Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Платка с BGA-та 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Платка с BGA-та
Човек и добре да живее стига до опроводяване на BGA... :)

Чудих се къде да пусна темата и реших да е тук, че да е полезна и на някой друг. Досега не съм правил платка с такива корпуси. Имам два такива единият е mcu 14x14 180pins, 0.8mm pitch, другият е sdram 54pins също 0.8mm pitch. На сайта на платкаджийницата (http://www.multi-circuit-boards.eu) пише: 0.1mm trace, 0.1mm space, 0.2mm drill, 0.1mm annular ring. На първо четене трябва да няма проблем с писти и проходни отвори. Какво трябва да имам предвид, че като дойде платката да няма проблем с насищането?

п.п.
Правил съм при тях платка с 4 слоя и нямам никакви забележки - след насищане всичко си работи както трябва :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Юли 01, 2020 8:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1312
Местоположение: София
Мнение Re: Платка с BGA-та
При проектирането на платката е съществено да се следват указанията на производителя на BGA чипа.
Много важно е солдер-маската де е точна. Обикновено солдер-маска със ситопечат не става за BGA и fine pitch.
Но в добрите платкаджийници по принцип ползват фото - методи - Liquid photoimageable solder mask и
Dry film photoimageable solder mask.
При спазени изисквания на производителя на BGA чипа и добра платкаджийница,
проблемите обикновено идват от насищащата фирма. Добре е да се говори и с тях предварително
какво могат и какво не. Хубаво е да имат и рентген за инспекция /ако става дума за по-големи серии/.
Добре е да има и фидюшели покрай чиповете, но това си важи и за fine pitch по-големи QFP.
P.S. Ето едно четиво по въпроса:
https://www.infineon.com/dgdl/Infineon- ... ac2d7405f8


Сря Юли 01, 2020 8:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Платка с BGA-та
Не знам защо толкова се плашите от BGA, сравнително безпроблемен за запояване корпус.
При 0.8мм между топките спокойно си вадиш сигналите с Via с отвор 0.2мм и 0.4мм мед, като разполагаш проходните отвори между падовете на BGA-то.
Захранването и масата съответно през Ground и Power plane. Кондензаторите от другата страна. С малко подреждане може да сложиш 0402, ако не ти се занимава 0201 - побират се между проходните отвори.
При 1.6мм платка и 0.2мм отвор aspect ratio ти е 8, което е напълно нормално и постижимо за китайска платкажийница средна хубост. В БГ няма кой да ти направи платка с повече от 4, няма да могат да метализират отворите.
Задължително като поръчвате платката я поръчвайте ENIG, ако я пуснете на горещо изравняване, няма гаранция, че ще я изравнят както трябва и ще има драми със запояването на BGA корпусите.


Пет Авг 14, 2020 9:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Платка с BGA-та
Стигнах до опроводяване. Корпусът е https://www.nxp.com/packages/SOT570-3. По app-нотите, които чета пише, че на всеки два реда топки трябва един сигнален слой. В случая топките са пет реда, т.е. няма да стане на два сигнални слоя (4-слойна платка). Цената на 6-слойна платка е х2. Има ли някакъв разумен компромис, за да се впиша в 4-слойна платка?

п.п.
Май постигнах някакъв минимален напредък :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Чет Окт 01, 2020 6:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Платка с BGA-та
syscop написа:
Стигнах до опроводяване. Корпусът е https://www.nxp.com/packages/SOT570-3. По app-нотите, които чета пише, че на всеки два реда топки трябва един сигнален слой. В случая топките са пет реда, т.е. няма да стане на два сигнални слоя (4-слойна платка). Цената на 6-слойна платка е х2. Има ли някакъв разумен компромис, за да се впиша в 4-слойна платка?
п.п.
Май постигнах някакъв минимален напредък :)

Мислел съм си го да се прекарват някои сигнали през повер плановете. Стига да не им нарушават проводимостта. За iMx6 препоръчваха 8 слойна платка. Ентусиасти си я правеха и на 4 слойна. Може да ги погледнеш какви хитрини са приложили. Тук бяха коментирали, че вероятно качва емисиите и може да не постигнеш нужната честота ако имаш бързи паралелни бусове. Според мен ако е правилно проектирана - само по периферията да изкарваш, няма да има проблеми?


Пет Окт 02, 2020 7:21 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Платка с BGA-та
syscop написа:
Стигнах до опроводяване. Корпусът е https://www.nxp.com/packages/SOT570-3. По app-нотите, които чета пише, че на всеки два реда топки трябва един сигнален слой. В случая топките са пет реда, т.е. няма да стане на два сигнални слоя (4-слойна платка). Цената на 6-слойна платка е х2. Има ли някакъв разумен компромис, за да се впиша в 4-слойна платка?

п.п.
Май постигнах някакъв минимален напредък :)


Компромиси винаги могат да се правят, въпроса е струва ли си. Цената вероятно ти е по 2 за прототип, за количества цените на 4 и 6 слоя се приближават доста.

А на 6 слоя се рути по съвсем друг начин. Пускаш си два бързи сигнални слоя най-вътре на X и Y, затваряш ги с два пауър плейна и ти остават два слоя за компоненти и бавни сигнали. Да слагаш BGA CPU и SDRAM на 4 слоя си е като да завиваш кръстат винт с права отверка :)

На 4 слоя по принцип става, но ако успееш да заделиш един цял външен слой за плътен полигон (т.е. едностранен монтаж) и един вътрешен също за полигон. А това при BGA няма как да го направиш, защото кондензаторите са ти под чипа.

Едно нещо, което трябва да внимаваш задължително, даже и на 6 слоя е да не накъсваш паур плейна с близки виаси. Аз по принцип си спазвам правилото да не слагам повече от два виаса един до друг без мед между тях. Особенно в зони с бързи сигнали, импедансни съгласувания или големи токове. Доста хора като рутят, интуитивно се опитват да нагъчкат виасите накуп за да им остане повече място наоколо, но това е грешка!

bobihot написа:
Мислел съм си го да се прекарват някои сигнали през повер плановете. Стига да не им нарушават проводимостта. За iMx6 препоръчваха 8 слойна платка. Ентусиасти си я правеха и на 4 слойна. Може да ги погледнеш какви хитрини са приложили. Тук бяха коментирали, че вероятно качва емисиите и може да не постигнеш нужната честота ако имаш бързи паралелни бусове. Според мен ако е правилно проектирана - само по периферията да изкарваш, няма да има проблеми?


В общия случай това е много лоша идея. Той реално ще има проблем точно с многото бързи шини към рама. Ако в тази зона качи някакви сигнали в плейна (па макар и бавни) те неминуемо ще му го накъсат. А закона гласи, че тока по бърза шина се затваря по най-краткия път под нея към земя или захранване. Когато под нея перпендикулярно мине сигнал, тока почва да "обикаля" и целия паур плеин става безмислен от към емисии и импеданс. Демек зоната под процесора и рама е добре да има монолитен плейн и в двата рейла.

Затова му казвам, че такова нещо най-добре се рути на 6 слоя.

По принцип има хватки да се тушира накъсан плеин с капацитети в зоната на прекъсване, ама трябва да се сметне цялата постановка откъм импеданси точно за честотите, които се мандахерцат... И пак не е като да замести монолитния плеин.

Също така имайте предвид, че при такъв дизаин (бързи цифрови сигнали) захранващия плеин е точно толкова важен, колкото и земята. Защото тока се затваря или през единия или през другия, според нивото на сигнала.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Окт 02, 2020 7:47 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Платка с BGA-та
Аз имам тук една колежка която прави ей такива платки.


Прикачени файлове:
pcb.png
pcb.png [ 995.83 KiB | Прегледано 3291 пъти ]
Пет Окт 02, 2020 9:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Платка с BGA-та
Тя хубаво ги прави, ама нищо не се види :(

@Цецо
Това за 6 слоя и бързите сигнали да са отвътре го четох някъде. Няма ли да е проблем за debug-ване?
Засега ще бъде само прототип.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пет Окт 02, 2020 10:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Платка с BGA-та
Нарочно съм налил снимката.


Пет Окт 02, 2020 11:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4574
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Платка с BGA-та
ilkor написа:
Аз имам тук една колежка която прави ей такива платки.


Платката хубава, а колежката? :lol:

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Окт 02, 2020 11:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Платка с BGA-та
Е за колежка може ли да се каже лоша дума :) Ама ти си я виждал мисля?


Пет Окт 02, 2020 12:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Платка с BGA-та
Илко, тази платка май е почната от един колега, и после довършвана от колежката и вероятно има нови версии. Няма спор, добре свършена работа и от двамата. PADS още или Altium? Хубаво, ако още се работи по тоя проект. Да живее медицината...

понеже каналите са еднотипни, колега беше направил специален скрипт в ексел - и после PADS-a ги подреди тия бижута, едно до друго. Но разбира се изядоха доста време...ммм 2003-2004 година май беше старта на цялата история


Пет Окт 02, 2020 1:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Платка с BGA-та
Да, точно така е :) Наскоро искаха пак някакви промени.
Правена е на PADS. Колежката е млад пенсионер, но все още и намираме такава работа извън дреболиите :)
Понамаляха тия поръчки обаче.

Като си говорим за платкаджии някой познава ли рошавия? :)


Пет Окт 02, 2020 3:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Платка с BGA-та
кой пък е тоя?
а тия платки могат да те докарат до пенсия и на 50, само да си си изработил парите.


Пет Окт 02, 2020 3:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Платка с BGA-та
Е щом не се сещаш значи не го познаваш. Но според мен е най-великия платкаджия :)


Пет Окт 02, 2020 3:39 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни