Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Проблем за решаване 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2020 10:17 pm
Мнения: 14
Мнение Проблем за решаване
Здравейте,

Имам нужда от съвет, защото съм абсолютен дилетант в сферата на елтрониката и електротехниката. Имам следния проблем - при спиране на оборотите на една шайба, искам да се включва някаква аларма (например ето това - https://vikiwat.com/product/15342/zumer ... erven.html).

Има електронен тахометър на шайбата, 12 волта със собствено елетронно "екранче" на което показва оборотите. Като цяло китайска паянтава работа - но върши работа. Единствената идея която имам в момента, е да взема напрежение от сигнала на датчика, да сложа един кондензатор и да го вържа към електромагнит който да държи отворена верига (като преодолява някаква пружика). Когато оборотите паднат на нула, сигнала ще прекъсне (респективно напрежението) и би трябвало магнита да освободи и да затвори веригата през която да се подаде напрежение то алармата. Честно казано идеята ми изглежда много глупава - нямам идея дали напрежението от датчика ще е достатъчно за магнит, дали кондензатора ще може да компенсира падовете на напржението и т.н. Искренно се надявам някой да даде по-добра идея :)

Поздрави,
Георги


Нед Мар 15, 2020 10:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем за решаване
Сигналът от датчика е вероятно твърде маломощен за да можеш да управляваш с него директно реле.
Демек - трябва да се усили.
Изясни вида на датчика и ще ти дадем проста схема с която да постигнеш това, което искаш.


Нед Мар 15, 2020 11:17 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2020 10:17 pm
Мнения: 14
Мнение Re: Проблем за решаване
Мисля да сменя стария датчик ето с този - https://vikiwat.com/induktiven-datchik- ... no-nc.html

Много ще съм ти благодарен за схемата, макар вероятно много неща няма да са ми ясни в нея, поне ще започна отнякъде.


Нед Мар 15, 2020 11:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем за решаване
Дай малко инфо и за шайбата. Датчикът на какво реагира - на зъби, на прорези............?
С какви обороти се върти?


Нед Мар 15, 2020 11:52 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2020 10:17 pm
Мнения: 14
Мнение Re: Проблем за решаване
В момента е сложен датчик реагиращ на магнит, но мога да сложа и такъв които реагира на стомана. Шайбата има площадка за да улесни точно това. В момента на площадката съм сложил магнит, но ако индуктивен сензор за метал ще е по-добре, мога да сложа такъв и да махна магнита. Ще подава 1 сигнал на оборот. Оборотите са от 500 до 1200.


Пон Мар 16, 2020 7:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем за решаване
Тоя тип датчици имат максимална работна честота. Прочети внимателно дали това което си харесал ще ти свърши работа.


Пон Мар 16, 2020 9:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем за решаване
Ако оставиш магнита, можеш да ползваш автомобилен датчик от ABS или един сензор на Хол. Ако не искаш да го оставиш, можеш да ползваш пак автомобилен RPM сензор. Това реално е една бобина със сърцевина от постоянен магнит.

И аз мисля, че този, който си посочил може да се окаже неподходящ, защото той е доста по-инертен от автомобилните, които съм посочил.

Имаш и вариант да изведеш сигнал от китайския тахометър.


Пон Мар 16, 2020 10:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Проблем за решаване
Убу де, нали pipilica мъдри почти същото:
viewtopic.php?f=7&t=17048
Поне идеята за датчика може да се ползва, схемата с CD4047 и през транзистор да се подава на готовата аларма - за 4.5лв к'во ѝ плащаш, пък опростява значително схемата и монтажа.


Пон Мар 16, 2020 10:30 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2020 10:17 pm
Мнения: 14
Мнение Re: Проблем за решаване
Благодаря за съветите. Сигнала засега ще го оставя да идва от датчика в момента, китайския. Винаги мога да го сменя ако сдаде багажа. Въпросът е какво да правя със сигнала след това. Сега чета от темата която споменахте за да се ориентирам какво мога да използвам от там, но все още ми е мътна индия :)... Като цяло аз нямам никакви изисквания да е за без пари, и 100 лева съм ОК да ми струва цялата работа, стига да работи :)...


Пон Мар 16, 2020 2:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем за решаване
Ако не е някаква топ сикрет джаджа, дай някаква допълнителна информация - каква е тя и какво искаш да получиш като резултат?


Пон Мар 16, 2020 2:36 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2020 10:17 pm
Мнения: 14
Мнение Re: Проблем за решаване
Между другото, точните обороти не са толкова важни за мен, дори да са 1200, а да измерва 1000 - това не от толкова голямо значение. По-важното е ако спре да се върти шайбата да ми изпищи алармата :)...


Пон Мар 16, 2020 2:53 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2020 10:17 pm
Мнения: 14
Мнение Re: Проблем за решаване
Не е тайна разбира се, на една комбайна се върти шайба, която върти ос на която има ножове за разпръскване/нарязване на слама. Ако шайбата спре да се върти, заради повечко слама поета от комбайна, може да се запали ремъка - респективно цялата комбайна, че и полето. Като цяло много неприятна ситуация. Идеята е, комбайнера да разбере веднага, ако шайбата не се върти.


Пон Мар 16, 2020 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Проблем за решаване
Ся, то е ясно, че решението е фасулско за всеки със знания от ТНТМ нагоре. Лошото е, че обратната връзка куца.
Пример: ти знаеш на колко волта е комбайната, но аз само предполагам, че е на 24В. За сметка на това ти едва ли ще дадеш няк'ви използваеми данни за китайския датчик. Затова се предложи да дадеш инфо с повечко снимки.

Но ако ще се прави нещо независимо: с две ръце гласувам за магнитче с датчик от вентилатор, другото все някак ще се уреди, щото аз нямам ... да запоявам платки.


Пон Мар 16, 2020 3:30 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2020 10:17 pm
Мнения: 14
Мнение Re: Проблем за решаване
Комбайната има два акумулатора по 12в, тя работи на 24, но не е проблем да се изведат и 12 и 24. В момента датчика ползва 12в. Ето информация за датчика които съм сложил:

Working power supply:DC8-24v 40 mA
Measure range : 5-9999RPM.
Display :Blue LED 67*32mm
Sign:Pusle signal,Hall NPN 3 wires normally open.
Hall proximity model:NJK-5002C
Appearance:M12mm cylinder.
Detection range: 10mm
Detected objects: magnet
Response frequency: 100HZ
Operating temperature: 0 to 50°C.

На какво точно ви трябват снимки?

ПС: В момента се опитвам да се образовам по темата, но е ясно, че ще ми отнеме време...


Пон Мар 16, 2020 3:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем за решаване
Мен ако питаш, сложи един магнитен датчик с някаква проста схемичка, тази от темата за помпата може да е подходяща с малко преработка, най-общо един чакащ мултивибратор който го ресетваш със всеки импулс, ако не го ресетнеш става нещо, светва лампа, звъни звънец, пускаш ток на комбайнера ... а с оглед за какво се изпозлва бих препоръчал нещо такова : https://www.ifm.com/bg/bg/category/015/ ... 0/F/0/T/24
харесваш си едно от тия, има такива които вадят само броячен импулс има и такива които могат да го обработват и следят оборотите. Щом имаш ремък препдолагам имаш шайба, тая шайба е или със спици или с олекотяващо отвори, не вярвам да е плътна, пък ако е плътна винаги може да и залепиш с епоксид магнити а то е достатъчно и по една гайка да и залепиш.


Пон Мар 16, 2020 4:07 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни