Отговори на тема  [ 96 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Стабилизатор за цяла къща 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
Реконструктор написа:
Докато си ляламе глупости, вчера през селото е минала една яка бригада и е окачила дебела жица по стълбовете. 8O Шокиран съм. Дали шефа на чез не чете тука? Така или иначе, проблема за сега не се проявява, надявам се и за в бъдеще да продължи.

значи казваш случи се невъзможното :D

относно смисъла на панели и чоплене на стари батерии - тая сутрин си размишлявах, може би в следващите години ще добие смисъл, с настъпването на електромобилите тока ще поскъпва, в даден момент ако започнат да изместват бензин/дизел потреблението нищо чудно да го обложат със същия акциз като петрола, щото правителствата това ще го гледат като "пропуснати ползи" тогава панелите рязко ще добият смисъл, както стана с олиото - от момента в който започнаха да го ползват като дизел и вече години цената му се движи с цената на дизела
а батериите от стари електромобили ще бъдат навсякъде, по всеки скрап, както е сега в щатите - тесла прави всичко възможно да затрудни ремонта и експлоатацията на пострадали автомобили, и скраповете се пълнят с не лоши коли на ниски цени, няма да е далеч момента когато тия батерии ще започнат масово да ги вадят и ползват за други цели


Съб Яну 16, 2021 6:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
Аз не мисля, че когато батериите на електрокарите станат масов скраб ще съм в състояние да се възползвам. Не залитайте и към лаптопските: покрай ковида почти никой не изхвърля компове, цената им втора употреба скочи в пъти. Вярно, че има шанс да се увеличи смяната на батериите, ама...
Иначе китайчетата не са толкова лоши, особено ако не обръщаш внимание на последната нула :) Едно видео , но в него цените на китайчетата са завишени в пъти (що ли?!).
nik обаче е прав в едно: електроенергията ще поскъпва! Мии още преди повишаване на търсенето се чудят как да ограничат евтините източници... Значи правилна ми е интуицията, че не ща да си продам градината и при първа възможност ще купя съседната. Нищо, че може да не доживея файдата.


Нед Яну 17, 2021 1:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7886
Местоположение: София
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
Смятал съм го, че за да карам икономичен автомобил с принудително запалване, ми трябват към 13 декара някви въглехидратни насаждения. :) За дизел малко по-малко маслодайни.


Нед Яну 17, 2021 1:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
И ще си направиш спиртоварна / маслобойна?!
До 5-10 години ще го измислят, но пак ние ще сме прецаканите.


Нед Яну 17, 2021 1:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
Рек си е решил въпроса, значи може да продължаваме със спама ;-)

Като най-смислена ми изглежда комбинацията панели + хибриден инвертор + малко акумулатори + чопър за бойлер.
В зависимост от средната консумация на имота, мисля че това може уплътни между 1 и 3 kWp.

Потърсих решения за бойлери... Има доста, най-общо два типа. Единият директно ползва фотоволтаиците и кактото изкара го хвърля на нагревател.
Не е много удачно, защото така PV-то се ползва само за бойлер и нищо друго. При другия вариант имаме чопър (демек токоограничител), като се следи тока към/от мрежата. Демек това нещо регулира товара според излишната енергия.
Най-интересно като продукт ми се видяха тия на https://www.my-pv.com/ и по-специално MY-PV AC•THOR 9s. Това се води трифазно, но всъщност са три изхода към 3 потенциални товара. Реално чопърът е един до 3kV и може да се изкара на всеки изход, а останалите два могат да се щракат с релета. Така покриват целия диапазон до 9kW.
Има интеграция, така че това ми е фаворита засега.

По-евтин вариант е това - около 500лв излиза оригинално от англия, но в алито го има за около 200лв с доставка. Интересно дали е "изпаднало" от фабриката или е долно копие - не знам ;-)


Нед Яну 17, 2021 3:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
bongo_x2 написа:
Въпрос: може ли от AC четков двигател да се направи динамо? Не ща мощности - атрактивен ветропоказател с LED.

Връщам се на въпроса на Бонго. Беше ми интересно и закачих шпиндела на една стара руска месомелачка/чопър/кафемелачка 600 вата към дрелка и сложих осцилоскоп на
шнура. Тези мотори са със серийно възбуждане и поради това без товар логично практически няма напрежение - някакви миливолти.
Натоварих изхода с 12 ома и с 6 ома - и в двата случая при ниски обороти генерира около 200 миливолта /пик към пик/ на средни обороти и около 500 миливолта при високи.
Високите обороти на дрелката са към 1500 в минута. Вярно, че двигателят е бързооборотен - към 15 000 оборота и го въртя много по-бавно, но въпреки това си правя извода,
че без преработка, само със серийно възбуждане, такъв двигател не е подходящ за генератор. За момента и аз нямам време за повече експерименти да проверя с паралелно възбуждане.

П.С.
Ако имаш акумулаторна дрелка, там двигателят е с постоянни магнити и от него може да стане приличен генератор.


Чет Яну 21, 2021 10:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
al_at , аз си мислех да вземам ток от четките и през малко алабализъм да намагнитвам статора, не серийно - като в динамото на дърт Москвич. Най-мразя да мисля, затова първо питах. При твоята постановка намагнитваш с AC (май) и затова не става.

Иначе имам някоя излишна DC дрелка, но ако не броим батериите са работоспособни и не ми се хабят за глупости. Пък и колко ли напрежение ще дадат при ниски обороти...


Чет Яну 21, 2021 12:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
В случая разчитам на остатъчния магнетизъм в статора и ротора и положителната обратна връзка от полученото напрежение,
което през товара намагнитва допълнително статора и ротора. Колекторът и четките имат изправително действие и намагнитването
си е DC, макар и пулсиращо. Постановката работи, но явно токът е много малък и е крайно неефективно.
Изходното напрежението е изправено пулсиращо.


Чет Яну 21, 2021 1:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
Днес ровейки по e-bay-я попаднах на нещо адски интересно:
https://www.ective.de/
Изглеждат като да са германци и имат много яки неща:
Интересни комбинации:
https://www.ective.de/dc-serie-gel-c
Или пък това:
https://www.ective.de/ECTIVE-SSI304-4in1-Sinus-Inverter

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...


Нед Фев 21, 2021 2:19 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
Ето ТОВА е инвертора на цена около 400-450 лева. Виж отзивите от клиентите включително и 9 от BG. Имам познат който има същия и е изключително доволен.

Ето и бюджетен вариант.


Нед Фев 21, 2021 3:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
Аз пак не разбрал: в ерата на лития к'ва ми е файдата да влагам в оловни гелове?! Голям въпрос!!!

Истинският въпрос: тези дни се спънах в няколко UPS на Mustek от 600 до 1000VA (и други!). Абсурд е да им купувам батерии, най-много на един. За сметка на това на село имам два "излишни" автомобилни акумулатора, ако трябва и нов ще купя щото няма да е 15Ah за същите пари, сега съм ги ръгнал на скапаният български UPS за парно колкото да им поддържа заряда.
Въпросът: до колко е безопасно компютърният UPS да се свърже към външен акумулатор?

PS 600VA компютърен UPS го пиши 300W, за сметка на това е по-добър, по-евтин (втора употреба) и надежден от българският 100Вт за парно. Може и през компютър да го настройваш...


Нед Фев 21, 2021 4:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
ами ако не му убиеш зарядното друга опасност няма.


Нед Фев 21, 2021 7:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
На зарядното майната му, едва ли ще го претрепя.
По-скоро ме притеснява разликата между вътрешен гелов и външен автомобилен - да не вземе той да ме претрепе.


Нед Фев 21, 2021 7:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1971
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
Имай предвид, че с външен акумулатор не можеш да го товариш много. Повечето са предвидени да работят до към 10-15 минути при номинален товар с вътрешния. След това той се разрежда и ups-а спира. С външен ще работи повече, ще грее повече и т.н.

bongo_x2 написа:
...По-скоро ме притеснява разликата между вътрешен гелов и външен автомобилен - да не вземе той да ме претрепе.

Ти на главата си ли ще го пускаш?

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Нед Фев 21, 2021 8:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Стабилизатор за цяла къща
Еее ако говориш за газовете да, това си е риск. Автомобилните са ни риба ни рак, но със сигурност са доста по-добре от тяговите като отделяне на газове, но и те си искат вентилация.


Нед Фев 21, 2021 9:49 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 96 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни