Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
OO C++ tutorial 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3312
Мнение OO C++ tutorial
Налага ми се да разбера и напасна кода на един симулатор, дето като го погледнах и се облещих съвсем. Някакъв водопад от букви цифри и символи дето даже не знаех, че ги има в С-то ::,~,->,.,>& Та ми трябва някъв туториал дето да ме вдине на скорот поне със синтаксиса. За концепта има къде да питам.


Чет Яну 30, 2020 6:58 pm
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: OO C++ tutorial
Това е С++. За разлика от С, С++ е обектноориентиран език и там нещата са разделени предимно на класове-подкласове и namespaces


Чет Яну 30, 2020 9:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3312
Мнение Re: OO C++ tutorial
До толкова разбрах, сега ми трябва някакво добро въведение в темата, което да мина за два дена. Може и платено да е.


Чет Яну 30, 2020 9:10 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3312
Мнение Re: OO C++ tutorial
Мисля че намерих това което ми трябваше :)

https://www.youtube.com/watch?v=ZOKLjJF ... ex=14&t=0s
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... dqGD0S4FFb


Чет Яну 30, 2020 10:24 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: OO C++ tutorial
Ако ме питаш мен хич и не си го причинявай това главоболие.
Не съм пипал ++ от доста години и оня ден се изумих, че от 10+ години можело да пропуснеш да напишеш
Код:
this->
компилатора се усещал и си знаел кога какво си имал в предвид. Като добавиш и другите implicit дивоти които си ги има открай време ако не знаеш добре C++ никога не можеш да си сигурен, че това което виждаш ще отговаря на това което ще се компилира т.е. трябва да изчетеш всички .h файлове за да видиш дали няма предефинирани оператори, какво правят базовите класове, какво наследяване има и т.н.

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Яну 30, 2020 11:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: OO C++ tutorial
Аз пък помня, че едно време имаше чисто С ;-)

Извън майтапа, уливането с изгъзици не е добра идея и това е ясно. Но ++ не го изисква това, всеки сам си решава колко да се улива. Ако решиш може да се улееш добре и без ++.
Въпросът е, че С++ покрива на 100% чистото С и освен това дава някои възможности, които няма как да се постигнат по друг начин. Примерно работа с динамична памет без ++ е жив мазохизъм. За съжаление обаче смесването на двата езика също е главоболие, затова обичайната практика днешно време е да се пише "стил чисто С" но изцяло в ++ среда.


Пет Яну 31, 2020 9:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3312
Мнение Re: OO C++ tutorial
@palavrov, нямам избор в случая. Средата е налична и трябва да работя в нея.


Пет Яну 31, 2020 10:37 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: OO C++ tutorial
miro_atc написа:
Аз пък помня, че едно време имаше чисто С ;-)

Извън майтапа, уливането с изгъзици не е добра идея и това е ясно. Но ++ не го изисква това, всеки сам си решава колко да се улива. Ако решиш може да се улееш добре и без ++.
Въпросът е, че С++ покрива на 100% чистото С и освен това дава някои възможности, които няма как да се постигнат по друг начин. Примерно работа с динамична памет без ++ е жив мазохизъм. За съжаление обаче смесването на двата езика също е главоболие, затова обичайната практика днешно време е да се пише "стил чисто С" но изцяло в ++ среда.

Миро, да ме прощаваш, че ти опонирам ама и обратното е вярно т.е. пише се OO на чисто C - за справка linux kernel.

Едно време (94-95) ми попадна едно книжле - Object Oriented Assembly Language - което ми промени изцяло отношението към OO - цялата книга се синтезира в едно изречение - OO е naming convention a OO езици са syntax sugar т.е. позволяват ти да пишеш по малко и съответно по неясен на пръв поглед код но в никакъв случай нещо пречи да ползваш и най простия език за OO - достатъчно е да кръщаваш процедури/функции съществилно_глагол, наследяването става с влагане на структура в структура и т.н.

_________________
Мразя да мразя ...


Пет Яну 31, 2020 10:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: OO C++ tutorial
palavrov написа:
Миро, да ме прощаваш, че ти опонирам ама и обратното е вярно т.е. пише се OO на чисто C - за справка linux kernel.


Изборът на даден инструмент винаги е следствие от много и различни съображения. Но ако се съсредоточим само върху самия инструмент, т.е. компилатора и езика, то очевидно С++ покрива на 100% стандартното С. Предполагам знаеш, че в гну-то на gcc трябва изрично да му кажеш дали да се ограничава до даден стандарт. Иначе си се оправя само автоматично. Аз лично директно викам g++ винаги, без значение дали сорса ми съдържа ++ или не. С други думи аз ползвам само ++ като инструменти и мога да си го позволява поради простата причина, че *никога* не ползвам чист С компилатор. И не си и помислям да ползвам такъв инструмент, защото това ще ми доведе само до главоболия от сорта на декорации и тем подомни. И нула, подчертава *нула* ползи.
Така че има 3 варианта:
1. Само Ц++ инструменти
2. Само Ц инструменти
3. Смесено
За съжаление последният вариант е доста проблематичен. Не че някои не го ползват при наличие на "други" съображения. Вторият вариант очевидно не ти позволява Ц++ код, което за мен си е все едно да те накарат да ходиш само на един крак. Отново ясно е, че някои имат и такива съображения, но аз не съм еднокрак.
Единствено първият вариант ти дава всички възможности. Като искаш пиши си чисто Ц. Нямаш ядове. Не е казано, че трябва да ползваш ++, просто може да го направиш (ако ти поискаш).


Пет Яну 31, 2020 11:44 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 9 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни