Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Първия български "community-driven" процесор за начинаещи 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Обучението трябва да показва сложностите и да загатва за още по-големите сложности,
или да позволи светването на лампички, пускането на звук -и реално маскиране на бъдещите сложности.

Или и двете?! С превключване на джъмпер :-)
Интересно откъде идва идеята за 14-бита? Може би ще е интересно превключване между 8,14 и 5 битова архитектура.

Темата е прекалено шантава за мен. Лично аз си представям нещо като Пи/Одроид, на което се търкаля софтуер -който да ти позволи да пишеш/записваш/стартираш някакви програми - да речем на бейзик. Предполагам bbc ще се насочат натам, като гледам кои се готвят да им помагат.


Пет Юни 05, 2015 10:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4575
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Аз за обучение по електроника нищо не съм казал и не знам. Не мога да чета мислите на колегата xyz. На мен първоначалната ми концепция беше за нещо просто и свежичкодето да е лесно за научаване. Това беше за раздвижване на моите сиви клетки в момент на скука, нищо повече. Впоследствие обаче задълбах доста в темата и много неща изникнаха оттам. Оформи се модел, на който асемблера е като никой друг асемблер, и който може да търкаля произволен (е, образно казано) брой процеси в едно ядро или да разпределя процеси между няколко ядра директно на машинно ниво без нуждата от шедулър. Въобще не съм мислел да пиша тук по това, но оная глупава забележка дето я направих и последвалото зачекване... абе с други думи предпочитам да се затрие тая тема, поне засега. Още не е готово за "официално" представяне, а хората които се интересуват по-сериозно са намерили/ще намерят начин за коментари на по-дискретен канал.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Юни 05, 2015 10:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
miro_atc написа:
Ми поне аз като учех цифровата схемотехника не се преподаваше с чепове. Учи се за комбинаторна логика, автомати с памети и т.н. В края на курса имахме проект всеки да направи микропроцесор като използва само и единствено И-НЕ елементи.

Е това последното някой направи ли го? Силно ме съмнява, щото и сега дори ще те озори. :D


Пет Юни 05, 2015 11:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Е добре, аз все пак не разбирам, никой нищо не предлага и никой нищо не иска от никого, обаче критиката е на шест.

Нещо си се объркал - аз не критикувам никой, аз просто се опитвам да говоря по темата. Ако трябва да съм честен - дреме ми на мен с какво точно искаш да си уплътниш времето :D .

Миро и ти нещо не си разбрал - сина влезна да учи за инженер в университета. Верно, че може и да не стане инженер, ама за сега казва, че това иска да учи. На мен просто ми е странно, че няма никакво желание да се занимава допълнително с това, което иска да учи :) . Отделно аз пък съм последния човек, който ще кара сина ми да става инженер, просто щото и аз съм такъв. Опитах се да му обясня 100 пъти, че аз лично не виждам смисъла да се забие да учи една от най-тежките специалности в университетите, ако не му е по сърце. Знам че това се противопоставя на теоритията ми за страстта и 10-я хиляди часа, но това за сега е единственото, което ми дава надежда - че с времето човека ще хареса това дето прави. Иначе просто ще е загуба на време и доста кинти :) .

Н'бабане - аз мисля, че под "продадеш" Миро имаше предвид да запалиш някой да го учи/използва това, което си решил да направиш, а не точно да правиш пари от него. Постави се на мястото на един студент, на който ще предложиш да учи нещо, което ти смяташ за добро - първия въпрос, който ще ти зададе е от къде мога да купя това, къде мога да го ползвам и кои фирми работят с него, за да може като завърша да си намеря работа? Ако просто им дадеш знание, което е неприложимо на практика аз лично не виждам кой ще се навие да го ползва. Единствено можеш да запалиш някакви phd студенти, за които това да стане обект за рисърч, но едва ли това ще ти е целта. Та въпреки, че твоята архитектура ще е много добра, те пак ще трябва да научат и работят с пикове и АРМ, защото това е което се ползва в реалния свят. И пак ти казвам - не критекувам, просто се опитвам да ти представя друга гледна точка. Ако ти пука какво правиш би трябвало да си радостен, че хората я обсъждат темата ти, а не да се нервиш, че това което пишат не ти харесва :D .


Ето и нещо като виц за програмистите малко за разведряване на обстановката :D :
Цитат:
Cъчинение на първокласник по тема “Какъв искам да стана като порасна голям”Аз искам да стана програмист когато порасна голям, защото това е суперска работа и е проста. Затова и сега има толкова много програмисти и непрекъснато стават все повече. Програмистите не са длъжни да ходят на училище, те трябва да се учат да четат на компютърен език, за да могат да разговарят с компютрите. Мисля, че програмистите трябва да са смели, за да не се плашат когато всичко се повреди, така че никой да не разбере. Те трябва да говорят на английски език, за да знаят какво трябва да правят. И трябва да имат добро зрение, за да могат да виждат под дрехите на хората и да не се боят от секретарките, защото трябва да работят с тях. Освен това ми харесва заплатата, която програмистите получават. Те получават толкова много пари, че не успяват да похарчат всичките. Това става така защото всички мислят, че работата на програмистите е трудна, само програмистите знаят, че е проста. Няма нищо, което да не ми харесва, освен това, че всички момичета харесват програмистите и искат да се омъжат за тях и затова жените трябва да ги гонят, за да не пречат на работата. Надявам се, че нямам алергия към офисния прах, защото имам алергия към кучета. Ако имам алергия към офисен прах, няма да мога да стана програмист и ще трябва да си търся истинска работа.


Пет Юни 05, 2015 11:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Стигнахме и до същността...
Dimitar написа:
...програмистите трябва да са смели...

Познавам няколко човека, които са стигнали до интересни резултати, защото "не знаели че не може да стане", казано в стил като във вица със сърбите и стелта...


Съб Юни 06, 2015 8:26 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Вто Фев 04, 2014 5:12 pm
Мнения: 105
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Цитат:
Говорим на различни езици... конкретика бе хора!
Някаква нова форма на обучение ли ще въвеждате? Не мога да схвана!

Забележките ти са напълно основателни. За момента проектът няма много конкретика. Нещата на сегашния етап се подкарват някак. Много след това се очакват и първите видими резултати. Това е като златна мина. Отначало копаш някакви камъни и твърдиш, че ще откриеш злато. Да, ама преди първите признаци за това - ти просто си упражняваш фитнес и нищо друго.
Иначе си прави - точно нова форма на обучение е идеята. Но както се досащаш това е изключително дълъг процес, с огромна подготовка.

Цитат:
Н'бабане - аз мисля, че под "продадеш" Миро имаше предвид да запалиш някой да го учи/използва това, което си решил да направиш, а не точно да правиш пари от него.

Въпреки че не е към мен, то ще коментирам това. Наистина има хора, които биха се запалили по тази идея. И то такива, които наистина ще направят нещо по проекта. Става дума за индивидуални разработчици на операционни системи. На времето много беше популярно тази дейност и сляпо и сакато я правеше. Сега, обаче, с намаляването на полулярността на персоналните x86 компютри много от тези проекти изчезнаха. Оцелелите такива (те не само фигурират, но и се развиват макар и много бавно) с радост биха се качили на нова "консерва". Това го казвам и от директен опит и разговори с такива хора!

Цитат:
те пак ще трябва да научат и работят с пикове и АРМ, защото това е което се ползва в реалния свят.

Къде тук слагаш ARM? Това е архитектура, която съществува още от 90-те на миналия век, но никой не я броеше за нищо примерно преди 15 години. И внезапно се появява и кой има опит с нея??? Същото ще се случи и в бъдеще. Ще се появи нова платформа (примерно може да е вид многоядрена, но не ядрата да са "насипно", а с уникално добра синхронизация помежду им) и ще се окаже, че знанията ти по PIC и ARM не ти дават възможност да възприемеш новата платформа. Ако си обучаван, обаче, по една по-обща схеми и ако архитектурата на която си обучаван е гъвкава платформа с много опции, тогава ти много по-лесно ще се адаптираш към новопоявилото се животно!!!


Съб Юни 06, 2015 9:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
woody написа:
miro_atc написа:
Ми поне аз като учех цифровата схемотехника не се преподаваше с чепове. Учи се за комбинаторна логика, автомати с памети и т.н. В края на курса имахме проект всеки да направи микропроцесор като използва само и единствено И-НЕ елементи.

Е това последното някой направи ли го? Силно ме съмнява, щото и сега дори ще те озори. :D


То на студентските проекти никой не гледа какво си направил ;-) Важното е да можеш да го "продадеш"... щото като те питат ей тва кво прай тука и кажеш "ъъъ...." и нещата са ясни.
В интерес на истината на мен беше интересно и се постарах. В смисъл постарах се наистина да направя нещо, но естествено ме мързеше да чертая огромни схеми красиво. Даже нямах на какво да чертая та бях взел амбалажна хартия от бакалийката и докато чертая на ръка с молив и преправям доста я бях поумачкал. Та тоя на защитата като видя омачканите чаршафи и драсканците на ръка не искаше изобщо да гледа схемата, та трябваше да го заплашвам с бой ;-) Съвсем сериозно, просто ние се познавахме и извън МЕИ-то и той си помисли че заради това съм подходил несериозно, а пък аз бях вложел толкова усилия и се изнервих, че гледа хартията и драсканиците, а не по същество...


Съб Юни 06, 2015 11:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
xyz написа:
Наистина има хора, които биха се запалили по тази идея. И то такива, които наистина ще направят нещо по проекта. Става дума за индивидуални разработчици на операционни системи. На времето много беше популярно тази дейност и сляпо и сакато я правеше. Сега, обаче, с намаляването на полулярността на персоналните x86 компютри много от тези проекти изчезнаха. Оцелелите такива (те не само фигурират, но и се развиват макар и много бавно) с радост биха се качили на нова "консерва". Това го казвам и от директен опит и разговори с такива хора!


Наистина може да намерите хора, но трябва да ги зарибите някак си. Качеството на хардуера и/или идеите ви в случая нямат значение, т.е. трябва ви друга стръв, не знам каква...
Реалността е, че всичко иска време и иска бачкане. Човек отделя такова ако има причина. Обикновено парите не са най-важни (макар че не бива да се подценяват), качеството на архитектурата също. Примерно аз работя с няколко фамилии и на последък най-много използвам STM32, която е възможно най-калпавата за ARM. Имам предвид от тия дето познавам, щото фреескейл и те май са бая калпавим, но не ги познавам. Та мисълта ми е, че има много фактори. Не си мислете, че само трябва да се направи по-добър хардуер и клиентите ще почнат да се лепят като мухи на мед.
Искам да кажа, че трябва да отделяте време за представяне/зарибяване, а не да се правите на обидени монахини. Тая дейност наистина наподобява златна мина, т.е. трябва през ръцете ви да минават тонове ненужни камъни, преди да намерите едно зрънце злато.
Успех!


Съб Юни 06, 2015 11:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4575
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Първия български "community-driven" процесор за начинаещ
Абе никой на нищо не се прави. Както вече казах, нещата не са готови, и темата е пусната от човек нямащ нищо общо с това. Ако на някой му е интересно какво има ДОСЕГА, нека пита по личен канал за да се избегне намесата на хора които нямат друг интерес освен тролене. Ако на човека му харесва концепцията и пътя и намира че има начини по които може да помогне, е винаги добре дошъл. Аз не каня лично никой, но и никого няма да отпратя. Тая тема във форума от самото си начало беше елементарен флейм от известен трол, и такава ще си остане до края. Когато му дойде времето аз ще пусна друга, истинска тема по въпроса. Не знам как да го напиша по-ясно за да се разбере.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Съб Юни 06, 2015 12:33 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни