Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Управление на отопление с ESP8266 по температура или време 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
на телефона е приложението HMI ... GUI само ... бутони, мерилки, графики ....
в ESP-то e приложение за send / receive данни
двете комуникират с BLYNK облака ( брокер с база данни, къде е платената част - чети на сайта )
по подобие на MQTT-REST-API
пичовете си имат собствен протокол, библиотеки, приложения
няма само HTML броузер интерфейс....

много телефони към един "сензор" - тряя да може - чети на сайта

_________________
main[-1u]={1};


Нед Сеп 22, 2019 5:44 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
Това с блинка отпада. Безплатната версия върши работа, колкото да щракаш релето през телефона и да видиш колко е температурата в момента, за всичко останало се плаща, а е супер безсмислено. Сега ще пробвам Node-red + Mosquitto.


Нед Сеп 22, 2019 6:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
kalata23 написа:
...lcr, да, ако ползваш ШИМ, можеш да намалиш мощността, ама това значи релето да щрака като лудо и бързо ще изгори...

За подобни цели (нагреватели) е по-практично да се използва не класически ШИМ, по-скоро нещо като PDM (pulse density modulation). Комутацията се прави със солид стейт реле, с комутация при преход на мрежата през нула. Задължително се работи на цял период (два полупериода).
За примера приемаме, че цикъла е 100 периода. Ако 1 период подаваш напрежение към нагревателя, а 99 не подаваш, то може да се приеме, че нагревателя работи на 1% от мощността си. Ако 50 периода има ток, а 50 няма, си на 50%. И т.н.
На подобен принцип работят регулаторите на не малко битови котлони за готвене.


Нед Сеп 22, 2019 8:04 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
itso.t, благодаря за разяснението. Ще го имам предвид, при по-нататъчно развитие.


Нед Сеп 22, 2019 9:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
Включването при преход в 0 е пожелателно, но аз говоря ето за това:



Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 38 KiB | Прегледано 3348 пъти ]


Обърни внимание на отклонението от заданието при прост on/off и на това при ПИД.

Като съпоставиш времето за промяна на температурата и ще разбереш, че щракалката ще цъка през десетки секунди или минути.


Вто Сеп 24, 2019 10:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
lcr написа:
Включването при преход в 0 е пожелателно...

Ако искаш да генерираш минимум смущения, е задължително.


Вто Сеп 24, 2019 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
itso.t написа:
Ако искаш да генерираш минимум смущения, е задължително.


Някой ден, като остана без работа, ще проверя, дали AEG са се придържали към този иначе добър принцип. :D


Вто Сеп 24, 2019 11:59 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
Ако ползвам този прост On/Off закон, няма да щрака през десетки минути/секунди, защото радиаторът е супер инертен, т.е трябва му адски много време, докато стопли, но пък когато загрее, продължава дълго време да отдава топлина, преди да е изстинал. Това колко често ще щрака релето ще зависи от температурата, която искам да поддържам. Ако съм на границата на възможностите на радиатора, тогава може и да не изключи. Ако задам по-ниска температура, тогава може и да не включи с часове. Вече съм го пробвал заданието със същия радиатор, същият темп. сензор и не щрака толкова често релето. Друг е въпросът, че > 25 градуса не мога да направя в спалнята, ако ще и цял ден да го оставя да работи радиаторът. Но да кажем, прилична температура от рода 22-23 градуса преди лягане/след баня или 18 градуса повреме на сън или 16 градуса, когато ни няма е напълно във възможностите на радиатора и тогава може релето да щрака веднъж на час. Освен това самият радиатор си има термостат Като загрее до определена температура си изключва и след време пак си включва, което също влияе на подържането на температурата.
По принцип съм съгласен, че с PID имаш много по-прецизен контрол, в конкретния случай не е фатално.


Вто Сеп 24, 2019 1:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
Колкото до превключването при преминаване през нулата: и друг път съм го казвал, че е най-надеждното нещо, за смущенията не говоря. Има си готови оптотриаци струващи стотинки, управляемият мощен триак също е евтин и... готово ти SSR за няколко лева.
Иначе PID-а си е цяла наука, като не знаеш параметрите на управляемата верига е задължително да си оставиш начин за настройка.


Вто Сеп 24, 2019 1:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
Действително теоретичната основа на ПИД закона е сложно нещо, но на потребителя не му е нужно да вниква в нея за да я прилага успешно.
В крайна сметка нещата се свеждат до снемането на преходната характеристика на обекта. В случая - да се включи нагряването и да се построи графиката на изменението на температурата във времето. После от нея да се определят 3 параметъра - чистото закъснение, времеконстантата и установената стойност на изхода. После съществуват готови формули по които лесно се пресмятат настройките на регулатора (K, Ти и Тд). За целта има и симулатори.
Всичко това лесно се прилага със средствата на цифровата електроника.


Вто Сеп 24, 2019 2:09 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
Изписахте 2 страници за управлението на температурата, за което съм безкрайно благодарен, но никой не спомена нищо за управлението по време. - Как аджеба да създавам schedule tasks ?
За сега единственият вариант, който виждам е cron jobs?


Вто Сеп 24, 2019 2:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
Не съм наясно, какво е cron jobs, но ако ползваш RTC модул за $2 можеш да четеш от него по I2C времето от година до секунда, което би трябвало да ти свърши работа.


Вто Сеп 24, 2019 2:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
Има RTC и RTCC с аларма, която би могла да сетва флаг (пин), че е настъпило събитие. Виж дали няма такива позволяващи повече от едно алармено събитие.
Ако не, пазиш някъде дата и час на всички аларми, и при настъпване на такова събитие, изчистваш текущата, и сетваш следваща аларма. Не съм убеден, че най-удачното решение де, ама засега друго не ми хрумва.


Вто Сеп 24, 2019 4:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
първо си структурирай проекта какво искаш да постигнеш .... тва с алармите ... знаеш ли си "бизнес" логиката?
ЕSP-то може да го сверяваш с некой тайм сървър(тряя да има библиотеки)
то същото е freeRTOS и там някъде има https://www.freertos.org/FreeRTOS-timer ... reate.html
или някоя библиотека за таймери
като "програма за таймерите" (база-данни) може да ползваш JSON (пак има библиотеки)

_________________
main[-1u]={1};


Вто Сеп 24, 2019 5:28 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Управление на отопление с ESP8266 по температура или вре
Идеята е, чрез Web интерфейса да мога динамично да добавям и премахвам събития, които да се изпълняват ИЛИ през определен период от време ИЛИ в точно време (дата/час). За справка, нещо като алармите на телефоните. можеш да добавиш 100 аларми и с едно бутонче да ги забраняваш/разрешаваш, да казваш в кои дни искаш да звънят, в колко часа... Е разликата с моята идея е, да може да му зададеш и дата.

Крайният резултат трябва да бъде. Отварям браузър и пиша: http://IP/scheduler
Появява ми се една страничка с всички активни събития, които трябва да се изпълнят:
----------------------------------------------------------------
1 | Пусни радиатора | всеки ден в 23:00 | Неактивно |
----------------------------------------------------------------
2 | Спри радиатора | всеки ден в 05:00 | Активно |
----------------------------------------------------------------
3 | Пусни климатика | 2019-09-29 17:00 | Активно |
----------------------------------------------------------------
4 | Спри климатика | след 2:00 часа | Неактивно |
----------------------------------------------------------------
5 | Пусни радиатора | всеки 3:30 часа | Неактивно |
----------------------------------------------------------------

И имам някакви формуляри за създаване на нови събития с избиране дали да е периодично или да се изпълни в определен ден,час.

Като цяло след създаване на ново събитие, ще е по-добре събитието да се обработва извън ESP платката, като при настъпване на събитието да се изпраща заявка/съобщение, което да се обслужи от ESP–то. Ако комуникацията е с MQTT, сървърът (примерно) изпраща съобщение TurnOn в дадената тема и ESP-то, което се интересува от темата включва своето реле или изпраща пакет с данни посредством IR.

Не ми се иска, ESP-то да помни часове и събития, защото това ще му яде от ресурсите, а както споменах, не е като да са кой знае колко.
Не ми се иска събитията да се изпълняват на устройството, от което ще се управлява регулатора/климатика, защото така може ако двама души искат да достъпят едно и също ESP„ никой няма да знае, какво другия е нагласил.
За това най-добре ми се вижда, събитията да се съхраняват/обработват от сървъра, а ESP-то само да приема/изпраща команди.
За сега съм пуснал MQTT към ESP-то, колкото да разуча MQTT и върши работа, но клиентите, които пробвах нямаха такива опции.

Преди бяхме правили с един колега от университета за един курсов проект, с една Php страница си генерираш cron jobs. Сървъра си ги следи и като стане време да изпълни cron job-а за пускане на климатика, пуска скрипт с който да изпраи по IR пакетите за включване на климатика. Обаче нещо не винаги се изпълняваха cron job-овете а и загубих сорсовете.

ПП: lcr, cron jobs в Linux (предполагам и в другите *NIX базирани системи) е програма, подобна Windows Task Scheduler, която може да изпълнява някакви команди в зададено от потребителя време. Примерно можеш да създадеш задача да ти shutdown-ва PC-то всеки ден в 17:00 часа или при зареждане на ОС да ти стартира някоя програма. Преди съм използвал тия задачи, да може когато искам да пусна климатика в определно време, да се изпълнява един python скрипт, който да изпраща през IR пакета с параметрите.


Сря Сеп 25, 2019 9:25 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 61 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни