Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Уроци по електроника 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 23, 2013 6:43 am
Мнения: 56
Местоположение: София
Мнение Уроци по електроника
Здравейте, започнах да правя видеа по електроника, като в бъдеще ще има и програмиране на микроконтролери.
Споделям линк към fb страницата и плейлиста към канала в youtube. Може ли да погледнете видеата и да дадете обртана връзка. На първите 2 видеа има проблем със звука и трябва да се гледат със стерео (слушалки или високиговорители).

https://www.facebook.com/pg/%D0%A3%D1%8 ... community/

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 1UKOS9nTRu

Благодаря!
Поздрави!


Нед Апр 05, 2020 3:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
Браво!
И ся очакваш градивна критика.


Нед Апр 05, 2020 5:05 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 23, 2013 6:43 am
Мнения: 56
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
Да, точно затова пиша във форума, тук има много професионалисти, които могат да дадат съвет и да изкритикуват нещо, което не е коректно.


Нед Апр 05, 2020 5:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
Давам съвет - подобни учебни материали са много по-полезни в писмен вид, а не в йотубен.
Е, второто може да се окаже по-смислено за автора от финансова гледна точка...


Нед Апр 05, 2020 9:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
"Мерни единици" , мисля, че не е коректно наименование на втория клип.
Аз бих го именувал "физически процеси в електрическите вериги".

Вмъкни един клип, наречен "основни закони в електротехниката" и чак тогава говори за мерните единици, за да станат ясни връзките между тях.

Иначе - поздравления за начинанието :)


Нед Апр 05, 2020 9:49 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 23, 2013 6:43 am
Мнения: 56
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
Както казах в края на Мерни единици, следват видеа с основните закони, които ги свързват.
Благодаря за обективните мнения.


Нед Апр 05, 2020 9:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
В "основни закони", се фокусирай единствено върху закона на Ом и двата закона на Кирхоф. Задължително нарисувай някой прост контур за да изясниш практическото им приложение.


Нед Апр 05, 2020 10:06 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 23, 2013 6:43 am
Мнения: 56
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
Това е и моята идея, но ще са в различни видеа, понеже стават дълги.


Нед Апр 05, 2020 12:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
величини и мерни единици ... това звучи някак малко по физически :)
Този АТХ не знам защо е на видеото ама ако идеята е да се използва като захранване рискуваш да вкараш много хора в приключение. Много от АТХ захранванията или не палят или са страшно нестабилни без товар. А като говориш за компютър като скоп, за начинаещ това е много добър вариант да се прости и с компютъра си.


Нед Апр 05, 2020 12:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Уроци по електроника
nikolaint, ако си правиш скрипт или сценарий предварително, може да го постваш тук да ти го редактираме.

Примерно във видеото за мерните ти единици използваш някои сравнения от физиката, което е ОК. Но очевидно не си физик и допускаш някои неточности. Примерно наричаш абсолютната нула като "най-ниската възможна температура". Всъщност това е най-ниската температура на теория, която на практика не може да бъде достигната. Демек думичката "възможна" е малко подвеждаща. Това са дреболии може би, но по-добре без тях ;-)
Освен това говориш, че електрона при нула градуса (К) нямал енергия, което не е съвсем така. Говориш за "температура за превръщане", казва се температура при която... На друго място смесваше температура и топлина, това са две различни неща.

Пак казвам това са дреболийки и даже в учебниците по електротехника често ги има. Така, че не е нещо фатално. Казвам го защото аз първо съм учил електротехника и после физика и чак тогава осъзнах, че някои неща в електротехниката не са съвсем верни. И наистина на един електротехник не са му нужни детайлите, общото взето важното е да знаеш закона на Ом както се казва. Но все пак не пречи и да се знаят и подробностите или поне да не се преиначават ;-)

Иначе по същество, те другите казаха че заглавието с мерните единици не е удачно. Ако ще правиш въведение свързано с физиката, то може би най-добре да почнеш от това, че във физиката има 4 фундаментални сили или взаимодействия. Това са гравитация, електромагнитизъм, силно и слабо взаимодействие. Последните две действат на много малки разстояния и в случая не ни вълнуват. Пряко ние като хора усещаме само гравитация и електромагнетизъм.
Най-лесно електромагнетизма се вижда като вземеш два постоянни магнита. Усеща се, че между тях действа някаква сила. Може и други примери, просто това ми се струва като най-нагледно и убедително, че има такава сила.
Очевидно е също така, че магнитите не действат на всички материали. Защо ли? Ами може би защото има нещо наречено електрически заряд. И тук е мястото да обясниш какво е заряд, какво е поле. Това са двете фундаментални неща в електротехниката. Вместо дупки и електрони по-добре тръгни от заряд.
Тук често допусканата грешка е да се каже че някои частици имат заряд (електрона отрицателен, антиелектрона т.е. позитрона както и протони и т.н. положителен) и че този заряд създава електрическо поле. Но правилно обяснение е, че има едно поле и то е електромагнитното поле и то покрива цялото пространство. А пък зарядът е нещо, което създава промяна в това поле и освен това си взаимодейства с това поле.
Следващата стъпка е може би да се обясни, че електомагнитното поле може да се разглежда като електрическо или като магнитно или като комбинация от двете. И че това е въпрос на гледна точка. Примерно ако един наблюдател вижда неподвижен електрон, то той на практика вижда промяна на електрическо поле в тая точка. Но друг наблюдател, който се движи ще наблюдава изменения и на електрическото и на магнитното поле.
С други думи зарядът променя електрическото поле, а движението на заряда променя магнитното поле. И доколкото движението е въпрос на гледна точка, то и от там полетата изглеждат различни.
Сега вече може да се върнеш на електротехниката - движението на заряди се нарича ток. Забележи, че движението не е задължително да е реално. За един наблюдател зарядите може да се движат, за друг може и да не се движат. Единият ще види ток, другия няма да види. И изобщо не е задължително да имаш каквото и да е напрежение, за да имаш ток. Да, в електротехниката обикновено имаш напрежение и това е честа причина за тока, но не е единствената. Затова като дефинираш що е то ток, просто кажи че е движение на заряд. Поради що се движат теб не те интересува, когато мериш ток. Дефиницията е движение на определено количества през определена площ. Точка.
Сега за напрежението... Това е потенциална разлика. Демек разлика в потенциалите на електрическото поле в две точки. Ако ще правиш аналогия с налягането в тръбопровода, то трябва да говориш за разлика в налягания. Напрежение не се мери в една точка и това е важно, даже в електротехниката ;-)
Относно съпротивлението... тук са намесени много ефекти от физиката. При повечето имаш положителен температурен коефициент, но не при всички. Демек при повечето случаи съпротивлението намалява с намаляването на температурата. Да. Обаче нулевото съпротивление или свръхпроводимостта е друг ефект, който е квантов ефект. Едва ли е нужно във въведението да го обясняваш, но все пак ако го споменаваш не го споменавай едновременно с отделни електрони. При свръхпроводимост нямаш отделни електрони изобщо. Имаш Бозе-Айнщайн кондензат и поради тая причина нямаш съпротивление, а не щото електороните не се блъскат. Те и при високи температури и високо съпротивление не се блъскат. Всъщност може да се каже, че никога не се блъскат, освен в неутронни звезди и черните дупки. Говорим за взаимодействия, не за блъсканици ;-)


Нед Апр 05, 2020 2:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
Миро, всичката тази теория е чудесно да се знае, но тя е в състояние да накара ентусиаста да пусне поялника за да подхване нещо друго :D

Аз мисля, че трябва да се изложи минимално необходимото за да може човек да започне с електротехника и електроника, без да му се затормозява акъла с неща, които иначе са верни, но няма да му влязат в употреба. Не и на този етап.


Нед Апр 05, 2020 2:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Уроци по електроника
Вярно, че и аз изгледах за температурата и ми стана странно доколко има място в Ороци по електроника... Мии тогава да се почне от АБВ и таблицата за умножение!
Човек, който със зор си проверява сметката от супера не става за електрончик, вЕрвайте ми! :)


Нед Апр 05, 2020 2:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Уроци по електроника
lcr написа:
Аз мисля, че трябва да се изложи минимално необходимото за да може човек да започне с електротехника и електроника, без да му се затормозява акъла с неща, които иначе са верни, но няма да му влязат в употреба. Не и на този етап.


Съгласен съм. Трябва да има градация, да се почне с по-елементарно обяснение, без да се задълбава излишно.
Но както е казал Айнщайн "нещата трябва да са възможно най-прости, но не повече." ;-)


Нед Апр 05, 2020 3:33 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 23, 2013 6:43 am
Мнения: 56
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
ToHu написа:
величини и мерни единици ... това звучи някак малко по физически :)
Този АТХ не знам защо е на видеото ама ако идеята е да се използва като захранване рискуваш да вкараш много хора в приключение. Много от АТХ захранванията или не палят или са страшно нестабилни без товар. А като говориш за компютър като скоп, за начинаещ това е много добър вариант да се прости и с компютъра си.


За АТХ, аз го използвам понеже нямаше как да си мъкна лабораторното захранване от София. С няколко съм работил, не съм имал под ръка лабораторно и не са ми правили проблеми, но ще го имам предвид.
За скопа специално предупредих, че трябва да се вземат мерките от статията, за да се защити звуковата карта, но се замислям, че не съм казал, че все пак е за по-ниски напрежения, които не трябва да се превишат, затова сега го добавих в описанието.


Нед Апр 05, 2020 4:30 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 23, 2013 6:43 am
Мнения: 56
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
miro_atc написа:
nikolaint, ако си правиш скрипт или сценарий предварително, може да го постваш тук да ти го редактираме.

Примерно във видеото за мерните ти единици използваш някои сравнения от физиката, което е ОК. Но очевидно не си физик и допускаш някои неточности. Примерно наричаш абсолютната нула като "най-ниската възможна температура".

Използвам и учебник по физика за ВУЗ и по принцип съм с награда от международна олимпиада по експериментална физика. Благодаря все пак, ще имам предвид останалата част от коментара, наистина имам някои неточности в изказа.


Прикачени файлове:
IMG_20200405_210422.jpg
IMG_20200405_210422.jpg [ 5.25 MiB | Прегледано 3880 пъти ]
IMG_20200405_205636.jpg
IMG_20200405_205636.jpg [ 5.11 MiB | Прегледано 3883 пъти ]
IMG_20200405_205552.jpg
IMG_20200405_205552.jpg [ 5.23 MiB | Прегледано 3883 пъти ]
IMG_20200405_204735.jpg
IMG_20200405_204735.jpg [ 4.82 MiB | Прегледано 3883 пъти ]
Нед Апр 05, 2020 7:59 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни