Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Въпрос за електромер. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Въпрос за електромер.
Онова до кварца какво е?


Чет Ное 14, 2019 3:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Въпрос за електромер.
timt написа:
Онова до кварца какво е?

Кварцов съседник.
:lol: L203 - някаква бобинка..

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Чет Ное 14, 2019 4:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7895
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за електромер.
Срамота е при mcu-та за стотинки с всичко в тях (вкл. и EEPROM) да се правят такива схеми


Чет Ное 14, 2019 9:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за електромер.
Взе да ми е интересно с тия елмери, днес смених ии втория с механичен и изтърбуших електронния Макел, оказа се Турски. Ми има си цели две батерии, малка и голяма, не знам за какво са, има си копче което като го натиснеш ако е без захранване и на дисплея излизат показанията, дневна, нощна, общо, дата и час. Та вътре има MSP430F6723 с шунт е за разлика от Дейзи-то което с токов трансформатор, има и същия чип 2951 което се оказа някакво захранване. Обаче гадините турили и едно микро ключе което се отваря като махнеш капака и ся мига едно катинарче на дисплея.
Още не съм предприел интервеннция по Дейзи-то но ще си поиграя за спорта. Намерих данни за него https://daisy.bg/product/daisy-ivel-3c9 там пише че има вградена батерия, да ама няма, пък и не личи да е имало, интересно ще им пиша писмо да видим кво ще отговорят.


Пет Ное 15, 2019 2:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3080
Мнение Re: Въпрос за електромер.
Дори 50к записа да издържа 2402 - това е достатъчно- биха могли да презаписват всеки час в продължение на 10 години . Но си трябват достатъчно кондензатори за ситуацията при спад в захранването. Серийните SRAM се появиха сравнително късно и са по-скъпи.
Решението на Дейзи е добро, може да не е доизпипано.


Пет Ное 15, 2019 7:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Въпрос за електромер.
Като ученик работих в Дейзи на линията за тези електромери. Бяха ги конструирали едни тъпанари, наскоро завършили някакъв селски университет ( мисля че този в Русе). Още тогава електромерите бяха нефелни, а ония двамата не отбираха много повече от кучетата в двора и съответно едва ли качеството се е променило особено.

_________________
Хайде де!


Пет Ное 15, 2019 8:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Въпрос за електромер.
измервателния чип вади импулси, да кажем 1000 за киловат (пише го на капака). изискване на метрологията е този импулс да е изведен, на светодиод, примерно. през него се калибрира електромера и се заверява от метрологията.

в зависимост от класа на точност (пак го пише на капака), метрологията изисква един минимум от тези импулси да се записват когато постъпят. така че записа не е по време, а по консумация.
да кажем, че записват 1/10 от тях, т.е. 100 записа на киловат (по-малко записи ще влоши класа на точност драстично, чисто методологично). при типична консумация от 500kW на месец за домашен потребител, това е 50К записа на месец. => ресурса на епрома ще се изпили за ~2 години. и се налага да се танцува около тези цифри, хем да не загубиш показания, хем да не убиеш метъра, преди да му е изтекла гаранцията. мога да коментирам каквото съм видял с очите си - в къщи половината дейзи електромери на блока ги смениха на третата година. но не мисля, че това е някаква особеност точно на този модел - за 15 години ги сменяха изцяло поне 4 пъти.

по времето, когато е разработван, сделките за електромери се въртяха около 22-25 афро за 100К. ЕРП-тата още бяха държавни и "корупционния натиск" беше не малка част от тази сума. така че борбата за всеки цент беше ожесточена до степен да няма смисъл да се занимаваш с производство на електромери. 'възложителите' не им пукаше особено дали след 3 години ще се сменят, важното е да кешират сега, докато са на съответния пост. а ако след три години се повтори упражнението и те все още са на същата позиция - още един приятен бонус. като ги 'приватизираха' врътката стана вече международна - появиха се и чужди деривати на същата технико-икономическа рамка.

на тази плоскост инженерните съображения нямат релация към осъществяване на сделката, дори напротив.


Пет Ное 15, 2019 9:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Въпрос за електромер.
Дедо, аз говоря само за техниката. За съжаление не помня много детайли, но примерно честотно (съответно и фазово) некомпенсирани делители, токов трансформатор свързан едно-към-гьотере, също без фазови компенсации, платката все едно проектирана в час по трудово. Работех точно на калибровката, та имах достъп и до схемите.
Сега като се замисля, това може би да е било точно продукт, колкото да се вземат едни пари.

_________________
Хайде де!


Пет Ное 15, 2019 12:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за електромер.
Дан - ако ти видят писанките някой мои познати, включително и жена ми, ще отнесеш доста благословии :) за селския университет.


Пет Ное 15, 2019 1:17 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Въпрос за електромер.
pipilica написа:
Обаче гадините турили и едно микро ключе което се отваря като махнеш капака и ся мига едно катинарче на дисплея.

хм явно има тампер срещу външно вмешателство. Имам съмнения, че без специални секретни команди няма да може да го отключиш :roll:

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пет Ное 15, 2019 2:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Въпрос за електромер.
Cekins написа:
... ако ти видят писанките някой мои познати...

Ако ти видят писанките даскалиците по български език, може и бой да ядеш ;)

_________________
Хайде де!


Пет Ное 15, 2019 3:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3080
Мнение Re: Въпрос за електромер.
Цитат:
Дедо, аз говоря само за техниката. За съжаление не помня много детайли, но примерно честотно (съответно и фазово) некомпенсирани делители, токов трансформатор свързан едно-към-гьотере, също без фазови компенсации, платката все едно проектирана в час по трудово. Работех точно на калибровката, та имах достъп и до схемите.

При всичките кусури на схемите - калиброването получаваше ли се? Ако да,......
ако не - как са ги експедирали - с рушвети ли?
Имашв ли индивудален контрол в присътвието на държ. метроогия?


Пет Ное 15, 2019 7:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Въпрос за електромер.
Стефане, пак се изказа като гаражен майстор за космическите технологии.
В качеството рядко се измерва с булеви стойности ( минава/не минава). Но това са едни науки, дето изглеждат ненужни в очите на слепите.

_________________
Хайде де!


Пет Ное 15, 2019 11:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Въпрос за електромер.
А бе да не се (много) обиждат завършилите в Руся, те не са виновни, но този "университет" още в края на 80-те, че и после, ме отврати с ТНТМ нивото си.
Това не значи, че другите са цветя и рози, а за днешно време не ми се мисли.


Съб Ное 16, 2019 1:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3080
Мнение Re: Въпрос за електромер.
dan написа:
Стефане, пак се изказа като гаражен майстор за космическите технологии.
В качеството рядко се измерва с булеви стойности ( минава/не минава). Но това са едни науки, дето изглеждат ненужни в очите на слепите.

Освен обидния тон, нищо друго не ти разбрах.
Толкова ли те подразниха въпросите ми?


Съб Ное 16, 2019 1:14 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни