Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Малко акъл 2 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Малко акъл 2
Ся тука няма да ти обяснявам що така, ма ако ми доеш на гости да пием бира щи обясня подробно що така не обичам нищо дето има или му се налива акъл, е ако изключим компа.

Та постановката е следната, МСР9700 захранено с литиева батерия 3.45 волта на изхода на сензора 100 нано на маса после 42 метра СВТ 4х2.5 и на края на кабела пак 100 нано на маса, на изхода на сензора 0.698-0.699 играе, на края на кабела 0.698-0.697, тва добре идеално. И да му е гадно по другите две жила пуснах скарата 1500 вата ми няма разлика, не ми се мъкнеше скоп от втория етаж на гледам кво става. Има само за момент леко покачване с 0.002 волта и това е, явно от индукцията по кабела, пробвах с 330 ома на края на кабела обаче много спада при включена скара, спада от 0.713 на 0.680, некви идеи по въпроса. Ще го карам без резистор, утре ще му туря и ОУ да показва истинската температура. Трябва нещо да го пази от индукцията ма не знам какво.


Нед Мар 08, 2020 6:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Малко акъл 2
ОУто ще го направиш филтър/интегратор, сложи му някакви микрофаради паралелно на резистора за обратна връзка.


Нед Мар 08, 2020 8:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Малко акъл 2
pipilica написа:
...Та постановката е следната, МСР9700 захранено с литиева батерия 3.45 волта на изхода на...

Начи, свързваш 5 към 2, резистора към маса, кондензатора в ОВ, а транзистора към релето на светодиода. Да не забравя, сложи захранване на колекторния дрейн.

Може би е крайно време да разбереш че една схема хем заменя доста писане, хем е доста по-прегледна и ясна. Дори и такава на лист хартия би била в пъти по-ясна от тия фермани.
Ценете малко повече времето на тия които са решили да отделят от своето за да се запознаят с проблемите ви и евентуално да ви помогнат.


Нед Мар 08, 2020 9:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Малко акъл 2
pipilica написа:
.... Та постановката е следната, МСР9700 захранено с литиева батерия 3.45 волта на изхода на сензора 100 нано на маса после 42 метра СВТ 4х2.5 и на края на кабела пак 100 нано на маса, на изхода на сензора 0.698-0.699 играе, на края на кабела 0.698-0.697, тва добре идеално. И да му е гадно по другите две жила пуснах скарата 1500 вата ми няма разлика, не ми се мъкнеше скоп от втория етаж на гледам кво става. Има само за момент леко покачване с 0.002 волта и това е, явно от индукцията по кабела, пробвах с 330 ома на края на кабела обаче много спада при включена скара, спада от 0.713 на 0.680, некви идеи по въпроса. Ще го карам без резистор, утре ще му туря и ОУ да показва истинската температура. Трябва нещо да го пази от индукцията ма не знам какво.

RFM! Аз ей-ся го направих. Демек, ръгаш 330 Ома към маса? По даташит това чудо е с 1 Ом изходно съпротивление и 20 Ома импеданс, кабелът - отделно. Освен това му дават до 1 нФ товарен капацитет.
Ннам що препоръчвате кондове в двата края на кабела, ще "звъни". От друга страна пък добичето иска няк'ва защита от ВЧ смущения. Аз бих сложил по 220 Ома серийно от двете страни на кабела, 1 нФ на изхода на добичето (стига за радио "Веселина") и 100 нФ след резистора на другия край. От там нататък ОУ-то поема грижата за дофилтрирането и повишеното съпротивление.
Подобен трик (с резистор) може и на масата, ще спести някои главоболия с кофти замасяване откъм ОУ-то.

itso.t ме е изпреварил...

ПС: А ако беше ръгнал онова с генератора на ток щеше да минеш без батерийка :P


Нед Мар 08, 2020 10:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Малко акъл 2
Системата вече работи и мое да споделя ако ви е интересно. МСР9700 -9 метра 4 жил телефонен кабел-захранване и връзка със СВТ-то което е към 60 метра след него има 10 метра коаксиален, такъв имах и го сложих, и индикатора, ами работи си говедото, без кондензатори и съпротивления никъде. Само един турих щото се оказа че няма смисъл да меря и на другото място почти еднакви са. Та къв е извода МСР-то си работи на 80 метра кабел без проблеми, за сега печката не спира поради студа вънка, като почне да спира и тръгва ще видя дали дава смушения в резултатите.


Чет Апр 02, 2020 3:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Малко акъл 2
pipilica написа:
Системата вече работи и мое да споделя ако ви е интересно. МСР9700 -9 метра 4 жил телефонен кабел-захранване и връзка със СВТ-то което е към 60 метра след него има 10 метра коаксиален, такъв имах и го сложих, и индикатора, ами работи си говедото

Пропуснал си да сложиш две пластмасови чашки и канап между тях.
pipilica написа:
...без кондензатори и съпротивления никъде...

Много е важно да се пести от компоненти струващи стотинки.
0.3ст. + 0.3ст. и след 1000000г. си станал милиардер...


Чет Апр 02, 2020 8:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Малко акъл 2
Това с канапчето е технология от средновековието. :D Съвременното решение е кабелен чифт с по един телефонен капсул (от TA600) на всеки край. Без захранвания и пр. Бърбориш или слушаш, без комутация.


Чет Апр 02, 2020 9:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Малко акъл 2
MCP-то е нелош датчик - изхода му е нискоомен и трудно се смущава като цяло. В мои устройства се ползват редовно на по няколко десетки метра и ако е само за индикация е ок, ама ако е и за регулиране и почнат през него да влизат шумове - тогава вече не е добре. За дълъг кабел на тоя датчик на клиентите им казвам "на ваша отговорност" :)


Чет Апр 02, 2020 3:27 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Малко акъл 2
Не разбрах на отчитащия край какво има ?
Някой ВЕФ :D ?


Чет Апр 02, 2020 7:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Малко акъл 2
pipilica, вчера си купих от местната бакалийка 20бр. B511 по 90ст, пичът каза, че има поне още 50бр.
Това е ГДРешки аналог на AD590, по-скоро на AD592, в корпус TO-92 със отрязан среден крак.
https://www.analog.com/media/en/technic ... /AD590.pdf
https://www.analog.com/media/en/technic ... /AD592.pdf
Става дума за сравнително прецизен термодатчик - източник на ток (transducer) 1uA/'K с работно напрежение 4-30V. Предимствата да работиш с ток, не с напрежение, е далеч по-голямата шумоустойчивост и нечуствителност към параметрите на кабела.
Би трябвало да има и аналога на AD580 - опорен източник за 2.5V.
Естествено, ГДРешките са със занижени параметри, но и цената им е такава.


Пет Май 22, 2020 9:44 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни