Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Малко акъл 2 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Малко акъл 2
Ся имам ново чудене, трябва да следя 2 температури в по-далечния оранжер, има няма 50 метра от къщата. Мисля да сложа там два LM567 да преобразуват температурата в честота и при мен пак две да я обръщат в напрежение, пак да напомня не гоня някаква голяма точност 0.5-1 градус ми върши работа, там има ел. печки ии трябва все пак да знам какво става. До там има 4х16 СВТ като мога да изключа едната фаза, даже мога и две фази да махна, не ми трабват за момента. Та според вас добре ли така, не ми се купуват разни неща от Китай щото докато пристигнат ии няма да ми трябват. Трябва да максимално просто, само не знам как ще се отразят тия около 50 метра кабел на системата, поне е дебел.
Некви идеи или линкове да попрочета по въпроса, само не искам нищо в което се зарежда софтуер.


Пет Мар 06, 2020 2:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Малко акъл 2
Леле объркАл съм чипа, не е LM567 ми е LM331 идея си нямам що.
Значи слагам едно MCP9700 след него LM331 изкарва някаква честота после кабела и пак LM331 по другата схема и меря напрежението. Е такава идея имам. Ако имате по-добро предложение стига да е по силите ми казвайте щото на remote thermometer нищо не ми харесва. Добре де ако направо свържа MCP9700 на кабела да ли ще му стане нещо и дали ще работи, ще взема да пробвам.


Пет Мар 06, 2020 6:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Малко акъл 2
Най-лесно ще стане с преобразувал към токов кръг -
xtr106 например.
Може да се наложи един оп.ус-л между MCP9700 и xtr106.
На другия край имаш захранване ,резистор върху който мериш напрежението.
За да обърнеш напрежението в градуси - ще ти трябва накакъв оп.усилвател .


Пет Мар 06, 2020 8:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Малко акъл 2
А защо въобще ще се вкарваш във филми да преобразуваш напрежение-честота-напрежение - ето ти готово решение : https://store.comet.bg/Catalogue/Product/44956/. Честно казано не бих препоръчал да се пуска заедно с 220 волта - по добре си пусни едно тънко кабелче и си прекарай нужните сигнали през него, ама ти си знаеш. На другия край на датчика слагаш един оптрон - ще го играе като товар, филтър и усилвател на линията. Изхода на оптрона вече кеф ти да мериш ШИМ-а, кеф ти да го прекараш през RC и да мериш напрежение. Тия датчици като цяло не са ефтини, ама когато се търси готово решение си струват парите.

Най сигурно е токов кръг, ама няма да ти е чак толкова просто като смартек-а.


Пет Мар 06, 2020 8:23 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Малко акъл 2
pipilica написа:
.... Добре де ако направо свържа MCP9700 на кабела да ли ще му стане нещо и дали ще работи, ще взема да пробвам.


Ще работи някак, ама колко точно, не е ясно, защото този сензор дава изход 10mV/°C и дължината на линията, смущения и пр. ще сговнясат работата.

Ако ще правиш подобна постановка, без токово или честотно преобразуване, по-добре, вместо активен сензор, ползвай NTC резистор. С подходящо подбран, можеш да догодиш 100 - 200mV/°C, което е значително по-добре.
Недостатъкът на NTC резистора е, че характеристиката му е нелинейна и линеаризирането и без MCU е баята работа.


Пет Мар 06, 2020 10:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Малко акъл 2
Има чисто и просто аналогово решение: https://store.comet.bg/Catalogue/Product/17016/
Едно време ползвах такива ГДР-ешки.


Пет Мар 06, 2020 11:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Малко акъл 2
Абе и директно свързан на 50м кабел ще работи ама с такава антена ще хванеш и радио веселина. По принцип изхода му е сравнително нискоомен и ако го понатовариш малко с 2-3 к.ома ще се подобрят нещата ама в тая жица бая пад ще имаш и какво ще мериш - никой не знае. Казах ти какво е решението - смартека, оптрон и после рц и ти си човека. Абе с две думи - не се правят баш така тия работи.


Пет Мар 06, 2020 10:09 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Малко акъл 2
Cekins, Бонго само дава акъл, авторът на темата вече запоява нещо.


Пет Мар 06, 2020 10:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Малко акъл 2
Все още не запоявам, след малко, бързо ще стане намерих две рула СВТ в мазето та на място. Тва е интересно с термистор, не ми трябва голям диапазон от 5 до към 20 градуса, да не окепазим доматите и дугия разсад. Първо закачам MCP9700 на 42 метра СВТ по двете жила, после закачам някъв терморезистор.


Съб Мар 07, 2020 12:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Малко акъл 2
Тъй, ама май не говорим за едно и също. Това което дадох за пример е генератор на ток (около 0.3мА), не на напрежение. Съответно съпротивлението на жицата не го бърка, а радио "Веселина" се филтрира лесно с някое R и C. Даташита е сравнително подробен.
Предимство: чиста аналогова величина без нужда от конверсия.


Съб Мар 07, 2020 3:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: Малко акъл 2
е 0-10 и 4-20 интерфейси не са измислени за разнообразие, работят и то в индустриална среда.


Съб Мар 07, 2020 9:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1698
Местоположение: Варна
Мнение Re: Малко акъл 2
pipilica написа:
... да не окепазим доматите и дугия разсад.

Ква е идеята , да топлиш допълнително , или отваряш/затваряш порти ?

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Съб Мар 07, 2020 11:34 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Малко акъл 2
Добро еФтино решение е да пуснеш UTP до там, по един чифт да пуснеш ток до сензорите, по 2 други да вземеш напражението от тях. Имам предвид аналлогови сензори. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО сложи кондензатори и снъбери и от двата края на жицата. Така може и до няколко стотин метра да стигнеш. В "приемната" страна може да сложиш или инструментален усливател, или да ползваш ADC с диференциални входове. Друг, по-лош вариант е активно да компенсираш разликата в потенциалите на масите на сензорите и на "приемната" платка, за това ще ти трябва отрицателно напрежение. Пиши какво си направил. Ако искаш помощ със схема, ще трябва да черпиш, щото ме мързи да чертая.


Съб Мар 07, 2020 8:01 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Малко акъл 2
Тенкю за акъла. Идеята е да гледам далии печките нощно време си вършат работата.
Тая галимация ще трябва да е готова до няколко дни, тъй че имам малко време. И аз мислех да опъвам ЛАН кабел ама няма да ми стигне тоя дето е ми е останал и за това мислех по захранващия. По ЛАН кабел имам в другите оранжерии терморезистор, най- дългия е към 22-24 метра, има кондензатор на самия ТР и на терморелето.


Съб Мар 07, 2020 9:34 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Малко акъл 2
Абре не мога да те разбера, защо все измисляш някакви космически усложнени проекти? За времето дето се мъчиш да решиш 1 проблем, щеше да хванеш едно esp и да го изядеш с ардуиното.


Нед Мар 08, 2020 3:27 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни