Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Прозираща LED подсветка 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Прозираща LED подсветка
Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 71.66 KiB | Прегледано 4293 пъти ]


Телевизорът (Samsung UE 48JU 6400) не е разглобяван все още. Проблемът се е проявил от известно време. Видима разлика в яркостта няма. Не е имало механични сътресения - вероятно лещите са си по местата.

Дали причината е в самата подсветка или би могла да бъде и в матрицата?


Вто Юли 07, 2020 4:15 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 632
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
Te ледовете трябва да са навързани последователно няма как да се получи такъв ефект, а наведнъж да се отлепят лупите... Цветовете нормални ли са?

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Вто Юли 07, 2020 8:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
Този Samsung има micro-dimming, т.е. отделните светодиоди могат да се управляват
по яркост, в зависимост от картината. Малко прилича на динамична индикация с аноди, включвани на групи към плюс,
и катоди с MOSFET-и към земя, управлявани с ШИМ.
Може да са заминали някои от транзисторите и да дават накъсо. Друг случай, който съм имал, но при странична подсветка
диодите успяват да разтопят пластмасата на дифузора. При страничната подсветка се появават тъмни ленти.
При директна подсветка ще са светли точки.
Като първа проба може да се намали яркостта на подсветката до възможния минимум.
П.С. В един форум прочетох, че има бройки от този телевизор, които страдат точно от това - bleeding backlight и не се проявява веднага.


Вто Юли 07, 2020 9:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
Не съм много сигурен точно коя година но със сигурност е 64хх (40 инча)- първо почна да потъмнява цялата горна част. След известно време направо си угасна и горната 1/4 стана тъмна. След още известно време угасна целия. Специално при моя се димират на групи - мисля беше с 4 или 5 ленти (от по две части - дълга 5 диода и къса 3 диода) и се димират половините на лентата. Като го отворих имаше паднали лупи (разтопени) ама и диодите под тях си бяха сменили цвета на светене от бял на черен :) Така бяха изпопрекъснали че нито една група не светеше, а реално имаше даже и изцяло здрави парчета лента. Между другото много трудно намерих такива ленти - въобще не излизат да са за този телевизор - с много търсене намерих друга марка телевизор в който слагат същата лента. Комплекта ми излезе около 60 лв.

Тука по скоро ми се струва че има деградирали светодиоди (започнали да стават по цели проводници) и заради тях други са почнали да светят по силно.


Сря Юли 08, 2020 9:02 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
Благодаря Ви за насоките. След разглобяването ще пиша повече подробности.


Сря Юли 08, 2020 9:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
Снимай си процеса на разглобяване !!! Най-удобно се разглобява на легло 2 персона минимум. Има много джунджурии, листи бяло платно и плексигласи които ако забравиш как са били, няма да получиш добри резултати след сглобяването.


Сря Юли 08, 2020 9:53 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
Cekins написа:
..... Най-удобно се разглобява на легло 2 персона минимум......

Съгласен съм много, ама не за разглобяване и не за телевизори...


Сря Юли 08, 2020 9:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
Cekins написа:
Тука по скоро ми се струва че има деградирали светодиоди (започнали да стават по цели проводници) и заради тях други са почнали да светят по силно.

И аз съм на това мнение със забележката че няма как да светят останалите по силно понеже се захранват с генератор на ток. Просто има такива които не светят и поради тази причина се вижда неравномерност в подсветката.


Съб Юли 11, 2020 9:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
Ами то един да има къс генератора се мъчи да пусне същия ток а той пада в здравите. И те почват да светят по-силно. Ама пък не е чак толкова неравномерно.


Съб Юли 11, 2020 3:28 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1971
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
Cekins написа:
Ами то един да има къс генератора се мъчи да пусне същия ток а той пада в здравите. И те почват да светят по-силно. Ама пък не е чак толкова неравномерно.

Тоя номер не знам как ще се случи... При константен ток?

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Съб Юли 11, 2020 8:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
Де да знам какво се случва - явно има нещо повече от CC при подсветката на телевизорите. Баща ми каза че преди да угасне целия, части от него са почнали да светят по силно. Имаше един дето чак беше пробил дупка в лентата - на него място било свенало много силно в момента на пълното угасване.


Нед Юли 12, 2020 2:19 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
След разглобяването бе установено следното:

1 - Всички светодиоди са свързани в 2 серии, захранени по отделни вериги - демек на този телевизор, зониране на подсветката, няма или ако има, то е на 2 зони.

2 - Някои светодиоди светят в бяло, други в бяло-синьо.

3 - Белите петна на горната снимка съответстват на бяло светещите диоди.

4 - Яркостта на двете групи се регулира.

5 - Видимо всички диоди са се поопекли:

Прикачени файлове:
3.jpg
3.jpg [ 281 KiB | Прегледано 3955 пъти ]


Това означеното вероятно е предпазител?
Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 388.27 KiB | Прегледано 3955 пъти ]

Прикачени файлове:
2.jpg
2.jpg [ 131.62 KiB | Прегледано 3955 пъти ]


На този етап си мисля, че синкаво светещите диоди са фирясали, като им се е понижило вътрешното съпротивление, което е довело до увеличаването на работния ток и така до по-силното светене на тези, които са все още здрави.
Демек - стабилизатор на ток или няма, или е фирясал.


Някой да се сеща, как се води тази стъпка (корпусът е 3.5 x 3.5 ) ?

Прикачени файлове:
4.jpg
4.jpg [ 154.42 KiB | Прегледано 3932 пъти ]


Пон Юли 13, 2020 10:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
По-скоро това жълтавото покритие е паднало и затова светят в синьо. Само не знам защо се впускаш във филм да сменяш диоди. Не знам как си смъкнал лещите, ама като съм виждал как са сложени, въпроса е как мислиш да ги върнеш по местата им? Не мисля че си струва цялото това усилие. Предполагам че за 100-тина лева ще се намери комплект нова подсветка. Слагаш, затваряш и забравяш. За моята 40-ка комплекта беше 60 лв.


Пон Юли 13, 2020 2:03 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
Обстоятелството, че оригиналната подсветка фиряса за около 2 години, при това винаги ползвана на минимална яркост, ме навежда на мисълта, че парите за нова подсветка (90 лв.) е по-разумно да се дадат за по-качествени светодиоди.
Лошото е, че единствените с тази стъпка и ел. параметри са на някаква корейска фирма (lumens). Намирам ги тук и там на цена от около $6 за 100 бр. Но пък май наистина не си струва труда по подмяната им, в предвид качеството им.


Пон Юли 13, 2020 2:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Прозираща LED подсветка
Ами да ти кажа имаме два такива телевизора (40-ките дето споменах) - купувани в рамките на месец от едно и също място - много вероятно да са произведени буквално заедно. Единия няма никакви грижи, а другия започна да деградира след няколко мсесеца. Като угасна тотално, гаранцията му беше изтекла преди няколко дни. Та сега купени ленти може да нямат нищо общо с тези дето са му оригиналните. То реално няма гаранция, че ще изкарат и два месеца, но по-скоро ще изкарат поне още две години. Та в този ред на мисли - 90лв. - направо купвай нови, слагай и не се занимавай с глупости.


Пон Юли 13, 2020 3:11 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни