Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Пресостат за пералня въпроси. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Пресостат за пералня въпроси.
Някой има ли представа каква е мембраната вътре и дали е устойчива на пропан-бутан. Сетих се да питам защото продават гумен маркуч за газ, може да има някаква разлика в материала. Няма високо налягане, след редуцир вентила на бутилката е сложен и следи дали има налягане. Ако не е подходящ за газ приемам идеи как да разбера когато свърши газта и угасне горелката, тя си има клапан механичен и ако угасне от вятър примерно спира газта, това обаче не ме устройва за момента, може би ако сложа термодвойка за газов котлон, така я водят по магазините, и от нея да ползвам сигнал, принципно си е обикновен термоконтакт. Пресостата го имам, пробвах го и работи точно както ми трябва въпроса е колко време ще работи и дали няма да изпуска газ след време.


Нед Мар 22, 2020 3:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
Хитра е идеята. Реално нямаш движение на бутана край мембраната. Друга фатка- някой терморегулатор тип фурна , на медна тенекия хванат и близо до огъня ? Кво топлиш , оранжера нали на кюмюр беше...

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Нед Мар 22, 2020 8:50 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
Мембраната е гума + ПВЦ, т.е. ще държи химически, то и за газ са подобни, ама механично не ми харесва идеята - що да рискуваш?
На термодвойката ѝ са мижави миливолтите.
Май е най-добре с терморегулатор за фурна, нищо че ще реагира малко по-бавно.


Нед Мар 22, 2020 9:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
За да си вържеш гащите с въздействието на газта върху мембраната, винаги можеш да добавиш едно U - коляно с воден разделител. Така мембраната няма да е в контакт с газта.


Нед Мар 22, 2020 10:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
Чисто механично не ме кефи идеята с пластмаса направена да държи на въздух да и подадеш пропан-бутан. Тя ще работи и вероятно няма да се повреди. Ама това "вероятно" е малко притеснително в случая. Има пресостати за вода, които някак си са малко по солидни - поне са от метал изцяло. В ТМЕ има разни, не знам за ниско налягане дали има - все за 2-4 бара съм купувал. А истински пресостат за горящ газ е нещо съвсем различно.

Ако имаш познати по фирми занимаващи се с ремонт на газови котли, предполагам ще могат да ти дадат от някой счупен бойлер/котел - обикновено пресостатите не се повреждат никога, за разлика от бойлерите които след 5-6 години по упорита употреба са тотал щета. Знам за няколко повредени тука обаче вече няма как да се докопам до тях.


Нед Мар 22, 2020 11:17 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
два са утвърдените методи, фотодатчик или термо сензор. Фотодатчика трябва да е за пропан/водород тия за нафта не стават, на пропана -ламъка почти не се вижда а на водорода хич, ако е горелка де. Термодарчика е масов, не смао при котлони, при фурни, печки и др. Има готови клапани с термодатчик, но не пречи и сам да си го направиш, ако си имаш достатъчно вяра ...


Нед Мар 22, 2020 11:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
Не бе ТоНи, той клапана си го има, иска само аларма ако се задейства. И що да бара из газта, когато всъщност го интересува температурата?!
Най-лесното, държеливо и универсално (и май най-евтино) е електромеханичен термостат - без проблем се намират до 400 градуса. Като изстине горелката може и сирена за Гражданска защита да включи :)


Нед Мар 22, 2020 12:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
Човекът вече ви каза, че го интересува, кога е свършила газта. Това с отчитане на температурата, не може да го установи на 100%.


Нед Мар 22, 2020 12:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
и с налягане не може, то може де ама много неточно, зависи от температура в голяма степен. тегло ....ама става сложно.


Нед Мар 22, 2020 12:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
pipilica написа:
.... как да разбера когато свърши газта и угасне горелката, тя си има клапан механичен и ако угасне от вятър примерно спира газта.....

Малко не е така. Иначе за количеството газ се ползва манометър преди редуцир-вентила, но при БГ системата е малко трудно.


Нед Мар 22, 2020 1:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
Термодвойките дето са за котлони са си отсичащи вентили - термодвойката директно захранва магнит вентил. Не съм виждал такива с електрически контакт. Може и такива да има ама. При газта най често се прилага това дето му викат "плазмено следене" - горящия газ се йонизира, което води до повишена електропроводимост (спрямо на газ който не гори) - протича ток в рамките на наноамперите. Масово газовите горелки са решени по този начин. Има си готови "програматори" които решават всички задачи - продухване - палене - следене на пламъка - авария (и причина за аварията). Това с оптичното следене на пламъка отдавна не съм го виждал - електрониката е шибана, а самия датчик съвсем. По спомен цената им беше 200-300 евра. Иначе нафтата е лесна - техните са фотосъпротивления - 100к без пламък и 1к с пламък - достатъчно просто за следене. Играл съм си с фотосъпротивление за нафта да хвана, метан - никакъв шанс. Между другото фото датчик за метан май съм виждал само на една комбинирана нафта/метан горелка. Нафтата изгаря електродите за плазмата и няма друг начин освен с фото.

А по въпроса за следене на налягането - няма индустриална система която да няма пресостат за газ на входа си. Даже при някой захранването на цялата горелка е прекарано през него - спре ли газта - всичко умира.


Нед Мар 22, 2020 1:05 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
Cekins написа:
...А по въпроса за следене на налягането - няма индустриална система която да няма пресостат за газ на входа си. Даже при някой захранването на цялата горелка е прекарано през него - спре ли газта - всичко умира.


И това е абсолютно логично. Следиш температури, пламъци и пр. ама ти е пукясала някоя тръба. Термо клапаните си сработват, ама кел файда, като обгазяваш вселената.
При автомобилните LPG има едни прости и ефективни клапани на изхода на бутилкитe, които представляват клапа, подпряна с пружина. Ако се скъса тръбата, течната фаза е с ненормално висок дебит, преодолява усилието на пружината и клапата затваря.


Нед Мар 22, 2020 1:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
И при метана има такива отсекатели, обаче те обикновено са на входа на клиента. За малките течове решението е с датчик за газ и едни специални магнитвентили които при отпадане на захранване прекъсват газта а за да се отворят трябва да се натиснат ръчно. Само с подаване на захранване не отварят. По наредба в промишлени условия такива датчици трябва да има навсякъде където има консуматор. Всички датчици влизат в централа, която спира газта ако има теч и пуска аспирация. Неприятното е, че при всяко спиране на тока, спира и газта и трябва някой да отиде и да възстанови ръчно подаването.


Нед Мар 22, 2020 1:59 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
Ударил ви е коронавирусът! По-точно: скуката причинена от него.
Pipilica едва ли има за цел да прави промишлени системи, най го е грижа да не му измръзнат китките :mrgreen:


Нед Мар 22, 2020 8:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Пресостат за пералня въпроси.
Благодаря за съветите. Това ми трябва за варела дето пече пръст, на два пъти ми се случва паля и след малко газта свършила и се върти напразно два часа, не че е голям проблем ама все пак. Като за начало ще пробвам идеята с U коляно като най-лесна, като второ ще извадя една термодвойка от един газов калорифер да видя какво прави при нагряване. Имам един познат дето се занимава с отоплителни инсталации и ще го питам за газов пресостат ниско налягане, не знаехх че има такива по тия системи.


Нед Мар 22, 2020 8:57 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни