Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
HDD FFC кабел за диск на лаптоп 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 10:11 pm
Мнения: 295
Местоположение: София
Мнение HDD FFC кабел за диск на лаптоп
На новите лаптопи за да спестят място на дънната платка се ползва някаква изгъзица за връзка на SATA хард диск наречена HDD FFC. Кабелчето е лентово с 10 пина по което върви и захранване и данни. Някой случайно да знае има ли някакъв стандарт за пиновете или всеки производител си връзва кое където дойде ?


Пон Ное 30, 2020 1:40 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 632
Мнение Re: HDD FFC кабел за диск на лаптоп
Би трябвало да е стандартно, ама не си залагам главата. :wink:


Прикачени файлове:
hdd conn.png
hdd conn.png [ 67.47 KiB | Прегледано 2004 пъти ]

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!
Пон Ное 30, 2020 8:13 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 10:11 pm
Мнения: 295
Местоположение: София
Мнение Re: HDD FFC кабел за диск на лаптоп
Благодаря за информацията. На Asus е 10 пина и е така както е на схемата. Разправят че на Acer имало и с 12 пина.


Вто Дек 01, 2020 5:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: HDD FFC кабел за диск на лаптоп
Снощи се наложи спешно и експедитивно да отворя HP-то на щерката - малко го позаля с вода. И заради писанките тук погледнах - 10 пиново лентово кабелче. И преди съм го отварял но не бях обръщал внимание.


Вто Дек 01, 2020 8:04 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 10:41 am
Мнения: 1664
Мнение Re: HDD FFC кабел за диск на лаптоп
Cekins написа:
Снощи се наложи спешно и експедитивно да отворя HP-то на щерката - малко го позаля с вода. И заради писанките тук погледнах - 10 пиново лентово кабелче. И преди съм го отварял но не бях обръщал внимание.


Моя преди седмица ми го заляха с вино. Хубавото е, че при затворен капак. Все пак имаше вино между дисплея и клавиатурата. Отворих отдолу, нямаше по платките. Да разглобявам ли по детайлно?


Вто Дек 01, 2020 9:24 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: HDD FFC кабел за диск на лаптоп
Офф - де да знам я - аз бях на терасата да пуша и чух патърдията. Не видях какво точно се случи ама се оказа после че водата се е изляла на масата и беше влязло съвсем малко отдолу - по платките нямаше ама хо духнах със сешоара за всеки случай. Тия новите бангии батериите им са вградени и няма начин да го оставиш без ток без да го отвориш - а това време може да е фатално. Старите поне дърпаш батерията и после спокойно отваряш. А тоя - докато намеря отвертка, докато го отворя - минаха 15 минути. И за капак батерията се вади с клизма - той с ЛиПо батерия и там още болтчета, зъбчета.

В повечето случаи поне клавиатурите им ги правят да не пускат, ама не бих разчитал на това.


Вто Дек 01, 2020 10:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: HDD FFC кабел за диск на лаптоп
А бе добре е да се изкъпе клавиатурата с топла водица и веро. После спирт и подсушаване - що платки съм чистил така...
На комшията е поливан с кафе - само го позабърсали и изсушили и сега 5-6 клавиша не бачкат, един от тях F2 за BIOS.


Последна промяна bongo_x2 на Сря Дек 02, 2020 9:32 am, променена общо 1 път



Сря Дек 02, 2020 9:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: HDD FFC кабел за диск на лаптоп
кафето, ако е със захар, оставиш ли го да стегне... пиши я бегала клавиатурата.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Дек 02, 2020 9:31 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 632
Мнение Re: HDD FFC кабел за диск на лаптоп
И една капка може да направи голяма мизерия, виждал съм лаптопи да работят месеци след заливане. По принцип под клавиатурата или на платката има найлоново фолио. Дали е влязло нещо докато не отвориш не се знае...
ПП. Никакво мокрене на клавиатурата! Навлажняваш кърпичка и бършиш. Влезе ли влага вътре пиши я бегала... Чисто нов лаптоп за >3к. гръмко рекламиран, че има водоустойчива клавиатура след заливане- резултата ясен. Даже не го признаха гаранционно.

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Сря Дек 02, 2020 9:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: HDD FFC кабел за диск на лаптоп
Шубета! Приятел си беше измил ноутбука на чешмата, че синът му го залял с кола.
Бях му продал стария ми ноутбук. Явно съм му споменал, че новият (тогава) според производителя издържа изливане на чаша с вода върху клавиатурата.
И като минало време, свързал едно с второ и трето, решил че компютъра който има е водоустойчив, и директно го изпрал на чешмата.
След това ме пита, ама защо спря? :D


Сря Дек 02, 2020 9:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: HDD FFC кабел за диск на лаптоп
Аз пък карам на нокиаподобен ZTE телефон с фенерче. Редовно съм го изтървавал, още като нов (в гръчко) беше престоял 10-на минути в една кофа с "брилянтин" за профи миячка на чинии - яко нещо. Измих го на чешмата и после в сервиза гореща вода, спирт и обдухване. Миналата година му смених батерията, че старата почна да не държи (след 10-на години поне).
Лаптоп не съм заливал, засега.


Сря Дек 02, 2020 10:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7886
Местоположение: София
Мнение Re: HDD FFC кабел за диск на лаптоп
Цецо написа:
кафето, ако е със захар, оставиш ли го да стегне... пиши я бегала клавиатурата.


Тоз спрей чудеса върши

Изображение


Сря Дек 02, 2020 12:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: HDD FFC кабел за диск на лаптоп
Жена ми си заля Mac Book Air-а с цяла чаша бира миналата година и след като не стартира повече се принудих да и купя едно евтино Леново за замяна. След няколко месеца му дойде реда да го погледна и се оказа че батерията е паднала. Включих зарядното и лаптопа тръгна. Щетата беше само в няколко неработещи бутона включително този за стартиране. Цялата течност се е била събрала в подсветката която е като фолио което запечатва клавиатурата. Вътре нямаше никакви поражения. Накиснах я в спирт и всички бутони се оправиха без този за включване. Май нещо го бях прекъснал затова започнах да търся клавиатура и се подготвих психически за смяната - нитована е с поне 200 нита и 70 винта към панела. Докато търсих ми попадна обява за цял горен панел с работеща клавиатура, без тъчпад и го спазарих веднага. Отделно лаптопа беше падал и в единия ъгъл се беше подбил алуминия. Доста здрав удар е било за да се подбие унибоди корпуса в най-дебелата му част отзад. Та за 50 лева успях да го оправя и стана като нов. От стария ми останаха капачките на бутоните - ако някой му трябват мога да му ги подаря - все още не съм ги изхвърлил. На корпуса има и някакви микрофони но новия също имаше та не съм ги свалял.

Леновото което купих пък ей така от нищото спря да му работи един сегмент от клавиши F3, 3, E, D, C в комбинация с Shift. Но поне е в гаранция и го оправиха в сервиз.


Сря Дек 02, 2020 8:42 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 13 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: mitko_el и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни