Отговори на тема  [ 128 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
home automation 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
syscop написа:
ToHu написа:
...едва ли някой ще се радва да му звънят по 5 клиента на ден, Абе смених провайдера и не мога да си пусна топлото ....

Ако инсталатора/търговеца е малоумен така се случва. Реализира икономия от 30-50 лева, за да може да си говори с недоволни клиенти по телефона :)

Не е задължително да е некадърност, с wifi няма начин да ме убедиш че може да получиш 100% PnP, отделно самата технология е донякъде недъга, няма как да сравняваш с меш топология п било и орязана като Zwave. При тези приложения никой не му трябват мбс, търси се висока надеждност, максимална съвместимост и по възможност Мин настройки на у-вата.
Знаеш ли кво става когато синковеца на собственика вземе да се заиграва я с рутер, я започне да си прави сървъри и да се изживява на IT. Винаги съм твърдял, че WiFi не е сериозна технология за професионални цели, и за да е ясно визирам 802.11 дори и след всичките напъни да стане. За мен в една такава мрежа не трябва да има нищо което юзера може да закачи. Аз като цяло не вярвам на безжични мрежи но понякога са неизбежни, но затова има и стандарти за подобни приложения. Нагледал съм се на какво ли не, затова колкото технологично по-далеч от хора/клиенти/ползватели толкова по добре.
И друго има, чисто бизнес, да предлагаш много неща на куп е много примамливо, и се търси много, виждал съм много предлагащи и много прецакани, всяка допълнителна система води до повече потенциални проблеми и претенции, и те растат експоненциално. За БГ няма да говорим, дори Европа е малък пазар за да ме убеди някой, че може да имаш рентабилен бизнес, предлагайки всичко и обгрижвайки клиентите си. Аз затова гледам да минимизирам обхвата до това което е наистина критично за решенията които предлагам. Мисля да продължа в същият дух. 20 години се опитвам да се опазят от структурно окабеляване и още повече от wifi решения, не че ги нямаме, не че и експертиза няма, ама за чий ?


Пет Яну 15, 2021 2:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: home automation
miro_atc написа:
Друг е въпроса какви точно съобщения трябва да имплементираш, така че да се разпознава автоматично и от хоум аутомейшън софтуерите, така и от различните хардуерни умни хъбове.

Хубавото на mqtt е че не налага определен протокол отгоре. Дори opc/ua клекнаха и приемат, че техния протокол може да се ползва с mqtt транспорт.
А отскоро има sparkplug - това е вече горно ниво формат, който става примерно за индустриално IoT (IIoT):
https://www.eclipse.org/tahu/spec/Sparkplug%20Topic%20Namespace%20and%20State%20ManagementV2.2-with%20appendix%20B%20format%20-%20Eclipse.pdf


Нед Яну 17, 2021 1:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
То може и да не се "налага", ама цитатът беше за автоматично разпознаване с вече съществуващи системи като разните алекси (еcho dot и т.н.) и тем подобни.


Нед Яну 17, 2021 2:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
е то според мен там е проблема на повечето утвърдени марки, при тях нещата много тромаво се движат, но пък е добре че поне производителите на ел.арматура влизат много по-бързо в час.


Нед Яну 17, 2021 7:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: home automation
Ех, Миро.. тъкмо се бях спрял да мисля за домашна автоматизация и сега пак ми пусна мухата с тази тема.. Заложих за zigbee-то и по-точно на комплекта на Sonoff. Мисля да го подвържа към някой платче с линукс (подмята ми се един orange pi pc2) за по-голяма гъвкавост и да си се спамя през push нотификации по телефона за разни събития.


Пон Яну 18, 2021 3:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
Аз от sonoff поръчах сензори само (за врата, PIR и температури). Също и от Aqara че имат налягане. От Sonoff повече неща поръчах щото имаха доставка от Франция и вече са в бг, но нямаха най-важшното - зигби пишка. Нея пак от тях, ама от Китай и кой знае кога ще дойде.
Взех и едно дисплейче 7" да видя как е автоматизация с панел. Най вече него го чакам, преди да почна да инсталирам софтуерите...


Пон Яну 18, 2021 3:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
мда.. и умен телевизор ще трябва да купувам заради тъпата котка :evil:

Гледам LG и техния WebOs имат интеграция с домашния асистент. Имат и специална модификация - LG AI ThinQ, която има гласово разпознаване, връзка с гугъл и т.н. Но е затворена, демек работи само с техните облаци и не дават никакво API за интеграция.

Други алтернативи?


Пон Яну 18, 2021 10:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: home automation
miro_atc написа:
.....Други алтернативи?

Седмица си при хамалите от най-близката пиаца. Цена: вечерта в евтината кръчма викаш "По едно на всички от мен!".
След края на курса се прибираш в къщи и съвсем любезно питаш жена си защо, нейната..., бойлерът е включен на дневна, а климатикът е на 32 градуса при отворен прозорец?!


Пон Яну 18, 2021 11:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: home automation
miro_atc написа:
мда.. и умен телевизор ще трябва да купувам заради тъпата котка :evil:

Гледам LG и техния WebOs имат интеграция с домашния асистент. Имат и специална модификация - LG AI ThinQ, която има гласово разпознаване, връзка с гугъл и т.н. Но е затворена, демек работи само с техните облаци и не дават никакво API за интеграция.

Други алтернативи?

Би трябвало всички ТВ-та с Андроид да стават. От по читавите марки такива модели имат Sony & Phillips.

Не съм много в час (т.е. не ми се нрави идеята да имам постоянно слушащ микрофон свързан с незнаен сървър нейде по интернет) но то това не зависи ли и от крайните устройства? Т.е. ако те са се закачили за гугълския IoT, LG-то щом и то е закачено би трябвало да ги командори без проблем. Т.е. интеграцията не е към телевизора а към облака в който телевизора се е свързал.

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Яну 19, 2021 12:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
palavrov написа:
Би трябвало всички ТВ-та с Андроид да стават


Това е въпросът. За какво "стават"?
Не съм имал и не съм се заглеждал на живо... но като гледам параметрите на повечето са някакъв куртекс с 1GB RAM и 4GB флаш. В най-добрия случай 2GB с 8 флаш. Извинявай, но последния телефон който изхвърлих беше с много по-добро джелязо. И го изхвърлих, щото изпадаше в дълбок размисъл за всяко дребно нещо.
Така че според мен тия Андроид ТВ-та само името им е такова. Може и да има с по-добро джелязо, което да търкаля пълноценен Андроид и да може да инсталираш повече от 1 приложение. Но аз не намерам такъв.

На тема автоматизация гледах интеграциите в асистента. Общо взето само елементарни неща, да смениш канала или да усилиш/намалиш звука. Това няма голямо приложение в автоматизацията.
При WebOs има полезни функции. Примерно може да пушнеш съобщение на екрана. Може да включиш телевизора и да изкараш камера примерно когато някой звъни на вратата.
При ThinQ AI вече има и вградена автоматизация, но е затворена. Демек трябва да си вземеш LG хладилник, LG пералня и друг техен уред и ще може да го виждаш на телевизора, да пускаш/спираш, включително с глас през гугъл или амазон. Има някакъв шанс да вижда сензори, не знам. Знам само че няма интеграция, защото от асистента са поискали малко повече информация, но LG са отговорили, че не проявяват интерес ;-)


Вто Яну 19, 2021 12:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: home automation
Миналата година си взех едно ТВ - Сони с Андроид. Андроида му не е чак толкова зле, има доста апп-ки. Всичките му там стрийминги на музика, филми и т.н. Игри. Има и по сериозни неща като терминален емулатор т.е. като му закачиш безжични клавиатура и мишка става за мъчителна отдалечена работа.

А другото то е си ясно - vendor lock. Докато не се появи доминиращ стандарт всички мераклии ще се опитват да те заключат в тяхната екосистема. Учудващо най отворените май са Apple :D

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Яну 19, 2021 1:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: home automation
В момента Андроид ТВ евтинджос JVC(ама всъщност Вестел) - копчетата за канал нагоре/надолу - бачкат както си искат
6,8,10,146 канал... и обратно. След рестарт от щепсела се оправя...за малко.
Има някаква схема ,която спазва, ама не мога да я разбера откъде идва .
Може и да има хубав АндроидТВ, ама едва ли за 350 кинта.
Матрицата е HD, ама изображението е на светлинни години от 10г LG.


Вто Яну 19, 2021 1:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: home automation
Убу де, дори жена ми се убеди, че не трябва да се купува All in One кухненски уред, а вие сте технически грамотни.
Аз още съм на едно 32" LG Full HD на повече от 10г, дори цифров тунер няма, щото тогава не бяха изяснени стандартите и икономисах 100 евра, оказах се прав. Сега за под 100лв се намират к'ви ли не китайчета, а "по-назадничавите" биха предпочели компютър, пък бил той втора употреба.

PS Моят компот, предназначен за ТВ-то, е вече безнадеждно остарял, дори ме мързи батерията на BIOS да му сменя. Но продължава да си върши работата на мултимедиен център, сторидж пространство, принтер сървър (че печатарката няма WiFi), резервен компот и к'во ли още не. Всъщност, когато имам сериозна работа я върша на него заради натрупаното (и изпитано) програмно осигуряване, нищо че лаптопът е по-бърз. То замяза на All in One, ама не е ТВ а настройваем компот, освен това има важно изключение: не се ровичкам из нетя през него.
PS Още като го правих се изтарикатих да има само един малошумящ вентилатор, а HDDтата са в медна ламарина върху гумени подложки.


Последна промяна bongo_x2 на Вто Яну 19, 2021 2:35 pm, променена общо 1 път



Вто Яну 19, 2021 2:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: home automation
Бонго, то така, обаче "цената" на отделните уреди е, че всяко си идва с неговите си дистанционни, начини на управление и т.н.

В момента съм с 3 дистанионни за телевизора - едно на самия стар тъп 10 годишен ТВ (това в Белгия, Сонито от предния пост ми е в Пловдив), едно на бокс-а от кабелната ТВ и още едно за андроидския плейър който закачих преди 5 години и на практика удължих живота на ТВ-то докато не му изгори нещо (а то пущината не гори, от години точа лиги за ЛГ ОЛЕД но докато стария върши работа не виждам смисъл да го сменям).

А с андроидтския ТВ имам само едно дистанционно и си е по удобно. Естествено, че няма да сменя ТВ-то само заради дистанционните, но когато така и така ми се наложи да сменям си взех такъв модел, че да ми върши работа без да се налага да му добавям каквото и да е. Е, не беше 350лв ами с 1000 отгоре, ама ако ме изкара едно 10-на години разликата в цената се преглъща.

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Яну 19, 2021 2:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: home automation
Това с дистанционните и мен ме беше подразнило преди години, дори бях почнал да се чудя как да си направя универсално - оказа се фасулско, но после в Лидъла пуснаха записващи и си купих три.
Шоуто е, че сега не ползвам нито едно универсално дистанционно: за компа предпочитам мишка+клавиатура със жици (имам и миниатюрна безжична комбинация за 10лв), на ТВ-то съм ръгнал няк'во китайче за 60лв което ако е на кеф може дори с интернет да направи връзка, така че ползвам неговото дистанционно, а дистанционното на ТВ-то служи само за On/Off от жената, аз предпочитам копчалъка отстрани.

Edit Изпробвано в редакцията: ръгате фотодиод към входа на добра звукова карта и записвате копчалъка на дистанционното под формата на аудио. Това би спестило доста пари ако един ден си зададете въпроса "Какво изхрущя под гза ми?" и отговорът е "Въй, дистанционното което няма откъде да купя!".


Вто Яну 19, 2021 2:54 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 128 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни