Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
датчик за наялягане на водата във водопровода 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: датчик за наялягане на водата във водопровода
Какъв е бюджета? Ако 30-35 лева не са много - най-добре това. Болта на голямата пружина е за налягането на включване, на малката- за диференциала. Технологичния му лимит е да вкл. под 1 атм. , но с голямата пружина може да го свалиш дори докъм 0.5-0.6 атм. Диференциял -м-у 0.5 и 2 атм. и т.н. Тоя с манометъра и кабела към него от моя гледна точка е 'най-арен' :D : https://fluida.bg/products/automation-a ... re-switch/


Вто Юни 16, 2020 4:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: датчик за наялягане на водата във водопровода
lcr написа:
Славчо, с какъвто и да било готов прагов манометър, вероятността да постигнеш замисъла си, ще е малка.


Ми зависи, може да сложи няколко, всеки нагласен на съответното налягане. :) Реално повече от 3 не му трябват (зелено жълто червено).


Вто Юни 16, 2020 5:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: датчик за наялягане на водата във водопровода
С аналогов датчик ще може прецизно да си следи налягането и да си заложи алгоритъм който да задейства алармата, така че да може спокойно да се изкъпе преди да спре водата. Иначе кел файда, като те извести, че вече е спряла? Пък и аналогов датчик + mcu, гарантирано ще излезе по-евтино от няколко прагови.
На някой аматьор не бих препоръчал това решение, но за Славчо съм сигурен, че няма да му е проблем да си го реализира.


Вто Юни 16, 2020 7:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: датчик за наялягане на водата във водопровода
Ами не знам до колко си се занимавал с хидравлика, особено тая на водопреносната мрежа. В по-голяма част от страната флуктуациите в налягането не са никак малки, а пък характера на контролирано спиране на вода обикновенно е свързан с доста рязък спад в налягането което продължава само няколко минути. След това крановете са реално затворени, единственото което остава е гравитачното налягане от по-високите квартали и части на сградата. Значи на първо място трябва да имаш информация ти къде се намираш във водопреносната мрежа и колко други има над теб и на каква височина. Обаче това може да е малко подвеждащо, както и електромрежата, водопроводната също е направена да осигурява многостранно захранване на абонатите, та не е ясно от коя страна ще започнат да ти спират водата. Ако намериш схемата на разпределението може да предвидиш вариантите, след това да определиш остатъчните налягания и на тази база да правиш някакво следене. Реално водопреносната мрежа само по себе си е хидрофор, т.е. освен гравитачното, тя за известно време осигурява налягане поради свиваемостта на водата и разширението на тръби, особено полиетилен и полипропилен.
За къпане силно ме съмнява да стане, освен ако не е в часови диапазон в който няма потребители, по-скоро може да напълниш съдове или резервоар, но и то зависи на кой етаж си. Аз съм на първи и реално като спре водата у нас има от сградената инсталация и неправилно свързани бойлери, за което аз нямам никаква вина :) та мога да източа едни 100-на ли без грижи, дори да се изкъпя, но със студена :)


Вто Юни 16, 2020 7:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: датчик за наялягане на водата във водопровода
Ннам, по нашенско и преди да "оправят" водопровода водата спираше рядко и винаги имаше време да наточиш един леген за тоалетната.
Според мен картона с яйца е най-евтиното и ефективно решение :)


Вто Юни 16, 2020 8:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: датчик за наялягане на водата във водопровода
Аз повече се замислям да сложа един управляем кран на входната тръба и сензори за влажност, щото преди време посред нощ пукяса една мека връзка и това да се оправя подгизнал буков паркет, не го пожелавам и на най-големия си враг. :D


Вто Юни 16, 2020 8:27 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни