Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Наблюдение на вибрации 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Наблюдение на вибрации
Искам да направя една малка система за наблюдение на вибрациите на няколко електромотора, с цел да мога да следя кога някой от моторите тръгва да си заминава. Общо взето, идеята ми е следната: закачам акселерометър за корпуса на мотора заедно с един микроконтролер и през равни интервали пращам информацията към мрежата, където някакъв скрипт я обработва и анализира. Засега въпросите ми са:
- Има ли готови за монтаж сензори на пазара? Знам, че Analog Devices предлагат няколко, ама са ми много скъпи. Имам един ADXL345 тук, мога да го ползвам за прототип поне
- Подходящ протокол за комуникация между сензор/микрокотролер (слейв) и мастър, който трябва да е свързан към мрежата, най-вероятно чрез RS232/RS485. Радио е добра идея
- Препоръки за монтаж на сензорите

Всякакви други съвети са добре дошли, със сигурност има десетки неща, за които не съм се сетил.


Пон Ное 18, 2019 6:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
Мога да споделя малко опит от изпозлването на готови решения, дали ще ти е полезен не знам. Бях оборудвал няколко помпи с такава система, конкретно мониторинг на лагери. Системи много, най-общо два типа преносими за проверки и стационарни. При преносимите почти на всички сензора се закрепя с магнит. Някои препоръчват да се сложи към рамата на двигателя, други на корпуса в близост до лагера. Стационарните и при тях доста бяха с магнити, особенно разни хай-тек които са с безжични сензори, но имаше и на винт. Къде го завиваш тоя винт обаче не разбрах, освен ако не дупчиш нещо по двигателя. Имаше .. сега не се сещам на кой бранд, едни като подложки, слагаш ги под болтовете, като дебели шайби.
Освен с акселерометри, то даже не съм сигурен дали бяха с акселерометри или не са прости пиезо сензори, има и със звук, микрофонни, следи звука и прави анализ. Не съм позлвал от вторите. Не ми хареса как работи тов акоето бяха сложил, но то и не бешенещо много скъпо, мога да поровя да се сетя марката, че минаха 10 години от тогава. На една от помпите почна да дава аларма за проблем с лагера а ткаъв нямаше. На другата при смяна на уплътнение се оказа че и лагера е змаинал, а системата не даваше аларма ... та за мен си беше 100% провал. Тази беше по-просто, нямаше как да видя сигнала, нямаше много настройки ...


Пон Ное 18, 2019 6:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
stewie написа:
...
- Има ли готови за монтаж сензори на пазара? Знам, че Analog Devices предлагат няколко, ама са ми много скъпи. Имам един ADXL345 тук, мога да го ползвам за прототип поне...

Има едни юнаци, специализирани в измерване на вибрации и звук.
https://www.bksv.com/en
Решенията им са професионални, и съответно хич не са милостиви ценово.
Разгледай какво предлагат де, може да почерпиш полезна информация или идея.


Пон Ное 18, 2019 7:34 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
Аз съм правил хардуера за подобна система за мониторинг на натоварването на големи ЦНЦта дялкащи 24/7 самолетни чарколяци
БЕз да се впускам в подробности по обясними причини, с две думи, няма как да постигнеш това което търсиш с МЕМС и контролер.
Единственият готов датчик за вибрация който става е кварцов, но като цена за 3 оси става дебело. ИМа и активни триосни на B&K, но са по кашризни и не толкова стабилни като кварцовите. КОмпанията за която бачках тогава сама си изработваше и калибрираше датчиците. Сигнал кондишъна също не беше тривиален.

Датчика се залепя със секундно лепило ако искаш широка лента. Лепилото трябва да е няколко микрона дебело мах за да няма затихване. С магнит е ташак работа и бачка до наколко х100хц. Това което си намислил няма как да го постигнеш в домашни условия. Както и Тони спомена системи има много, но всички са куци в един или друг аспект.

След като ти си потребителя и познаваш двигателите, най добре закрепи един широколентов нок датчик да си преслушваш периодично. Ако искаш може и през някой евтин блутут после на компа следиш и зашисваш какво става от всеки канал


Пон Ное 18, 2019 9:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1228
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
jig.tak написа:
стабилни като кварцовите.

Най-добри са пиезо кристалните.


Пон Ное 18, 2019 10:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
Не съм се занимавал серозно да ги меря, мина ми мерака след опита който имах. А за диагностика на място, става, дори мислех да купувам мобилен, но мен ми трябва за пожарни помпи, които се тестват на 160% натоварване, опредлено като има разбит лагер го чуваш още преди да си закачил уреда. Да може би чисто превантивно до някъде, ама тя помпата така е направена че и да счупи лагера ще продължи да върти до де всичко се стопи и умре. Реших че не си струва. Иначе има няколк ософтуера,работят през микрофон, ако имаш читав хубаво, ако не става ис този в телефона. Не са върхът, но учудващо точно откриват лагери които вече са за смяна в конкретният случай. Ама това не е CNC, дет се вика сантим го не бърка, като има луфт има, тя на 160% и със здрави лагери вие на умряло и вибрира, то при такива дебити тръбите издават доста по-страшни звуци от помпата и мотора, особено като имаш коляно с малък радиус.


Вто Ное 19, 2019 12:16 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
Bai Ui написа:
jig.tak написа:
стабилни като кварцовите.

Най-добри са пиезо кристалните.


Е па тоа
Има много пиезокристали, но от всички кварца е най-стабилен за такива приложения. Доста са капрпизни откъм кабели и не са много чувствителни за съжаление.

На предната работа имах на разположение няколко комплекта k&g които бяха минавали всяка година калибрации, правени също от k&g, и нямаше никакво мърдане за поне 10-15г назад


Вто Ное 19, 2019 1:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
Аз съм съгласен напълно с jig.tak - ние също ползваме сензори и микрофони на K&G за звукова и вибрационна диагностика на алтернаторите и първо че въпросните сензори са си цифра даже и по американските стандарти и второ софтуера и алгоритмите са си бая сложни и като знам за някои от тях какви хора и колко време са ги писали/усъвършенствали и ми е непонятно направо как сам човек ще се хване с подобна задача и още по-малко пък да сензвал няколко мотора, а не за продаване. Макар че аз лично не мога да се сетя кой ще предпочете да купи такава апаратура не от реномирана фирма за една камара пари. Обикновено тия неща се ползват там, където непланиран ремонт/поддръжка са нежелани щото струват една камара пари и като такива пари за апаратура не се жалят и се купуват от реномирани фирми. Иначе аз опит имам само да меря вибрации и акустика без да ги анализирам и jig.tak е много прав като казва че сенсорите се лепят със секундно лепило и слоя не трябва да е много дебел. Имаме тест стенд за изпитание на алтернатори, който има такава функция чрез звука и вибрацията да познава какво му е на алтернатор като се почне от лагери и се стигне до статорни и възбудителни намотки, ама самата система иска доста обучение и самообучение докато почне да ги познава надеждно и то не на 100%. Иначе един вибро сензор за 3 оси, дето го ползваме да мерим вибрации е около $1200 и дейта акюзишин системата, с която работи е $10к, а микрофона, вибросензора и софтуерния ад-он за тест стенда за алтернатори е около $25к. Така че прави си сам сметката с какво се захващаш :D . По едно време имаше идея да ползваме обикновени акселерометри в алтернаторите и с регулаторите да правим подобна на твоята идея за диагностика и след кратко проучване я изоставихме тая идея като супер ненадеждна.


Вто Ное 19, 2019 2:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1228
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
jig.tak написа:
Е па тоа

Ти му викаш куме Иване...


Вто Ное 19, 2019 7:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
jig.tak написа:
На предната работа имах на разположение няколко комплекта k&g които бяха минавали всяка година калибрации, правени също от k&g, и нямаше никакво мърдане за поне 10-15г назад

Dimitar написа:
Аз съм съгласен напълно с jig.tak - ние също ползваме сензори и микрофони на K&G...

Може ли не'къв жокер за това K&G което сте ползвали?


Вто Ное 19, 2019 8:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
Един приятел иска да прави нещо такова...


Вто Ное 19, 2019 8:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
miro_atc написа:
Един приятел иска да прави нещо такова...

явно, ще ме конкурира - пожелавам му успех :)

това е моята система :): https://youtu.be/TyEIAOeYaT8


Вто Ное 19, 2019 12:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3312
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
В каква среда са моторите откъм странични шумове? Скоро гледах демо на невронна мрежа обработваща вход от стерео микрофон която работеше в сранително статична акустична среда, т.е. имаше шумове но бяха горе-долу постоянни. Време за разработка - два месеца. Резултатът беше приличен при наличието на едва доловим с човешко ухо лагерен дефект.

Сложното става когато трябва да локализираш източника (beamforming), нивото на шума е високо, изкустичния фон разнообразен, трябва да класифицираш различни видове проблеми. Интересна задача, но бързо може да стане много сложна. На мен ще ми е интересно да видя какво може да се постигне като обработка в реално време с невронна мрежа в FPGA и множество DMS-и залепени на ключови места. За целта обаче ще трябва да се "емулират" дефектите по лагерита. Приготви си чук и пила :)


Вто Ное 19, 2019 3:32 pm
Профил WWW
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
Сравнително тихо е около моторите.

Със сигурност да направиш прилично работещ проект е трудно и далеч над възможностите ми засега. Мислех за нещо по-просто от рода на наблюдение на спектъра на вибрациите, както пише тук.


Вто Ное 19, 2019 6:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4412
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Наблюдение на вибрации
stewie написа:
......Мислех за нещо по-просто от рода на наблюдение на спектъра на вибрациите, както пише тук.

:)
това нещо не е по-просто.
лесно е да свалиш някакъв сигнал - трудното е после обработката и класификацията.... и най-трудното е да убедиш клиента че работи при индустриални условия и да си го купи :)
по това от линка се работи доста повече от година .... познавам някои от хората там

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Ное 20, 2019 12:29 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни