Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Въпрос за PLC контролер SIEMENS LOGO 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Мар 05, 2019 10:06 am
Мнения: 96
Мнение Re: Въпрос за PLC контролер SIEMENS LOGO
Интересна дискусия се е оформила...

Аз се намирам в град Ракитово. Това е един по-различен свят...
Тази година навършвам 50 и съм един от "младите специалисти" тук. Освен мен има още един, на около 46 години, който може да направи нещо работещо. Всички други разбиращи нещо от електроника електротехника и автоматика, ако изобщо е останал някой, са пенсионери и не практикуват.
Тъй като съм доста изостанал с всякакви устройства, които се програмират, реших да се пробвам с този контролер. Пари едва ли мога да вложа, но захранване и някои сензори вероятно ще се намерят в моите запаси. Други неща може да направя сам. Само HMI няма да има на този етап...

_________________
http://www.velevel.com


Нед Май 03, 2020 9:00 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Въпрос за PLC контролер SIEMENS LOGO
Не знам дали ще съм ти от полза...но в Ракитово - защо ти е Сименс?
Има доста по-евтини алтернативи, също работещи ...
Не се хвърляй на това , което си чувал по "рекламите".

Един аналогов модул на Сименс...най-вероятно ще ти убие бюджета.


Нед Май 03, 2020 9:19 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Въпрос за PLC контролер SIEMENS LOGO
Коце , познаваме се.
Мъчна работа човек.
Ако толкова искаш да учиш, ще ти пратя периферия.
Ама то трябва да има процеси. Някой да ти даде машина
да автоматизираш. Учене не става така на сухо.
До 50 релейна логика, сега изведнъж plc.
Е не става така.
Техниката има два пътя:
- на 50 още търсиш пътя и заплата от 1000-2000 лв
- или имаш 200к кеш и имоти


Нед Май 03, 2020 9:23 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Мар 05, 2019 10:06 am
Мнения: 96
Мнение Re: Въпрос за PLC контролер SIEMENS LOGO
stefan63 написа:
Не знам дали ще съм ти от полза...но в Ракитово - защо ти е Сименс?


Не че ми трябва Сименс, но имам такъв модул, оставен ми за неограничено време. Освен това се очертава да имам и малко повече свободно време...

Иначе повечето неща, които другите ги правят с ПЛЦ или с микроконтролери до сега ги правя с транзистори, релета и по някоя и друга логическа интегрална схема...

_________________
http://www.velevel.com


Нед Май 03, 2020 9:55 pm
Профил WWW
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Въпрос за PLC контролер SIEMENS LOGO
Коце, ще дойда до Ракитово и ще ти оставя установката.
Тя не ми трябва сега.
Поне ще имаш достъп цялостен и до плц, hmi, честотно, мотор, комуникации.
Аз често се заяждам, ама евалла че искаш да учиш.
Ще измисля начин лесно да прехвърлим wincc

Може да се направи така. Нека всеки който иска да учи PLC да ми пише. На ротационен принцип мога да изпращам навсякъде в България за по 1 месец.
Искам само гаранции за установката, все пак е 4 бона.
То пък трудна работа. Би трябвало да искам 3к лв и като се върне установката да връщам парите. То кой има 3к е така налични..
Искам да дам на хората да се учат, само да не стане българщина.
Имам желание, но трудно. Предложете схема?
Ако тази установка мине през България и хората се учат на нея ще е чудесно


Пон Май 04, 2020 12:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за PLC контролер SIEMENS LOGO
Ами с LOGO! малко тегава работата. Ако беше S7-1200, може да се мине и без HMI - симулатора работи достатъчно прилично. Сега не съм пробвал с 15.1 дали успешно се свързва с истинско PLC, 14-та нещо имаше някакъв проблем, докато на 13 ставаше. TIA със всичкия прилежащ софтуер има на рутракер-а заедно с ключове за каквото се сетиш - та и там не е някаква драма. Обаче за това, че трябва да си под напрежение с истинска машина и кратки срокове за да научиш наистина нещо съм напълно съгласен. Да - и аз цъках на стартер кит-а ама нищо съществено докато не излезе истинската машина - и то да кажеш нещо сложно - не - една печка - единственото движещо се нещо беше една задвижка на една клапа. Другото регулатор на температура и то без пид-ове и някви сложнотии.

Ученето - напълно съм съгласен с Тони - казвал съм го много пъти - аз съм на 44, започнах да се занимавам с контролери и електроника въобще когато бях на 28-30 някъде. Единствения ми бекграунд в тази сфера е малко програмиране на правец 8х (като дете), малко Паскал/Делфи + съвсем бегли познания база данни - колкото да напиша някой елементарна програмка. Не знаех какво е транзистор. Работех в сферата на предпечатната подготовка и графичния дизайн. От 5 години съм във фирмата в която съм в момента и вече правя някой не чак толкова прости машинки. Едно от интересните неща които съм правил, макар и за наша си употреба е заваръчна колона - 6 CNC оси, 3 със стъпкови мотори и 3 със асинхронни. Асинхронните са с обикновени електромотори и G120C - ОВ в плц-то и сервата са в него. Енкодера на единия мотор го направихме сами - два датчика на капачката на перката и специално зъбно колело. Моя търговец от сименс като го видя и припадна - никога не беше виждал серво изпълнено по този начин, че и да работи.
Умря циганката дето ме хвали, ама все още ми щрака чутурата.


Пон Май 04, 2020 7:42 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за PLC контролер SIEMENS LOGO
Ами те нещата са по-комплексни според мен, решаването на проблеми като го опрости максимално се свежда до анализ и прилагане на едно от Н възможни решения. Реално на това ниво ние не изобретява е нищо ново, прилагаме чужд опит макар и да го модифициране, както в случая с Cekins, той не е измислил енкодера, той просто е приложил известно решение но го е адаптира към нуждите, наличните материали и др. Та това решаване на задачи предполага от една страна да се направи анализа, който може да се извърши по-различни начини но без значение дали е ясен принципа и с дедукция се стига до проблема или се използва набор от готови решения и в двата случая се иска опит. За пример прост проблем в усилвател, греят крайните транзистори, има хора които ще кажат това е от увеличен ток на покой, провери си диода който задава работната точка, диод, PN преход на транзистор, ще драсна или реферират към една две схеми. В същото време техник който има опит ще каже същото, той може да не знае че токът на покой се е увеличил, нито защо тоя диод или транзистор са там. И в двата случая обаче се иска да имаш натрупани знания, и колкото по-сложни и разностранни са проблемите, толкова повече знания са нужни, а за трупа ето на знания се иска време. Същото е и с решаването на проблема, в примера горе анализа сам по себе си води до решение но това рядко е така при създаването на нови неща. Например моя проблем с пантата, или пък нещо съвсем различно, имаш спринклер а система и се оказва че не може да постигнеш нужния дебит на спринклер или плътност на кв.м масовото решение точно на хора без познания и опит е ще вдигане налягането за да достигнем нужната плътност, защото те живеят в свят в който има спринклер с 3 К фактора и това е всичко което знаят, дори да разбират чисто математически и физически принципите те се ограничават в някакви параметри поради липсата на знание, а то пък идва с опита.
Та с горните писания искам да кажа, че няма как някой 20 годишен да дава решения, в повечето случаи те са ограничени от неговия мироглед и опит или липсата на опит. Може за е много добър, да учи бързо, но наученото с опита и с годините е незаменим. При решаване на сложни проблеми трябва да се вземат под внимание много фактори, някои много в страни от самия проблем и от специалността на решаващите го, там отново опита е незаменим, защото ти може да не си наясно със физиката или химията за някакъв ефект, но опита ти казва че този ефект съществува и ти може да го предвидил, това също няма как да се случи при човек без опит.
Важното е нагласата, лошото в БГ е че много хора като минат 40-те, еле пък 50или 60 и тотално се предават, отпускат се и нямат желание за нищо, не е въпрос на възможност и капацитет а на желание.


Пон Май 04, 2020 8:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за PLC контролер SIEMENS LOGO
ToHu написа:
...Та с горните писания искам да кажа, че няма как някой 20 годишен да дава решения, в повечето случаи те са ограничени от неговия мироглед и опит или липсата на опит...

За тях е измислена "твоята туба" и гогол. Там има всичко.


Пон Май 04, 2020 9:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за PLC контролер SIEMENS LOGO
В това няма нищо лошо, хора с визия и идеи винаги са нужни,за съжаление гугъл, туба, епъл .. са единици, аз нито имам визията на тези хора нито пък възможността да финансирам такива хора така че тоя бизнес макар и много хубав, красив, привлекателен за мнозинството е толкова далеч, че дори не гледат към него. Като останат по"земните" неща и стигаме пак до горното. Луната не е стигната с визионерство, фон Браун е бил всичко друго но не и визионер, той просто е бил добър организатор, инженер, физик ... та колкото и да ми се иска да правя неща като епъл, гугъл, пейпал ... джобс не е изобретил таблета, нито смарт фона, нито дори МП3 плеъра, но е имал визията за това как да ги направи за да станат привлекателни. Как да е,това пък е съвсем друг въпрос.
Успех на колегата с ръчкането по PLC-тата.


Пон Май 04, 2020 9:31 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Мар 05, 2019 10:06 am
Мнения: 96
Мнение Re: Въпрос за PLC контролер SIEMENS LOGO
sukhoi написа:
Коце, ще дойда до Ракитово и ще ти оставя установката.
Тя не ми трябва сега.
Поне ще имаш достъп цялостен и до плц, hmi, честотно, мотор, комуникации...


Благодаря! Ще се радвам да се видим по всяко време.
Колкото до установката, за съжаление не мога да гарантирам за нея с никакви средства, защото в момента нямам.
Но и без установката си добре дошъл!

_________________
http://www.velevel.com


Пон Май 04, 2020 1:18 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни