Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
FPGA за начинаещи 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:43 am
Мнения: 56
Мнение FPGA за начинаещи
Възнамерявам да се уча на FPGA и търся съвети за ориентация с кой кит е добре да се започна и откъде може да се купи. Цената да е достъпна - напр. до $100-200.

Целта ми е да обработвам аналогови сигнали и търся кит който дава удобства за това - да има АЦП, компаратори.


Пон Май 04, 2020 2:40 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: FPGA за начинаещи
kont40 написа:
Възнамерявам да се уча на FPGA и търся съвети за ориентация с кой кит е добре да се започна и откъде може да се купи. Цената да е достъпна - напр. до $100-200.

Целта ми е да обработвам аналогови сигнали и търся кит който дава удобства за това - да има АЦП, компаратори.

:)
на такъв въпрос много отговори може да получиш и нито един няма да ти свърши работа :!:
Например:
- значи ли, че знаеш как се пише програма за ФПГА? основните езици като verilog / VHDL... и искаш да научиш разликите между различните ФПГА-та?
- или знаеш ного добре сигнал процесинга и искаш да го транслираш да се прави на програмируема логика?
- от аналогов сигнал до аналогов сигнал има разлика - каква честотна лента, каква точност, бързи ацп-та (10м сапъла/сек) или точни 14-16-24 бита.....

основни фпга производители са:
xilinx , latice , intel, microsemi/mikrochip

a развойни платки са:
https://www.avnet.com/shop/us/c/program ... gic/fpgas/
https://store.digilentinc.com/fpga-deve ... -digilent/
https://www.digikey.com/products/en/dev ... 796?k=FPGA

има и много знайни и незнайни производители на пплатки, може да си намериш и много евтини и добри и големи болкуци :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Май 04, 2020 12:10 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:43 am
Мнения: 56
Мнение Re: FPGA за начинаещи
Благодаря за отговора. Уточнения:

MYXATA написа:
- значи ли, че знаеш как се пише програма за ФПГА? основните езици като verilog / VHDL... и искаш да научиш разликите между различните ФПГА-та?

Не знам; допускам че основната част от ученето ще е това.

MYXATA написа:
- или знаеш ного добре сигнал процесинга и искаш да го транслираш да се прави на програмируема логика?

Точно така е! Искам да реализирам определени алгоритми за обработка на сигнали върху програмируема логика.

MYXATA написа:
- от аналогов сигнал до аналогов сигнал има разлика - каква честотна лента, каква точност, бързи ацп-та (10м сапъла/сек) или точни 14-16-24 бита.....


Става въпрос за физиологични сигнали, честоти на дискретизация не повече от 1 kHz. Разрядност на АЦП не повече от 12 бита.

MYXATA написа:
има и много знайни и незнайни производители на платки, може да си намериш и много евтини и добри и големи болкуци :)


Целта на въпроса ми е да си спестя няколко месеца негативен опит и да започна с нещо което няма да ме вкара още от началото в поредица безсмислени системни недоразумения и проблеми които са системно-специфични и просто при друг производител/кит въобще ги няма. Разбира се всичко е относително, но ако получа малко конкретна обратна връзка от хора с опит би било вероятно да направя по-близък до оптималния за мен избор.


Последна промяна kont40 на Пон Май 04, 2020 1:01 pm, променена общо 2 пъти



Пон Май 04, 2020 12:57 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: FPGA за начинаещи
Научи се първо да създаваш логика за FPGA след това се хвърляй на обработка на сигнали, много хора бъркат FPGA с процесор, при второто имаш готова архитектура и само пишеш инструкции докато при FPGA създаваш тази архитектура, това е като да проектираш цифрова схема но в умален вариант. Между другото не се налага да знаеш хардуерен език, може да създаваш FPGA логика и като използваш електронни схеми. Аз бих те посъветвал да оставиш АЦП-то за по късно, като за начало бих ти препоръчал този кит - програматора е вграден и развойната среда - Lattice Diamond е безплатна. Като се научиш да пишеш хардуер на VHDL тогава с 2 резистора и кондензатор може да си направиш приличен сигма-делта АЦП и да продължиш с обработка на сигнали. Успех!


Пон Май 04, 2020 1:00 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:43 am
Мнения: 56
Мнение Re: FPGA за начинаещи
Bai Ui написа:
Научи се първо да създаваш логика за FPGA след това се хвърляй на обработка на сигнали, много хора бъркат FPGA с процесор, при второто имаш готова архитектура и само пишеш инструкции докато при FPGA създаваш тази архитектура, това е като да проектираш цифрова схема но в умален вариант. Между другото не се налага да знаеш хардуерен език, може да създаваш FPGA логика и като използваш електронни схеми. Аз бих те посъветвал да оставиш АЦП-то за по късно, като за начало бих ти препоръчал този кит - програматора е вграден и развойната среда - Lattice Diamond е безплатна. Като се научиш да пишеш хардуер на VHDL тогава с 2 резистора и кондензатор може да си направиш приличен сигма-делта АЦП и да продължиш с обработка на сигнали. Успех!


Благодаря! Това китче наистина изглежда като това което търся.

Поздрави


Пон Май 04, 2020 1:41 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 03, 2005 10:31 am
Мнения: 746
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: FPGA за начинаещи
Според мен при тези честоти на дискретизация за които говориш да ползваш FPGA е безсмислено , всеки един съвременен процесор ще се справи и ще иска още .

Ако е с опознавателна цел първо почни със по-прости неща от обработка на аналогови сигнали . Осъзнай концепцията и принципите , размигай някой светодиод след това много светодиоди , сложи бутонче , брой натисканията и ги покажи на 7-сег дисплей . пък след това мисли за АЦП-та .

Ето тук има интересни примери като за начало ( и не само )

https://static.sparkfun.com/datasheets/ ... GABook.pdf

http://hamsterworks.co.nz/

_________________
"I really do like SOLDERING as my programming language." Bob Pease


Пон Май 04, 2020 5:01 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 6 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни