Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A ) 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
Мда при това може да я върже директно след греца, няма да грее повече от това и ще разтовари 7812.
Само трябва да е за 1А.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Нед Дек 08, 2019 8:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
kalata23 написа:
Как тримерът ще ми направи 5 волта на изхода? Проблемът е, че на изхода имам по-малко, а не повече от 5 V. Иначе като се поразчетох снощи, е ясно че трябва чипа да грее. Хората са писали, че разсейва около 1 W мощност. Аз му слагам на 7805 12 волта на входа, а на изхода искам 5 V или имам 3.5 W разсейвана мощност.

Така, лесно като му повдигнеш средния крак спрямо масата.
Изображение
Тва от линка на Ицо може и да е добро ама за 1А идва леко скъпо ми се види, слагай радиатора, ии дано си взел читаво 7805 щото има и леки ментета дето едвам устискват 1А.


Пон Дек 09, 2019 12:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
Малко ще навляза по-надълбоко : понеже съм правил малки серии устройства, където се е гонила и цена и обем (и заради понижаване на цената -> размера -> свободно пространство) накрая достигнах до решение с импулсно захранване което е 5 волта 0.75А и накрая цената излиза по-ниска от комбинация трафче, грец и 7805. Импулсно трафче има в комет : https://store.comet.bg/Catalogue/Product/15573/. Чипа също го имат. Ако толкова държиш на 12 волта, от същите трафчета има и за 12 волта и се прави със същия чип. И имам и релета в устройството - просто ги сложих 5 волтови. Та даже има и LC филтър след импулсното и цената пак е по-ниска отколкото класическия траф.
7805 или какъвто и да е линеен стабилизатор (или поне в този случаи) не са за такива разлики в напреженията и такива тоци. Не че не може - и 7 вата ще издържи сигурно ама ще трябва да сложиш сериозен радиатор, който пък още повече вдига цената, а реално само ще топлиш стаята с тази установка.


Пон Дек 09, 2019 8:47 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
Човекът си реализира курсовата работа (похвално).Затова предлагам да се съсредоточим върху това, което вече има :)
Виж с осцилоскоп какво имаш на изхода на 7805.

_________________
Хайде де!


Пон Дек 09, 2019 9:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
Съгласен съм, ама 7 вата на 7805 така или иначе са му въз много. Варианта с онова импулсно с изводи като 7805 не е лош ама ще трябва да сложи два и да им разпредели товарите някак си. А и сметката не излиза - от 0.6А трафче няма как да се извадят 15 полезни вата с линейни стабилизатори.


Пон Дек 09, 2019 11:11 am
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
Малко под 5 V, но няма смущения или неравности. Възможно ли е от греенето да пада напрежението? Ако разбирам правилно, греенето се получава заради голямата разлика между входното и изходното напрежение на 7812 и 7805. На 7812 влизат 18,9 волта (след греца) на изхода имам 12 волта. До тука имам около 6 V разлика. На 7805 имам входни 12 и изходни 4,8, което прави почти 5V разлика. Ако приемем, че консумацията ми е половин ампер, това прави около 3 вата разсейвана мощност за 7812 и около 2,5 вата за 7805, което няма къде да отиде, освен в топлина. Двата чипа, мисля, могат да разсейват около 1W топлина, което значи, че си искат радиатори. Сега, лошото е, че не бях помислил за това (друг път ще питам за насоки за импулсно захранване, преди да правя платката), когато си мислех схемата и платката. Първата ми грешка беше, че сложих двата стабилизатора един до друг и втората е, че сложих други компоненти около тях. Втората грешка може да се поправи, тъй като от едната страна на двата чипа е ESP Платката, която в момента е сложена на рейки, но ако махна рейките мога да я запоя за платката и 7805 и 7812 ще са над платката и може да се сложи радиатор (общ за двата стабилизатора), който радиатор ще е около 3-5 сантиметра дълъг (разбирайте по дължина на платката). Отдясно на 7812 имам клеми за подаване на 13-те волта от трафа, мога да ги махна и да запоя проводниците директно на платката, така няма да пречат на радиатора.

По въпроса, защо ползвам 2 стабилизатора. Първо, курсовата работа е въпросният терморегулатор за радиатора от другата тема. Той трябва да комутира ~220 V (пуска/спира радиатора), като това устройство ще се захранва от тия същите 220 V. Т.е имам един щепсел, който влиза в контакта, оттам тия 220V отиват в паралел на захранването на устройството и за захранване на радиатора (през реле). Радиаторът пък се включва в контакт, който излиза от кутията (с кабел). За целта няма как да ползвам външни захранвания тип адаптери и прочие. Да, идея си е да взема един адаптер, да му взема платката и да я префасонирам, за нуждите, ама не се сетих. Второ, държа да имам 12 V, заради избора на реле. По-яките релета, които мога да намеря днес за днес, които смятам, че на 100-ното щракане няма да им нагорят толкова контактите, са с напрежение на бобината >5 V. Иначе ще имам една кутийка, която ще събира прах, а до тук съм вложил над 50-60 лева, при това още не съм взел релето и кутията ( а и мисля да взема и цокъл за релето, та като се наложи един ден да го сменям, да не псувам като каруцар).
И най-важното основание е, защото си нямам грам познания по импулсна схемотехника, изобщо не са ми ясни импулсните захранвания, г.д знам принципът на работа, но реализацията им ми е непонятна. Докато поне това със 7812 7805 съм го правил в друга курсова работа, но там контролерът беше PIC, който дърпа далеч по-малко от ESP-то и беше замислено колкото да се покаже,че работи, изобщо не си давах сметка какво се случва в кутията, докато устройството работи.

ПП: На пазара има много готови конролери за управление на отоплителни уреди или изобщо на какви да е уреди, обаче са с малки мощности до 2 kW. Радиаторът ми е ~3kW. Ако има такъв контролер с таймери и простотии, то или са индустриални или струват майка си и баща си.

Редакция: Трафът го дават 20 вата.
ППП: Не съм сигурен колко е добре импулсното захранване за ESP–то и дали няма да има проблеми с WiFi модула.
ППП: Ако няма проблеми ESP + импулсно захранване, мога да разпоя стабилизаторите и на тяхно място да вържа импулсното захранване, може с клеми, може със съединители, може и директно запоени кабели.


Пон Дек 09, 2019 11:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
kalata23 написа:
...
ППП: Не съм сигурен колко е добре импулсното захранване за ESP–то и дали няма да има проблеми с WiFi модула.
ППП: Ако няма проблеми ESP + импулсно захранване, мога да разпоя стабилизаторите и на тяхно място да вържа импулсното захранване, може с клеми, може със съединители, може и директно запоени кабели.

Ще резюмирам - там където би могъл да срещнеш Wi-Fi, е почти изключено да срещнеш и линеен стабилизатор...


Пон Дек 09, 2019 11:36 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
За в бъдеще ще знам.

ПП: За сега имам два варианта за решение:
Вариант А) - купувам радиатор, монтирам го на чиповете, ако смогне да охлажда и всичко работи дълго време без проблеми - добре, ако ли не, минавам на вариант Б)
Вариант Б) - изкормвам 7805, на негово място свързвам една платка, DC-DC регулируем стабилизатор и си правя каквото искам напрежение, в случая 5 В. 7812 остава да щрака релето. Като е един по-лесно ще му намеря/направя охлаждане. Общо взето работата отива на поциганяване, нещо, което се опитвах от самото начало да избегна, ама като не съм обмислил добре нещата, си плащам цената.


Пон Дек 09, 2019 12:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
Е ако храниш 5-те от 12-те, и входното е около 19, няма логика 12-те да греят по-малко, освен ако входното не пада твърде много да речем до 15-16, където вече пада в-у стабилизатора ти е двойно по-малък.
Мощността разсейвана в-у даден елемент е равна на падът на напрежение върху него умножен по тока, това би трябвало да ви го кажат доста преди да ви дадат курсовата работа.


Пон Дек 09, 2019 1:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
78XX по принцип имат термозащита. Ако прегреят изключват докато изстинат.
Принципно ако се свърже 7805 директно на греца, ще грее повече, но общата топлина и загуби ще са същите.
За сега не мисли импулсни. Ако подкараш нещата с със 78XX тогава може да преминеш на импулсни. Поетапно прави нещата. Да не се забавиш с умуване какъв цвят да боядисаш непостроената все още къща :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Последна промяна slav4o.com на Пон Дек 09, 2019 1:45 pm, променена общо 1 път



Пон Дек 09, 2019 1:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
Не съм чел всичко, но аз бих подходил по следния начин.
Първо трансформатора - 14V са много. Аз бих взел 9 или 10V трансформатор. След изправяне и филтрация стават около 12V. Релетата имат диапазон от напрежения в които сработват надеждно. 12V реле би сработило надеждно и на 10V, така че не е необходимо напрежението да е точно или пък стабилизирано. Имайки 9V трансформатор (около 12V след изправител и филтър) релето ще работи надеждно. След това ако имаш нужда от 3.3V или 5V ще ти е необходим само един регулатор.
Не е нужно релето да е на цокъл. Обикновено живота му е толкова дълъг, че далеч не оправдава наличието на цокъл (естествено ако е предвиден малък запас все пак). А когато стане време да го сменяш, просто ще направиш ново, по-добро устройство. Не си прави илюзии, че това което майсториш ще е толкова вечно, та да трябва да е сервизо-пригодно.

И най-накрая. Всички тези неща дето ги мислиш, вероятно след 10 години ще се биеш по главата и ще се чудиш защо ти е трябвало да го правиш толкова сложно. Сложно всеки може.


Пон Дек 09, 2019 1:44 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
За сега изглежда, че радиаторът е решение. Дори само с термопаста, без да затягам сабилизаторите за радиатора, радиаторът държи около 40 градуса температура, а стабилизаторите са по-хладни.
Температурата на въздуха е около 23-24 градуса.


Пон Дек 09, 2019 9:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
Радиатора е решение да, няма никакъв проблем в това. Не заправяй и кондензатори вход изход. 7805 си работи добре и за малки консумации става, има някои косури, но за непретенциозни товари става. Сега ако храниш радио, зависи какво е радиото, т.е. как комуникира, ако има къси бръстове където лъчи с голяма мощност не е много за 7805.


Пон Дек 09, 2019 9:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
kalata23 написа:
...Дори само с термопаста, без да затягам сабилизаторите за радиатора, радиаторът държи около 40 градуса температура, а стабилизаторите са по-хладни...

Обикновено е обратно - полупроводниците са по-топли от радиатора. Може да са малко по-топли, но са по-топли.


Пон Дек 09, 2019 9:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Евтин трансформатор 220-14V (> 0.6A )
Мда, няма как чипа да е по-студен, източника на топлина е кристала му, и в цялата верига той е с най-висока температура. Тук с пълна сила важи закона на ОМ, имаш термално съпротивление k/W, токът е топлинната мошност мощност във W, а напрежението ти е температурата. Имаш три основни компонента на съпротивлението - кристал-корпус, корпус-околна среда или корпус към радиатор, и радиатор към околна среда. Да речем кристал корпус ти е 0.5 C/W, корпус-радиатор ти е 0.2 C/W и радиатор околна среда ти е 5 C/W /зависи от площ, ориентация обработка и др./ , общото ти съпротивление кристал околна среда е 5.7 C/W. Ако в кристала се отделят да речем 2 W, то ще имаш 2*5.7 = 11.4 С, като ги добавиш към околната получаваш температурата на кристала. Сметката обикновенно се прави в обратен ред. Знаеш съпротивлението кристал-корпус, корпус- радиатор, занеш максималната околна, максималната на кристала и разсейваната мощност, и от там намираш какво трябва да е съпротивлението на радиатора, ис и го избираш по катоалог, или пък го смяташ. Може да се сметне на база площ, обработка и ориентиране по емпирични формули, но найпдобре да го вземеш за съответният профил от каталога съобразявайки каква ти е ориентацията,
Много ми е чудно, това в кой курс се учи, аз не помня да са го преподавали, или се препдолага, че след като си минал физика 1,2 и не знам си коя част, веч ене помня колко физики бяха, е логично да го занеш.


Пон Дек 09, 2019 10:46 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 54 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни