Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Как да го направя. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Как да го направя.
Един лаптоп не трябва да спира но няма батерия, не ми се търси и купува, имам две опции. Да го включа към UPS на който в момента има други неща и мое да му дойде повечко или да ползвам захранването за автомобил което да захранвам от един акумулатор пуснат на 13.6-13.8 волта от траф.


Вто Дек 01, 2020 6:02 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Как да го направя.
Ако лаптопът е с три-пинов кабел и други врътки ще ти трябват, ако не ползваш неговото "зарядно".
По принцип в лаптопа може да се вкара и направо напрежението на акумулатора, но трябва да се направят и малки промени в схемата му.


Вто Дек 01, 2020 8:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Как да го направя.
pipilica , не се вкарвай във филми заради 60-70лв! Ще се учудиш колко онлайн магазини за батерии има - гуглосай "батерии за лаптоп".
Иначе сам си отговорил: на отделен акумулатор (ако имаш излишен) и на захранването за автомобил (ако го имаш).


Вто Дек 01, 2020 10:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как да го направя.
Имам излишен акумулатор и зарядно за автомобил.


Вто Дек 01, 2020 5:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Как да го направя.
pipilica написа:
Имам излишен акумулатор и зарядно за автомобил.

Това хубаво, но автомобилните акумулатори не трябва да са в помещение без вентилация, че не са съвсем безобидни...
Отделно, че акумулаторите като за UPS се тягови, а автомобилните са стартерни, ама това е съвсем друга тема.


Вто Дек 01, 2020 7:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Как да го направя.
Ами най-просто ще е така зарядно акумулатор и захранване на лаптоп автомобилно. Необходимо е зарядното да осигурява необходимия ток, за дозаряд на акумулатора и за лаптопа. Както и напрежението на зарядното да не превишава 14-14.5V (колкото е в автомобила). Трябва и да е с хубава форма ( което ме съмнява ).
По правилно е да се направи с релета които превключват захранванията при отпадане на мрежовото.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Дек 01, 2020 7:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как да го направя.
Значи идеята ми е добра.
Да знам че за UPS са тягови но не е голям проблем, и стартерния ще изкара до половин час при около 5 ампера товар, ОК ще го сложа в оранжера на проветриво, още метър жица. А за хубавата форма и аз се съмнявам че ще е хубава, важното е да работи.
Идеята е преди всичко да не се гаси при токови пропадания, от време на време примигва и до там, отделно че ако няма ток повече от 30 минути пускам агрегата, предишната седмица не знам кво правиха от енергото но 3 нощи спираха тока, 3-4 пъти на нощ за по 10-30 минути.


Сря Дек 02, 2020 12:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как да го направя.
Така стигнах и до нестандартния UPS за лаптоп, и се сетих да питам нещо което се чудя. Имам голям траф който дава 16 волта под товар крушка от фар, мога да размотая малко от вторичната намотка така че да получа около 13.6 волта след греца и направо да вържа акумулатора и зарядното на лаптопа. Това добра идея ли е, ся ако много падне акумулатора като дойде тока ще тръгне на много ампери да зарежда което не е проблем и трафа и греца ще ги преживеят.


Съб Яну 16, 2021 6:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Как да го направя.
Без електроника няма да минеш, или по-скоро не трябва: напрежението от трафа е долу-горе, а акуто иска точно.
Ако е лесно развий някоя намотка да намалиш греенето. На 16В AC пиковото е над 22В.
Вземи от близката бакалийка як грец, например такъв, не забравяй да го "шунтираш" максимално близо с 4 кондензатора по няколко нанофарада. Измисли му радиаторче, а между него и трафа е удобно да сложиш бушон за ел-табло например 10А.
Захранването за електрониката се доизправя с диод и електролит.
Каква точно електроника е въпрос на вкус, но аз ти препоръчвам нещо просто, надеждно и аналогово, може мощният елемент да е тиристор.
В моя вариант ползвах LM317 усилен с транзистор. Знам, че ще ревнат, че така не е зарядно за акумулатор, но в твоя случай е достатъчно.


Съб Яну 16, 2021 10:49 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 9 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни