Отговори на тема  [ 128 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
home automation 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: home automation
Топлото няма да се оправи скоро. В моя блок сме с хоризонтална инсталация и в коридора на всеки етаж има инстиски абонатни топломери дори с дистанционно отчитане. Е, отчитат ги един път в годината при изравнителните сметки.

Софийска вода ползват LoraWan мрежата на IoTNet щото е най евтино въпреки че Виваком им направиха истинска LoraWAN мрежа а А1 - LTE-NB мрежа.


Вто Яну 12, 2021 9:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
Аз с long range радио не видях да има стандартно решение. Всеки си прави някаква негова система, която не е съвместима с нищо и никой. Единственият смисъл е дистанционно отчитане и да се дере съответния оператор, който от своя страна да дере потребителите...
От друга страна short range-a е дефакто стандарт. Намерих доста производители. Най-важното водомерите могат да се ползват у нас законно. Аз това ми е идеята, защото местните кретени държат водомерите да се сменят на всеки 10 години, а моят е на повече. С нашия блок не се заяждат, защото досега не е имало разминаване с общия водомер. Смяната на водомера е за моя сметка винаги и дали ще дам 20-30 лв за най-смотания или 80-90 за водомер с радио модул не ме бърка. И при всички случаи ще ми излезе по-евтино, отколкото да се чуда как да монтирам пасантен. Така че решението за водомера е ясно. По-скоро не е ясно как ще приемам сигнала. Видях че има опън сорс библиотечки, но са за някакви измислени хардуери. Но вярвам че ще намеря и приличен трансиевер. Просто не ми е останало време да търся...


Вто Яну 12, 2021 10:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: home automation
Софийска вода мисля че имат 3 варианта - монтират нов водомер с импулсен изход, добавят датчик към водомера (магнитен) който няма импулсен изход или само самото устройство за предаване ако водомера ти има изход.
То е само една платчица с Lora модул и вграден софтуер в него от която имам мостра и не струва повече от 10-15 лева пъхната в PVC тръба а ти го продават за 250 лв.
Мисля че няма такса за отчетите които са един път на ден - предполагам че е включена в цената на модула.
Ето детайли:
https://www.sofiyskavoda.bg/services/sv ... .aspx?k=66

Изображение

Изображение


Вто Яну 12, 2021 11:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
Вода и ток за какво ти е да мериш винаги съм се чудел... иначе аз не ги хвалих а ги споменах. Нямам пряко впечатление, срещнах се с тях случайно, с единия собственик имаме обща счетоводителка в във вегас. Преди това ми бяха попаднали пак по някаква случайност и ги бях разглеждал. Малки са им, и на мен това ми направи впечатление, но това че са WiFi май по-скоро е недостатък. Като разгледах какво има по магазините реших че каквото и да правя ще е с нещо което е в магазинната мрежа и което не е WiFi, тоя ZWave ми хареса, има и много у-ва, има и добър избор от хъбове, не е и задължително да използвам клауд сървис, въпреки че точно това мисля да направя, но при мен това ще е проект за сезон Пролет/Лято, преди това имам по-належащи задачки, а може да мине и на Есен /Зима :)
п.с. то аз се замислям дали да не започна някакъв такъв бизнес по щатско, но за разлика от БГ не мисля да стъпвам на Гира или нещо подобно, та това з ау нас може да с еокаже пилотен проект да видя какво има на пазара и как работи.


Сря Яну 13, 2021 12:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
ToHu написа:
Вода и ток за какво ти е да мериш винаги съм се чудел...


Е най-малкото е добре да виждам какво става и най-вече защо става ;-) Много често очаквам ниска сметка, щото ни е нямало да кажем седмица-две вкъщи. Или обратното чакам голяма сметка път идва малка (рядко ама се случва ;-)).
А и за автоматизация е полезно. Ще имам информация дали има хора или не. Съответно ако няма хора и се появи разход на вода примерно ще задействам предупреждение... Сещам се за Vesko (лека му пръст) който по електромера разпознаваше какво има включено и докато е в командировка вижда как сутринта кафе машината се пуска два пъти. А жена му е сама вкъщи ;-)
Аз не съм толкова ревнив, но информацията си е информация и все ще й намерим някакво приложение ;-)


Сря Яну 13, 2021 9:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: home automation
Няма нужда да следиш консумацията. Сметките си ги измислят. При мен обикновено сумата за няколко поредни месеца е плюс/минус 1-2ст. След това в зависимост колко са надписали идва сметка, която е много по-малка от реалната.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Яну 13, 2021 10:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: home automation
miro_atc написа:
..А жена му е сама вкъщи ;-)
Аз не съм толкова ревнив, но информацията си е информация и все ще й намерим някакво приложение ;-)

пак добре, че не е сложил датчик на тоалетната дали се ползва с вдигната седалка :)

Иначе по-сериозно искам да питам по повод автоматизацията в сгради и у дома - кой е предпочитаният за комуникация с устройствата (датчици за дим, пожарни аларми и т.н.)метод - кабелен или безжичен?

също така кои протоколи и контейнери(на услуги) са масови - bacnet и т.н. или по модерните MQTT и прочие

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Яну 13, 2021 1:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
MYXATA написа:
Иначе по-сериозно искам да питам по повод автоматизацията в сгради и у дома - кой е предпочитаният за комуникация с устройствата (датчици за дим, пожарни аларми и т.н.)метод - кабелен или безжичен?

също така кой протоколи и контейнери са масови - bacnet и т.н. или по модерните MQTT и прочие


И аз искам да попитам, ама едва ли има еднозначен отговор ;-)

Новото и важно (според мен) в тая област са опън сорс проектите като home assistant, openhab и т.н. Те ебаха мамата и на стандарти и на комерсиални продукти и на всичко. От тук нататук аз вече не бих си купил нещо, което не може да се интегрира. Не ме разбирай погрешно, не че опънсорса е нещо велико. Но досега всичко беше затворено във фенклубове. Примерно ако правиш система с KNX трябва да се ожениш за KNX. Ако си от фенклуба на ейпъл трябва всичко да ти е от тях и т.н. Но фен клубовете станаха прекалено много, включително и такива като Xiaomi, Samsung и кой ли още не.
Появиха се много "умни" продукти, но като си купиш два умника от различни производители и изведнъж престават да бъдат толкова умни. Тези търкания си бяха проблем... но производителите трудно решават такива проблеми...
И тук се намесва опън сорса... Вече не е необходимо да си купуваш Philips hue ламба за по 100$ парчето, нито специални хъбове, нито други чудесии. Няма значение дали ще избереш устройство с кабел или без кабел. Дали е с тоя или оня протокол. Единственото има значение дали тоя кабел/протокол се поддържа от опъс сорса. И ако имаш две устройства дето се поддържат може да ги свържеш. Нищо, че едното е такайско а другото джапанско.

Така че вече не говорим за предпочитан протокол, по-скоро за поддържан протокол. Естествено аз гледам да избягвам хилядите протоколи и евентуално бриджове. Но е трудна работа... Примерно за сензори, ключове и т.н. ми харесва зигби. Но външните сензори (метеостанция) са на 433MHz радио, водомерите с локално радио пък гледам че са на 868MHz. И да предпочитам и да не предпочитам, това е положението ;–)


Сря Яну 13, 2021 2:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
Абе не е било точно така, KNX при повечето беше основен, но от там насетне се слагат бриджове към други протоколи, примернотехниката която ние инсталираме е на хъниуел, визирам охрана/пожароизвестяване и подобни, тя не поддържа KNX, за някои системи има бридж ама е куц кон, за такива случаи се слагат бриджове към други поддържани интерфейси. Верно че става малко през 9 гори в десета, но работи.
Основния проблем на опън сорса е че в много от тях липсва функционалност, имам чувство че повечето разработчици никога не са виждал/пипали/разглеждали такава система а всеки е започнал да съчинява от начало, да ама в утвърдените продукти има функции и решения които са се появили с годините, а са полезни. Много зависи какво се търси, аз препдолагам, че повечето потребители не биха търсили такав афункционалност защот не се е и сещат как би им била полезна, а и може би нямат нужда но колкото по-комплесна става системата , толкова повече тя функционалност става нужна. Докато нещата се свеждат само до гласовия контрол или вкл/изкл през телефона е що годе ОК, но като започнеш да правиш по-сложни имплементации и ще започнат да личат пропуските.
В същото време обаче утвърдените доставчици изостават технологично, а и са я в ляво я в дясно, съвсем разбираемо няма как да реагират от днес за утре.
Гледах някакъв open source хъб/сървър в който може да си пишеш твой код/скрипт не го гледах чак толкова дълбоко за да разбера, но не бяха много добри отзивите, иначе идеята не е лоша. Принципно подобни системи най-добре е да имаш опция да добавяш твой код, обикновено с разни скриптови езици, къде стандартни къде съвсем измислени ... не съм задълбавал още в тая посока, не съм решил и дали ще задълбавам, ама покрай домашният проект може и да видя какво има на пазара, това е добра ниша за бизнес особено в САЩ, това вече се търси от почти всички инвеститори, а това което масово се предлага е доста базово, ако човек си поиграе може да предложи решение което е функционално на база стандартни компоненти и малко къстумизация по сървърната страна. Аз повече го гледам това от бизнес гледна точка, това което правим в БГ на малко пазари може да се продава масово, за там работи доколкото предлагаме комплексни услуги, а и като цяло това ни е страничен бизнес от другите системи, та ... все такива са ми съжденията.


Сря Яну 13, 2021 4:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
ToHu написа:
Основния проблем на опън сорса е че в много от тях липсва функционалност, имам чувство че повечето разработчици никога не са виждал/пипали/разглеждали такава система а всеки е започнал да съчинява от начало, да ама в утвърдените продукти има функции и решения които са се появили с годините, а са полезни.


Значи аз още съм на етап "демо версия", демек само гледам... Когато почна да го ползвам, тогава мнението ми сигурно ще се промени. Обаче причината да се запаля е точно обратната на това което казваш ;-)

Не знам какво наричаш "липса" на функционалност. В едно от рекламните клипчета на асистънта първия пример за автоматизация беше как да накараш ламбите да мигнат три пъти, ако щерка ти си пусне да гледа филмчета на таблета във време, когато трябва да пише домашни. Представи си го това да трябва да го реализираш в една изцяло KNX базирана автоматизация. Просто няма как да го вкараш в KNX-a. Трябва да сложиш специален компютър, който да следи таблета и да праща после команди на KNX-a.
Изобщо има много неща, които специализираните системи не могат и никога няма да могат. Да, все още има неща, които само специализираните правят. Примерно в скъпите поливни системи има калкулатори, които като им кажеш какво си насял си каква ти е почвата и си смятат колко и кога да поливат. Като сами се вързват в интернет, следят прогнозите за времето и т.н. Има системи с много ноу-хау. Няма как то изведнъж да се появи в опън сорса. Само че такива поливни системи струват майка си и баща си. Освен това я намери България на картата, я не. И ако не я намери половината й ноу-хау отива в киреча.
От друга страна калкулатурите в хоум асистанта може и още да не са толква добри, но работят по въпроса. Вероятно ще се наложи да ги оправям, но поне имам сорса и мога да пипна нещо.

Функционалността в опън сорса идва от това, че имаш стандартни платформи и всеки може да добавя софтуер (ако трябва и хардуер). Имаш хиляди разработчици. Да, естествено не всичко направено е перфектно. Но е много и е съвместимо. Няма как да го биеш това с някаква си къстъм платформа на която може да скриптосваш... Ще напишеш скриптове за 100 или 1000 устройства и толкоз. Само за M-Bus за водомери, електромери и тем подобни устройства хората имаха толкова. И това е само един от типовете...


Сря Яну 13, 2021 5:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
Ами за неща които се случват в мрежата със сигурност хоум асистанс от всякакъв вид е ОК, аз по скоро говоря за неща които не се случват в мрежата. Примерно ако всички са напуснали къщата, като това обаче в повечето случаи трбява да се разбере аналитично, мини на икономичен режим. Съвсем проста логика, ако приемем, че всеки един е с таблет/телефон ОК, но ако не е идва интерфейс с охрнаителна/просукателна системи, и там започват мъките. Някои, които обаче само като панел са 4 цифрени, имат възможност да направиш някаква вътрешна логика която да ти даде този критерий на еидн разбираем за KNX-а флаг, от там да го вкараш някак в асистънта и да действаш с него. Да ама дори и от високия клас не много имат тази функционалност, трябва с нещо външно да следиш критерии за това, дали ще са дистанционните с които потребителите са излезели, ID чипове, отделно следиш има ли активни сензори в къщата ... и всичко това го правиш външно. А това е сравнително прост случай.
Разбира се тук може да минеш на смарт охранителен панел, има такива, но те пък си вървят със смарт детектори и точно там започват проблемите, в най-добрия случай може да се надяваш на нещо от сорта на ... абе дори не е и евтин парадокс, т.е. детектори които не са ОК, дали говорим за охрнаителни, пожароизвестителни, газови ... все едно. Тук вече е въпрос на какво търси клиента. Като каже имам котки и не искам детектора да ги хваща ... пуша пури и не искам фалшиви аларми и др. такива и много бързо реално използваемият спектър от марки и модели се свива до няколко, щото всичко останало или не работи като охранителен/сейфти детектор или пък вдига аларми на поразия.
Опита им от БГ е с такива къщи, нас ни наемат не толкова заради аутомейшъна а заради системите за сигурност и безопасност, сега има малоумници които не знаят какво искат, имахме преди 10-на години един такъв в Бояна, има и хора които много добре знаят какво и защо искат.
Това разбира се не е общият случай, аз и у нас съм с каквото е сложил сот-а, само акумулатора го смених последно аз щото ми писна от еднодневките им. Ако човек не се втелява специално от към охрана е много лесно, но идва момента с газ/пожар, кухни, бани и др. подобни.
Абе тая тема много може да се нищи и е много навързана с всички системи в къщата.


Сря Яну 13, 2021 9:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: home automation
То ясно че към опънсорса бавно вървят нещата...
мен ме интересува защото трябва да направа едно конективити демо (за етхернет в билдинг аутомейшъна за компании от ранга на хониуелл и т.н.), та питам да има ли предпочитани протоколи и услуги или кой кво докачи и успее да скове. то на мен хич не ми се прави бакнет или подобни само за спорта, ама ще е добре някой познат за тях протокол да е.
най-вероватно ще вържа няколко сензора за дим/температура/влажност в мойте етхернет контролери и те така

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Яну 14, 2021 7:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
Ами тук пак е и така и така, към момента на хоум аутомейшън, мисля че най-разпространените, или да го наречем най-добре приетият протокол при големите доставчици е knx,ако изключим случаите в които има съвсем къстъм техни си протоколи като при BPT, които обаче също май се ориентираха и преминават към knx. Това обаче са жични решения, като опре до безжични първо големите изостават, аз лично за безжични нямам опит и се образовам и аз в момента. Видях два популярни варианта, Zwave и zeegbee. Големите производители на ел.апаратура са тръгнали в тази посока, и легранд и много други. Има естествено и wifi но аз там намирам повече недостатъци, най-малкото утре си сменяш провайдера, слагат ти ново у-во и какво се случва ..аз не знам, но от опит с подобни системи се варира от нищо до пренастеройване на всичко само щото новия рутер хвърля ip-та от нова мрежа. За мен лично не би било голям проблем, но както споменах интереса ми е и евентуално с бизнес насоченост, едва ли някой ще се радва да му звънят по 5 клиента на ден, Абе смених провайдера и не мога да си пусна топлото ....


Чет Яну 14, 2021 8:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: home automation
ToHu написа:
...едва ли някой ще се радва да му звънят по 5 клиента на ден, Абе смених провайдера и не мога да си пусна топлото ....

Ако инсталатора/търговеца е малоумен така се случва. Реализира икономия от 30-50 лева, за да може да си говори с недоволни клиенти по телефона :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Чет Яну 14, 2021 8:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
В KNX сензорите са стандартизирани. Има и други специализирани интерфейси, примерно M-BUS и т.н.
Има и много неспециализирани интерфейси. Неспециалиирани в смисъл, които не са строго свързани с автоматизация или измервания. Да кажем зигби, етернет, wifi и т.н. В някои от универсалните интерфейси има класове (bluetooth, usb и т.н.), но това го казвам по-скоро за пълнота. Иначе мисля, че по-добре когато имаш универсален интерфейс да ползваш и универсален протокол. Най-разпространен е мисля MQTT. Друг е въпроса какви точно съобщения трябва да имплементираш, така че да се разпознава автоматично и от хоум аутомейшън софтуерите, така и от различните хардуерни умни хъбове.
Но MQTT е решението според мен. Не просто wifi или zigbee или етернет... Това ако е универсален интерфейс. Ако е специализиран е ясно, че следваш съответния стандарт.


Чет Яну 14, 2021 9:13 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 128 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни