Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Структуриран текст 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Структуриран текст
Наследил съм няколко PLC-та на Wago, които наблюдават някакви процеси и в момента не работят като хората. За да ги програмирам, трябва да използвам структириран текст - дайте линк към някакви ресурси за това.

Свалил съм eCockpit от Wago, свързвам го с PLC-то - работи. Оттам нататък - как се пише код, как се компилира/тества, как се сваля на контролера, как се достъпват променливи в паметта - нямам идея. Курсове за структириран текст има някакви, но бюджет - йок. Струва ми се странно, но не мога да намеря свестен урок даже и в тубата.

Благодаря


Чет Яну 09, 2020 10:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Структуриран текст
stewie написа:
Наследил съм няколко PLC-та на Wago, които наблюдават някакви процеси и в момента не работят като хората. За да ги програмирам, трябва да използвам структириран текст - дайте линк към някакви ресурси за това.

Свалил съм eCockpit от Wago, свързвам го с PLC-то - работи. Оттам нататък - как се пише код, как се компилира/тества, как се сваля на контролера, как се достъпват променливи в паметта - нямам идея. Курсове за структириран текст има някакви, но бюджет - йок. Струва ми се странно, но не мога да намеря свестен урок даже и в тубата.

Благодаря


https://www.plcacademy.com/structured-text-tutorial.pdf

video
https://www.myplctraining.com/learn-str ... t-in-2019/

simulator
https://bin95.com/plc-structured-text-programming.htm

как да си нагнявиш нодепад++ за структ текст
https://community.notepad-plus-plus.org ... -for-plc/4

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Яну 09, 2020 4:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 10:41 am
Мнения: 1657
Мнение Re: Структуриран текст
Аре ся глупости.... курсове... бюджет... Не се прави така!

Ето правилния подход:

Вземаш една кирка и отиваш на една поляна.
Започваш да копаеш дупка.
Дупката я копаеш, докато се появи едно блокче Lego.
Вземаш блокчето и просто го поставяш....


Пет Яну 10, 2020 4:53 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Структуриран текст
stewie написа:
Струва ми се странно, но не мога да намеря свестен урок даже и в тубата.

Има доста клипове из тубата. Отдолу е codesys в кокпита. Да не би търсенето да не се случва заради удивителния в името - "e!Cockpit"?
Документацията им е доста обширна - може би затова не намираш нещото, не че го няма.


Пет Яну 10, 2020 8:59 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Структуриран текст
Това е добър плейлист с основите на структурирания текст, ако на някой му трябва.

Ваго търсят пари за лиценз за кокпита и се опитвам да покарам CodeSys, засега без успех.


Пет Яну 17, 2020 9:58 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 18, 2007 10:39 am
Мнения: 137
Местоположение: Русе
Мнение Re: Структуриран текст
За да подкараш Codesys на Wago трябва да се префлашне контролера с друг бутлодар. Почти сигурно ще ти трябва кабел за серийна връзка с PLC -то!


Пет Яну 17, 2020 7:16 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Структуриран текст
Кабел имам, май ще се наложи да ползвам Codesys, защото Wago не предлагат софтуер за Ethernet/IP скенер във кокпита. Техническият им отдел ме насочи към това.


Пон Яну 20, 2020 4:25 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 18, 2007 10:39 am
Мнения: 137
Местоположение: Русе
Мнение Re: Структуриран текст
Днес по неволя се занимавах със същото нещо. Септември на шега за 15 мин префлашнах PLC то и успявах да го програмирам с CoDeSySa. Точно със същия файл от 3S. Между другото пише, цена 100Евро но не струва нищо. И при инсталацията в поленцето пише, че не се нуждае от лиценз.
След малко опити, върнах контролера до Wago със SD карта. Днес при опит да го подкарам на кодесиса ударих на камък. При инсталацията се мръщеше нещо. Не помня дали съм ъпдейтвал от тогава, но сякаш нещо с линукса му се оцапа. Утре ще го боря и аз, но допускам, че има някъде несъотвествие във версии.


Пон Яну 20, 2020 11:59 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Структуриран текст
И аз ще флашвам Codesys тези дни, щом Ваго го препоръчват даже.

Днес се опитвах да подкарам Ваго 750-8100 като модбус слейв (пс-то ми е мастър), но не мога да разбера как точно става с четеното на регистрите. Няма проблем да се четат специалните регистри, но с другите (user-defined) - греда.

В кокпита избирам всички променливи от програмата, задавам им модбус адрес, флашвам и не става нищо, получавам обратно illegal data address exception. Изглежда, че адресите не се записват изобщо при флашването.


Сря Яну 22, 2020 12:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Структуриран текст
the_bull написа:
Днес по неволя се занимавах със същото нещо. Септември на шега за 15 мин префлашнах PLC то и успявах да го програмирам с CoDeSySa. Точно със същия файл от 3S. Между другото пише, цена 100Евро но не струва нищо. И при инсталацията в поленцето пише, че не се нуждае от лиценз.
След малко опити, върнах контролера до Wago със SD карта. Днес при опит да го подкарам на кодесиса ударих на камък. При инсталацията се мръщеше нещо. Не помня дали съм ъпдейтвал от тогава, но сякаш нещо с линукса му се оцапа. Утре ще го боря и аз, но допускам, че има някъде несъотвествие във версии.

Рънтайма и разните пакети на кодесис имат често и демо версия - предполагам при теб това е тръгнало. В лога в такива случаи си пише - демо лиценз, ще работя 30 минути (или 2часа). След това време трябва да рестартираш. За експерименти и проби става, за после ще си иска ония 100 евра за да влезе в машината.
Със същия успех (т.е. демо с рестарт на 2ч) може да ползваш рънтайма за виндоус - прави PC-то real-time машина и пълен PLC контролер. Там работи и Ethernet/IP, и Profinet през нормална мрежова карта на PC-то. I/O-тата трябва да са по филдбъса, макар че поддържат и разни I/O платки. И ако тоя вариант ти допада можеш да си купиш лиценз (за PC) и да го ползваш.
https://store.codesys.com/softplc/codesys-control-rte-sl.html - 500 евро

Едит: много подобно на PFC200 е beaglebone - в PFC се ползва пак sitara на TI (3358 по спомен), същото е на beaglebone-а. Лицензът за beaglebone за Codesys е 70 евро:
https://store.codesys.com/codesys-control-for-beaglebone-sl.html


Чет Яну 23, 2020 10:13 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Структуриран текст
Два часа, после трябва reboot... Много добри впечатления от Codesys досега, флашнах PFC200 SL на Ваго-то, всичко работи, една камара модули, документация - като за начинаещ е супер.


Чет Яну 23, 2020 7:46 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 18, 2007 10:39 am
Мнения: 137
Местоположение: Русе
Мнение Re: Структуриран текст
Аз трети ден го боря и все удрям на камък, но много вероятно проблема в контролера! Опитвам се да програмирам 750-8216 с CoDeSyS заради J1939 протокола. Инсталирал съм новия Codesys и слагах Run time V3.5.15.20, V3.5.15.0, V3.5.14.0 и не работи... Германците казаха че не са пробали с това PLC с 8203 със сигурност работело... Очаквам от съпорта да ми дадът друг PLC за проба.
Връзвах се по SSH-а и няма нередни неща като липса на място и прочие на първо четене, щото гледах, че имало проблем с място на някой контролери.

Аз леко съм разочарован от документацията на WAGO. Една седмица имах полемика с тях за PWM модули за контролер. На пловината им документи пише, максимална честотата 250kHz на други 250Hz. Докато разберат какво ги питам, след това да отговорят ... Накрая се оказа, че е до 250Hz, а на мен ми трябваше 1kHz. Не знам как са го постигнали, но най прсти контролери имат PWM поне до 100kHz.

Недей вярвай на всичко по документите. :) Тябваше също да им обяснявам, че като си поръчам реле 868-304 и изводите винаги трябва да са номерирани 11,12,14 за единия контак и 41,42,44 за другия и противоречи на ISO 9001 да ми доставят реле, номерирано с изводи 11,12,14 и 21,22,24. Според тях няма нищо нередно щом тока на релето отговаря и работното напрежение.

За лицензи от съпорта никой нищо не каза, но така или иначе попада в юрисдкцията на 3S.


Чет Яну 23, 2020 8:37 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Структуриран текст
В тубата има видео как се инсталира Docker/NodeRed на PFC200 контролер с ecockpit runtime. Това дали може да стане с Codesys runtime?


Сря Яну 29, 2020 2:17 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 13 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни