Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Наблюдение на вибрации 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
Бях чел преди време за използване на cepstrum за детектиране на проблеми в зъбни предавки на база на записания звук

_________________
Хайде де!


Сря Ное 20, 2019 9:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4410
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
dan написа:
Бях чел преди време за използване на cepstrum за детектиране на проблеми в зъбни предавки на база на записания звук

то за можене може, ама звук предполага, че трептенето/вибрациите ще са в звуковият спектър.
Зашото в тиха стая да мериш механични трепения индиректно чрез звук е едно друго е в стоманолеярен цех или шлосерски с 20-на цпу-та и стругове и т.н.
все си мисля, че по-добре да се сложат или пиезо или мемс датчици на вибрации(може и акселерометри) и да си правиш анализа независимо дали в халето се чува пищене на лагери или не.

В подкрепа на тезата на dan ;) :
https://www.bksv.com/doc/13-150.pdf

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Последна промяна MYXATA на Чет Ное 21, 2019 2:55 pm, променена общо 1 път



Чет Ное 21, 2019 2:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1223
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
MYXATA написа:
dan написа:
Бях чел преди време за използване на cepstrum за детектиране на проблеми в зъбни предавки на база на записания звук

то за можене може, ама звук предполага, че трептенето/вибрациите ще са в звуковият спектър.
Зашото в тиха стая да мериш механични трепения индиректно чрез звук е едно друго е в стоманолеярен цех или шлосерски с 20-на цпу-та и стругове и т.н.
все си мисля, че по-добре да се сложат или пиезо или мемс датчици на вибрации(може и акселерометри) и да си правиш анализа независимо дали в халето се чува пищене на лагери или не.


Може и с лазерен интерферометър да измери дистанционно вибрациите на въпросните обекти, даже с малко майсторлък и умения може да комбинира интерферометър с триангулиращ или тайм то флай лидар и с прецизно напасване на 2D образа от CCD kамерата и лазерния радар да направи високоразделителна вибрационна картина.


Чет Ное 21, 2019 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
Това се прави отдавна и се прилага за "predictive maintanance" на машини. Rockwell (мисля) бяха купили една компания, дето това им беше основен продукт и го имат интегрирано в техните решения за автоматизация. Някой фирми вграждат (опционално) акселерометри в самите серво мотори за да се ползват с тая цел.
Тексасците имат информация по въпроса, например малък модул да събира и праща данните безжично: https://training.ti.com/vibration-condition-monitoring-msp432p4-host-mcus
Тук (на 03:02 във видеото) има преглед на сензори за мониторинг на вибрации https://training.ti.com/affordable-high-performance-vibration-monitoring
Имаха и доста интересно решение за събиране на данните през индустриален fieldbus (от серва по ethercat примерно) и анализ на данните в тяхна платка (с AM57xx), където вървят алгоритмите за ML.


Чет Ное 28, 2019 1:22 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 19 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: nixx и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни