Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
ИнДжинерен Часовник 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение ИнДжинерен Часовник
Слагам го първо в безумни идеи, но може и да стане проект. Знаете, че напоследък са много модерни всякакви видове "умни" часовници - Pebble, Neptune Pine, Leikr, всичките "големи" производители, та даже и такива с напълно отворен код и хардуер. Може да сложа и линкове после, ако на някой му стане интересно.

Идеята на другите е обикновенно това да е универсален часовник, добавка към телефона, модна дрънкулка, знак на благосъстояние, инструмент за фитнес, гмуркане или нещо подобно.
Моята идея е да се сътвори нещо полезно на нашего брата - пълно с датчици, или с възможност да се включват такива и да се логват показанията. Мултимер, логически анализатор, осцилоскоп, генератор, дори и захранване - вече има реализирани подобни проекти, но не съм виждал комбиниран. Може да има различни варианти за радиовръзка и комбиниране на няколко часовника за специфични задачи. Дисплея според мен може да бъде от много малък до 7", от електронна хартия до TFT/OLED, като и батерията може да бъде според нуждата, дори да има възможност и за външна батерия. Според мен е въпрос на време някой да го направи - а може и да го има. Обикновенните телефонни екстри може и да ги има, но не са на първо място. Стана малко манджа с грозде, но може да се изчисти.

Какви функции освен часовник може да искате/представите от един такъв инструмент?


Сря Ное 19, 2014 10:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 08, 2007 9:51 am
Мнения: 1869
Местоположение: ♪♫♣♠|☼◙▲♦▼☻╬☺∞
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
да хаква банкови сметки безжично до атм 8)с опция :D да хипнотизира жена :arrow: мъж да ти преведе сметка или секс :!: НО БЕЗ ДА БЪРКА,че иначе :axe:

_________________
Изображение DT-838 (((STEREO ПОЗДРАВ))) за форума - https://youtu.be/xy921Pn3lhA
Цецо написа:
Абе я вижте какъв ден е навън, да ви таковам и в инженерите задръстени!
itso.t написа:
Решил си да препишеш целия интернет? Доста амбициозно начинание... :D


Последна промяна am stereo на Сря Ное 19, 2014 11:16 am, променена общо 1 път



Сря Ное 19, 2014 11:11 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
добре, ама хайде да не разводняваме - нищо че е безумни идеи.
разни видове калкулатори, логери, мултимери и мулти-измерватели.
безкрайните софтуерни възможности, wifi, BT LE, 3G/4G, видео и т.н. - засега не са ми толкова интересни.


Сря Ное 19, 2014 11:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
Изобщо не е за безумни идеи.
Даже в Хасково ще шият раници за батериите.

_________________
Хайде де!


Сря Ное 19, 2014 12:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
Нещо като това ли?
http://www.gabotronics.com/product-info ... -watch.htm

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Ное 19, 2014 12:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
Груби, ако правиш отворен проект, пише ме вътре :)
Аз замислях нещо подобно за съвсем близко бъдеще ама пусто време, все не стига за всичко... На мен идеята ми беше за мониторинг на различни параметри от здравето на човек, колкото повече толкова по-добре. Логва се всичко, евентуално ако има блутут може да се настрои да праща информацията директно през телефона към централна база данни. Даже ако стане свестно един кикстартър може да заформим ;) Хората имат нужда от нещо такова, а в момента им се предлагат предимно играчки за слушане на музика и настройка на сутрешна аларма...

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Сря Ное 19, 2014 12:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
С часовник ми се вижда много ограничено, обаче с телефон ....
Можеш да имаш GPRS връзка да уплоадваш данните заедно с GPS координатите където е направено измерването. Телефоните имат вече големи батерии и екрани - всичкото програмиране се свежда до написването на андроид приложение. Представям си сензорите, като модулчета с cortex М0 и с презареждаеми CR2032. Всяко едно модулче ще има 2 канала за напрежение и 2 канала за ток и всичките данни ги предават през BTLE до аднроидското приложение на телефона, който ги визуализира като 4 канален осцилоскоп и от страни изписва моментните и средните стойности. Към каналите за напрежение е включен и честомер единия канал директно измерва честотата с кортекса, а другия канал минава през прескалер 256 за да можеш директно да измерваш честотата на 2.4GHz устройствата. Към каналите за напрежение с еталонен източник на напрежение се измерва съпротивление, индуктивност и капацитет нещо подобно на това: http://electronics-diy.com/lc_meter.php

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Ное 19, 2014 1:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
напипвате идеята...
иначе според мен две посоки
- уред с вградени сензори за здраве и/или собствено инфо, евентуално семейно инфо - тракери за деца и стари хора с допълнителни екстри

-инжинерен мултифункционален уред с възможност за комуникация към други подобни и ПК / външни сензори и така нататък

мисля, че покрай часовниците на Тексас имаше някаква отворена платформа. Иначе ще сложа линковете на часовниците, които според мен са интересни и могат да са добро начало


Сря Ное 19, 2014 2:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
Grubi, идеята въобще не е безумна. Чувам, че доста се работи по въпроса смартфон/таблет като дисплей и комуникация и свързано през блутут към него устройство, което мери нещо си.


Сря Ное 19, 2014 3:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
да, горе го написах - докато не придобие някаква форма е безумна идея.
но идеята е да е специализирано, да е инструмент и да е комбинирано. не само обикновен логер или нещо такова, въпреки че не му пречи да е


Сря Ное 19, 2014 3:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
При мен стои като задача в близко бъдеще. Де да можех да кажа на Шефа, че е безумна идея... :wink:


Сря Ное 19, 2014 3:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
И за мен е интересно - до синьото зъбче ми е ясно, но после ми е мътно как ще мине по нетя.
Ако може през таблет, телефон или каквото и да е - ще върши работа


Сря Ное 19, 2014 4:05 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
Grubi написа:
напипвате идеята...
иначе според мен две посоки
- уред с вградени сензори за здраве и/или собствено инфо, евентуално семейно инфо - тракери за деца и стари хора с допълнителни екстри


Поне първата насока въобще не е безумна идея. Сигурен съм, че има вече много разработени такива устройства (макар и да не са като часовник) и още повече в момента се разработват. Аз знам за поне една българска фирма, която работи върху такова - http://ti-bg.com/?page_id=275

Иначе за инженерния вариант е интересно, защото всеки е бил със сигурност в ситуация дето си казва 'ех, сега да имах един мултицет'. Ама освен като играчка не ми се вижда много практично да нося всеки ден часовник с 2 метра кабели и сонди.


Сря Ное 19, 2014 9:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: ИнДжинерен Часовник
Повечето хора носят слушалки в джоба, какво пречи освен слушалките да носиш и 1 метър жички от едната страна 2.5мм аудио жак, а от другата страна "test hooks".
Изображение

Може да се помисли за някакви FPGA платчици. Например вървиш си из полето и до тебе пада летяща чиния. Влизаш вътре, вадиш часовника мултицет, вадиш FPGA платките - оправяш чинията и после як секс с извънземната мацка в орбита около луната. :roll:

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Чет Ное 20, 2014 2:16 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 14 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни