страст за нещо, което не познаваш? Отделно дори и да си мислиш, че имаш страст резултатите почват да идват, когато си добър в това, което правиш а за да станеш добър в една област се изискват средно около 10000 часа да си и отделил. Това са си 5 години на пълен работен ден. Над 90% от хората тръгнали по тоя път се провалят защото нямат търпение да чакат да станат добри и това, че има 10% изключения само доказва правилото. Съответно новите съвети са първо да станеш добър в някаква област и постепенно страста ще дойде сама. При хората тръгнали по тоя път процента на успелите е много по-голям.


Проблемът в обучението е не само че трябва да се прави, но и в това, че трябва да се прави по колкото се може по-ефективен начин. Така например през средните векове математиката много е дръпнала, не защото случайно са се появили много гении едновременно, а просто защото са измислили удобни математически означения! Дотогава също е имало математика, но се е учила доста бавно и след това с нея се е боравило много трудно.

Същото е и с твоите 10000 часа. При една калпава организация на обучение (като сегашната) са си 10000, но при едно подобрение тези часове могат поне едно 20 пъти да се намалят. Всичко се свежда до правилното представяне на информацията, която да изучаваш.


Пет Юни 05, 2015 3:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Н'бабане, аналогията с едно време е грешна - едно време основната причина да се занимаваме с такива неща беше, защото нямаше от къде или с какво да ни ги купят. Т.е. единствения начин беше сам да си направиш нещо. В момента има всичко на пазара и то на никакви цени и съответно понеже детето не се интерисува как да направи нещо, а просто да го има и да го ползва отива и си го купува, защото просто няма смисъл да си губи времето да прави нещо, което струва стотинки. Затова и моя хубусник вместо да си прави разни неща с ардуино или пък с други такива подобни просто отива и си го купува и съответно свободното си време прекарва във видео игри или шляене по улиците с приятели :) .


Пет Юни 05, 2015 3:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
xyz написа:
Същото е и с твоите 10000 часа. При една калпава организация на обучение (като сегашната) са си 10000, но при едно подобрение тези часове могат поне едно 20 пъти да се намалят. Всичко се свежда до правилното представяне на информацията, която да изучаваш.

Не знам как си мислиш да представиш информацията така, че някой да усвои добре и да стане добър в някаква професия (особено пък инженерна) за 500 часа - както и да го смяташ това са 3 месеца :D .


Пет Юни 05, 2015 4:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Ми да де, значи си идваме на думата. Когато измрат хората дето ги правят сега, новите хубостници откъде ще продължават да си купуват като ще са свикнали наготово и да има кой да прави? Нали поне малка част трябва да продължат

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Юни 05, 2015 4:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Аз продължавам да не разбирам идеята...
Тук се смесват различни проблеми, които според мен нямат връзка. По отношение на образованието проблемите са, че няма кой да помага и да се занимава с децата. Изобщо не е нужно да има нови платформи, има си достатъчно даже има прекалено много има и това затруднява обърква. Просто липсват даскалите, липсват кръжоците, ако щете и практиките/стажовете за студенти. За това най-много вина имаме ние по-старите дето трябва да организираме и помагаме. С много колеги и приятели сме го обсъждали, общото взето всички имаме желание, даже има и готови да спонсирират, обаче всичко си остава само на разговори. Никой (и аз в това число) не прави нищо...

По отношение на "community" нещата са още по-трагични, айде навън по-има някакъв шанс, но трябва наистина добра идея, добра в смисъл "запалваща", а не толкова техническа. Аз нямам идея, така че докато не видя такава не виждам смисъл да коментирам тая тема.

По отношение на разработката на нов проц. Това си е дейност, дето си се прави постоянно, не е спирала, няма и да спре. Но за успех пак трябва да има идея, както запалваща, така и техническа и бизнес също.


Пет Юни 05, 2015 4:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Ми да де, значи си идваме на думата. Когато измрат хората дето ги правят сега, новите хубостници откъде ще продължават да си купуват като ще са свикнали наготово и да има кой да прави? Нали поне малка част трябва да продължат

Има китайци и индийци колкото искаш, които не могат да си купят много неща и искат да стават инженери :) .


Пет Юни 05, 2015 4:18 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни