Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
GPS модули - няколко лаишки въпроса 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Май 10, 2007 2:49 pm
Мнения: 97
Мнение GPS модули - няколко лаишки въпроса
За калибровка на любителски честотомер и донастройка на разни кварцови генераторчета искам да опитам да използвам 1 PPS изхода на GPS модул.
Гледах от Комет следните два:
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/15497/#e30%3D
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/48770/

Грешката на 1 PPS е 10ns, т.е. 0.01 ppm. Дори и на порядък по голяма да е е ОК спрамо 20 ppm на обикновен кварцов резонатор.
Никога не съм се занимавал с такива модули и възникнаха няколко въпроса.

1. Ако се захрани модула, със свързана към него външна антена, без да му се подават команди тръгва ли в някаква дефолтна настройка, намира ли си сателити и започва ли да изпраща данни ? Дава ли 1 PPS на съответния пин ? Минава ли в някакъв енергоспестяващ режим слид време ?
- идеята е просто да го захраня, след това с някой пик да видя колко сателита е хванал (декодирайки само това от пакета) да изпиша на дисплея това, т.е да съм сигурен че е синхронизиран и след това да си ползвам PPS за гейт на честотомера.

2. За 2 еднакви модула на разстояние да кажем 100-200-300 километра, PPS импулсите синхронизирани ли са ? Т.е. то ясно че са синхронизирани, но едновременни ли са с точност грешката на модула ?
Щото би трябвало да зависят разликата в разстоянието до сателитите. Във вакуум е приблизително 3 наносекунди на метър скоростта ...
Т.е . чипсета в модула прави ли някакви корекции на тоя PPS или при нужда да се синхронизират две устройства тия изчисления и корекции за отместването на PPS трябва да се правят във външен софтуеър ?


Чет Фев 20, 2020 10:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: GPS модули - няколко лаишки въпроса
1-Да Енергоспестяващите режими се активират с команди. Често се опроводява само TX линията. Добре е обаче да се предвиди пълен контрол за ъпдейт или настройка.
2-Да Спътниците излъчват тайм код който дава информация кога е изпратен сигнала за да се измери закъснението. PPS се ползва в DTV SFN предавателите, в LTE и 5G базовите станции за синхронизиране.
Има и вариант с интегрирана антена https://store.comet.bg/Catalogue/Product/18130/


Чет Фев 20, 2020 1:22 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Юни 03, 2012 9:28 pm
Мнения: 86
Мнение Re: GPS модули - няколко лаишки въпроса
Аз съм си направил честотомер с управление на гейта и от TCXO, и от 1 PPS изхода на GPS приемник. Обаче при работа на честотомера с GPS-а при мерене на сигнал от 10 MHz TCXO със стабилност 0.5 ppm показва с 3-5 Hz по-висока честота и последната цифра (1 Hz) играе с 1-2 стойности. При работа на гейта от TCXO-то показанието е стабилно. Не знам обаче TCXO-то, което ползвам за еталон колко му е точна честотата. Върху него е написано OFSET 0.0 Hz, но знам ли. Този проблем може и да е от веригите след 1 PPS изхода - тригер 74HC74, за да формира от 1 PPS сигнала импулси с продължителност 1 секунда и управлява 74AC151.


Съб Фев 22, 2020 7:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: GPS модули - няколко лаишки въпроса
Предполагам, че 1pps е абсолютно точно, т.е. за 1 милиард секунду ще имаш точно един милиард импулса. И ако ти се чака толкова, нямаш проблеми. Ако не ти се чака, трябва да измериш времето между два послеователни импулса и да го ползваш за референс, по който да си сверяваш твой си генератор. И точно това не знам как ще се държи: джитерът на този едносекунден импулс специфициран ли е? Защото, ако има джитер 10 микросекунди и мерим един период, слизаме на 10 ppm прецизност. Ако мериш 1 час, вече е друго. На времето си играх с един Sirf II, джитерът му беше под микросекунда, и така час - два, после изведнъж издрапа няколко милисекунди назад. Такъв сигнал за нищо не ми вършеше работа.


Нед Фев 23, 2020 11:38 am
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Май 10, 2007 2:49 pm
Мнения: 97
Мнение Re: GPS модули - няколко лаишки въпроса
Би трябвло да стане работата с GPS модул, регистрирах се на сайта на производителя, поразгледах пакета към евалюейшън борда.
10 ns аз го разбирам именно като джитер на PPS-a:
Accuracy of 1PPS Signal -
Typical accuracy ±10 ns
Time pulse width 100ms

Разбира се, по лесно и универсално би станала работата с OCXO, поразгледах какво има по и-бей и алиекспрес, (може да забавят доставки покрай тоя вирус, ако изобщо дойдат, 2ра ръка са, сигурно изкормени от 3g базови станции) , ~0.2 ppm точност дават при 2V на управляващия пин, ~0.4 ppm стареене, +/- 1 ppm pooling. GPS го виждам за калибровка на OCXO.
Не гоня метрология, просто ми е писнало да врътна тримера до опорния кварц, и 20-30 -100 Hz накъдето си искаш. 0.5-1-2 ppm e OK, за радиолюбителски проекти ми трябва.

И сега се чудя като как да се реализира такъв сравнително точен честотомер. 10 МНz OCXO.
1) Класика - TTL и 7-сегментни LED - много голямо, много ретро, а и няма да имам нерви.

2) няколко 74HC390 за 1PPS от OCXO, 74HC590 за основни броячи, изчитат се и се дешифрират от някой PIC18, резултата на LCD.

3) PIC18F25K22. няколко 74HC390 за 1PPS от OCXO. Пика има 3 асинхронни 16 битови таймера с външни входове. С И-НЕ външни гейтове управлявани от 1с импулс се подава входа 1с на единия, 1с на другия. Прекъсване с висок приоритет добавя 1 към променлива (софт брояч) при препълване. Докато единия таймер брои, другия заедно със съответния му софт брояч се дешифрира и показва на LCD. Приключването на 1 с интервал ще е към прекъсване с нисък приоритет, за да започне изчитане дешифриране индикация.

4) Подобно на 2, Spartan 3AN. Имам останали 2 бройки XC3S50AN, 144 пинови. Работил съм с това, знам му номерата. Но мога да изкарам индикация от него само със 7 сегментни лед. За LCD ще ми трябва и процесор. И малко става като стрелба по врабци с оръдия...

Приемам коментари всякакви. Клоня за сега към 2-3.


Последна промяна User на Нед Фев 23, 2020 11:11 pm, променена общо 1 път



Нед Фев 23, 2020 11:02 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Май 10, 2007 2:49 pm
Мнения: 97
Мнение Re: GPS модули - няколко лаишки въпроса
И не искам Ардуино !


Нед Фев 23, 2020 11:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: GPS модули - няколко лаишки въпроса
Има и друг вариант.
Конфигурираш изхода да извежда по-висока честота. Някои GPS модули го могат (uBlox примерно). Честотата трябва да е кратна на вътрешния осцилатор (примерно 800к), за нисък фазов шум. След което ползваш външен PLL на същата или друга честота, с доста голяма времеконстанта - примерно 100Hz, за да изчистиш останалия фазовия шум (който не е никак малък).
Като цяло не е тривиална задача. GPS сигнала трябва да е стабилен (не винаги е така), и ако ползваш по-голямо време за измерване (примерно час или ден), всяко пропадане в сигнала води до много псувни.
Ниския фазов шум е изключително важен ако искаш да постигнеш повече от 6-7 знака стабилно показание. Просто всички честотомери, работещи на реципрочен метод, измерват както броя импулси за 1сек така и времето между импулсите (едновременно).


Последна промяна velio на Пон Фев 24, 2020 1:26 pm, променена общо 1 път



Пон Фев 24, 2020 1:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: GPS модули - няколко лаишки въпроса
BTW, вместо да се напъваш, има готово решение китайско.

https://www.ebay.com/itm/1Hz-6GHz-Frequency-Counter-Kit-Frequency-Meter-Statistical-Function-11-bits-sec/283587287672?hash=item42071e9a78:g:0A4AAOSwQsZdXhPw

В EEVBlog форума има разни ентусиасти, които са го изследвали и има коментари.

Отделно има и такива предложения
https://www.ebay.com/itm/HP-53131A-225-MHz-Universal-Frequency-Counter-Timer/264482561511?epid=1620165220&hash=item3d94639de7:g:ZPIAAOSwWEddkay3


Пон Фев 24, 2020 1:24 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 8 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни