Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
PCIe compatibility 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение PCIe compatibility
Това SSD пише че е за PCI express. На моят компютър имам PCIe x 16, но не пише версията. Предполагам е 1.0. Дали ще е обратно съвместимо с моето дъно ? Цената ми се вижда добра, а впоследствие мога да го прехвърля на по-нов компютър. Ако е съвместимо скоростта ще е по-ниска, но това да е зора...

тук пък има адаптер за x 16 което значи че мога да използвам максимума от дъното. Което е 4000 MB/s иначе с x4 интерфейса ще получа 1000 MB/s пак е повече от SATA|| 375MB/s

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Юли 14, 2020 10:38 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Мар 21, 2008 5:50 pm
Мнения: 70
Мнение Re: PCIe compatibility
ТУК пише, че е съвместим. Но не очаквай кой знае какви чудеса от този диск. На него пише, че е х4, т.е. няма да получиш х16 скорост, ако го пъхнеш в х16 слот.


Сря Юли 15, 2020 9:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: PCIe compatibility
има много дъна (предимно *-ITX), на които е запоен х16 слот, но са вързани само х1 теловете.
виж какво си признават конкретните китайци за твоето дъно.

иначе - не би трябвало да има проблем с обратната съвместимост. дали на практика е така... шанса е точно 50% - или е съвместим, или не е :D


Сря Юли 15, 2020 9:40 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: PCIe compatibility
slav4o.com написа:
...тук пък има адаптер за x 16 което значи че мога да използвам максимума от дъното. Което е 4000 MB/s иначе с x4 интерфейса ще получа 1000 MB/s пак е повече от SATA|| 375MB/s


Няма как при 4-скоростна кутия да превключиш на 16-та предавка.
Ако дъното е наистина с PCIe 1.0, много вероятно е изобщо да не види SSDто, трябва все пак да се поддържа и от БИОС.


Сря Юли 15, 2020 10:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: PCIe compatibility
ig_ivanov написа:
Няма как при 4-скоростна кутия да превключиш на 16-та предавка.

Какъв е проблема 4 4-скоростни кутии да работят като една 16 скоростна :)
но видях какво са писали в отзивите за преходника. Пише, че са опроводили само 4 канала. Т.е. не са направили това което ми се искаше. Май няма се занимавам изобщо, щом и с биоса ще има зор...

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Юли 15, 2020 2:53 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: PCIe compatibility
Не знам колко ти е старо дъното (предполагам много, разбирай повече от 5 години :D ), но вероятността този диск да тръгне на твойто дъно клoни към нула. Нoвите дъна имат цокъл директно да вкараш този диск в тях. В BIOS-a имат поддръжка за nvme и могат от него да заредят система. За да постигнеш скоростите от графиката (4000 MB/s) ти трябва версия или ревизия 3! Към момента само процесорите на AMD (колкото и да не ги харесвам) имат такава поддръжка. С Intel уви макс скоростта ти е на половина или около 2000 MB/s. Все пак ако ти се експиремнтира мога да ти дам за проби подобно nvme но мисля че е 256G. Имам и преходна платка към слот за дъното на PCIe но там мисля че е опроводен само един канал и скоростта беше "отчайваща" около 400-500 MB/s. Ако нямаш поддръжка в BIOS на nvme имаш две възможности - А. зареждаш някаква малка част от USB или SATA диск и после продължаваш от nvme-то или Б. пачваш си BIOS-a. По руските сайтове има информация, но не мога да ти дам конкретен сайт (занимавах се преди няколко месеца). Най-правилното (според мен) решение е купуваш ново дъно, процесор и RAM и слагаш на тях такъв диск. Повярвай ми като сравниш сегашния си компютър с новия ще ти увисне ченето. Скоростта на добрите nvme-та е феноменална. Нищо до сега от компютърната техника през последните 20 години не е показвало такъв рязък скок в производителността като nvme дисковете. И още нещо важно - много са бързи, но в зависимост от използваните чипове имат склонност да умират (изведнъж или постепенно), така че поне веднъж в месеца е задължителен backup!


Сря Юли 15, 2020 4:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: PCIe compatibility
Не бях правил сравнение досега. Само на Sequential read/write NVMe-то ми дава 20-25 пъти по високи скорости от харда. На рандъм е още посериозна разликата. Мойто е версия 3 (кингстън някъв) с интел и вдигна 1500 sequential read срещу 85 на въртялката (хибридна Firecuda). Та дори и 1000МБс да вдигне, пак ще си е мноооого сериозно подобрение. Само че аз моя не го ползвам за данни - само инсталациите ми са на него.


Чет Юли 16, 2020 9:05 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: PCIe compatibility
PhilipZ написа:
Не знам колко ти е старо дъното (предполагам много, разбирай повече от 5 години

5класник е. (12г.) :D
Това ми е SSD-то на лаптопа. Пише M2 пък не е NVME ?
Пише, че е SATA. 540MB/s четене. Между другото в Алито има и SATA SSDта. Дъното е SATA|| ако му турна едно SATA би трябвало да работи. А пък ако това успея да го подкарам на 1000 MB/s значи ще е по-бързо от лаптопа, там win 10 върви гладко.
p.s. Случайно видях в task manager-a , че е стартиран преди 50дни . А уж го гася и не цъкам на хибернация ?

и последен въпрос, дали мога да вържа 2-3 SATA SSD в някакъв RAID режим и да работят по-бързо ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пет Юли 17, 2020 1:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: PCIe compatibility
можеш да ги връзваш в райда като всички други дискове, но на стара машина няма много смисъл, според мен. Не знам защо са ви тия скорости, аз работя с гаден кад, големи файлове и почти не усещам разлика между ссд за 800$ и диск за 100. Има разлика в зареждането и до там.


Пет Юли 17, 2020 8:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: PCIe compatibility
M.2 e спецификация за форм-фактор с 12 разновидности, обозначени с букви А..М (key).
за момента са резервирани:
A: PCIe ×2, USB 2.0, I2C and DP ×4
B: PCIe ×2, SATA, USB 2.0 and 3.0, audio, UIM, HSIC, SSIC, I2C and SMBus
E: PCIe ×2, USB 2.0, I2C, SDIO, UART and PCM
M: PCIe ×4, SATA and SMBus
като са възможни и комбинации от букви/ключове, примерно BM
не всички интерфейси, които съответстват на съответната буква трябва да са реализирани.

принципно, сердес също е транспортна спецификация на физическо ниво. генерациите са 1.5, 2.5, 5Gbit/s и т.н.
сигналния протокол, който върви по физическия транспорт е друга бира - PCIe, SATA, USB(3) и приятели. често, на един и същ тел (диф. двойка) може да се 'изведе' един или друг сигнален интерфейс, в зависимост от сетинга на съответния SOC/CPU.

и така стигаме до конкретното обяснение.
може да имаш М.2 SSD, което да има сигнален интерфейс SATA (2 диф. двойки), което се връзва към AHCI контролер (на дъното).
другия вариант е PCIe и AHCI контролера да е реализиран в SSD контролера.

ако PCIe от дъното е 1.x, скоростта на един лайн е 2.5Gb/s. т.е. М.2B с х1 или х2 ще е по-бавно от M.2M/SATA3. ако PCIe е 2.х x1, имаш отново предимство на SATA3. при х2 и х4 вече предимството е на М2.В

горното, обаче, са чисто теоретични разсъждения. всичко зависи как е реализирано опроводяването и биоса в конкретното дъно. процесора и чипсета също са от значение.
за съжаление трябва да се шаманства и пробва, защото производителите рядко влизат в неудобни за тях детайли, а схеми на дъната са доста рядко явление. пък и много зависи какъв биос точно са скалъпили за това навръзване на хардуера. към това трябва да се добави и неопределеността от модерности като UEFI и разбирателството не биоса на дъното с биоса на SSD-то (във варианта М.2М PCIe x нещо_си). предвид, че достигане на работоспособност дори при нов хардуер не е еднозначен процес, силно съм скептичен към старите дъна.

както споменах, не е рядкост на дъна с х16 слот да е вързан само един лайн (х1). също така дъна с 2 х16 слота, ако се ползва само един - получаваш х16 на него, но ако ползваш и двата, се разцепват на 2 х8 и това е в силна зависимост от процесора, чипсета и желанието на производителя да вкара тази функционалност в биоса.

на ниво PCIe борд да 'разцепиш' бъса на по-малки съставни части е скъпо удоволствие. ползват се т.н. PCIe switch чипове. и докато х1/x2 към 3/4 х1 са на относителни приемливи цени (<$50), чип х16 към 4 х4 често надвишава цената на цялото дъно, a и за да хвърлиш поглед върху документацията му, първо трябва да те застрелят.

друг вариант е борд, на който има AHCI с няколко SATA3 (2..6) порта и на тях да са закачени съответните SSD. това не е толкова скъпо.
в ebay е пълно с RAID контролери за ~$50 с по 4/8 SATA порта, основно базирани на LSI903x. при тях, обаче, има няколко проблема:
- фърмуера е доста стар. необяснимо ми е защо е толкова изключително трудно намираем.
- някои модели могат да работят само в RAID (0,10,5) -> не можеш да виждаш отделните дискове.
- когато (когато, а не ако) ти цъфне контролера, трябва да имаш под ръка същия, със същия фърмуер, за да си видиш данните на здравите 'дискове'

трети вариант за голям сторидж е SATA port multiplier.
това е един вид мултиплексор, който със съответната команда ти закача 'входния' порт към някой от 'изходните' (не ползвам master/slave :roll: )
има чипове 1:4, 1:5, 1:6.
ако ползваш мултипликатори 1:5 и на дъното имаш 4 SATA порта, можеш да навържеш 20 диска.
недостатъка е, че по всяко време 'виждаш' само един от мултиплексираните дискове, което може би е ОК за NAS-ове с голям обем и ниска паралелна натовареност.
ВСИЧКИ AHCI контролери на интел НЕ поддържат тази функция! AHCI чиповете на марвел (+SoC), SiliconImage и ASmedia я поддържат.


Пет Юли 17, 2020 10:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: PCIe compatibility
Леко в страни, но все пак - не знам за какво гониш по-висока скорост, но чисто информативно - аз лично не намирам никаква разлика между 860 EVO (SATA) и 960 Evo Plus (nvme) при ежедневно ползване. Нито буут-а ми е станал по-бърз, нито усещам някакъв лаг. Бенчмарковете показват голяма разлика, но така или иначе при дев работа на машината не се усеща никаква разлика.
Отделно гледам се заглеждаш в ссд-та от али - не знам каква е "далаверата", ама не е оферта да си без гаранция и да ползваш някаква си китайска марка ссд-та. По-добре вземи от европа нещо бяло като марка и с гаранция. Мятай по едно око на унгарския "емаг" - едигитал - излизат понякога невероятни оферти на ссд-та.


Пет Юли 17, 2020 11:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: PCIe compatibility
https://most.bg/diskove/where/category/ ... price.html
единични цени за SATA:
120G 50лв с ДДС
240G 70лв с ДДС
и т.н.
3 години гаранция. сменят умрели без проблеми.
не съм се задълбавал със скорости, безразлично ми е дали системата бутва за 15 секунди или за 45.

не знам дали си заслужава да се занимава човек за 40 кинта без ДДС с някакви такайци...


Пет Юли 17, 2020 1:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Тъп въпрос
Точно в момента нямам ник'во време и нерви да се ровичкам.
Но щом сте се разприказвали: има ли дискове които се ръгат в мястото за разширителни карти на лаптоп (даже името го забравих) и по-бързи и/или евтини ли са от SATA?


Пет Юли 17, 2020 2:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: PCIe compatibility
За какви разширителни карти говориш? Хабер имаш ли си колко трудно в момента се намира нов лаптоп с място за 2.5" SATA диск, било той HDD или SSD. Да не говорим за CD/DVD и други подобни огромни по физически обем носители на данни. Сега единственото въртящо се нещо са вентилаторите. Пък някой даже и без тях ги правят вече. По дъната няма място за включване на нищо друго освен екрана и клавиатурата. Някой и рам-а им е запоен и слот за добавяне няма. Един PCIe за NVMe-то и това е. Ако искаш машина дето да има всичко - трябва доста да се ръснеш. Преди 3 месеца като вземах моя новия, взехме и за един колега - някакъв супер късмет че беше с място за SATA и при това от там от дето го купиха казаха че няма място. Та взехме по-голямо NVMe та да има малко повече място и като го отворихме да го слагаме тогава видяхме че има място и за хард. И пак лаптопчето не беше от най-ниския клас. Иначе разни "геймърски" зверове и работни станции имат всичко, ама и цените им почват от 2500...


Съб Юли 18, 2020 10:15 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: PCIe compatibility
На такива постове най ме е яд. Глупости-глупости и накрая един безценен съвет, който покрай глупостите може човек да го пренебрегне.
PhilipZ написа:
Не знам колко ти е старо дъното (предполагам много, разбирай повече от 5 години :D ), но вероятността този диск да тръгне на твойто дъно клoни към нула.

Не знам защо на SSD-то всички му викате диск, въпреки че в него няма нищо дисково.
Ако няма NVME подръжка на BIOS/UEFI няма да може да стартира OS от него, обаче ако OS има драйвери за NVME би трябвало да го намери и да може да го ползва за да сложи SWAP и работната дирекнтория на приложенията които зависят от бързо IO.
PhilipZ написа:
За да постигнеш скоростите от графиката (4000 MB/s) ти трябва версия или ревизия 3! Към момента само процесорите на AMD (колкото и да не ги харесвам) имат такава поддръжка.

PCIe3 x4 подържа скорост 4 000 MB/s - Интел от 2013 с "чипсет" Z87 https://ark.intel.com/content/www/us/en ... ipset.html подържа PCIe na процесора да се раздели на 1x8 за видеокарта и 2x4 за 2 броя NVME - без подържа на BOOT от тях.
В момента Zen2 процесорите на AMD подържат PCIe4 което х4 може да докара скорост до 8 000 MB/s.
Изображение
Защо не харесваш AMD? Защото са по-бързи? Защото са по-евтини? Защото са по-икономични? Защото имат 16 ядра спрямо интелите с 10? Защото имат PCIe4 спрямо интелите с PCIe3? Защото са произведени по 7нм процес, а не по 14нм както интелите? За това че ползват оригиналните 64 битови инструкции, които интел само копират, при това грешно?
Ами тогава аз не те харесвам, защото си насран. Като си бил бебе си бил осран от това следва че още си целия осран - няма логика да си спрял да се насираш.
PhilipZ написа:
Най-правилното (според мен) решение е купуваш ново дъно, процесор и RAM и слагаш на тях такъв диск. Повярвай ми като сравниш сегашния си компютър с новия ще ти увисне ченето.

С това мнение съм на 100% съгласен. Най-добре е нов компютър вместо да налива пари да съживи стария. От както има пак конкуренция и ядрена война моежду AMD/интел нещата за последните 3 години се промениха драстично. При desktop oт 4 ядрения i7-7700 скочихме на 16 ядрения Ryzen 9 3950X. При HEDT от 10 ядрения Core i7-6950X скочихме на 64 битовия Threadripper PRO 3995WX.
PhilipZ написа:
И още нещо важно - много са бързи, но в зависимост от използваните чипове имат склонност да умират (изведнъж или постепенно), така че поне веднъж в месеца е задължителен backup!

Това е безцения съвет за който говорех. Важно е да си правите постояно backup, независимо дали сте дали 50 лева или 1000 лева за SSD-то. Дори и да не се повреди физически по всяко време от лоша RAM, от токов удар или от вирус може да замине таблицата с указателя на файловете и всичките данни да станат неизползваеми.
Аз лично никога не бих си взел SSD от неизвезна фирма в ebay/aliexpress. По-добре е да платиш малко повече и да си спестиш разправията - като имаш спешна работа вместо я съвършиш - да възстановяваш система от архив.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Съб Юли 18, 2020 1:22 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни