Микроконтролери и електроника
http://mcu-bg.com/mcu_site/

Проблем с инициализацията на LCD
http://mcu-bg.com/mcu_site/viewtopic.php?f=7&t=3402
Страница 1 от 1

Автор:  Desert Leo [ Пон Дек 11, 2006 1:46 pm ]
Заглавие:  Проблем с инициализацията на LCD

Не очаквах да ми се появи такъв проблем :evil:
Става въпрос за BG24064C на Bolymin, който (се предполага) е с контролер ST7920 на Sitronix.
На практика контролерите са два + още 4 чипа за управление на матрицата.
Захранването и контраста са както трябва - виждам развивка, но не мога да включа дисплея.
При висящи пинове с допир понякога успявам да го вкарам в някакъв работен режим - курсора започва да се мести, хаотично изписване на символи, значи диша!
Предполагам, че съм доста близко до истината, но какво ми убягва? Времената са повече от достатъчни.
Някаква идея, защото не предполагам някой да се е занимавал точно с този дисплей - той е предназначен за изобразяване и на китайски йероглифи.

Автор:  Cekins [ Пон Дек 11, 2006 3:12 pm ]
Заглавие: 

Не че съм се борил много с ЛЦД-та ама и при големи времена понякога се ебават. Наложи ми се преди време да си пиша драйвер който едновременно да инициализира два различни дисплея и си играх една седмица докато уцеля времена при които и двата да се инициализират правилно. Отначало си мислех, че с големи времена ще стане ама не би. По-новия от двата си тръгваше винаги ама другия е някъв древен (16х1 15 мм височина на буквите) и като са много големи времената не ебава, като са малки пак.

Автор:  evc [ Пон Дек 11, 2006 3:14 pm ]
Заглавие: 

Писал съм (много отдавна!) на JM24064B. Инициализацията ми е в приложения файл. Дано ти помогне нещо!

Прикачени файлове:
New Text Document.txt [1.64 KiB]
217 пъти

Автор:  Gogo [ Пон Дек 11, 2006 11:26 pm ]
Заглавие: 

Не съм в час, дали ST7920 е аналог на HD61102 (с такъв е моят JM24064B). Ако е аналог, имам инициализацията на С и на ASM. Мога да бутна едно рамо :wink:

Автор:  Desert Leo [ Вто Дек 12, 2006 8:35 am ]
Заглавие: 

Благодаря на отзовалите се! Реших проблема. Въпросното животно ST7920, освен 4/8-битовия паралелен, подържа и сериен синхронен интерфейс. Оказа се, че въпреки ясно написаното в дейташийта, че по дифолт е активиран 8-битовия (както обикновено), всъщност хардуерно беше избран серийния. По сериен тръгна, а после на платката на дисплея намерих и пина с който се избира интерфейса и сега пиша на китайски по 8-битовата шина. Не, че разбирам какво точно съм написал :wink: .
А самия сериен интерфейс е дърво - за да изпратиш команда/байт данни, трабва да изпратиш 3 байта и отгоре на това няма четене (на статуса, например).
от опита си сняколко LCD-та на различни, но всичките китайски фирми се убедих, че при тях често се срещат кастъм версии и трябва да се внимава много.

Страница 1 от 1 Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/