Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
За и против GND полигоните при 4 + слойни платки 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
Виждал съм различни подходи, също чета и различни мнения за GND полигоните при 4 и повече слойните платки.
Обикновено при тях единия слой е заделен за земя. Следователно електрически не е необходимо да има допълнителни полигони на top и bottom. Въпроса е откъм ЕМС как стоят нещата?
Някои препоръчват да няма, за да не се образуват излишни затворени кръгове.
Някои казват че подобрявало нещата, при положение че са свързани с достатъчно на брой проходни отвори...
Любопитно ми е да прочета повече мнения.


Чет Мар 19, 2020 3:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
За ПЦБ дизайн има си общи правила като да се осигурява най-къс път за return current. Това става най-лесно с полигоните. За ЕМС трябва да се определят проблемните зони и най-общо казано да се избягва пляскане на полигони навсякъде, а трябва да е след емц компоненти като супресори твс диоди и т.н.
Абе опит и мислене трябва. И четене.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Мар 19, 2020 5:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
Също така се прави т.н. балансирано разпределение на полигоните, за да не ти се огъне платката след изпичане.


Чет Мар 19, 2020 6:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
Опасението ми е следното. Като цяло до момента съм правил само 2 слойно платки и те са тествани в ЕМС лаборатории. Зора е голям.
Реших да пробваме с 4 слойна платка. Само че чета най-различни мнения и съображения за това дали трябва да има полигон маса на горния и долния слой, при положение че си има плейн във вътрешните слоеве. Виждал съм и такива платки - без полигони. Но съм виждал и платки с полигони.
Общо взето май докато не мине нещо през лабораторията няма да стане ясно (то и тогава пак е съмнително колко е ясно).

Проблема с полигона на горния и долния сигнален слой според мен е че става на много парчета, всяко от които създава условия за затворени кръгове, както и могат да служат ефективно като антени. То за кое по-напред да мислиш - дали за новата кьорава политика на TI и с какво да ги замениш, за дефицита на пасивни компоненти, какво да добавиш/премахнеш от платката и къде си сбъркал или да се чудиш кой полигон ще излъчва при тестовете... Идва ми малко в повече. Пф.


Пет Мар 20, 2020 5:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
Едва ли може да има еднозначен отговор.
Какви проблеми са те мъчили на ЕМС? Излъчвания?


Пет Мар 20, 2020 8:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
ако оправиш излъчванията, ставаш податлив на гръмотевици, примерно.
изискванията и решенията са често противоположни едно спрямо друго, така че всичко е компромис.
за съжаление, за да получиш резултат, трябва да направиш физически експеримент. след няколко опита може и да се получи, може и да не се получи.


Пет Мар 20, 2020 8:49 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
Има много написано по въпроса, но има един човек, който
ми отвори очите колко глупости съм правил досега.
Не че ще спра да правя глупости, но поне ще са дълбокомислени.
Човекът се казва Рик Хартли. Ето една негова лекция - дълга е, но си заслужава:
https://www.youtube.com/watch?v=ySuUZEjARPY
По въпроса за четирите слоя L1, L2, L3, L4 - ако платката е с двустранен монтаж,
най-добре е да има плътен полигон земя във в L2 и L3.
Стекът трябва да е с минимално разстояние между L1/L2 и L3/L4 - препрег 0.1 - 0.2мм.
Захранванията и сигналите трябва да са в L1, L4.
По краищата на платката в L1, L4 трябва да има меден борд 1.5 мм земя с гъсти виаси към земята L2,L3.
Всички свободни зони в L1/ L4 трябва да са заляти с земя, която да е подсигурена с виаси.
Изключения са входно/изходните съединители, които най-добре да са галванично изолирани
и филтрирани. Там може да има прекъсване на земята в областта на галваничното изолиране.


Пет Мар 20, 2020 10:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
това видео е интересно, полезно не само за начинаещи, доста хора не си дават сметка за тия неща, нито пък си дават сметка за ефекта в плетката на стъкленият плат при по-високи честоти изащо с fr-4 има проблеми и, че разликата далеч не е само в типът диелектрик.


Съб Мар 21, 2020 1:51 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
Забравих да спомена, че най-много излъчват кабелите, независимо входно-изходни или захранващи.
Затова всички кабели трябва да са екранирани, всички платки, свързани с кабели трябва да са в екранирани кутии,
да се използват съединители с метално тяло, което да е обхванато от ширмовката изцяло, а не в една точка или извод на перо
/кабелна обувка с винт към шаси върши работа само за много ниски честоти/.
Съединителите на кутията трябва да са с добър контакт към кутията. Идеята е всички кабели и платки да са в нещо като фарадеев кафез.


Нед Мар 22, 2020 10:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
абе то всичко това ясно ама в много случаи е невъзможно. Също тка няма нужда всички кабели да се екранирани, това са твърде големи залитания. Ако имаш 50 входа, които са си с подходящ emi дизайн, за какво да ги екранираш, освен самият факт че с входове и не се притесняваш да не бъдат смущавани, ане те да излъчват. Излъчва нещо което има какво да излъчи. Също така излъчването има допустими нива, никой не иска да имаш нулево излъчване.
Не трябва да се залита в крайности. Както и стакъпа, ти хубаво му препоръчваш граунд в 2-3, ама дали ще може да си рутира по тоя начин, във видеото човека добре си го обеснява и според него най-удачния стакъп за 4 слойна не е този именно защото е много трудно да опроводиш.
В тая какво и във всяка друга работа трябва да има баланс, не е нужно да е перфектно, достатъчно е да отговаря на поставените условия и стандарти..


Нед Мар 22, 2020 11:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
stefan63 написа:
Едва ли може да има еднозначен отговор.
Какви проблеми са те мъчили на ЕМС? Излъчвания?


Излъчвания в ефира, там е голямата боза.

ESD-то чат пат го преборваме. Най-вече има проблеми с дисплеите и ресети разни, самонатискания на копчета и т.н. Но това освен хардуерно се бори и софтуерно. Пък и имаме ESD генератор, истински, така че може да се борим до съмване. Но излъчванията... няма с какво да ги тестваме на място. Много скъпо е оборудването.


Пет Мар 27, 2020 3:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
Разните китове за SoftDefRadio не помагат ли? Не съм специалист, ама ми се струва ,че детекция на излъчване няма да е прекомерно скъпо....ако не броим труда де.


Пет Мар 27, 2020 6:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
stefan63 написа:
Разните китове за SoftDefRadio не помагат ли? Не съм специалист, ама ми се струва ,че детекция на излъчване няма да е прекомерно скъпо....ако не броим труда де.

Е, то се продават лагери, тенеке, болтове...ама ти си купуваш автомобил, не го правиш...
И с емц уредите е така :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Мар 30, 2020 3:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки
Абе намират се сравнително евтини спектрални с които най-малкото може да видиш къде си, и като ти кажат на 666 мхц свали с 10db с достатъчна повтаряемост можеш да си свалиш спектъра преди и след корекциите и да видиш мръдна ли си и на къде. При Горан има един до 20 гхц за 1800 еур ако се не лъжа - 140 db пак по спомен.


Пон Мар 30, 2020 3:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: За и против GND полигоните при 4 + слойни платки


Доста интересна лекция. Изгледах я цялата. Жалко че не я видях преди да си направя последните платки...
Но пък и тя е сравнително прясна - на 3-4 месеца.

Има и друга, за диференциалните двойки. Спорихме преди време с ps66 (макар че той повече ми се скара отколкото да спори).. и май действително ще се окажа прав, че т.нар диференциални двойки не са баш диференциални. Поне не и погледнати откъм опроводяване по платката. Всъщност въпроса беше за диференциалния импеданс... както и да е.


Пон Апр 06, 2020 3:42 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни