Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
RFID за идентификация и следене на товари 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение RFID за идентификация и следене на товари
Здравейте,

Искам да следя товаренето и разтоварването на няколко колички във фабрика. Процесът/логиката е:
1. Количката пристига в точка А, където се разтоварва. Стартира се таймер
2. Количката се товари и се паркира в точка Б, откъдето се подкарва пак нанякъде

Целта ми е всяка количка да се идентифицира в точка А, където да се стартира един таймер за тази определена количка. Когато количката е в точка Б, таймерът се спира.

Мисля за RFID тагове на всяка количка, които се четат в точки А и Б, оттам информацията се дърпа от едно Raspberry Pi (примерно), което си пуска/спира таймери и записва всичко в база данни. Изискването е системата да бъде трудна за лъжене от недобросъвестни оператори.

Дайте някакви насоки - става ли идеята, има ли готови китове/решения?


Вто Яну 28, 2020 7:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
Предпазването от изобретателни скатавки си е цяла наука, и е процес на дебнене, анализ, подобряване на разбитата защита и пак отначало.
Иначе RFID технологията се избира според разстоянието и броя на обектите, които могат да са в обхвата в един и същ момент. И има разни начини - в магазините трябва да покрият метър-два за да обслужат изхода, но в производството може да се мине и с баркод на "телефонен" кабел, висящ на пирон на стената.
На по-базово ниво аз бих погледнал базовия слой или по-точно "терминалите" дето ще събират базовите събития. Т.е. информационната система се "захранва" от събития от разни сензори - примерно RFID четци, датчици за движение, бутони, круши, бариери, везни, камери / баркод четци и каквото се сетиш.
На това ниво не мислиш за обработката - дали ще е малинка, къпинка, или калинка. Всяко събитие трябва да замине нагоре, без да се обработва - таймстампа и данните от сензори и никакво мислене / предобработка.
Когато имаш тия събития може да реализираш произволна логика, и да си направиш анализ на данните - да видиш дали някъде нямаш дублиране, дали нещо не се губи. Ако има липси добавяш или подобряваш сензорите или там точките, дето регистрират.
Така имаш една обширна (според времето за предварително въвеждане, което ти дадат) и мислиш алгоритмите за работа. Тия алгоритми / логика се хранят от събитията от сензорите и произвеждат (генерират като изходи) разни статуси, или по друг начин казано, аларми. Както и статистики, разбира се. Тия изходни събития са примерно е-мейл на HR-ката да пусне предизвестие на еди кой си оператор, или да повиши друг. Ако има нужда от разни изпълнителни механизми, примерно да се светне индикация че количката трябва да не отива вече в склад 1, а да стига в склад 2, това също е решение на база на логиката, работеща върху събитията.
Ако разделиш нещата на такива слоеве - събиране на данни, логика (логики - може да са няколко различни процеса - пращане на мейли, управления на светофари, ...) и изходни данни, ще си свободен в това къде и как да имплементираш тия логики. Може да е малинката, може да е облак, може на PC, ардуино или каквото ти трябва. Т.е. ако имаш ясна структура и информация можеш да ползваш някой студент да го напише на JS, или както си решиш.
Друго важно е как ще визуализираш работата на системата - примерно страничка, на която шефа да вижда всичко (SCADA-подобно), или панел някъде в кабинката на охраната. Не би променило какви сензори имаш из фабриката, но ще определи може би на какво да го пишеш.
Една не лоша идея е да ползваш node-red, примерно на малинка (или на пц, или в облака). Лесно се закача към различни входове, изходи, бази данни, лесно се правят и web визуализации. Ако ти трябва нещо нестандартно се пишат функции на JS - което може да го приемеш като плюс или минус.

Едит: като се замисля, може би спедиторите има доста близка до твоята система, ама вече реализирана - следене на стоки през множество точки, с проследимост, контрол и т.н.

Edit: пак до допълня - за защита от измами трябва да гарантираш няколко неща:
- канала от сензорите (четците) до мястото, където се съхраняват събития (базата данни) да е защитен от манипулиране
- времето (таймстампите) да са достатъчно прецизни - не знам какво се ползва в тая област, в индустрията е някаква вариация на PTP/IEEE1588
- вмешателство в хардуера на компонентите от системата - tamper resistance
Ако ти си правиш нещата пак бих препоръчал MQTT през SSL канал до брокера - лесно можеш да го ползваш примерно с ESP32, което да закачи прости сензори към мрежата. Там с времето не виждам как ще стане, но в крайна сметка ще ползваш таймстампи от брокера (сървъра) - т.е. когато 16-байта от баркода (примерно) стигнат през TCP-то до брокера, което може да е някакви милисекунди ако всичко е в локалната мрежа.


Вто Яну 28, 2020 8:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28007
Местоположение: София
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
Ами за много обекти/големи площи или ако просто си струва има много системи базирани на rfid, както пасивни така и активни, така се следят контейнери и камиони на пристанища. Твоят случай в малко по-различен, най-вече от към финансова обосновка, та трябва нещо да се пригажда.
Аз бих се спрял на Лонг рейндж rfid с пасивни тагове.
Не знам какви са тия колички, с rfid не само можеш да ги тракираш а и да получаваш обратна връзка, примерно тегло. Защото количката може да се натовари за 1 мин и още 2 да се пуши цигара, пие кафе и т. н. не знам каква точно ти е спецификата


Вто Яну 28, 2020 9:32 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
Благодаря за коментарите, все още сме в процес на уточняване какво точно се иска, и изискванията се раздуват всеки ден и всеки час.

Идеята на клиента е много близо до real-time location system (RTLS), само че изискванията не са hard real-time с точност до милисекунда. Освен логиката с чекирането на пунктовете за товарене и разтоварване, се търси и възможност за следене на местоположението на дисплей. Количките се движат по коридори с точно определен маршрут.

Чакам да ми изпратят чертежи и по-ясно формулирани условия, но за момента мисля, че трябва да се насоча към:
- RFID за пунктовете за товарене/разтоварване. Обсегът трябва да е малък, за да може да се регистрира количката чак когато е на 15-20 см от четеца
- Евтини RFID четци + Raspberry Pi
- Bluetooth LE за следене на количките по коридорите
- Няколко Raspberry Pi BLE Gateway устройства

Опит с тези неща нямам, взел съм си 2 x ESP32 DevKit C да подкарам BLE с ардуиното вкъщи, и един куп документи/whitepapers да чета.

Ще използвам темата за да задавам тъпи въпроси...


Пет Яну 31, 2020 4:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7893
Местоположение: София
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
колко голяма е площта, през която минава маршрута? :)


Вто Фев 11, 2020 5:43 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
За цялата площ на маршрута ли питаш? Още не я знам със точност :) Тук някой трябва да ми изпрати карта с размери, само дето се мотае.

Грубо казано, количката трябва да се следи в коридор широк 3м и дълъг около 50м, прав. В края има един завой и количката се товари в асансьор до втория етаж, където пак по горе-долу прав коридор минава още 30-40 метра. После тръгва обратно.

Мисля, че BLE ще свърши добра работа, и съм се заел да чета в свободното време. Проектът не е спешен, т.е. има други по-важни неща за правене, но идеята ми харесва много и искам да го докарам докъдето мога.


Вто Фев 11, 2020 6:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7893
Местоположение: София
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
Бе сложи едно по-мощно WiFi и на всяка количка GPS и логвай. :)


Вто Фев 11, 2020 6:23 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
Нисък е таванът, няма къде да летят спътниците...


Вто Фев 11, 2020 6:41 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
Някой да препоръча работещ питонски код за BLE beacon сканиране? Пробвах pybluez и bluepy, и двете си имат проблеми - не може да сложиш филтър, не са актуализирани и един куп други проблеми. Остава ми вариант да ползвам hcitool + hcidump директно, но не е удобно.


Съб Фев 29, 2020 6:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
За такива цели ползвам донгъл/платка с NRF51 със специален фирмуер и wireshark. Мисля че и за тексаскит CC254x се намираше подобно.


Пон Мар 02, 2020 3:52 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
@gicho Благодаря за съвета, аз подкарах NRF52-DK + Wireshark, работи добре.

В крайна сметка успях да направя каквото искам с pybluez/Raspberry Pi, защото искам да ползвам готов BT донгъл или вградения на малинката. В питона има фукнция bluetooth._bluetooth.hci_send_cmd(sock, ogf, pcf, params), който праща HCI команди. В Bluetooth спецификацията ги има кодовете описани, за който се интересува. Ето го кода за добавяне на мак адреси в белия лист:
Код:
try:
    # Clear white list
    bluez.hci_send_cmd(self.S, 0x08, 0x0010)
    # Add deviceс to white list
    bluez.hci_send_cmd(self.S, 0x08, 0x0011, struct.pack('<7B', 0x00, 0x39, 0xad, 0xb5, 0xee, 0xf3, 0x0c))
    bluez.hci_send_cmd(self.S, 0x08, 0x0011, struct.pack('<7B', 0x00, 0x7a, 0xb0, 0xb5, 0xee, 0xf3, 0x0c))
except Exception as err:
    print("Exception: ", err)


Ето и чертеж, който показва пътя на количките, обща дължина около 150 метра, ширина на коридора 2,3 метра, височина 2,6 метра до окачения таван. Над него има тръби и кабели.
Изображение

Тези дни ще сложа по един ibeacon на количките и едно Raspberry да записва rssi-то в някоя точка от коридора. За начало пробвах да отида до тоалетната с един трансмитер в джоба, а другия на бюрото. Това е резултатът:
Изображение
Трансмитерите са нагласени за -18dBm и явно ще иска сериозно филтриране и логика, за да се постигне някакъв резултат.

Засега смятам да ползвам малинката, но може би ще трябва да сложа външен Bluetooth адаптер, ако вградения не е достатъчно чувствителен или много шумен. Както и да е, трябва да взема един и да ги сравня - дайте линк към някой сносен такъв.


Пон Мар 09, 2020 7:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
За тези цели имаше разширение на BT стандарта за по-точно локализира - потърси го. Последните nrf-и го имат, но май имаше нещо с антените ли - може да го разгледаш, целите са точно за indoor позициониране и приложения от типа asset tracking.
https://www.silabs.com/products/wireless/learning-center/bluetooth/bluetooth-direction-finding


Вто Мар 10, 2020 8:28 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
Гледах презентацията на силабс и им пратих имейл, ама никой не си направи труда да отговори. Nordic май още нямат стек за Bluetooth 5.1 - не съм сигурен за това.

Какво ще кажете за UWB, нещо от сорта на https://www.decawave.com/product/dwm100 ... ent-board/?


Сря Мар 11, 2020 11:17 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
Ето демонстрация на продукта на Decawave, DWM1001. Товае интересно и информативно ревю. Документацията им е добра, имат и форум.

Вместо до откривам топлата вода с bluetooth, UWB предлага почти готово решение (на пръв поглед само) - ще се почеша още малко и ще поръчам един кит за проба. То е ясно, че нищо не е каквото изглежда, и сигурно пропускам много фактори - някой може ли да се включи с малко критика?


Пон Апр 06, 2020 9:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: RFID за идентификация и следене на товари
Не съм ги ползвал на живо - само съм зяпал за тях, но доколкото гледах са добро решение. Ако ти пасват на бюджета и останалите характеристики (обхват, точност, ..) мисля че са добра посока.
След като кита с 12 нода и централа е 200-тина долара си струва. Все пак всеки нод има UWB и NRF в него. За почти готово решение (гледам че има библиотеки за ползване на разни машини) си е без пари.

Едит: гледам че модула на дребно е над 20 долара - 12*20 са 240 долара, а в кита има повече неща дори.


Пон Апр 06, 2020 12:41 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни