Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Уроци по електроника 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Уроци по електроника
nikolaint написа:
Използвам и учебник по физика за ВУЗ


Използваш учебник, който се базира на теория от 1900г. Само за сведение електронът е открит само 3 години преди това. За строежа на атома и идея са си нямали, Даже модела на Ръдърфорд (който е грешен) е 9 години по-късно. За начало на квантовата теория мисля се счита 1905, ама и тя доста по-късно се избистря.
За да направиш разлика между блъскане и взаимодействие ще ти припомня един пример, който вероятно знаеш.

Говоря за неутриното, което няма заряд и поради това е лишено от електомагнитно взаимодействие. Та пред него ако сложиш стена от олово дебела 1 светлинна година имаш 50% шанс да го спреш. За сравнение електронът ще си взаимодейства с оловото още преди да е докоснал стената...
Надявам се разбираш защо съм против думичката блъскане ;-)


Нед Апр 05, 2020 9:56 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 23, 2013 6:43 am
Мнения: 56
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
miro_atc написа:
nikolaint написа:
Използвам и учебник по физика за ВУЗ


Използваш учебник, който се базира на теория от 1900г. Само за сведение електронът е открит само 3 години преди това. За строежа на атома и идея са си нямали, Даже модела на Ръдърфорд (който е грешен) е 9 години по-късно. За начало на квантовата теория мисля се счита 1905, ама и тя доста по-късно се избистря.
За да направиш разлика между блъскане и взаимодействие ще ти припомня един пример, който вероятно знаеш.

Говоря за неутриното, което няма заряд и поради това е лишено от електомагнитно взаимодействие. Та пред него ако сложиш стена от олово дебела 1 светлинна година имаш 50% шанс да го спреш. За сравнение електронът ще си взаимодейства с оловото още преди да е докоснал стената...
Надявам се разбираш защо съм против думичката блъскане ;-)


Да и аз не съм съгласен с блъскането, както казах и в предния пост: Благодаря все пак, ще имам предвид останалата част от коментара, наистина имам някои неточности в изказа.


Нед Апр 05, 2020 10:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Уроци по електроника
Мдам, Ороци по електроника!
Нещо за черните дупки няма ли да има?
Не е ли по-важно да научиш как се смята биполярен транзистор? Или RC група? А до ОУ кога ще се стигне?


Нед Апр 05, 2020 10:54 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 23, 2013 6:43 am
Мнения: 56
Местоположение: София
Мнение Re: Уроци по електроника
Всъщност видеото, за което се хванахте е от преди 5 и повече месеца, просто тогава нямах възможност да снимам на практика . В момента смених концепцията и следват закони на Ом и Кирхоф, закон за разсейваната мощност, после резистори, кондензатори с експеримент кондензатор съставен от пластмасово и алуминиево фолио, след това бобина, навита на тръбичка в която ще поставям например пирон, тях ще показвам на осцилоскопа, като пускам правоъгълен и синусоидален сигнал. Следват диоди и транзистори, после основни схеми с тях и идва ред на операционните усилватели. Като след като мина транзисторите ще разделя на 2 плейлиста в единия започочвам цифровите схеми и микроконтролерите, а в другия аналоговите.


Нед Апр 05, 2020 11:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Уроци по електроника
Можеш да почерпиш опит от разните популярни канали в тубата. Примерно електробуум може да ти е доста полезен в начина на представяне - като изключиш опитите са самоубийство естествено :) Понякога Мехди има доста добри попадения в начина на изясняване на теорията. Дейв (EEVBlog) пък е малко по-сериозен и той има добри клипове - примерно за ОУ-та и др. подобни.


Пон Апр 06, 2020 7:36 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Уроци по електроника
Както казаха колегите наистина не е нужно да се задълбава в теорията. Но пък съвсем без теория не става. Ако искаш погледни този сайт, защото е добре организиран. Нещата са долу-горе кратко и ясно описани и са много добре подредени, т.е. вижда се кое от кое следва.


Пон Апр 06, 2020 8:15 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни