Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Динамично управление на стъпков двигател 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Динамично управление на стъпков двигател
Питането ми е по-скоро за драйвера за управление на стъпковия двигател, отколкото за самия двигател.
Както знаем всеки чип за управление има пинове, с които се задават стъпките към двигателя- цяла, половинка, 1/4,..., които обикновено се задават твърдо чрез джъмпери.
Та, въпросът ми е дали някой се е пробвал, освен брой стъпки и посока, да подава и различни сигнали към пиновете за вида стъпка (на чаршафите пише, че може)?
Също така, какво се случва с двигателя в момента, примерно ако е на стъпка 1/8 и е направил 7, а го превключим на цяла стъпка- ще направи само 1/8, 9/8 или цяла стъпка (8/8)?


Пет Апр 03, 2020 10:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Динамично управление на стъпков двигател
Е то при някой драйвери чипа си е цял контролер :) Имам в предвид някакъв ембедед 8/16/32 битов процесор. Ако е предвидено да го прави и най-вероятно програмиста се е сетил че на някой може да му доде на акъла да цъка он дъ флай, да подравни брояча на микростъпките. Дали ще е веднага или при следващата подадена стъпка - зависи от софтуера. На китайските евтини драйвери няма как да знаеш, щото даже и китаеца не знае :) Може би по скоро експерименти са му майката. В момента имам само с TB6600 при мене и едва ли ще е релевантно за останалите.


Пет Апр 03, 2020 11:33 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Динамично управление на стъпков двигател
Таман за тия евтинджоци питам- 6600 и 4988. Идеята е, ако има да се мести нещо на голямо разстояние, да е на цяла стъпка, а като наближи "целта"- да мине на микростъпки за по-голяма точност.


Пет Апр 03, 2020 10:31 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 3 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни